‘Azospermi tedavisi” ile babalık şansı artıyor..

KISIRLIK SORUNU YAŞAYAN ERKEKLERE SEVİNDİRİCİ HABER

Gazi Üniversitesi (G.Ü.) Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr.Bülent TIRAŞ “Kısırlık sorunu yaşayan erkekler, azospermi tedavisi ile baba olabilir” dedi.

İşlemler sırasında ya da sonrasında olabilecek istenmeyen sonuçlar nelerdir? Bu işlemler cinselliği etkiler mi?

Doku içerisinde kanama en sık görülen yan etki olurken, enfeksiyon çok nadir görülebilecek yan etkiler arasındadır. İşlemin cinsel yaşantı üzerine olumsuz bir etkisi bulunmamaktadır.

42-22886576

Menide hiç sperm bulunmaması anlamına gelen “azospermi”, tüm erkeklerin yüzde 1’inde, kısırlık (infertilite) problemi olan erkeklerin ise yüzde 10-15’inde görülüyor. Sperm sayısının normal kabul edilebilmesi için en az 20 milyon/ml’de sperm olması gerekiyor. 20 milyon/ml’nin altındaki değerlere oligospermi (sperm sayısının normalden az olması) denilirken, menide sperm hücresinin yokluğuna azospermi adı veriliyor. Kısırlık sorunu yaşayan erkekler, azospermi tedavisi ile baba olabiliyor.

Azospermi ve tedavi seçeneklerini Milliyet Ankara okurları için Türk Jinekoloji ve Obstetrik Demeği ikinci Başkanı ve Gazi Üniversitesi (G.Ü.) Tıp Fakültesi Kadın  Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı öğretim Üyesi Prof. Dr.Bülent TIRAŞ ile konuştuk.

Menide hiç sperm bulunmaması yada az sayıda sperm bulunması durumu, üremeye yardımcı tedavilerde seçilecek yolu etkiliyor mu?

Menide çok az sayıda sperm bulunan ağır oligospermi ile azosperminin birbirinden ayırt edilmesi çok önemli. Çünkü ağır oligospermide meninin santrifüje edilmesiyle elde edilebilecek az sayıdaki spermin mikroenjeksiyon için kullanımı mümkün olabilir ve böylece ilave testlere veya sperm elde etme girişimlerine gerek kalmayabilir.

Azospermi neden ve nasıl ortaya çıkıyor?

Azospermik erkeklerin çoğunda sorun sperm taşıyıcı kanallar açık olduğu halde testislerde olgun sperm üretiminin yeterli düzeyde olmamasıdır. Testis yetmezliği olarak adlandırılabilen bu durum, testislerdeki kusurlara veya testisleri sperm yapımı için uyaran hormonların salgılandığı hipofiz bezine ait hastalıklara bağlı olabilmektedir. Hastaların yaklaşık yüzde 40’ında ise, azosperminin nedeni; üretilen olgun spermlerin boşaltıcı kanallar aracılığıyla vücut dışına atılma sürecindedir. Her iki durum da genetik olabildiği gibi sonradan da meydana gelebilir.

Azospermili hastadan sperm elde edilebilir mi?

Sorun testislerde normal üretilen spermlerin varlığına karşın, boşaltım sistemindeki tıkanıklıktan kaynaklanıyorsa, testislerden iğneyle doku aspirasyonu (TESA) veya doku biyopsisi (TESE işlemi) yapılarak, sperm hücresi aranır. Tıkanıklığa bağlı durumlarda testisten yüzde 100’e yakın oranda sperm elde etmek mümkündür. Tıkanıklık haricindeki nedenlere bağlı durumlarda ise, sperm elde etme şana yüzde 50 civarındadır.

Biyopsi nerede ve nasıl yapılır?

Biyopsinin mutlaka doku dondurma imkânları olan bir tüp bebek merkezinde deneyimli  ürolog tarafından yapılması gerekir. Böylece olgun sperm hücresi bulunursa, daha sonra tüp bebek tedavisinde kullanılmak üzere dondurulabilir.
Dondurulmuş spermlerle oluşan bebeğin sağlığının, taze spermle oluşandan bir farkı yoktur.

Hastaya TESA mı yoksa TESE mi uygulanacağını belirleyen kriterler nelerdir?

