8.Türk Jinekoloji ve Obstetrik Kongresine 2 Bin Doktor Katıldı

Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği, Antalya Belek’te 8. Ulusal Jinekoloji ve Obstetrik Kongresi düzenlendi. Dört ayrı salonda düzenlenen 68 oturumda, 23’ü yabancı. 330 yerli oturum başkanı hekimin ve konuşmacının yer aldığı büyük kongreye. 2 bine yakın kadın doğum uzmanı katıldı…

Kongrede konuşan Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği Başkanı Prof. Dr. İsmail Mete İtil, Türkiye’de her 5 kadından birinin idrar kaçırma sorunu yaşadığına dikkat çekti. İdrar kaçırma sorununun, kadınları iş yaşamında başarısızlığa mahkum ettiğini ve seksüel yaşamı sekteye uğrattığını belirten Prof. Dr. İtil şöyle devam etti: “Özellikle genç kadınlar bu sorunu gizliyor. Oysa bu sorun ortalama 20 dakikalık cerrahi ile tedavi edilebiliyor. İdrar kaçırma sorunu kadınlar için büyük bir problem. Özellikle orta ve ileri yaşlardaki kadınlarda daha sık görülen idrar kaçırma problemi menopoz, zor ve çok sayıdaki doğumlar ve aşırı kilo sorunuyla birlikte ortaya çıkıyor. Öksürme, hapşırma, koşma ve yürüme gibi eylemler sırasında otaya çıkan idrar kaçırmanın tedavisi, cerrahi yöntemlerle mümkün. Bu operasyonlar artık 20 dakika gibi kısa sürede sonuçlanıyor. Dünyada yaygın olarak uygulanan ve mesane boynuna sentetik bir yama yerleştirmekten ibaret olan bu ameliyatlar Türkiye’de de başarıyla gerçekleştiriliyor…

Operasyonun başarı oranı yüksek

Operasyonun başarı oranı yüzde 90’ları bulmaktadır. Kadınlar böylece sürekli ped taşımaktan kurtuluyor. Sık tuvalete gitme ve gece sık idrara kalkma gibi şikayetlere yol açan idrar tutamama sorunu fizik tedavinin yanı sıra son yıllarda geliştirilen ilaçlarla da çözülebiliyor. Bu ilaçlar kısa ya da orta vadede kullanıldığında kadınların rahatlamasına ve sosyal yaşantılarında kaliteyi tekrar yakalamalarına imkan sağlıyor. Bu tür sorunları olan kadınlar durumlarını çekinmeden doktoruyla paylaşmalı ve gerekli tetkikleri yaptırarak bir an önce tedavilerine başlamalıdırlar.”

Kadınlarda rahim sarkması

Kadınlarda rahim sarkması sorunu hakkında da bilgi veren Prof. Dr. İtil, şöyle konuştu: “Rahim sarkmaları, karın fıtıklarında kullanılan yamalarla karnı açmadan vajinal yoldan tedavi edilebiliyor. Rahim sarkmaları bu yamalar kullanıldığında tekrarlama oranları son derece düşük. Uzun süre etkin. Ameliyat da kanama riski azalıyor. Mesane ve sarkan bağırsağı tek tek düzeltmek yerine o bölgeyi kapsayan bir yamayla tedaviyi gerçekleştiriyoruz. Tekrar hekime başvurma aynı sorun nedeniyle sıfıra yakın duruma geliyor. Yaşlı kadınlarda dokular zaten zayıf olduğu için bu dokularla yapılan tamirler yeterli olmuyor. Ama bu yamaların uygulanmasıyla sorun kökünden çözülmüş oluyor.”

Çiftlerin üzüntülerine şahit oluyoruz

Toplantıda tüp bebek yönetmeliğini eleştiren Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği 2. Başkanı Prof. Dr. Bülent Tıraş, şu bilgileri verdi: “2010 yılında uygulamaya konulan yeni tüp bebek yönetmeliği kadın doğum uzmanları ve tüp bebek merkezlerini en çok meşgul eden konudur. Bu konu ülkemizde gerçekten muzdarip olan geniş kesimi büyük ölçüde etkiliyor. Çiftlerin üzüntülerini, karamsarlıklara şahit oluyoruz. Çok katı kısıtlamalar yer alıyor. 35 yaşına kadar kadınlarda iki denemede bir embriyo, 35 üstü 2 embriyo verilmesine imkan tanıyor. Kısıtlamaların çok radikal olduğunu düşünüyoruz. Çoğul gebelik olaylarını azaltırken zaten tüp bebeğe çok zor ulaşan çiftlerin mümkün olduğunca az mağdur olmasını istiyoruz. Yönetmeliğin iptali için dava açtık sonuçlanmasını bekliyoruz. Tüp bebekte gebelik oluşabilmesi için üç faktör önemlidir. Bunlar embriyo kalitesi, sperm sayısı ve rahmin o embriyoyu kabul etmesidir. Bugün tek bir embriyonun verebileceği gebelik oranı yüzde 20-25 oranlarında. Bu en iyi oranda yüzde 35’e çıkar. Bir önceki yönetmelik 3 embriyoya onay veriyordu. Yüzde 50-55 oranında başarılı oluyordu. Gebelik şansı iki embriyoyla yüzde 45 oranında. Tabii ki çoğul gebeliklerin ve erken doğum taraftarı değiliz ama Türkiye’nin koşullarında, ekonomik olarak Türk bebeğe çiftlerin ulaşması kolay değil. Bu şanslarını düşürmemek gerekiyor.”

Kongre büyük ilgi gördü.

Prof.Dr. İsmail Mete İTİL Dört ayrı salonda düzenlenen 68 oturumda 23’ü yabancı, 330 yerli oturum başkanı ve konuşmacı yer aldı. Kongrede, 22 sözel ve 425 poster bildiri sunuldu. Kongrede ayrıca ilk kez Akdeniz Ülkeleri Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları Federasyonu (FGOM) oturumu yapıldı. Ayrıca, Türkiye’de hâla çok önemli bir sorun olan anne ölümlerinin azaltılması amacıyla katılımcılara ‘Doğum sonu kanama, değerlendirme, yönetim ve cerrahi girişimler için kaynak” kitabı ücretsiz dağıtıldı.

“Kaliteli hocalar üniversiteden ayrılacak”

Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği Başkanı Prof. Dr. İsmail Mete İtil Tam Gün Yasası ile ilgili Bizim Sağlık Dergisi’ne şu açıklamayı yaptı: “30 Temmuz 2010’da Sağlık Bakanlığı’nın hastanelerinde yürürlüğe geçecek olan Tam Gün Yasası en fazla kadın doğum uzmanlarını etkileyecek. Branşlar dağılımına bakıldığında tam zamanlı çalışma, yüzde 47 Tık oranla, en düşük kadın doğum uzmanlığında görülüyor. Bakanlıkta toplam bin 992 olarak kaydedilen kadın hastalıkları ve doğum uzmanı, 15 Ekim 2009 itibariyle 1056’sı yarı zamanlı, 936’sı da tam zamanlı çalışıyor. Üniversite hastanelerinde de hocaların büyük çoğunluğu yarı zamanlı çalışıyor. Türkiye’de 5 bin civarında uzman olduğunu söylersek, bunların yarısının yarı zamanlı çalıştığı söylenebilir. Yine, yarı zamanlı çalışan hekimler döner sermayeden yararlanamıyorlar. Dolayısıyla devlet, çok düşük bir ücrete (1000 TL gibi) uluslararası çapta bir hocayı istihdam edebiliyor. Getirilen sistemde kadın doğum uzmanlarından ayrılan çok olacak. Ve ayrıca, kaliteli hocalar üniversiteden ayrılmış olacaklar. Gelişmiş ülkelerde yüksek vasıflı işçi statüsünde olan bu tip hocalar, çalıştıkları kurumla istedikleri gibi sözleşme yapma hakkına sahipken, sırf üniversitedeki hekimleri kısıtlamak için, tüm YÖK kanunu değiştirilmek isteniyor. Bu ne halkın ne de hekimin yararınadır.”

BİZİM SAĞLIK DERGİSİ / 01.Temmuz.2010

tüp bebek ünitesi

tüp bebek hastanesi

tüp bebek

tup bebek merkezleri

tüp bebek resimleri

anatolia tüp bebek

tüp bebek nasıl olur

tüp bebek nasıl yapılır

ankaradaki tüp bebek merkezleri

tüp bebek ilaçları

taksitle tüp bebek

tüp bebek tedavi

tüp bebek sonrası

tüp bebek yöntemleri

tüp bebek fiyatlari

tüp bebek

tüp bebek oluşumu

ssk anlaşmali tüp bebek

tüp bebek merkez

tüp bebek hikayeleri

tüp bebek nasil olur

tüp bebek merkezi

kadin sağlığı merkezi

tüp bebek ilaç

en iyi tüp bebek

anlasmali tüp bebek merkezleri

tüp bebek asilama

özel tüp bebek merkezleri

tüp bebek hakkinda bilgi

tüp bebek uygulamalari

tüp bebek doktorlari

tüp bebek skandali

tüp bebek forum

en iyi tüp bebek merkezi

tüp bebek ve kadin sağlığı

tüp bebek ödemeleri

tüp bebek fiyatlari

en iyi tüp bebek merkezleri

anatolya tüp bebek merkezi

tüp bebek sertifikasi

tüp bebek devlet

tüp bebek ücret

kisirlik ve tüp bebek

Tup Bebek Fiyatlari

Tup Bebek Maliyeti

Tup Bebek Nedir

Tup Bebek SSK

Tüp Bebek

Tüp Bebek Fiyatları

Tüp Bebek Maliyeti

Tüp Bebek Nedir

Tüp Bebek SSK

ankara tup bebek

ankara tupbebek

ankara tüp bebek

ankara tüpbebek

tup bebek

tupbebek

tupbebek merkezi

tupbebek merkezleri

tüp bebek merkezi

tüp bebek merkezleri

tüpbebek

tüpbebek merkezi

tüpbebek merkezleri

Yorumlar

Bir yorum yazınız