Sperm bağışı ile çocuk sahibi olmada yeni yasal düzenleme!

15 Mart 2010 / Ses TV

Sperm bağışı ile çocuk sahibi olmada yeni yasal düzenleme from Bülent TIRAŞ on Vimeo.

Sağlık bakanlığı Türk soyunu korumaya kararlı sevgili izleyenler. Sperm ve yumurtalık bankaları artık yasaklandı. Bu yolla çocuk sahibi olanlarsa 3 yıla kadar hapis cezası alabilecekler. Yeni yönetmeliği Türk Jinekoloji Derneği 2.başkanı Prof.Dr. Bülent Tıraş Ses Televizyonu için değerlendirdi.

Güner Özkul ve dizi oyuncusu Leyla Bilginel evlenmeden çocuk sahibi olmuştu.  Onların çocuk sahibi olmasını sağlayan sperm ve yumurtalık bankaları artık yasak! Gerekçe ise Türk soyunu koruma.  Bu yolla çocuk sahibi olanları 3 yıla kadar hapis cezası bekliyor. Yeni yönetmeliği Türk Jinekoloji Derneği 2.başkanı Bülent Tıraş değerlendirdi.

Prof.Dr.Bülent Tıraş, Tabi burada temel amaç çoğul gebelikleri önlemek! Yani bugün Sağlık Bakanlığı ikiz gebelik ya da üçüz gebelik gibi gebelikleri tamamen, hemen hemen tamama yakın ortadan kaldırmayı hedeflediği için böyle bir kısıtlama getiriyor.

Hastasını sperm bankası yöntemi ile hamile kalmaya teşvik eden tüp bebek merkezlerinin ise sertifikaları iptal edilerek haklarında ceza davası açılacak. Peki, tüp bebek uzmanları ne yapmayı düşünüyor?

Prof.Dr.Bülent Tıraş, Gebenin, donörün ve bilgi veren merkezin Cumhuriyet Savcılığına bildirilmesi öngörülüyor. Ve biz tabi şimdi şahsen niçin Cumhuriyet Savcılığına bildirilmesi gerektiğini çok fazla anlamış değiliz. Çünkü neticede bizler hekimiz. Ve bizler hekim olarak ülkemizde mevcut olmayan tedavi yöntemlerini de hastalarımıza anlatmak durumundayız.

Yorumlar

Bir yorum yazınız