Paylaş:

sezaryen-agrisi-1

Sezaryen ile doğum cerrahi bir operasyon olduğu için, ameliyattan sonra belirli bir derecede ağrının olması çok normaldir. Günümüzde gelişen ağrı kesici ilaçlar ve anestezi yöntemleri sayesinde bu ağrıların azaltılması kolaylaştırılmıştır. Sezaryen ile doğum sonrasında oluşan ağrının başlıca nedeni her karın ameliyatında olduğu gibi cilt ve cilt altındaki kas, fasya gibi dokuların kesilmesinden kaynaklanmaktadır. Normal doğumda olduğu gibi sezaryenden sonra da rahim kanamayı durdurmak için kasılır, bu kasılmalar ağrıya neden olur.

Doğumdan sonra bedenin tekrar hamilelik dönemi öncesine dönmesi yani kendini toparlayarak iyileşmesi, bir yıl sürebilir. Normal doğum ile sezaryen ile doğumun iyileşme süresi farklı olsa da genel olarak iyileşme süreci aynı yolu izler. Sezaryen ile doğum bir ameliyat olduğu için, iyileşme beklenen yer özellikle yara dikiş yerleridir. Burada meydana gelen ağrıları hafifletmek için ağrı kesiciler etkili olmaktadır. Onun haricinde yapılabilecek bir müdahale yoktur. Ancak doğumu takip eden günler ve haftalardan sonra bu ağrıdan eser kalmayacaktır.

Sezaryen ile doğum sonrası ağrı nasıl azaltılır?

Sezaryen ile doğumlardan sonra ağrının en fazla olduğu dönem ilk 2- 4 saatlik dönemdir. Spinal veya epidural anestezinin bu aşamada çok büyük avantajı vardır. Çünkü etkisi ameliyattan sonra bir kaç saat devam ettiği için hastanın ağrının en yoğun olabileceği bu dönemde hiçbir ağrı hissetmeden geçirmesini sağlar.

Genel anestezi sonrası uyanma söz konusu olduğu için, spinal-epidural anestezi tercih edilmektedir. Genel anestezi ile ameliyat olan hastaların ameliyat sonrasında ağrı hissetmemeleri için narkotik analjezik veya non steroid antienflamatuar denilen ağrı kesici ilaçlar kullanılmaktadır. Hastaya ameliyattan sonraki ilk gün verilen serum ve içerisindeki ağrı kesiciler de ağrısını azaltmakta yardımcı olmaktadır.

Hasta kontrollü ağrı kesici kullanımı ( PCA )

Bu yöntem adından da anlaşılabileceği gibi hastanın kendi kontrolünde ağrı kesici ilaç kullanabildiği bir yöntemdir. Hasta ağrıyı hissettiği an cihazın düğmesine basarak, ilacın salınımını sağlar. Bu yöntem, hastanın belindeki epidural aralıkta ağrı kesicinin verilmesidir. Hasta düğmeye bastığında kateterde belindeki epidural girişinden ağrı kesici alır. Aynı yöntem damardan ilaç verilebilecek şekilde de uygulanabilir. Bu yöntem sezaryen haricinde de birçok ameliyatta yaygın olarak kullanılmaktadır. PCA yönteminin avantajı, hastanın ağrı hissettiği durumlarda verildiği için yüksek dozda ilaç kullanımının önüne geçmektedir. Ayrıca hasta bir başkasına ihtiyaç duymadan bu yöntemi kullanarak ağrısını giderebilir.

sezaryen-agrisi

Sezaryen ile doğumdan sonra ağrı ne zaman geçer?

Ameliyattan sonraki ilk 6 saat ağrının şiddeti azalır. Hasta bu saatin ardından ayağa kalkıp yürüyebilecek düzeye gelir. Ama operasyonun yeni gerçekleştirilmesinden dolayı yürürken kasıklarda ve karında hafif ağrı hissedebilir. Ameliyattan bir gün sonra geçen her saat ağrı giderek azalacaktır. Hasta artık taburcu olabilirken, evinde kullanabileceği tablet şeklinde ağrı kesiciler verilir. Kontrol gününe kadar evde geçireceği zamanda yatıp kalkerken, eğilip doğrulurken biraz kasıklarında ve karnında çok az ağrı hissedebilir. Bunun dışında şiddetli bir ağrısı olmaz.

Sezaryen ile doğum sonrası evde bakım

 • Eğer doğum sonrası rahim ağrılarınız çok şiddetliyse yavaş nefes alarak ve masaj yaparak rahatlayabilirsiniz. Hala ağrınız şiddetini koruyor ise doktorunuzun verdiği ağrı kesicilerden kullanabilirsiniz.
 • Sezaryen kesiklerinizin enfeksiyon kapmaması için pedinizi 4-6 saatte bir değiştirin. Pedi değiştirirken her zaman önden arkaya doğru hareket ettirmeye özen gösterin. Ters yönde bir hareket, rektumdaki bakterilerin vajinanıza ulaşmasına sebep olabilir.
 • Küçük veya büyük tuvaletin ardından bacak arasını ılık su ile yıkayın ve sargı bezi ile kurulayın. Bu işlemi de önden arkaya doğru yapmayı unutmayın.
 • Kesiğin iyileşmesi için ılık suda oturabilir ya da ılık kompres yapabilirsiniz. Leğen kemiği bölgesini hareket ettiren egzersizler de bu bölgedeki kan dolaşımını arttırarak iyileşmeyi hızlandırır.
 • Yaralarınıza doktorunuzun gösterdiği şekilde pansuman yapın. Kıyafetlerinizin kuru ve temiz olmasına dikkat edin.
 • Löşi bitinceye ve epizyotomi yarası iyileşinceye kadar cinsel ilişkiye girmekten kaçının.

Doktorunuzu aramanız gereken durumlar

 • Aşağıdaki durumlar söz konusu ise, iyileşme sürecinizde bir sorunun olduğuna ya da enfeksiyon gelişiminin neden olduğuna işarettir.
 • 38 derece veya üzeri ateş.
 • Doğumdan 4 gün sonra hâlâ açık kırmızı ya da çok kanlı löşi akıntısı veya löşi de çok büyük kan pıhtıların olması.
 • Löşi de ağır koku olması durumunda.
 • Doğumdan sonra geçen günlerin ardından hala alt karın bölgesinde ağrı olması durumunda muhakkak doktorunuza görünmeniz gerekiyor.
 • Enfeksiyon belirtilerine dikkat edin. Eğer enfeksiyon belirtileriniz varsa derhal doktorunuza görünün.
 • Kesik yerlerinde kızarıklık, şişkinlik, yanma veya akıntı olması
 • 38 dereceden daha yüksek olan ateş durumu
 • Kesik yerlerinde ağrı ve artış

tüp bebek

Paylaş:
Yorumlar
 • Ezel :

  21 Mart 2019

  İyi geceler yaklaşık 3 aydır epidural yöntemi ile doğum yaptım gerekli ilaçları kullanmama rağmen rahmimdeki ağrı ve kasılmalar geçmedi normal mi bu biraz daha beklemeli miyim geçmesi için ağrıların.simdiden tşk ederim

   Cevapla
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar