Adet Düzensizliği Ve Nedenleri

Adet döngüsü söz konusu olduğunda neyin normal ve neyin normal olmadığı konusunda farklı görüşler olabilmektedir. Bununla birlikte adet düzensizliğinin olması, vücutta yanlış giden bir şeyler olduğuna işaret edebilmektedir.

Adet düzensizliğinizin olup olmadığını anlamanız, vücudunuzu daha iyi tanımanıza yardımcı olacaktır. Bu sayede kendi döngünüzle ilgili olarak bir düzensizliğiniz olursa bunun farkına varabilir ve jinekoloğunuzu ziyaret edebilirsiniz.

Adet Düzensizliği Nedir?

Adet döngüsü, adet gördüğünüz ilk günden bir sonraki adetinizin ilk gününe kadar geçen gün sayısını ifade eder. Adetin birinci günü genelde kanamanın başladığı gün olarak kabul edilir. Adet döngüsünün 21 ila 35 gün arasında sürmesinin normal olduğu düşünülür.

Adet düzensizliği durumunda ise şu durumlar söz konusu olabilmektedir:

 • 21 günden daha sık adet görmek
 • Adet döngülerinin uzunluğunun büyük değişiklikler göstermesi
 • 35 gün ve daha fazla süreyle adet görmemek

Örneğin, adet döngülerinizden biri 25 gün iken diğeri 33 gün oluyorsa o halde adet düzensizliğiniz var demektir. Bununla birlikte adet döngülerinizin hepsi 25 gün ya da 33 günlük döngülerden oluşuyorsa adetiniz normaldir. Bunun yanı sıra adet döngülerinizin aydan aya birkaç gün farklılık göstermesi de normaldir. Örneğin, bir döngünüz 33 gün iken sonraki döngünüz 35 gün olabilir.

Adet Düzensizliği Neden Olur?

Adet düzensizliğine neden olan çeşitli faktörler bulunmaktadır. Bu faktörler arasında hormon dengesizliklerinden altta yatan sağlık sorunlarına kadar pek çok şey bulunabilir.

Adet düzensizliğine yol açabilen 10 nedene ve bunların belirtilerine aşağıda göz atabilirsiniz:

1. Hormonlu doğum kontrol yöntemleri

adet söktürücü ilaçlar

Hormonlu doğum kontrol yöntemleri ile rahim içi araçlar, düzensiz kanamalara yol açabilmektedir.

Doğum kontrol hapları, adet dönemleri arasında lekelenmeye ve adet döneminizin daha hafif geçmesine neden olabilir. Rahim içi araçlar ise adet kanamasının ağır olmasına sebep olabilir.

2. Emzirme

Prolaktin, süt üretiminden sorumlu olan bir hormondur. Prolaktin, üreme hormonlarının bastırılmasına ve bu nedenle emzirme döneminde adet görülmemesine ya da adet kanamasının çok hafif olmasına neden olabilmektedir.

3. Perimenopoz

Perimenopoz, menopoza geçiş aşamasını ifade etmektedir. Perimenopoz genelde 40’lı yaşlarda başlamakla birlikte daha erken de meydana gelebilir.

Adet döngünüzde değişiklikler fark etmenizle birlikte 4 ila 8 yıldır devam eden belirtiler yaşıyorsanız, perimenopozda olabilirsiniz. Bu dönemde östrojen seviyelerindeki değişiklikler nedeniyle adet döngüleriniz daha kısa ya da daha uzun hale gelebilir.

Perimenopozun neden olduğu diğer belirtiler arasında şunlar yer almaktadır:

 • Sıcak basmaları
 • Gece terlemeleri
 • Ruh halinde değişimler
 • Uykuyla ilgili zorluklar
 • Vajinal kuruluk

 

4. Polikistik over sendromu (PKOS)

polistik over sendromu
polistik over sendromu

Adet düzensizliği, PKOS’un en sık görülen belirtilerinden bir tanesidir. PKOS’unuz varsa adet görmüyor olabilirsiniz ya da gördüğünüz zaman adet kanamanız ağır olabilir.

PKOS, adet düzensizliğinin yanı sıra şu sorunlara da neden olabilir:

 • Kısırlık
 • Yüzde ve vücutta aşırı kıllanma
 • Erkek tipi kellik
 • Kilo artışı veya obezite

 

5. Tiroit sorunları

Tiroit bozuklukları olan kişilerde adet düzensizliği olabileceğini gösteren araştırmalar bulunmaktadır.

Hipotiroidi, adet dönemlerinin daha uzun ve ağır sürmesine ve adet sancılarının fazla olmasına neden olabilir. Ayrıca yorgunluk, soğuğa karşı hassasiyet ve kilo artışı gibi sorunlar yaşıyor olabilirsiniz.

Hipertiroidi ise kısa süren ve hafif geçen adet dönemlerine neden olabilir. Ayrıca ani kilo kaybı, kaygı ve gerginlik ve kalp çarpıntısı gibi belirtiler görülmesine yol açabilir.

6. Rahim miyomları

Miyomlar, rahim duvarında oluşan iyi huylu tümörlerdir. Kanserli olmayan bu yapıların boyutları çok farklı olabilir.

Miyomlar, adet dönemlerinin çok ağrılı ve ağır geçmesine neden olabilmekle birlikte aşağıdaki belirtilerin görülmesine de yol açabilir:

 • Pelvik ağrı ya da baskı
 • Bel ağrısı
 • Bacaklarda ağrı
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı

Rahim miyomlarının çoğu tedavi gerektirmemekte ve reçetesiz ilaçlarla kontrol altına alınabilmektedir.

7. Çikolata kisti

Çikolata kisti, üreme çağındaki her 10 kadından 1’ini etkileyen bir sorundur. Bu sorunda normalde rahme ait doku, rahmin dışında bir yerde büyür.

Çikolata kisti, adet dönemlerinin ağrılı olmasına neden olabilir. Aynı zamanda ağır adet kanamasına, adet dönemlerinin uzun sürmesine ve adet dönemleri arasında kanamaya yol açabilir.

Çikolata kistinde görülen diğer belirtiler arasında şunlar yer almaktadır:

 • Mide-bağırsak ağrısı
 • Bağırsak hareketlerinin ağrılı olması
 • Cinsel ilişki sırasında ve sonrasında ağrı
 • Kısırlık

Çikolata kistinin bir tedavisi bulunmamakla birlikte ilaçlar ve hormon tedavisiyle bu sorun kontrol altına alınabilmektedir.

8. Aşırı kilolu olmak ya da çok fazla kilo vermek

Obezite, adet düzensizliğine neden olan faktörlerin başında gelmektedir. Araştırmalar, aşırı kilolu olmanın hormon ve insülin seviyelerini etkileyebildiğini ve bunun da adet döngüsünde sorunlara neden olabileceğini göstermektedir.

Ani ve hızlı kilo alma da obezite gibi adet düzensizliklerine neden olabilmektedir. Kilo alma ve adet düzensizlikleri, PKOS ve hipotiroidi belirtileri arasında yer aldığı için doktorunuzu ziyaret etmeniz faydalı olacaktır.

Aşırı kilo almanın yanı sıra aşırı kilo verme de adet görmemeye neden olabilmektedir. Yeteri kadar kalori tüketmemek, yumurtlama için ihtiyaç duyulan hormonların üretilmesini engelleyebilmektedir.

Kişi Vücut Kitle Endeksi’nin 18,5’in altında olması durumunda zayıf olarak kabul edilmektedir. Bu durumda adet görmemeniz mümkün olmakla birlikte yorgunluk, baş ağrısı ve saç dökülmesi gibi belirtilerle de karşılaşabilirsiniz.

9. Aşırı egzersiz

Çok yoğun ve aşırı egzersiz sonucu adetten sorumlu olan hormonların üretiminde sorunlar olabileceğini gösteren araştırmalar bulunmaktadır.

Kadın sporcularda ya da yoğun antrenman yapan ve yoğun fiziksel aktivitesi olan kadınlarda amenore görülebilmektedir.

Antrenmanı azaltmak ve kalori alımını arttırmak, adet döngüsünün normale dönmesine yardımcı olabilmektedir.

10. Stres

Araştırmalar, stresin beynin adet döngüsünü düzenleyen kısmını etkileyerek adet üzerinde geçici olarak etkili olabildiğini göstermektedir. Stresinizin azalması ve normale dönmesiyle adet döngülerinizin normale dönmesi mümkün olabilir.

Adet Düzensizliği için Doğum Kontrol Hapı Nasıl Kullanılır?

Adet düzensizliği genelde vücuttaki belli hormonlarda eksiklik ya da dengesizlik olması durumunda görülür.

Adet düzensizliğiniz varsa doktorunuz adet düzensizliğinizi kontrol altına almak için östrojen ve progesteron içeren doğrum kontrol hapları kullanmanızı isteyebilir.

Ayrıca progesteronun sentetik hali olan progestin de adet olmayan kadınlarda adeti başlatmak için kullanılabilir.

Bununla birlikte adet düzensizliği olup hamile kalmaya çalışan kadınlar için doğum kontrol ilacı dışında hormon tedavileri önerilebilir.

Adet Düzensizliği için  Ne Yapılmalı?

Adet düzensizliğiniz için göreceğiniz tedavi, adet düzensizliğinizin nedenine ve altta yatan soruna bağlı olarak değişiklik gösterecektir.

Adet düzensizliği için doktorunuzun önereceği tedaviler arasında şunlar yer alabilir:

 • Doğum kontrol hapı
 • Hormonlu spiral
 • Tiroit ilaçları
 • Metformin
 • Kilo verme ya da kilo alma
 • Egzersiz
 • D vitamini takviyeleri

Stresinizi azaltmak için yapacağınız bazı uygulamalar da tedaviniz sırasında yardımcı olabilir:

 • Yoga
 • Meditasyon
 • Nefes çalışmaları
 • Diğer gevşeme teknikleri

Adet Düzensizliği ile Hamile Kalınır mı?

Yumurtlama gerçekleştiği sürece hamile kalabilirsiniz. Ancak adet düzensizliğiniz varsa hamile kalabileceğiniz günler, adet döngüleri normal olan kadınlara göre daha az olacaktır.

Adet düzensizliği olup hamile kalmak isteyen kadınlar için en önemli şey, düzenli olarak korunmasız cinsel ilişkiye girmek olacaktır. Her 2-3 günde bir ilişkiye girmeyi hedeflemelisiniz.

Doğurganlığınızı etkileyen bir sağlık sorununuz varsa bu sorunun tedavi edilmesi hamile kalma şansınızı arttıracaktır.

Doktorunuz, yumurtlamayı tetiklemek için klomifen sitrat kullanmanızı isteyebilir. Bu erken madde yumurtlamayı teşvik etme konusunda etkilidir.

Bununla birlikte klomifen sitrat şu yan etkilere neden olabilir:

 • Sıcak basması
 • Göğüslerde hassasiyet
 • Karında şişkinlik
 • Tek döngüde birden fazla yumurta bırakılması ve çoğul gebelik

Kilo vermeniz ya da kilo almanız da hamile kalmanıza yardımcı olabilir. Özellikle PKOS’u olan kadınların bu konuda dikkatli olması gerekir. Bunun için doktorunuzla konuşabilir ve ideal kilonuz hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Tiroit bozuklukları da adet düzensizliğine neden olabildiği için doktorunuzun verdiği tiroit ilaçları da hamile kalmanıza yardımcı olabilir.

Adet Düzensizliği Hamileliği Etkiler mi?

Adet düzensizliği, düzensizliğe neden olan soruna bağlı olarak hamileliği etkileyebilir. Adet düzensizliğinin nedeninin bilinmemesi halinde hamilelikte yaşayabileceğiniz komplikasyonların riski artmayabilir. Ancak tüm ihtimalleri doktorunuzla konuşmanız iyi olacaktır.

PKOS’u olan hamileler aşağıdaki sorunlar bakımından daha yüksek riske sahip olabilmektedir:

 • Düşük
 • Gebelik diyabeti
 • Preeklampsi
 • Erken doğum

Adet Düzensizliğinde Bitkisel Çözüm

Adet döngülerinizi düzenlemeniz için adet düzensizliğe neden olan faktörün bulunup tedavi edilmesi gerekir. Ancak adet döngülerinizi düzenlemek için evde yapabileceğiniz bazı şeyler de bulunmaktadır.

Adet düzensizliği için uzmanların önerdiği bitkisel çözümlere aşağıda göz atabilirsiniz.

 • Zencefil kullanın

Zencefil, adet düzensizliklerinde kullanılan bitkisel çözümlerden bir tanesidir. Zencefilin adet düzensizliği üzerinde etkili olduğunu gösteren bilimsel kanıtlar bulunmasa da bu bitkinin adet ile ilgili başka sorunlara iyi geldiği bilinmektedir.

Bazı araştırmalarda zencefil takviyesinin adet kanamasını azalttığı görülürken bazılarında ise adet sancısını azalttığı görülmüştür. Bir araştırma ise zencefilin PMS belirtilerini azalttığını göstermiştir.

Zencefilin adet düzensizliğine iyi geldiği kanıtlanmamış olsa da PMS ve adet belirtilerinizi azaltmak için zencefil kullanmanızın bir zararı olmayacaktır.

 • Tarçın kullanın

Tarçının adet sorunlarıyla ilgili çeşitli faydalara sahip olduğu düşünülmektedir. Küçük çaplı bir araştırmada tarçının adet döngülerini düzenleme konusunda etkili olduğu gösterilmiştir.

Tarçının aynı zamanda adet sancısı ile adet kanamasını azalttığı, primer dismenorede mide bulantısı ve kusmayı rahatlattığı bilinmektedir.

 • Vitamin seviyelerinizi kontrol ettirin

D vitamini ile adet düzensizliği arasında ilişki olduğunu gösteren bazı araştırmalar bulunmaktadır.

D vitamininin bunun yanı sıra kilo kaybını destekleme, depresyonu azaltma ve bazı hastalıkların riskini azaltma konusunda sağlık faydaları bulunmaktadır.

B vitaminleri ise genelde hamile kalmayı deneyen kadınlara önerilmektedir. Bu vitaminlerin adet döngüsünü düzenlediği düşünülmekle birlikte bu konu hakkında daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.

 • Elma sirkesi için
Elma sirkesi için

Her gün elma sirkesi içmenin, PKOS’u olan kadınlarda adet döngüsünü düzenlediğini gösteren araştırmalar bulunmaktadır.

Elma sirkesi aynı zamanda kilo vermenize yardımcı olabilir ve kan şekeriniz ile insülin seviyelerinizi düşürebilir.

Elma sirkesinin keskin bir tadı olduğu için sirkeyi bir bardak su ile seyrelterek ve isterseniz içerisinde bir kaşık bal koyarak tüketebilirsiniz.

 • Ananas tüketin

Ananas, adet ile ilgili sorunlarda tüketilen bir meyvedir. Ananasta bulunan bromelain isimli enzimin rahim içi tabaka için faydalı olduğu ve adet döngülerini düzenlediği söylense de henüz bununla ilgili bilimsel kanıtlar bulunmamaktadır.

Bromelainin anti-inflamatuar ve ağrı rahatlatıcı özellikleri bulunmakla birlikte ananasın adet sancısı ve baş ağrısında ne kadar etkili olduğu bilinmemektedir.

Sonuç Olarak

Çok sayıda faktör, adet düzensizliğine neden olabilmektedir. Bu faktörlerin bazıları ciddi olduğu için doktorunuzla görüşmeli ve neler yapabileceğinizi öğrenmelisiniz. Tedaviniz haricinde düzenli beslenme düzenine sahip olmak, düzenli olarak egzersiz yapmak ve stresten kaçınmak da yardımcı olacaktır.

351 Comments

 • Gülbahar

  3 Mayıs 2016 - 15:48

  Merhaba iyi günler size bi sorum olacaktı adet duzensizligim var guatr ilacı(levotrin25mg)kullanıyorum 6aylık evliyim gebelik düşünüyorum doktora gittim ama olumlu bi cevap alamadım doktorum klomen ilac kullanma mi önerdi ilk günde 2tane ile başladim yumurtlama oluşmadı sonraki ay günde 3 taneye çıkardı yine oluşmadı günde 4 tane kullandım buna rağmen yumurtlama oluşmadı 5mm oluşmuş oda çok küçük acaba bunun sebebi nedir beni bilgilendirirseniz çok memnun olurum simden tsk ederim

 • Aynur

  4 Mayıs 2016 - 12:17

  Slm benim çok korkularm var lutfen bna yardımcı olur musunuz nişanlıyım üç ay sonra dugunum olacak adet duzensizligim hep var doktora gidiyorum doğum kontrol hapı veriyorlar ve çevremde ki herkes kısırlık yaotigini adet düzensizliği yüzünden ilerde çocuğumun olmayacagina dair şeyler söylüyorlar ve bende bebek sahibi olmayı çok istiyorum adet düzensizliği kısırlıgin baş etkeni mi nolur yardiminiza çok ihtiyacım var lütfen bana cevap verin

 • Esma

  4 Mayıs 2016 - 12:25

  Merhaba hocam… Benim adetim 5 gün gecikti.. Bu süreçte ilişkiye girmek doğru olmaz sanıyorum.. Yoksa yanılıyo muyum… Geç yumurtlama die bir şey de varmış.. Kafam çok karışık bizi bilgilendirir misiniz 😕

 • Hatice

  10 Mayıs 2016 - 11:35

  Merhaba.9 aylik evliyim Benim adet düzensizliğim var bazen 30 günde bazen 40-43 günde bir oluyorum ve bebek düşünüyoruz ama olmadı acaba bununla ilgili ne yapmam gerek hastanede bazı testler yapılması gerekiyor mu

 • döndü

  10 Mayıs 2016 - 11:48

  Size bi sorum olacak benim adetimin günleri hep geçiyor doktorlara gidiyom yok bisey diyorlar ama sureklide ağrıyor olmadan bile ağrıyor

 • Semra

  19 Haziran 2016 - 20:54

  ben üç aydır sadece 2 şer gün adet görüyorum ama adetim düzenli bir uzmanla görüştüm kan testleri yaptı ve normal dedi bir yıldır evliyim ve çocuk olmama durumundan endişeliyim.

 • şüheda

  20 Haziran 2016 - 10:48

  Meraba bişey sormak istiyorum 26 sinda adetim bitti 18 gun oldu perşembe yumurta catladi az önce kan geldi adet olmuş gibi neden acaba coxuk için 1 gün arayla ilişkiye girdik adet mi olcam yoksa

 • eda eda

  16 Ekim 2016 - 16:29

  merhabalar hocam , tüp bebek tedavim sırasında rahim içinde oluşan bir polipin alınması gerektiği söylendi ve histeroskopi ile alındı . ancak ameliyattın üzerinden bir sene geçmesine rağmen adetlerim bitti denecek kadar azaldı. sadece bir iki gün kahverengi lekelenme tarzında olup bitiyor. merak ettiğim konu rahime herhangi bir zarar verilip verilmediği eğer olduysa da bundan sonrasında neler yapılabilir ?tedavisi nedir?

  • Bülent Tıraş

   3 Mayıs 2016 - 15:48

   Merhaba,\nYaşınızı, yumurtalık rezervinizi, rahim ve tüplerinizin durumunu ve eşinizin sperm analizi sonucunu bilmeden çocuk isteminize yönelik olarak size bir danışmanlık verilmesi doğru bir yaklaşım değildir. adet düzensizliği yapan nedenlerinizin araştırılması gerekmektedir. Adet düzensizliği şikayetinize genel olarak yumurtlama bozukluğu eşlik etmektedir. Klomen adı verilen ilaçla yapılan tedavilerin size verdiği gebelik şansı %3-4’ dür. Bu oranın daha fazla olmadığı her çift tarafından bilinmeli, 3 kereden fazla kullanılmamalı ve gebelik oluşmadığında hayal kırıklığı yaşanmamalıdır. Aşılama işleminin başarısı ise her bir deneme için % 10-15′ ler civarındadır. Tüp bebekte ise iyi bir merkezde gebelik oranınız %55-60’ lara kadar çıkabilmektedir. Size en uygun yöntem ancak bir çift olarak değerlendirmeniz yapıldıktan sonra seçilebilir. Yardımcı üreme tedavisinde başarı tedavi gördüğünüz merkezin ve o merkezin çalışmış olduğu laboratuvarın kalitesi ile doğrudan ilişkilidir. Bu nedenle merkez seçimlerinde önceliğiniz gebelik oranları yüksek merkezleri seçmek şeklinde olmalıdır.\nSaygılarımla\nProf. Dr. M. Bülent Tıraş

 • Selma zorlu

  30 Ekim 2016 - 02:21

  Iyi günler kızım 16 yasinda hic adet gormedi dr götürdük herseyi normal ilac verdi kullandi bir ay kullan 10 gün sonra olursun dedi ama maalesef olmadı ameliyat olursa eğer zor mu cok korkuyorum uyuyamiyorum

 • Tuğba Kaya

  18 Kasım 2016 - 11:18

  Merhabalar, yaklaşık 2.5 hafta önce kist ameliyatı oldum ve adetim 10 gün gecikti önceden böle bişey hiç yaşamıyordum ve göğüslerimde koltukaltına vuran şekilde ağrı var bu da ameliyattan önce olmazdı hiç sebebini öğrenebilir miyim ???

  • Bülent Tıraş

   4 Mayıs 2016 - 12:17

   Merhaba,\nDoğum kontrol hapları kısırlığa neden olmazlar. Doğum kontrol hapını kestiğiniz andan itibaren gebe kalma yeteneğinizi geri kazanırsınız, belli bir süre geçmesi gerekmez. Hastaların %50’si ilk 3 ay içinde, %80’ i ise ilk 10 ay içinde gebe kalabilmektedir. Adet düzensizliği yapabilen nedenler arasında myom, polip, hormonal dengesizlikler( prolaktin hormon yüksekliği, guatr vs ), stres, gebelik ve komplikasyonları, düzensiz kullanılan hormon ilaçları, rahim içi aletler, polikistik over hastalığı, over kistleri, aşırı egzersiz, kilo değişimleri ve prematür over yetmezliği yer almaktadır. Size önerim adet düzensizliğinizin nedeni hakkındaki danışmanlığı muayenenizi yapan kadın hastalıkları ve doğum uzmanından almanızdır.\nSaygılarımla, \nProf. Dr. M. Bülent Tıraş

 • Halime

  24 Kasım 2016 - 11:49

  Hocam adet düzensizliği yaşıyorum 3 ay boyunca adet görmüyorum

 • zeynep umay

  10 Ocak 2017 - 21:24

  Hocam merhaba benim adetlerim düzensizdir fakat ilaç kullanmadan olabiliyordum kendiliğinden geliyordu yani düzensizde olsa fakat ben 3 ay tarlusal kullandım erken olabilmek için ama tarlusalı kullandıktan sonra ilaç kullanmadan olamıyorum bunun sebebi nedir sizce tarlusal yumurtalıklara ters etki edermi

 • Sevcan

  6 Şubat 2017 - 11:23

  Her ay düzenli olarak adet görüyordum evde dgldim esimden uzaktim adetime dört gün\r\n kala ilişkiye girdim korunmadim 3 gündür adetimde gecikme oldu hamile kalma olasılığı varmıdır sizce

  • Bülent Tıraş

   10 Mayıs 2016 - 11:35

   Merhaba,\n \n21 günden kısa ya da 35 günden uzun süren adet siklusları genel olarak anormal olarak kabul edilir. Sizdeki gibi adet düzensizliği yapabilen nedenler arasında hormonal dengesizlikler( prolaktin hormon yüksekliği, guatr vs ), stres, düzensiz kullanılan hormon ilaçları, polikistik over hastalığı, over kistleri, aşırı egzersiz, kilo değişimleri yer almaktadır. Yaşınızı, yumurtalık rezervinizi, rahim ve tüplerinizin durumunu ve eşinizin sperm analizi sonucunu paylaşmamışsınız. Ancak 9 aydır korunmasız cinsel birlikteliğe rağmen gebelik elde edememiş olmanız nedeniyle size önerim infertilite ile ilgilenen bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanından danışmanlık almanızdır. Muayene bulgularınız doğrultusunda sizinle gebelik elde edebilmeniz adına yapılması gerekenler paylaşılacaktır. Yardımcı üreme tedavisinde başarı tedavi gördüğünüz merkezin ve o merkezin çalışmış olduğu laboratuvarın kalitesi ile doğrudan ilişkilidir. Bu nedenle merkez seçimlerinde önceliğiniz gebelik oranları yüksek merkezleri seçmek şeklinde olmalıdır.\nSaygılarımla\nProf. Dr. M. Bülent Tıraş

 • Ferda ulusoy

  23 Mart 2017 - 00:01

  Merhaba adet düzensizligim var 5 6 ay hiç olmadigim oluyor tarlusal kullaniyorum ama daha sonuç alamadim bekarim ve bu durumun evlenince hamile kalmamaya neden olup olmadığıni merak ediyorum

  • Bülent Tıraş

   10 Mayıs 2016 - 11:49

   Merhaba,\n21 günden kısa ya da 35 günden uzun süren adet siklusları genel olarak anormal olarak kabul edilir. Ortalama kan kaybı ise bir adet döneminde 35-40 ml civarındadır. Bu da genellikle günde 3-5 pet kadar olmaktadır. Adet düzensizliği yapabilen nedenler arasında myom, polip, hormonal dengesizlikler( prolaktin hormon yüksekliği, guatr vs ), stres, gebelik ve komplikasyonları, düzensiz kullanılan hormon ilaçları, rahim içi aletler, polikistik over hastalığı, over kistleri, aşırı egzersiz, kilo değişimleri yer almaktadır. Dismenore ise karın ve kasıkta menstrual kanama başlamadan önce ve kanama sırasında görülen ağrılardır. Ağrılı adet görmenin de pek çok nedeni vardır (endometriozis, myom, adenomyozis, genital yol enfeksiyonları, karın içi yapışıklıklar, yumurtalık kistleri vb.). Muayene bulgularınız doğrultusunda ağrı ve adet düzensizliği şikayetlerinize yönelik olarak size ilaç tedavisi planlanabilir. Takip olduğunuz hekimden bu konuda danışmanlık almanızı öneririm.\nSaygılarımla, \nProf. Dr. M. Bülent Tıraş

 • Nurcan Şahin

  27 Aralık 2018 - 15:58

  Merhaba ben rahim kalınlaşmasından 1 kasımda ameliyat oldum sprial taktı Dr ameliyatta 21 kasım adet oldum 22 kasımda sprial çıkarıldı adet döngü 26 gün 17 Aralık da olması gerekiyordu ama olmuyor 3 defa gebelik testi yaptim negatif çıktı yardımcı olursanız sevinirim

 • Tuba

  27 Şubat 2019 - 19:13

  Merhaba ben 15 gün önce apantis ameliyatı oldum adetim normal gününden 5gün gecikme oldu adet oldum fakat 1.5 gün sürmedi bir pet değiştirdim ve lavaboya çıktığımda ise parça hallinde kan pırtısı düştü bunun nedeni ne olabilir doktora gitmelimiyim normalde 3 gün adet oluyordum ve ara ara yine kan pırtısı düşüyordu

  • Bülent Tıraş

   19 Haziran 2016 - 20:55

   Merhaba,\nHer kadında adet süresi ve yumurtlama dönemi farklılık göstermektedir. Ortalama kan kaybı ise bir adet döneminde 35-40 ml civarındadır. Günde sadece 1 ped değiştiriliyo olması genel olarak yeterli kabul edilmektedir. Adet kanamasının 2-7 gün arasında sürmesi normal kabul edilir. Kendiniz ile ilgili yeterli veri paylaşmamış olmakla birlikte yapılan kontrolünüzde bir problem saptanmadığını belirtmişsiniz. Bir yıl düzenli cinsel birlikteliğe rağmen gebelik elde edememiş olmanız nedeniyle size önerim infertilite ile ilgilenen bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızdır. Rahim ve tüplerinizin değerlendirilmesi, yumurtalık rezervinize bakılması ve eşinize semen analizi yapılması gerekmektedir. Yardımcı üreme tedavilerinde başarı tedavi gördüğünüz merkezin ve o merkezin çalışmış olduğu laboratuvarın kalitesi ile doğrudan ilişkilidir. Bu nedenle merkez seçimlerinde önceliğiniz gebelik oranları yüksek merkezleri seçmek şeklinde olmalıdır.\nSaygılarımla, \nProf. Dr. M. Bülent Tıraş

 • Elif arslan

  9 Nisan 2019 - 20:04

  Merhaba iki ay önce açık miyom ameliyatı oldum, ameliyat sonrasında iki ay estrofem ilacını kullandım, ilacı kullanırken adetim düzenliydi, yalnız ilacı bıraktıktan sonra 13 gündür adetim gecikti. Bunun nedeni ne olabilir?

 • Nergis algız

  28 Nisan 2019 - 16:56

  Merhaba size sorum olcak ben 2 yıl doğum kontrol hapı kullandım ama 10 ay önce bıraktım cünkü bebek istiyoruz ama hala yok olmadı ben hapı bıraktım adetim normal hiç düzelsiz olmadan şimdiye kadar oldum her 28. Gün yada 29.gün ama bu ay 40. Gün adet oldum ama adet olmadan 2 gün kahve rengi akıntı geldi sadrce hamileyim zannettim sonra 2 gün normal geldi bitti şimdi 7. gün hala az az kahve rengi akıntı geliyo bunun sebebi ne olabilir yardımcı olursanız sevinirim bu arada 3 ay önce doktora gittim herşeyin yolunda olduğunu söylemişti şimdiden size teşekkür ederim

  • Bülent Tıraş

   20 Haziran 2016 - 10:48

   Merhaba,\nAra kanamalara neden olabilecek pekçok durum vardır. Servisit ve endometrit gibi genital yol enfeksiyonları, myomlar, rahim ağzındaki ve rahim içindeki polipler, rahim ağzında oluşan hücresel değişiklikler, servikal ektropionlar, hormonal bozukluklar( tiroid bezi fonksiyon bozuklukları, prolaktin yüksekliği), yumurtalık kistleri, hormon içeren ilaçlar, gebeliğin erken dönemlerinde embriyonun endometrium dokusuna yerleşmeye başlamasıyla oluşan implantasyon kanaması, gebelik ve komplikasyonları bu tip kanamalara neden olabilmektedir. Ayrıca yumurtlama esnasında bazı kadınlarda görülebilen kanamalara ise mittelscmertz kanamaları denilmektedir. Adet döngüsünün 13-14. günü gibi oluşur. Birkaç pet doldurabilir veya lekelenme şeklinde de olabilir. Çok kısa sürebileceği gibi 2-3 gün kadar da sürebilir. Kadınların %20 kadarında oluşur. Yine cinsel açıdan uyarıldığınızda cinsel organlarınızda oluşan ritmik kasılmalar, cinsel birlikteliğe bağlı olarak genital bölgede oluşan yaralanmalar da cinsel ilişki sonrası kanama şikayetlerine neden olabilmektedir. Size önerim ara kanama şikayetinize yönelik olarak bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızdır. Yaşınızı, yumurtalık rezervinizi, rahim ve tüplerinizin durumunu ve eşinizin sperm analizi sonucunu bilmeden çocuk isteminize yönelik olarak size bir danışmanlık verememekteyim.\nSaygılarımla, \nProf. Dr. M. Bülent Tıraş

 • Sinem korucu

  1 Mayıs 2019 - 10:34

  Merhabalar \r\nBen 2016 da doğum yaptım 19 ay emzirdim hamile olduğumu öğrendiğimden buyana hiç adet görmedim.19 ay sonrasında tekrar hamile kaldığımi öğrendim ve yine âdet görmüyorum şuan 3 aylık emziriyorum yine görmüyorum ve yaklaşık 2016dan buyana adet görmüyorum

 • Hilal

  30 Mayıs 2019 - 02:52

  Hocam iyi günler. Yaklaşık 4 gündür kahverengi akıntım var sadece peçeteyle sildiğim zaman görebiliyorum ve adetim 2 gün gecikti . Sizce sorun ne olabilir?

 • RABİA YALÇIN

  14 Haziran 2019 - 11:37

  MERHABA HOCAM BEN BİR AY ÖNCE AÇIK MİYOM AMELİYATI OLDUM. DOKTORUM 20 GÜN SONRA BİRLİKTELİK YAŞAYABİLİRSİNİZ DEDİ VE KORUNMAYIN DEDİ. BİR HAFTA ADET GECİKMEM OLDU BU NORMAL Mİ

 • Dora

  23 Haziran 2019 - 22:56

  7 aydır hasta olmuyorum 15 yaşındayım neden ?

 • ebru erdem

  18 Temmuz 2019 - 09:38

  merhaba hocam ben yirmi yasindayim 15 yasindan beri adet oluyorum ama simdiye kadar hic duzenli gitmedi bir iki ay duzenli sonrasinda tamamen duzensiz ve 2 aydir adet olmuyorum ayrica bekarim ve doktora gidemiyorum korkuyorum

  • Bülent Tıraş

   24 Kasım 2016 - 11:49

   Merhaba,\nAdet yokluğu yapabilen pek çok neden bulunmaktadır (tiroid fonksiyon bozuklukları, polikistik over sendromu, over kistleri, prolaktin hormonu yüksekliği, kilodaki ani değişiklikler, gebelik, stres ve bazı ilaçlar). Tedavi ise nedene yönelik olarak planlanmaktadır. Bu nedenle mail üzerinden adet yokluğunuza yönelik olarak size bir danışmanlık verilmesi ya da ilaç tedavisi önerilmesi doğru bir yaklaşım değildir. Size önerim bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızdır. \nSaygılarımla, \nProf. Dr. M. Bülent Tıraş

   • Bülent Tıraş

    4 Mayıs 2016 - 12:25

    Merhaba,\nHer kadında adet süresi ve yumurtlama dönemi farklılık göstermektedir. Adet döngüsünün hiçbir günü %100 gebelikten koruyucu değildir. Ancak adetliyken ilişkiye girildiğinde yumurtlama daha önceden olduğu için ve bir sonraki yumurtlamaya da daha vakit olduğu için genel olarak hamile kalınması beklenmez. Fakat buna güvenerek yola çıkmak son derece yanlıştır ve günümüzde böyle gebelik vakaları bulunmaktadır. Ayrıca spermlerin yaşam süreleri (48-72 saat) de bu gebelik riskinde önemli rol oynamaktadır. Bununla birlikte görülen her kanamanın adet kanaması olmayabileceğini ve bazı aylarda beklenen zamandan daha farklı zamanlarda yumurtlama olabileceğini de unutmamak gerekir. Adet yokluğu yapabilen pek çok neden bulunmaktadır (tiroid fonksiyon bozuklukları, polikistik over sendromu, over kistleri, prematür over yetmezliği, prolaktin hormonu yüksekliği, kilodaki ani değişiklikler, gebelik, stres ve bazı ilaçlar). Tedavi ise nedene göre planlanmaktadır. Size önerim adet yokluğunuza yönelik olarak bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızdır.\nSaygılarımla,\nProf. Dr. M. Bülent Tıraş

 • Aysun pamuk

  19 Temmuz 2019 - 21:30

  Slm hocam rahim yapışıklı ameliyatı oldum ameliyatım çok başarılı geçti 43 yaşındayım bebek istiyorum 9 ml büyüklüğünde yumurtam olduğunu söyledi dr fakat ameliyatımdan sonra 21 günlük ilaç verdi ilaç bitince hastalanacaksın dedi bugün 3 gün oldu ilaç biteli adet olmadım hiç bir belirtide yok hamile kalma şansım olurmu acaba cevaplarsanız memnun olurum teşekkür ediyorum

 • Aslı gün

  21 Temmuz 2019 - 22:28

  Çikokata kistim var 2.5 santim kasıklarımda ve belimde çok ağrılar oluyor adet düzensizliğimde var geçen ay adetim 6 gün önceden gelmişti şimdi ise adetim gelmedi hala gününe 2 gün var kistem mi oluyor ağrılar için ne yapmam gerekir kontrole adetim bitince gidicem ama hala adet görmedim çok endişeliyim ve ağrılarımda çok yanıltlarsanız çok memnun olurum

 • esra gündüz

  28 Temmuz 2019 - 00:12

  Ben kadınım ve 2 hafta önce erkek arkadaşımla seviştik boşaldı bir beze elinide sildi beze daha sonra sevişirken elini cinsel yerime götürdü cinsel organımı okşadı falan ve ben adet olmam gerek ama olmadım adet günümüde tutmuyorum sizce hamilemiyim

  • Bülent Tıraş

   6 Şubat 2017 - 11:23

   Merhaba,\nAdetleri düzenli olan bayanlarda yumurtlama adet kanaması başlamadan yaklaşık 14 gün önce gerçekleşir. Her adet döngünüzde hamile kalabileceğiniz yumurtlama öncesi ve sonrasını kapsayan yaklaşık 5 günlük bir süreç vardır. Diğer günlerde ilişki olduğunda ise hamilelik şansı oldukça azdır. Sperm ortalama 3 gün, yumurta ise ortalama 1 gün canlı kalabilir. Bu nedenle insanlar tam yumurtlama gününde ilişkide bulunmasalar bile hamilelik oluşabilir. Beklenen adet tarihinizde 7-10 günlük bir gecikme olması halinde size önerim gebelik testi yaptırtmanızdır. Adet yokluğu yapabilen pek çok neden bulunmaktadır (tiroid fonksiyon bozuklukları, over kistleri, prolaktin hormon yüksekliği, kilodaki ani değişiklikler, gebelik, stres ve bazı ilaçlar). Tedavi ise nedene yönelik olarak planlanmaktadır.\nSaygılarımla,\nProf. Dr. M. Bülent Tıraş

 • Tuğçe yal

  6 Ağustos 2019 - 00:47

  Merhaba hocam bir sorum olucak adet döngüm her ay değişiklik gösteriyor yani her ay üç yada dört güne öne geliyor geçen ayın 9’da adet görmüştüm bu ay 5’inde bu normal birley mi her ay geri ye doğru azalması döngünün

 • Zeynep zorlu

  14 Ağustos 2019 - 16:19

  16 yasidayim hic adey gormedim doktor bana rahim ve yumurtalığın 5 ve 6 yaşında bir çocuğun rahmi ve yumurtaligi gibi kalmış dedi tedavisi yok dedi ancak rahim nakliyle olur dedi .

 • Asiye ocakçı

  17 Ağustos 2019 - 23:03

  Merhaba hocam,kızım 18 yaşında bekar.adeti 14 yaşında başladı.ilk 2 yıl düzensizdi.sonra her ay düzene girdi.şimdi 3 aydır adet olmadı.yazdığınız sebepleri okuyorum kilo stres vs gibi.hiçbiri yok.sağlığı yerinde.beklemelimiyim yoksa hemen doktora götürmelimiyim?teşekkürler.

 • Yasemin kalay

  18 Ağustos 2019 - 23:04

  Hocam 29 yaşındayım 2 yıllık evliyim evlendiğimden beri adetler 35 günden geçiyor 1 tane düşük yaptıktan sonra tekrar adet düzensizliği var polikistik over sendromuna olduğunu öğrendik adet söktürücü kullanmadan adet olamıyorum doktor hamilelik için adet söktürücü başladı kolomen ilacı verdi yumurta büyümüyor yine adet olamadım yine adet söktürücü verdi benimhep söktürücü ile mi adet olacağım hamilelik düşündüğüm den başka yumurta büyütücü ilaç verecek nasıl olur bu durum hocam yardımcı olun

 • Betül Azimli

  21 Ağustos 2019 - 05:14

  Merhabalar bende polikistik over olduğu söylenmişti aynı zamanda hashımato hastasıyım levotıron 100 mg kullanıyorum 22 yaşındayım son iki uc aydır adet kanamam cok az ve koyu kahverengi geliyor randevu bulamıyorum endometriozıs olmasından korkuyorum bana yardımcı olun lütfen 😊

 • Zetnep

  22 Ağustos 2019 - 20:31

  Merhaba hocam ben 12 yılık evliyim 12 yasında 1 tane çocuğum var 12 yıl boyunca sprelle korundum 2 ci çocuğu istedigim icin çıkartım 3 ay sonra hamile kaldım ve 15 haftalık ken düştü hep basından kanamalı geçiyordu .?simdi 1 yıl geçti daha olmuyor doktora gittim yumurtalık rezervinin çok azaldığı söyledi ama doğal yollardan gebe kalabilirsin dedi tüp bebekte yapabilirsiniz dedi .bende bu arada yumurtalık rezervinin nasıl kalitelerim diye internetten aldığım bilgi ile hayıt otu bitkisini balla karıştırıp sabah aç karnıma aldım birlikte arı sütü palpolen karışımı da aldım 1 tatlı kaşığı ve suan adetim 25 gündür gelmiyor acaba neden kesmiş olabilir mi test yaptirdim negatif çıktı. Ve Hocam ne yapmam gerekiyor .cocuk istiyoruz bu arada hayıt otu bal polen yemeyi bıraktım adet olmayınca ..lütfen yardımcı olurmusunuz bana Hocam 28 yaşındayım hiç adet düzensizliğim olmazdı hep düzenli olurdum ???

 • Zeynep

  22 Ağustos 2019 - 20:34

  Merhaba hocam ben 12 yılık evliyim 12 yasında 1 tane çocuğum var 12 yıl boyunca sprelle korundum 2 ci çocuğu istedigim icin çıkartım 3 ay sonra hamile kaldım ve 15 haftalık ken düştü hep basından kanamalı geçiyordu .?simdi 1 yıl geçti daha olmuyor doktora gittim yumurtalık rezervinin çok azaldığı söyledi ama doğal yollardan gebe kalabilirsin dedi tüp bebekte yapabilirsiniz dedi .bende bu arada yumurtalık rezervinin nasıl kalitelerim diye internetten aldığım bilgi ile hayıt otu bitkisini balla karıştırıp sabah aç karnıma aldım birlikte arı sütü palpolen karışımı da aldım 1 tatlı kaşığı ve suan adetim 25 gündür gelmiyor acaba neden kesmiş olabilir mi test yaptirdim negatif çıktı. Ve Hocam ne yapmam gerekiyor .cocuk istiyoruz bu arada hayıt otu bal polen yemeyi bıraktım adet olmayınca ..lütfen yardımcı olurmusunuz bana Hocam 28 yaşındayım hiç adet düzensizliğim olmazdı hep düzenli olurdum ???

 • Semra Çataklı Pire

  29 Ağustos 2019 - 20:55

  Merhaba doktor bey, \r\n20 gün önce tatildeyken polip operasyonu oldum hiperoskopi ile aldi ve yakti doktor. Ama sonra patolojide miyom oldugu çıktı. Ve 20 gündür akintilarim var. Bazen pembe bazen kahverengi.. Doktor mutlaka tatil dönüşü tekrar muayene olmami ve miyomun sapi rahim icine uzaniyorsa aldırmami söyledi. Sizce bu akintilar normal mi ve alinan miyom sapi varsa tekrar uzar mi

  • Nurgül Kartal

   29 Şubat 2020 - 21:07

   Ayın 1 de renkli oldum aynı ayın içinde tekrar renkli oldum bu neden olur ilk kez böyle bir şey le karşılaşıyorum

 • Gizem nur

  30 Ağustos 2019 - 01:50

  Hocam kolay gelsin . Benim adet düzensizliğim var . Çocuk sahibi olmak istiyorum ama olmuyor 1 senedir deniyoruz . Doktorum yumurtalıklarımda bir sorun olmadığını fakat değerin çok yukselmedigini söyledi. Ayrıca eşime sperm testi yapıldı bir sorun çıkmadı. Birde şuan adetimin gecikmesinden 20 gün gecikti iki gündür kahverengi lekelenmelerim var çok değil ama yine var , ayrıca tuvaletimi yapsam dair kasiklarimin orda bi baskı olduğunu hissediyorum. Ne yapmam gerek lütfen yardımcı olun. Cevabınızı bekliyorum . Allaha emanet olun hayırlı çalışmalarınız olsun inşallah

 • Yeliz

  2 Eylül 2019 - 03:53

  Vajinal kuruluk yaşıyorum adet gördüm geçti adet döneminden sonra 2 hafta iyiydi şimdi tekrardan oluşmaya başladı makat bolgemdede kurtçuk oluştuğunu gördüm ama yok denecek kadar azsonra başladı ilkindede aynı şeyleri görmüştüm acaba bu yuzden mi kuruluk olusuyor napmaliyim bu konuda

 • Zeynep

  7 Eylül 2019 - 09:48

  15 yaşındayım sadece 3 kez adet oldum 1 yıldır da olmuyorum sorunum nedir?

 • Çilem yilmaz

  13 Eylül 2019 - 12:04

  Merhaba hocam temmuz 31 de perde operasyonu geçirdim ağustos 27 regl oldum bitti.12 eylulde tekrar kanamam oluyo doktorumu aradim normal deniyo aydinlatirsaniz cok mutlu olurum

 • SENDA AYSAN

  23 Eylül 2019 - 08:56

  MERHABALAR HOCAM ADETİM ÇOK DÜZENLİDİR FAKAT BU AY COK FAZLA BEYAZ AKINTI VE SONRASINDA KAHVERENGI AKINTI GELDİ ADET OLUYORUM SANDIM FAKAT AYNI GÜN KESİLDİ VE ADETTİM YEDİ GÜN GECİKTİ BENİ BİLGİLENDİRİRMİSİNİZ

 • sema selci

  14 Kasım 2019 - 23:53

  merhaba hocam ben ilk evliligimden sonra adet olmamaya başladım bekarken oluyodum düzenli evlendim olmadım ikinci evliligimde de olmadım adet üçüncü eşime geldim gün oldum sonraki ay olmadım bir ay sonra gene oldum kesildi geri kadın dogum doktoruna gittim ilk yumustalıkların yavaş çalışıyo dedi bida gittim adet söktürücü verdi kullan gel dedi gittim yoktu adet oldum gittim sıra vermedi adetim bitti ik hafta sonra gittim niye gelmedin dedi ve bana dedi hormonların bozuk dedi hormon doktoru içinde dahiliye doktoruna gittim oda bana dedi bi kan alalım bakalım varsa öyle birşey yollarım dedi kanımda hormonlarımda bişe cıkmadı git doktorun basından salmasın dedi aynısını gidip doktoruma dedim oda kan aldı bende bakım dedi gene bana hormonların sıkıntılı dedi bende rahatsız oluyom kilo alıyom veremiyom belim ağrıyo bebek de istiyoz bu iki gündür de lekelenme var ben normalde 4 senedir olmuyom napa bilirim bana bilgi verirmisiniz

 • Esila

  18 Kasım 2019 - 13:49

  Merhaba ben doğum kontrol hapı kullanıyorum dört gün önce adetim bitti üç gün oldu doğum kontrol hapı kullanmama rağmen hafif kanamam başladı bugün nedeni ne olabilir

 • Rukiye

  18 Kasım 2019 - 17:14

  Benim adet duzensizligi var 28 yasinda ve bekarım nisan ayından sonra temmuz ayina kadar olmadi ondan sonrada temmuz ağustos oldum eylül ve ekim ayında da küçük küçük camur gibi minik parçalar geldi ve kasım ayının başında olmam gerekiyordu olmadım neden olabilir acaba

 • Neslişah

  12 Aralık 2019 - 20:46

  Merhaba hocam ben 20 yaşındayım evli değilim normalde adetim hep düzenli oluyordu ama simdi 2 aydır adetim olmuyor bir sorun olabilir mi

 • pervin

  13 Ocak 2020 - 17:31

  merhaba ben 10 günlük doğum kontrol hapı kullandım cinsel birliktelik sonucu kanama başladı doktorum hapı bırakmamı söyledi bıraktım her düzenli adet görüyordum ama haptan sonra adet görmedim hamile kalmış olmam mümkünmü yoksa adet gecikmesimi yaşıyorum

 • Nurgül Kartal

  29 Şubat 2020 - 21:03

  Ayın 1 de renkli oldum aynı ayın içinde tekrar renkli oldum bu neden olur ilk kez böyle bir şey le karşılaşıyorum

 • sevim

  18 Mart 2020 - 13:50

  Merhaba Bülent bey Ben çocuk tedavisi için doktora gitmiştim bana otrivelle ve yanında duphaston yazmıştı çatlatma ignesinden 5 gün sonra duphaston kullanmamı söylemişti ben günde 2 defa olarak tam 10 gün icmemi söyledi ve sonra adetim 4 gün gecikti oldum ama 3 gün sürdü lekelenmem oldu bu normal mi test yaptım hamile çıkmadım yani bu lekelenmemle duphastonun etkisi varmı???

 • Melis

  19 Mart 2020 - 11:56

  25 yasindayim 6 aydir adet duzensizligim var, hormonlarim ve ultrasonumda bir sorun yokmus. Adet sokturucu hap kullandim duphaston fakat bitmeden adet oldum normalde 5 gun suren adetim 8 gun oldu devam ediyor cok agrili. Ayni zamanda duzen icin diane dogum kontrol hapi kullanmaya basladim bu normal mi lutfen cevaplarsaniz cok sevinirim, saygilar

 • Zeynep kurt

  26 Mart 2020 - 06:07

  Merhaba 14 aylık bir bebeğim var. Emziriyorum. Doğumdan sonra altinci ayda adet oldum.ilk iki ay düzenli oldum.sonra on ila on beş gün gecikerek oldum. Son üç aydır hiç olmuyorum. İki kez test yaptım hamile değilim. Adet olmam için ne yapmalıyım?

 • Özge

  26 Mart 2020 - 14:24

  Ben 13 yaşımdayım ve 12 yaşımda adet oldum ve hep düzenli oluyordum ama bu ay hiç adet olmadım sizce kötü birşey olmuş müdür lütfen aciklayin.

 • Seçgül

  29 Mart 2020 - 23:24

  Şubatın 12 sinde safra taşı ameliyatı oldum ameliyatta adetimin son günüydü şubatın 25 inde tekrar oldum 2 gün sürdü martin 12 si tekrar oldum hocam daha mart ayı çıkmadan bir hafta sonra tekrar adet oldum hocam acaba ameliyat sonrası hormonlardaki değişiklikten mi ameliyatta kullanılan ilaçlardan mi kaynaklidir

 • nur

  1 Nisan 2020 - 18:08

  18 yaşındayım yaklaşık 12 aydır adet olmuyorum fazla kilom var adet olmama sebebim nedir ?kilo verince adet düzene girer mi

 • Hatice Ates

  2 Nisan 2020 - 01:19

  Mart ayinda adet gordum. Mart ayinin icinde esimle birlikte olduk ve bir gun sonra kanamam oldu ve yogundu halen daha leke seklinde devam ediyor. Bu durum beni cook endiselendiriyor. Sebebi nedir acaba simdiden tsk. ederim.
  Sevgiyle kalin.
  Cevap gelmedi onun icin birdaha yazmak zorunda kaldim.

 • Hatice Tıknaz

  7 Nisan 2020 - 05:36

  16 yaşındayım kilo verme sürecin oldu (7-8 kilo gibi) obez falan değilim ama 5 6 aydır hiç adet olmuyorum sadece birkaç kez nokta şeklinde oldu bunun nedeni ne olabilir kilo verme sürecinden öncede 2 aya bir oluyordum şu an 6 aydır olmuyorum

 • Ndd

  7 Nisan 2020 - 10:41

  Merhabalar 27 yaşındayım. Hasımato oldugunu tiroitimin yavas çalıştığını söyledi doktor ve levotiron 25mg verdi. Adetim her zaman 35 gün aralıklarla olurken bu sefer 22 gun sonra oldu. Adetim 7 gun sürerken bu sefer bi türlü bitmedi. 7 gunden sonra azalmaya basladi bitecek gibi oldu zama sonra bitmeden tekrar kanamam da artis oldu bugun 17 . Gun ve hala devam ediyor. Kanamam cok aşırı sekilde degil ama bi türlü bitmiyor . Kullandigim ilac bunun nedeni olabilir mi ?

 • Aleyna

  12 Nisan 2020 - 12:02

  Merhaba,16 yaşındayım 12 yaşından beri regl görüyorum . En son 20 şubat da regl oldum 52 gündür regl olmuyorum kadıklarımda ağrı ve karnımda şişme var uyku düzenim bozuldu ve herhangi bir ilişki yaşamadım neden olabilir psikolojim alt üst oldu

  • Prof. Dr. Bülent Tıraş

   18 Mart 2020 - 15:54

   Evet lekelenme olabilir

 • Canan ateş

  17 Nisan 2020 - 08:11

  Merhaba. Ben 38 yaşındayım. 5 Eylül 2019 da göğüs ameliyatı geçirdim. Ameliyat gününden bu güne kadar adet günlerimde ve miktarında azalmalar yaşandı. Doğum kontrol hapını bırakınca 3 gün sonra kanama oluyordu fakat şimdi hap almaya 1 gün kala adet görüyorum.Ama miktar çok az. yani hapı bıraktıktan 6 gün sonra.Halen ameliyat etkisi olabilir mi acaba?

  • Prof. Dr. Bülent Tıraş

   19 Mart 2020 - 19:57

   Duphastin sonrasi adetleriniz uzayabilir diane bu ay kullanin fakat daha yeni jenerasyon dogum kontrol haplari daha iyi olabilir

 • Seher sakallioglu

  18 Nisan 2020 - 00:32

  merhaba
  Benim adetim en fazla üc gün geciktirdi bu zamana kadar 23 yaşındayim bekârim son uc aydir adet yerine kahverengi akintim oluyor bir yada iki gün bir iki damla seklinde oluyor doktora gittim ultrasyonda bi kist gormedi neden boyle kahverengi damlalar oluyor regl niye olmuyorum

 • Sena YILDIZ

  18 Nisan 2020 - 22:01

  Merhaba iyi akşamlar en son ilişkiye girdikten sonra bir defa regl olmuştum. Bu ay reglim 6 gün gecikti. Regl olduğumda ise çok açık renk ve sulu az az kan geldi. Sebebi ne olabilir. Normalde düzenli regl olurdum. Malum durumlardan dolayı doktora da gidemedim. Dönüşünüzü bekliyorum.

  • Prof. Dr. Bülent Tıraş

   26 Mart 2020 - 15:42

   Hormon tetkigi muayene olunuz

 • Sena Yıldız

  18 Nisan 2020 - 22:24

  Merhaba iyi akşamlar. Ben son ilişkiye girdikten sonra normal vaktinde regl oldum. Sonraki reglim 6 gün gecikti ve sulu çok açık renk olarak az az geliyor. Sizce sebebi ne olabilir. Yanıtlarınızı bekliyorum. İyi akşamlar.

 • Maşide Tanır

  28 Nisan 2020 - 23:57

  23 yaşındayım 5 ay ince 31 haftalık bebeğimi doğum yaptım 19 gün önce regl oldum 3 gün sürdü bittim bugün tekrar oldum sebebi ne olabilir bu sürede kilo aldım 85 e kadar çıktım troit hastalığın var ne gibi sorundan regl oldum hastaneye de gitmeye çekiniyorum

  • Prof. Dr. Bülent Tıraş

   6 Nisan 2020 - 13:46

   Fazla kilo ani alinan kilo ani verilen kilo adeti bozar lutfen yasiniz daha kucuk diyete baslayiniz

 • Kadriye Yıldırım

  7 Mayıs 2020 - 04:24

  İki aydır adet olamıyorum.Geçen ayda gecikmişti.Sonrasında aşırı kanamam oldu. Şimdi tarlusal içtim.Bitireli 3 gün öldü.Nezaman olurum bilmiyorum.Yaşım 41 menopozamı giriyorum bilmiyorum.Doktordan randevu aldım korkuyorum ya menopoza girdiysem.

 • Burcu

  19 Mayıs 2020 - 02:23

  Merhabalar . Ben 21 yanındayım 1 yıllık evliyim iki aydır cocuk düşünüyoruz ve iki aydır adetim geçiyo normalde cok düzenliydi ama düzensizleşti. Neden olabilir

 • deren yildiz

  29 Mayıs 2020 - 13:05

  merhaba erkek arkadasımla 24 gün önce sürtünerek ilişkiye girdik önlem alıp kondom taktık ve sürtünürken hiç boşalmadı ama adetim 2 hafta gecikti zevk suyu değmiş veya geldi mi diye tereddüt ediyoruz geçen senede böyle bi olay olmuştu fakat kist cikmisti hamile olma riskim var midir?

 • Esila gûneş

  13 Temmuz 2020 - 06:02

  7 aydır sadece 1 kez regl oldum o da kahverengi lekeler bekarım 19 yaşındaym epilepsi hastasym depakin kullanıyordum ilac degiskligi yapti doktor sonra yine depakine geçtim aşırı kilo aldim 20 kilo kadar bu yuzdenmi hastalik mi bilemedim hastaneye de gidemiyorum napacagimi bilmiyorm😔

  • Prof. Dr. Bülent Tıraş

   20 Nisan 2020 - 16:57

   Olabilir duzenli aliyorsaniz sıkıntı olusturmaz

 • Hazal Kaya

  8 Ağustos 2020 - 18:28

  Normalde reglim düzenliydi ama 3 aydır iltihap akıntım var regl olamadım hiçbir ilaçta kullanmıyorum bekarımda sebebi ne olabilir?

 • Tuğba

  25 Ağustos 2020 - 11:27

  Iyi günler
  Ben 22 yaşındayım evliyim evlenmeden öncede adetim hep düzensizdi 2, 3 ayda bir olurdu 15 gun falan olurdu doktora gittigimde 18 yasindan sonra duzelir demisti ama duzelme olmadi adetim hep duzensiz 2 ayda falan oluyor ama bu sefer bir hafta falan sürüyor onceki gibi cok degil. Ama ilk defa son regl oldu bitti 20 gun falan gecti tekrar basladi ilk defa erken oldu bu neden olabilir?

 • Elif

  27 Ağustos 2020 - 21:27

  Merhaba. Annem küçükken yılda 2-3 kez adet olurmuş. Bende 12 yaşında adet oldum ve düzenli geliyordu. Sonra bir anda bozuldu. Her gün az az kanamam oluyordu bunun düzelmesi için de doğum kontrol hapı kullanmıştım ve düzelmişti. 2 yıl düzenli bir şekilde geldi sonra bozuldu. Ben bir anda kilo verdim ve bundan sonra bozuldu aslında. Kilo verdikten sonra 2 ayda bir adet oluyordum sonra hiç olmamaya başladım. Zaten zayıf birisiydim ve kilo vermem tüm dengemi bozdu. Doktora gitmeye karar verdim ve annem benim için doktor ararken adet oldum. Sonra bir daha olmadım.

Comments are closed.