Birinci seçenek; sperm varlığını teyit ettikten sonra yani daha hiç tüp bebek tedavisine başlamadan biyopsi yapılmasıdır. Biyopsi sonrası elde edilen spermler dondurulur. Bu yöntemde sperm bulunamazsa kadının tedaviye alınması gerekmez. Ancak çok az sperm bulunduğu takdirde dondurma şansı bulunmadığı için spermler heba olmaktadır. İkinci seçenekte ise, biyopsi işlemi tüp bebek tedavisi başladıktan sonra yani sperm hücresi gerekli olduğu zaman yapılır ki bu da yumurtaların alınacağı günden bir gün öncedir.
Bu sırada anne adayı tüp bebek tedavisinin yumurta geliştirme aşamalarının hepsini geçirmiştir. Sperm bulunduğu takdirde yumurtalar toplanır ve işlem tamamlanır.

Bu işlemlerden hangisi öncelikli olarak uygulanmalıdır?

Daha basit ucuz ve zahmetsiz olduğu için iğneyle alma yöntemi (TESA) tercih edilmelidir. Sperm üretimi olan hastalarımızda yüzde 80 civarında iğne yöntemi ile sperm bulunabilmektedir.

9 thoughts on “‘Azospermi tedavisi” ile babalık şansı artıyor..

 1. sperm tahlili yaptım sperm sıfır diyo ve canlı ve cansız görül müyo diyo bu aşamada ne yapmalıyım yardım ederseniz sevinirim

 2. tese ve tesa yaptırdım her ikisinde de ne canlı nede ölü sperm bulunamadı testislerin boyutları çok küçük olduğundan doktorun tabiri ile fabrika yıkılmış.testisler sperm üretmiyormuştedavisi varmıdır .yaedımlarınızı bekliorum.

 3. azospermiyim.hiç sperm yok.daha tese yaptırmadım.sitogenetik analiz raporu yaptırdım sitogenetik olarak normaldir sonucu çıktı.moleküler genetik analiz raporu yaptırdım y mikrodelesyonu saptanmamıştır çıktı.ayrıca azf a,b ve c lerin hiçbirinde delesyon çıkmadı.fsh biraz yüksek çıktı.sizce tesede şansım nedir?ve neden azospermi hastası olabilirim?

 4. sayın hocam bende 8 senedir evliğim ama spermimde canlı cansız hücre bulunamıyor yumurtalıklardan parca alındı ama ordada cıkmadı ve doktorların cucuğun olmaz dediler sayın hocam bu türde olan bütün kişilerin ailevi sorunu çok büyük şiddetli oluyor lütfen buna bi care varmı cok kötü durumdayız herkes bu türde olan lar maddi ve manevi çok kötü durumda devlet büyüklerimiz bi care uzatsınlar

 5. iyigünler saygıdeger hocam benim 2 yıl önce sperm tahlili yaptırdım ozaman 5 ile 10 adet sperm cıkıyodu şimdi hiç cıkmıyor 3ay önce tüp bebek denedik tese amaliyatı ile 15 adet sperm bulunmuş ama her iki denemede yine sonuc üsrandı acaba nedeni nedir? saygılarımla

 6. merhaba hocam semen testinde sperm bulunamadi daha sonra alti ay ara ile iki defa tese yaptirdim ilkinde sperm bulundu donduruldu tekrar cozulduyunde kalitesi bozulmus dendi ikincide ise hic sperm bulunamadi her iki teseden oncede menapur ampul kullandim alti ay boyunca simdi nasil bir yol izlemeliyim cevabiniz icin simdiden cok tesekur eder
  iyi calismalar dilerim.

 7. 4 yıllık evliyiz çocumuz olmuyor eşimde tıkanıklı ve canlı sperm yokmuş doktor tp bebek dedi canlı sperm yoksa tüp bebek nasıl olcak siz bir öneri ve yardım istiyorum.. lütfen

 8. slm hocam ben 9 yıllık evliyim ve 6 yıl önce tese yaptırdım tabi canlı veya cansız hücre bulunamadı siz yardımcı olabilirmisiniz

 9. Merhaba hocam. 7 yillik evliyim. sperm testde sayi sifir cikti. ama tikaniklik yok dediler Testisamelyatinda 24 canli sperm alindi tup bebek 2 defa yaptirdik olmadi, Hocam azospermi tedavisi var mi?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>