“Çocuk İstiyorum”

Beykoz Belediyesi Nikâh Salonu’nda düzenlenen ve çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin yoğun katılım gösterdiği seminere konuşmacı olarak Acıbadem Hastanesi Tüp Bebek Üreme Sağlığı Başkanı Prof. Dr. Bülent Tıraş ile Prof.Dr. Tayfun Bağış katıldı.

Prof. Dr. Tayfun Bağış: “Kısırlık Teşhisinde Süre 1 Yıl” Beykoz Belediyesi, Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği (ÇİDER) ve Acıbadem Hastanesi işbirliğiyle düzenlenen “Çocuk İstiyorum” seminerinde tüp bebek yönteminin uygulama şekli, başarı oranı, yasal zemini gibi konularda bilgiler paylaşıldı.

Seminerde doğal yollardan çocuk sahibi olamayan çiftler tarafından, yardımcı üreme teknikleri arasında oldukça yaygın olarak tercih edilen tüp bebek yöntemi ile ilgili aydınlatıcı bilgiler aktarıldı.

Prof.Dr.Tayfun Bağış: “1 yıl geçmeden kısırlık teşhisi koymuyoruz” Çocuk sahibi olmak isteyen ve deneyen çiftlerin bir yıl geçmeden doktora gitmelerine gerek olmadığının altını çizen Prof. Dr. Tayfun Bağış: “Biz ancak 1 yıllık düzenli ilişki sonrasında kısırlık teşhisi koyabiliyoruz, bu süre dolmadan gebe kalınmazsa çiftlerin paniğe kapılmalarına, doktora gitmelerine gerek yok” dedi. Tüp bebek tedavisine karar vermeden önce çiftlerin durumuna göre üremeyi kolaylaştıracak ilaç ve iğnelerin de kullanıldığını ve bunlarla da olumlu sonuçlar aldıklarını belirten Bağış “Yumurta, sperm ve tüplerin durumu bizim için yol gösterici oluyor. Hangi yöntemi kullanacağımıza çiftlerin özel durumunu gösteren bu  kriterlere bakarak karar veriyoruz” dedi.

Yasal Sınırlamalar Çoğul Gebeliği Önle meyi amaçlıyor Aşılama yönteminin dışında laboratuar ortamında %80-%85 oranında gebelik  şansını  yakaladıklarını belirten Bağış, çocuk sahibi olmada önemli olanın embriyonun rahme tutunma oranının olduğunu söyledi. Tayfun Bağış, ülkemizdeki yasalar çerçevesinde 35 yaşa kadar ilk iki işlemde tek embriyo denemesine izin verildiğini, yasal sınırlamanın amacını da riskli olarak görülen çoğul gebeliklerin önlenmesi olduğunu ifade etti.

Prof. Dr. Bülent Tıraş ise doğal yollardan gebeliğin nasıl gerçekleştiğini aktardı. Toplantıyı izleyen Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Nevin Çalışkan belediye olarak sağlık hizmetlerini ön planda tuttuklarını, semineri doğal yollardan çocuk sahibi olamaya çiftleri aydınlatmak amacıyla düzenlediklerini belirterek çocuk sahibi olma isteyen herkesin bu hayale bir an önce kavuşmasını temenni etti.

29.Mart.2012 / Son Saat Gazetesi

Yorumlar

Bir yorum yazınız