Hamilelikte Neden Vitamin İhtiyacı Artar?

gebelikte vitamin

Hamilelikte vitamin ihtiyacı, vücudun gerçekleştireceği tepkimeler, yanma ve sindirme olaylarının hızlanması açısından oldukça önemlidir.  Hamilelik döneminde gebenin ihtiyacı olan tüm vitamin ve minarelere olan ihtiyaç oldukça artar. Günlük vitamin rasyonu adı verilen RDA değerleri gebelik dönemlerinde vitaminlere olan ihtiyacın arttığının göstergesidir.

Daha önce kullanılmış olan doğum kontrol hapları, gebede bulunan vitamin depolarında folik asit ve B6 vitamini başta olmak üzere vitaminlerin azalmasına neden olmaktadır. Bundan dolayı doğum kontrol hapları kullanılacaksa kesinlikle uzman hekimler tarafından gerekli tetkikler yapıldıktan sonra kullanılmalıdır.

Doğum kontrol sonrası vitamin

Kadınların doğum kontrol haplarının kullanımını bırakıp, gebe kalmaya karar verdikten sonra öncelikle vitamin takviyesiyle bu hapların neden olduğu vitamin eksikliğini gidermeleri önerilmektedir. Eğer kadın, vitamin takviyesi almadan önce hamile olduğunu öğrenmişse zaten ortalama olarak gebeliğinde 3* 4 hafta geride kalmıştır ve vakit kaybı olmadan hemen vitamin ve mineral takviyesine başlanması gerekmekledir.

Gebelikte mineral desteği

Gebelikte mineral ve vitaminlerin yetersiz olması, bebeğin beyin ve omurilik gelişimini olumsuz yönde etkilemektedir. Ayrıca gebelik anemisinin engellenmesinde oldukça önemlidir. Gebeliğin ilk on iki haftasında kusma gibi semptomlardan dolayı yeme alışkanlıklarının değişmesi ve aza indirgenmesinden dolayı vitamin ve mineral depoları hızlı bir şekilde tükenmekte ve bundan dolayı özellikle bu dönemlerde vitamin ve mineral takviyesine önem verilmektedir. Hamilelik döneminde alınması gereken başlıca mineral ve vitaminler şunlardır.

 

Tüp Bebek

Bir önce ki yazımızda konusu anlatılmıştır.