basarisiz-deneme

 

Başarısız olan denemelerden sonra tekrar deneme yapılabilir mi?

Diğer bütün tedavilerde olduğu gibi tüp bebek tedavisinde de her denemede başarı sağlamak olanaksızdır.Tüp bebek’te başarı sağlamak için en önemli faktör anne adayının yaşıdır. İleri yaş gruplarında ki hastalarda başarı oranlarında düşüş daha çok yaşanır. Başarısızlığa neden olan etken ileri yaşa bağlı olarak gelişen yumurtalık fonksiyonlarında azalma ve genetik sorunların olmasıdır. Ayrıca yaş grubu daha genç hastalarda da tedavi her zaman başarı ile sonuçlanmaz. Yaşı genç olduğu halde başarısız olunan çiftler tekrar detaylı bir şekilde inceleme altına alınır ve ikinci bir tüp bebek denemesi ile gebelik sağlanmaya çalışılır.

Tüp bebekte ve başarısızlık ihtimali ne kadardır?

Başarısızlık oranı kadının yaşına göre değişkenlik gösterir. Hastaya özel hazırlanan programlarda yaşı ilerlememiş hastalarda başarı oranı her deneme için % 60 civarındadır. Yaşın ilerlemesi ile beraber başarı oranlarında azalma yaşanır. 40 yaşlarında başarı % 20 olurken 40 yaşını geçmiş kadınlarda neredeyse hiç başarı şansı olmaz. Kadının yaşından hariç daha birçok etken tüp bebek başarı oranlarında etkilidir. Başarıyı etkileyen faktörler arasında, erkek hastanın sperm sayısı ve kalitesi, kadında ise yumurtlama bozukluğu ve rahim iç bölgesinde oluşan problemlerde oldukça etkili faktörler arasındadır.

Çiftlerde en fazla kaç deneme yapılması doğrudur?

Çiftlerde yapılacak deneme sayısı çiftin maddi olanaklarına göre değişim gösterebilir. Fakat 30 yaş ve daha genç hastalarda en fazla üç denemeden sonra yüksek oranda başarı sağlanabilmektedir. Fakat 35 yaşlarından sonra başarı oranı oldukça azalır ve daha fazla deneme yapılması gerekebilir. Altı defa denenen tüp bebek tedavisi ile başarı sağlanamamış ise yedinci denemenin yapılması anlamsızdır.

Başarısız tüp bebek nedenleri nelerdir?

Sürekli başarısız olan çiftler ruhsal yönden neler yaşar?

Tekrarlanan başarısızlıklar ile çiftler ruhsal yönden çöküntü yaşar. Tüp bebek tedavisine başlama amacı sağlıklı bir bebek sahibi olmaktır. Ancak başarısızlıklar ile hayal kırıklığı yaşanır. Tüp bebek başarısızlıklarında en çok etkilenen kişi anne adayıdır. Bu durumda çiftler birbirine destek olmalıdır ve hoşgörülü davranmalıdır.

Başarısız denemelerin ardından ne kadar ara vermek gerekir?

Tüp bebek tedavileri başarısızlık ile sonuçlanmış ise 1 aylık bir ara yeterli olur. Ancak genç çiftler ruhsal yönden daha iyi hazırlanmak için arayı biraz daha uzun tutabilir. 30 yaşını geçmemiş kadınların 1 aydan fazla ara vermesi bir daha ki denemede başarı şansını artırabilir. Ancak yaşı ilerlemiş kadınların fazla ara vermeden yeni bir tedaviye başlamasında yarar vardır. Aksi durumda başarı şansı daha da azalabilir.

Başarısız denemelerden sonra devamlı düşük oluyor ise ne kadar deneme yapılmalıdır?

İlk olarak düşüklerin nedeni bulunmalıdır. Düşüklerin nedeni genetik olabileceği gibi bağışıklık sisteminden kaynaklanan sorunlardan da olabilir. İleri yaş grubunda oluşan düşük vakası kromozom anomalilerine bağlı olarak oluşum gösterebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here