Paylaş:

25. hafta gebelik

Gebelikte 6. ayı bitirip 7. aya girildi.  Doğuma az bir dönem kaldı. Artık annenin hamile olduğu herkes tarafından fark edilebiliyor. Bu nedenle daha önce gebelik yaşamış pek çok kadının tavsiye ve önerileri ile gebeliğin 25. haftasında karşılaşılabilir. Anne 24. gebelik haftanın sonlanması ile artık gebelikte 25. haftaya geldi ve bebek orta boy bir şalgam büyüklüğüne erişti. Bebekteki yağ dokusu da bu hafta itibariyle meydana gelmeye başladı ve bebek cildindeki  kırışıklıklardan yavaş yavaş kurtuluyor. Bebeğin bedenindeki tüylenme gebelikte 25. haftada iken hala devam ediyor.

Annede gebelikte 25. hafta nasıl değişimler yaşanmaktadır?

Annenin gebelikte 25. hafta rahim büyüklüğü yaklaşık 25 santimetredir.

Annenin gebelikte 25. haftaya girilmesi ile yaşadığı kaşınma şikayeti gözlemlenmektedir.

Annede 25. gebelik haftasında kalsiyum açısından eksikliğe bağlı olaral diş kanaması ve diş ağrısı da karşılaşılabilen bir durumdur.

Annedeki  açlık hissiyatı normaldir.  Çünkü bebek içinde gıda tüketimi gerekmektedir. Ancakj annenin açılan bu iştahına karşılık fazla değil yeteri kadar beslenmesi gerekmektedir. Aksi halde yenilen aşırı  gıdalar; bebeğe hiçbir faydası olmayan ancak annede doğum sonrası verilmesi zor olan kilolara dönüşebilmektedir.

Annede rahim bölgesindeki genişlemeye bağlı olarak gebelikte 25. hafta kaslar kasılmakta ve ağrı hissedilmektedir. Buna yardımcı olarak karın bölgesine uygulanan hafif masaj ve yapılan ılık bir duş yarar sağlamaktadır.

Daha önce gebelik yaşamış kadınlar tavsiyede bulunmaktan hoşlanırlar. Ancak anneler bilimsellikten uzak söylemleri uyguladığı takdirde bebeği riske atabilir. Bu nedenle doktora danışmak faydalıdır.

Daha önce yaşanan gebeliklerdeki kötü tecrübelerin aynının yaşanacağı gibi bir şüphe ve endişeye kapılmaya da yer yoktur.

Sadece bebekte değil annenin vücudunda da gebelikte 25. hafta hormonal değişikliklere bağlı olarak tüylenmeler görülür. Doğum gerçekleştikten sonra bu tüyler hızlıca dökülecektir.

Anneler karnının büyümesi ile birlikte spor yapmakta zorlanmakta ve daha çabuk yorulmaktadır. Spor yapmaya devam edip etmemek hususunda doktora danışılmalıdır. Doktor, herhangi bir sağlık problemi nedeniyle daha hafif hareketlere yönelmeyi ya da sporu bırakmayı tavsiye edebilir.

24. gebelik haftasından 28. gebelik haftasına kadar yapılması gerekli olan glukoz testi ve anemi testi unutulmamalıdır. Annede demir eksikliğine bağlı anemiye karşı bu test neticesiyle önlem alınabilir. Şayet böyle bir durum yok ise de doktor test neticesine göre demir takviyesi tavsiye edebilir.

25. Hafta gebelik döneminde bebeğin boyu ve kilosu ne kadar?

Bebeğin gebelikte 25. hafta kilosu 700 gram; boyu ise yaklaşık 23 santimetre civarındadır.

25. hafta gebelik döneminde bebeğin ultrason görüntüsü nasıldır?

Doktor kontrolleri hakkında bilmeniz gerekenler

28. ila 36. gebelik haftaları arasında her iki haftada bir doktor kontrolüne gitmek gerekmektedir. Doğumdan 1 ay öncesi itibariyle de bu ziyaretler haftada 1 olacaktır.

Doktor bu kontroller sırasında annenin fiziksel ve ruhsal durumu hakkında bilgi alacaktır. Vajinal kanamalar, olağan dışı akıntı, baş ağrısı veya depresyon gibi problemlerin varlığını sorgulayacaktır. Ayrıca anne karnında büyümekte olan bebeğin tekme ve diğer hareketleri hakkında da bilgi sahibi olmak isteyecektir. Bu nedenle annenin bebeğin hareketleri not alması gerekmektedir.

İdrar testi yapılarak annede preeklampsi, idrar yolu hastalıkları gibi problemlerin olup olmadığı araştırılacaktır.

Bebeğin kal atışları, şekli ve duruş pozisyonu değerlendirilecektir. Bebekteki büyüme hızı gidişatı kontrol edilecektir.

Annenin rahmindeki genişleme oranı da incelenecektir. Şayet sıkıntılı bir durum saptandığı takdirde bu kontroller sıklaşabilir. Özellikle erken doğum riski ile ilgili olarak her kontrolde rahmi incelemek gerekebilir.

Doktor kontrollerine eşlerin birlikte katılmaları önem arz eden bir konudur. Tıpkı anne gibi babanın da bebeğin gelişimi ile ilgili önerileri dinlemesi ve anne ile ilgili olarak kendinin dikkat etmesi gereken hususları öğrenmek adına doktorla iletişim halinde olması gerekmektedir.

Bebekte gebelikte 25. hafta nasıl değişimler yaşanmaktadır?

Bebek 25. gebelik haftasında yeni açılmış olan burun deliklerini tanıyor.

Bebekteki akciğerler gebeliğin 25. haftası  doğuma hazırlık yapmakta ve nefes alıp vermesi için gerekli olan yapı oluşmaktadır.

Bebek gebeliğin 25. haftasında yüksek olasılıkla dik pozisyonda durmaktadır.

Anne karnındaki her bebekte hareketlenme aynı değildir. Kimi bebekler çok hareketlidir kimi bebekler ise daha ağır hareket etmektedir. Her iki durumda olağandır.

kemik erimesi ve sigara

Anne ve bebek için gebelikte 25. hafta önerileri

Annenin sigara içmesi ya da içilen ortamda bulunması bebek açısından çok risklidir.  Çünkü plasenta solunan havayı süzemez yani bebek sigara dumanından etkilenebilir.

Anne gebelikte 25. hafta sonrası uyuma pozisyonunu değiştirmelidir. Artık sırt üstü değil bebeğin rahatı açısında yan pozisyonda uyumayı tercih etmelidir.

tuyp bebek ve beslenme

Pastörize edilememiş taze peynir, lahana salatası, pişmemiş et içeren gıdalar oldukça riskli gıdalardır. Sadece gebelikte 25. hafta değil tüm gebelik dönemi boyunca bu ürünlerin tüketilmemesine özen gösterilmelidir.

Kanama ve şiddetli ağrı durumdan vakit kaybetmeden doktordan yardım alınmalıdır.

Paylaş:
Yorumlar
 • Cennet :

  10 Mayıs 2016

  Merhaba doktor bey ben 25 haftalik hamileyim bebegimin kafasinda kis var 4:83 santim zarari nedir ogrene bilirmiyim tesekkurler

   Cevapla
  • Bülent Tıraş :

   10 Mayıs 2016

   Merhaba,
   Öncelikle gebeliğinizi tebrik ederim. Bebeğinizin beyninde bir kist olduğunu paylaşmışsınız ancak bunun tıptaki adını yazmamışsınız ve eşlik eden ek bir anomali olup olmadığını ve antenatal testlerinizde herhangi bir sorun saptanıp saptanmadığını paylaşmamışsınız. Bahsettiğiniz bu kist koroid pleksus kisti ise Koroid pleksus beyin sıvısını üreten bir dokudur. Bazen bu dokunun içinde içi sıvı dolu kistler oluşabilir. Buna koroid pleksus kisti denilmektedir. Bu kistler normal gebeliklerin %2′ sinde saptanmaktadırlar ve genellikle gebelik ilerledikçe 28. Gebelik haftası civarında kaybolurlar ve bebeğin beyin gelişimini etkilemezler. Tek taraflı ya da iki taraflı olabilirler. Ancak koroid pleksus kisti saptanan hastalar ayrıntılı ultrason ile başka anomalilerin varlığı açısından araştırılmalıdır. Zira bazı genetik hastalıklarda da bu kistlere rastlanmaktadır (Trizomi 21/18/13). Eğer ultrasonografide eşlik eden anomaliler varsa ve yapılan antenatal testlerde bir risk saptanmış ise genetik hastalıkları araştırmak adına amniyosentez kararı alınabilir. Size önerim alanında deneyimli bir perinatoloji uzmanına ayrıntılı ultrasonografi için kontrole gitmenizdir.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

    Cevapla
 • melek :

  09 Ocak 2017

  Sorusu : Hocam Merhaba; Ben sizin hastanizdim şuanda 25.haftamin içindeyim ikizlerime hamileyim 24. Haftaya kadar hiçbir sorunumuz yoktu ama 24.haftada kanamam oldu yoğun bi şekilde dr muane etti rahimde açılma var dedi ve serklaj yapmamız gerek dedi geçen hafta cuma günü serklaj yapıldı serklajdan sonra kanamam 4 gün olmadı taburcu edildim evime geçtim ama 1 gece kaldım ertesi gün tekrar Kanamam oldu aynı şekilde şuanda hastanede yatıyorum dr progestan verdi onu kullanıyorum yataktan kalkmamam gerekmis sadece wc için kalkiyorum hocam kanamamin nedeni neden oluyor lütfen bana yardım edin bebeklerin yukarda olduğu kanamamin d indiğini söylüyorlar ama ara ara lekelenme oluyor yine çok korkuyorum lütfen soruma siz cevap verir misiniz hocam sağlıklı günler dilerim

   Cevapla
  • Bülent Tıraş :

   09 Ocak 2017

   Merhaba,
   Öncelikle gebeliğinizi tebrik ederim. Ancak muayenenizi yapmadan mevcut durumunuz hakkında size bir yorumda bulunulması doğru olmaz. Preterm eylem dediğimiz bir süreci yaşamışsınız ve buna bağlı olarak rahim ağzınızda olan açılma nedeniyle gebeliğinizde yakından takip edilmeye başlanmışsınız. Rahim ağzınızın açılmış olması nedeniyle de gebeliğin devamına yardımcı olabilmek amacıyla rahim ağzına serklaj dediğimiz bir dikiş konulmuş. Tüm gebeliklerin %7-10’ u erken doğum ile sonuçlanır. Preterm eyleme neden olabilecek pek çok durum söz konusudur(Kötü sosyoekonomik durum, anne yaşının 20 den küçük,35’den büyük olması, gebelik öncesi ağırlığın 50 kg’ın altında olması, gebelik sırasında ateşli hastalık geçirmek, çoğul gebelik, polihidroamnios, uterin anomaliler, geçirilmiş abdominal ve servikal operasyonlar, önceki gebeliklerinde tekrarlayan düşükler, önceki gebeliklerde preterm eylem öyküsü ve ya önceki gebelikte preterm doğum (2-25 kat artmış risk), gebelik sırasında kanama(4.3 kat artmış risk), bakteriyel vaginozis(2.8 kat artmış risk), üriner sistem enfeksiyonu(1.6-5.4 kat), sigara kullanımı(2 kat artmış risk), yardımcı üreme teknikleri ile elde edilen gebelikler (riskte %27 artış)). Preterm eylem geliştiğinde gebeliğinizin devamını sağlamak amacıyla istirahat etmeniz, sıvı tüketiminizi arttırmanız ve rahimi gevşetmek adına ilaç kullanmanız(iv hidrasyon, COX inhibitörleri, kalsiyum kanal blokörleri, beta adrenerjik reseptör agonistleri, oksitosin reseptör antagonistleri, magnesium sülfat, progesteron) gerekebilmektedir. Erken doğum olması halinde fetusun akciğer sistemini geliştirmeye yönelik olarak da celeston tedavisi yapılması uygundur. Evde yeterli istirahat ortamı sağlayamamış olmanız ve rahim kasılmasına bağlı kanama şikayetlerinizin devam etmesi nedeniyle hekiminiz sizi hastanede takip etmeyi uygun bulmuş. Bu konuda hekiminizin önerileri doğrultusunda tedavinizin sürdürülmesi uygun olur. Buna rağmen bazı durumlarda prematüre doğum kaçınılmaz olmaktadır. Erken doğum olması halinde size önerim doğum sürecinizi yenidoğan bakımı iyi olan 3. basamak bir hastanede gerçekleştirmenizdir. Zira prematür bebeklerde doğum haftası ve bebeğin kilosuna bağlı olarak beyin, sinir ve kas sisteminin gelişiminde bazı sıkıntılar olabilmektedir. Prematüre bebekler organ gelişimlerini tamamlayamadan doğduklarından uzun süre yoğun bakımda ve küvöz içinde izlenmeleri, bazı bebeklerin ise solunum cihazına bağlanmaları gerekebilmektedir. Bebek ne kadar erken doğduysa ve doğum ağırlığı ne kadar küçükse bu süre o kadar uzun olucaktır. Bu nedenle doktorunuz sizde ve bebeğinizde ciddi bir sıkıntı olmadıkça doğumu erteleyerek gebelik haftanızın ilerlemesini takip etmeye devam edecektir.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

    Cevapla
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar