Paylaş:

 

yumurta-toplama

Yumurta toplama işlemi tüp bebek tedavisinin ilk aşamalarındandır. Tedavi ile beraber anne adayına uygulanan yumurta çatlatma iğnesinden önce yumurtaların içinde oluşan kesecikler açılarak içerisindeki yumurtalar toplanır. Yumurta toplama işleminden önce yumurtalıklara uygulanan ilaçlar ile yumurtaların uyarılması sağlanır. Yumurtaların uyarılması için çatlatma iğnesi kullanılır. Bu iğnenin ardından gelen 35 saatlik bir zamanda yumurta toplama işlemi gerçekleştirilir. Alınan yumurtalar, laboratuvar ortamlarında bekletilerek olgunlaştırılır.

Tüp bebek tedavisinde yumurta toplama işlemi ne zaman yapılır?

Yumurtanın toplanacağı zamanı tayin etmek tedavinin en önemli aşamalarından biridir. Kaliteli ve sayıca fazla yumurtaya ulaşmak için anne adayının zamanında tüp bebek merkezinde olması gerekir. Çatlatma iğnesinden sonra geçen 35 saatlik süre daha da ilerler ise yumurtalar kalitelerini yitirir ve foliküllerden yumurta elde etmek mümkün olmayabilir. Bu gibi sorunlar ise boş folikül sendromu olarak adlandırılır. Bu sorun karşısında hastaya tekrar çatlatma iğnesi yapılarak bir gün sonra hastaneye çağrılır. Yumurta toplama işlemi titizlik gerektiren bir aşamadır. Bu nedenle tecrübe sahibi hekimler tarafından yapılmalıdır. Bu nedenle yumurta toplama randevusunu asla ihmal edilmemeli ve uzman doktorunuz size verdiği saatlerde tam orada olmalıdır.

Tüp bebekte yumurta toplama işlemi nasıl yapılır?

İlk olarak hastaya rahim içi ultrason çekilir ve yumurta toplama işlemi gerçekleştirilir. Ultrason yardımı ile yumurtalıkların genel sağlık durumu kontrol edilir. Ultrason muayenesinden sonra jinekolojik muayene pozisyonuna alınır. Şayet yumurtalar sağlıklı ve herhangi bir sorun yok ise, hastaya lokal anestezi uygulanarak yumurta toplama işlemi devam ettirilir. Yumurta toplama işleminde lokal anestezi yardımı ile hastanın ağrıya maruz kalması engellenir. Anestezi uygulandıktan sonra kanül kullanılarak rahmin içerisinde oluşan yumurtaları kesesinde tutan folliküllerin içine girilerek sıvı, iğne yardımı ile çekilir. Folliküllerden elde edilen sıvılar mikroskop ile incelenerek yumurtanın olup olmadığına bakılır. Follikülde eğer yumurta bulunamamış ise aynı iğne yardımı ile follikülün içi özel hazırlanmış bir sıvı ile yıkanır ve follikül içerisinde bulunması gereken yumurta son kez alınmaya çalışılır. Bu şekilde yumurta toplama işlemi sonlandırılır. Aşağıda yumurta toplama işlemi gösterilmektedir.

 

Yumurta toplama işlemi çok can yakar mı?

Yumurta toplama işlemi, şayet anestezi uygulanmaz ise oldukça can yakıcı bir işlemdir. Önceleri yumurtalar canlı canlı uyuşturulmadan alınır ve anne adaylarının canları çok yanardı. Tüp bebek uygulamasını düşünen anne adaylarının bu uygulamada en çok korktukları an bu aşamaydı. Şimdilerde ise o bölge lokal anestezi ile uyuşturularak hastanın canının çok yanmaması sağlanmaktadır.

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar