Paylaş:

 

Gebelik, kısırlık, doğal yolla gebelik ya da tüp bebek tedavisi gibi hususlar söz konusu olduğunda her geçen gün yeni çalışmalar, yeni uygulamalar yapılmaktadır. Üreme tedavisi alanında geliştirilen yeni teknikler ve tedavi yolları sayesinde kısırlık tarihe karışacak gibi görünüyor. Günümüzde üremeye yardımcı tedaviler arasında en başarılı sonuçlar alınabilen yöntem kuşkusuz ki tüp bebek tedavisidir. Zira tüp bebek tedavisinde kadın ve erkeğin üreme hücreleri vücut dışına alınıyor, laboratuvar ortamında kontrollü bir döllenme sağlanıyor ve elde edilen embriyo anne adayının rahminde tıbbi işlemlerle transfer ediliyor. Bu bakımdan kadında ve erkekte kısırlığa sebep olan çok sayıda olumsuz faktörü tüp bebek tedavisi sayesinde ekarte etmek mümkün olabiliyor. Ancak tüp bebek tedavisi denemesi ile gebelik elde edilememesi durumunda ise yeni testler, muayeneler, tetkikler yapılarak başarısızlığa sebep olan etken belirlenip ona uygun bir tedavi uygulayarak gebelik mümkün kılınabiliyor.

Tüp bebek tedavisinde başarısız olunması durumunda yapılan araştırma ve tetkiklere her geçen gün yenileri eklenmekte ve bunlar sayesinde daha başarılı bir döllenme gerçekleştirmek amaçlanmaktadır. Bu bağlamda son dönemde geliştirilen EMMA ve ALICE testleri de başarısızlık sebeplerini tespit etme konusunda çok yardımcı olabilmektedir. Şöyle ki; EMMA ve ALICE testleri sayesinde kadının rahim içi dokusu incelenerek, rahim haritası çıkarılabilmekte, elde edilen embriyonun rahim tarafından kabul edileceği en uygun gün belirlenebilmektedir.

EMMA ve ALICE testleri

Son dönemde geliştirilen EMMA ve ALICE testleriyle anne adayının rahminin genel durumu belirlenir ve rahim dokusu son derece detaylı bir şekilde incelenir. Bu testlerde sağlıksız bir durum tespit edilirse rahim dokusunu uygun hale getirmek amaçlı tedavi planlaması yapılarak tüp bebek tedavisinde başarı oranları ciddi anlamda artırılabilir. Zira bu konuda yapılan klinik çalışmalarda rahim içinde farklı mikrop türlerinin olduğu belirlenmiştir. Burada bulunan mikropların bir kısmı zararlı iken, bir kısmı ise gebeliğin oluşması için yararlı mikroplardır.

Rahim içindeki yararlı mikroplar “laktobasil” olarak adlandırılmakta ve bunlar embriyonun rahim duvarına tutunmasını, burada sağlıklı bir şekilde büyümesini sağlamaktadır. Oysaki zararlı mikroplar ise tam tersi olarak embriyonun tutunmasını engelleyen özelliktedir ve hem gebeliğin oluşmasını hem de var olan gebeliğin sağlıklı bir şekilde devamını engelleyebiliyor.

Yeni geliştirilen EMMA testi ile anne adayının rahmi içindeki laktobasil, yani gebeliğe faydalı mikrop yoğunluğu tespit edilebiliyor. Bu sayede tüp bebek tedavisinin en önemli aşamalarından birisi olan embriyo transferi için en doğru zamanın belirlenebilmesi mümkün olabiliyor. Doğru zamanda yapılan embriyo transferi ile sağlıklı bir gebelik ve canlı bir doğum elde edebilmek kesinlikle çok daha kolay olacaktır. Tüp bebekte embriyo transferi öncesinde rahmin iç dokusunun içerdiği mikrobik çeşitlilik incelenir ve gebelik için uygun olmadığı anlaşılırsa rahim iç dokusunun yapısını embriyo tutunması için uygun hale getirme amaçlı ekstra bir tedavi planlaması yapılır ve bu şekilde gebelik daha mümkün hale gelir.

Tüp bebek tedavisinde başarısızlığın en önemli nedeni embriyonun genetik sağlığının yeterli olmamasıdır. İşte bunun yanında rahim içi dokusunun florasının da embriyoyu tutacak ve büyütecek kadar uygun olmaması da son derece önemlidir. Bu bakımdan EMMA ve ALICE testleri sonucunda elde edilen verilere dayanılarak ihtiyaç dahilinde tedavi uygulanabilir ve rahim içi dokusunun en uygun olduğu dönemde embriyo transfer edilerek sağlıklı bir gebelik elde edilebilir. EMMA ve ALICE testlerinden elde edilen sonuçlar ışığında gebelik için uygun şekilde hazırlanmış olan bir rahim ortamı demek, gebeliğin sağlıklı bir şekilde devamı da demektir.

ALICE testi nedir, neden yapılır?

ALICE testi, özellikle embriyonun rahme tutunmasıyla ilgili sorun yaşanan vakalarda ve tekrarlayan düşüklerde uygulanmaktadır. Tüp bebek tedavisinde embriyo transferi öncesinde ALICE testi uygulanması halinde gebelik şansı kesinlikle artmaktadır. EMMA ve ALICE adlı bu iki test özellikle tekrarlayan düşükler ve başarısız tüp bebek denemeleri yaşayan hastalarda çok memnun edici sonuçlar vermektedir.

ALICE testi ve tüp bebek başarısı 

ALICE testi ile kadının rahim dokusunu son derece detaylı bir şekilde incelemek mümkün olabiliyor. Şöyle ki; tüp bebek tedavisinin sağlıklı bir gebelik ve canlı doğumla sonuçlanabilmesi hem sağlıklı bir embriyo hem de sağlıklı bir rahim ortamı ile mümkün olmaktadır. Zira embriyo rahme tutunabilecek kadar sağlıklı olacak, rahim de embriyoyu kabul edecek, onun sağlıklı gelişimine olanak tanıyacak yapıya sahip olmalıdır. Nasıl ki, yukarıda anlatıldığı üzere EMMA testi rahim içindeki laktobasilleri, yani yararlı bakterileri ölçmeye yarıyorsa, ALICE testi de rahim içerisindeki zararlı mikropların oranını tespit etmeye olanak veriyor.

Uzmanlara göre başarısızlıkla sonuçlanan tüp bebek denemelerinin yaklaşık % 25’inde kronik endometrit sorunu bulunmaktadır. Kronik endometrit problemi, rahim iç zarında iltihap olması durumudur. İşte ALICE testi ile rahim içerisindeki iltihap sorunu saptanabilir ve bu probleme yönelik antibiyotik, probiyotik tedavisi uygulanır. Bu tedaviden sonra anne adayının rahmi artık embriyoyu kabul etmeye uygun hale gelir ve embriyonun tutunma şansı da artar.

Kronik endometrit nedir, neden olur?

Kadınların gebe kalmasını zorlaştıran ya da engelleyebilen kronik endometrit, rahim içi zarının genellikle bakteriyel enfeksiyondan kaynaklı olarak iltihaplanması sorunudur. Doğal yolla gebe kalamayan kadınların yaklaşık % 30’unda kronik endometrit varken, tekrarlayan tüp bebek tedavisi başarısızlığı ve tekrarlayan düşük yaşayan kadınlarda kronik endometrit görülme sıklığı % 60’a kadar çıkar.

Kronik endometrit genellikle hiçbir belirti vermez ve rutin ultrason muayenesinde tespit edilemez. Bundan dolayı genellikle kısırlık şikayeti olur, ancak kronik endometrit fark edilmez. Bu hastalığın teşhisi için histoloji, histeroskopi veya mikrobiyal kültür yapılması gerekir. Bu yöntemlerle kronik endometrit teşhisi neredeyse % 80 oranla yanlış sonuç verirken, ALICE testi ile en doğru sonuç alınabilir.

ALICE testi nasıl yapılır?

Kadının adetinin 15. – 25. günleri arasında rahim içi dokusunda örnek alınarak biyopsi yapılır. Rahimden alınan parça detaylı bir şekilde incelenir ve zararlı mikroplar olup olmadığı tespit edilir. Dokunun DNA molekülleri içinde var olan mikrobik oluşumların analizi yapılır ve sağlıklı bir rahimde olması gereken mikrobik dağılım ile karşılaştırılır.

ALICE testi hangi bilgileri verir?

ALICE testi rahim içi dokusunun incelenmesi ve oradaki zararlı oluşumların varlığının kontrol edilmesi esasına dayanır. Bu bağlamda ALICE testinde rahim içinden alınan dokunun incelenmesi yoluyla;

  • Rahim içinde kronik endometrit sorununa neden olan bakterilerin olup olmadığı ve varsa ne kadar olduğu öğrenilir.
  • Cinsel ilişkiyle bulaşan hastalıklarla ilişkili olarak ortaya çıkan genital patojenlerin varlığı ya da yokluğu hakkında bilgi elde edilir.
  • Testte patojen tespit edilmesi durumunda, uygulanması gereken antibiyotik tedavisi hakkında bilgi ve fikir sahibi olunur.

ALICE testi sonucunda tedavi uygulanmayı gerektirecek bir durum tespit edildiğinde uygulanacak kesinlikle tedavi uzman bir hekim tarafından yapılmalı ve kişiye özel, kişinin ihtiyacına yönelik olarak planlanmalıdır.

ALICE testinde bu patolojiye neden olan en yaygın 8 mikrobik dağılım belirlenir ve bu bilgilere göre tedavi planlanır. Aynı kapsamda EMMA testi ile elde edilen mikrobik dağılım ile hem mevcut rahim içi ortamı ayrıntılı olarak değerlendirilir hem de bozulmuş bir rahim içi mikrobiotanın varlığı durumunda gerekli tedaviler uygulanır.

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar