Sorunu Gönder
Paylaş:

Tüp bebek tedavisine başlamak istiyordum, çevremde kimsenin bir fikri olmadığını biliyordum. Çok az kişi tüp bebek hakkında konuşuyor. Kişisel tecrübemi paylaşarak, tüp bebekle ilgili korkuları ve belirsizlikleri belki azaltabilirim. Tüp bebek deneyimimi paylaşırken yalnız ve korkulu hissettiğim dönemlerden aydınlığa doğru çıkışımı anlatacağım. Kocam ve ben, uzun araştırmalar sonucu şiddetle tavsiye edilen bir doktorla tanışıncaya kadar tüp bebek konusunda ve kadın hastalıklarıyla ilgili çok az şey bildiğimizi fark ettik. Ve aslında şu var ki, tüp bebek işlemine adım atmadığını ve tamamlamadığınız sürece de kesinlikle pek fazla şey bilmeyeceksiniz.

Tabi ki, çoğumuz bir çift tüp bebek yaptırdığında neler olduğunu genel olarak anlıyoruz. Yumurta, sperm ile döllenmek için yardım alıyor ve bu yardım sonucu bir embriyo yaratılıyor. Daha sonra dışarıda üretilen embriyo kadının içine geri gönderiliyor ve içerlerde bir yere tutunmasını ve doktorumuzdan hamile kaldığımızı duymak için beklemeye başlarız. Evet, tüp bebek tedavisinin gerektirdiği şey budur. Ancak bundan daha fazlası hem psikolojik hem de biyolojik bir süreci var.

Bu, doktorunuzla yaptığınız ilk görüşmede anlayacağınız bir şey. Doktor, bize çok yardımcı oldu. Her şeyi anlattı ve eğer tüp bebek tedavisine başlarsak, aylarca enjekte edilebilir ilaçlar kullanacağımızı ve hamile kalmak için çok daha fazlasını yaşamamız gerektiğini, fakat her şeyin sonucunda gebelik yaşayacağımı ve buna değeceğini anlattı, umut verdi, bu moral oldu. Evet, tüp bebek uzun bir süreçtir, tedavime başlayana kadar bunun farkında değildim.

 

Evet dediğiniz günden itibaren tüp bebek yolculuğunuza başlarsınız ve hamilelik test sonuçlarınızla ilgili korkunç bir telefon görüşmesi yaptığınız güne kadar, tüp bebek ile ilgili yaptığınız tüm şeyler en az birkaç ay sürer.

Ancak, doktorumuzun bize söylediği gibi, birçok çift son adımını atamayabiliyormuş. Bazı çiftler yumurtalarının yaşamadığını ve bir bebek hayallerinin orada bittiğini öğreniyormuş. Yumurtaları sağlıklıysa bile, bazen döllenme başarılı olmuyor ve transfer etmek için embriyo oluşmayabiliyormuş. Kocam ve ben tüp bebek yolculuğunun sarsıcı, kırıcı bir durma noktasına gelebileceği pek çok farklı nokta olduğunu öğrendik.  Bu yollarla bebek denemeye karar verirseniz, kabul etmeniz gereken bir risk budur.

Bebeğimizi birden fazla genetik faktör nedeniyle ikinci üç ayımda kaybettikten sonra, yıkıldık. Bu kocam ve benim duymak istediğimiz bir şey değildi. Doktorumuzun tüp bebeğin güvenilir ve kesin bir şey olduğunu söylemesini isterdik. Ama her tedavinin ve gebeliğin başarısız olma ihtimali olduğunu yine doktorumuzdan öğrendik. Eğer tüp bebek için finansal ve duygusal olarak hazırsanız, sadece gebeliğin olacağını düşünüyorsunuz. Özellikle yıkıcı olan bir sonuçla karşılaşmayacağınızın inancı içinizde büyüyor.

Gerçek şu ki, düzinelerce emek verilen enjeksiyonun ardından ve harcadığınız paraya rağmen daha ilk denemede kendinizi bırakıp, harap olursanız bu iş yürümez. Çünkü tüp bebek sahibi olmak için adım atan ve başaramayan çok fazla kadın duydum. İnternet ortamında tüp bebek tedavisi yaptırıp başaramayan kadınlarla ilgili hikayeler dolaşıp duruyor. Yüzlerce hikaye okuduğumu söyleyebilirim. Başarısızlıklar, başarılı sonuçlar, tavsiyeler…

Aslında tüp bebek deneyiminin yorucu olduğunu söylemek hafif kalır. Sonuç olarak, tüp bebeğe evet demeye karar verdiğimizde, bu bizim için en büyük engel oldu. Bunun işe yaramayacağını anladık, bunu kabul etmek başarılı bir hamilelik için en iyi şansınızın bile zor olduğunu gösteriyor. Kesinlikle burada olacağımı hiç düşünmemiştim. Üç hamilelikten sonra, 1 yıl önce kendim ve ailem için tekrardan tüp bebek denemeye karar verdim.

Çünkü kalplerimizde yeniden başka bir bebek denemek istediğimizi biliyorduk. Kızımızı kaybettikten sonra, acıyı tekrar yaşamaktan kaçınmak için her şeyi yapacağımızı da biliyordum. Doktorumuz Bülent Tıraş , 38 yaşım ve önceki genetik konularım göz önüne alındığında doğal olarak beni tekrar tekrar aydınlatmaya çalıştı, çünkü daha önceki başarısızlıklarım konusunda uzun süre konuştuk ve aslında sağ olsun ki bir dertleşme gibiydi.

Ve biz yeniden başladık. Tıpkı bizim gibi, bir bebek sahibi olmak için acımasız bir kayıp geçirmiş olan pek çok diğer çift gibi tüp bebek tedavisine yeniden başladık. Çünkü bebek sahibi olmak bizim de hakkımızdı. Hiç şüphesiz ki, tüp bebek kliniğinin kapılarını aşındıran her kadının ilk tercih olarak tüp bebek yaptırmadığını biliyoruz. O yürek parçalanan bebek kayıpları, ciddi hayal kırıklıkları ya da tekrar tekrar hamile kalmamak için yaşanan yorucu deneyimler hepsi insanın yüreğinde birikiyor ve bir yumru oluyor. Ama benim gibi, kocam gibi kalbinde umutlu olan herkes ve bebeğine ulaşmak için her şeyini ortaya koymaya hazır herkes bir daha, bir daha denesin.

Son tüp bebek deneyimimize de yeniden umutla başladık ve Bülent Hoca ve ekibinin de desteğiyle adım adım, tekrar tekrar acılı aşamalardan geçtik. Bu kez de hayal kırıklığı yaşamak istemiyoruz dedik durduk birbirimize. Ne dualar ettik belki de birbirimizden habersiz. Yıllarca süren mücadelemizin sonucunu almayı ve bir bebek sahibi olmayı biz de hak ediyorduk. Tüp bebek tedavisi yorucu ve mutlaka hem parasal hem de ruhsal anlamda çiftleri çok zorluyor. Biz kocamla bunun canlı örnekleriyiz adeta.

Bülent Hoca’dan haber beklediğimiz günler geride kaldı ve yıllar sonunda bebeğimizi kucağıma aldım. Daha ufacık ve sadece bir haftalık ama biz bunu hak ettik. Ağlamalar geride kaldı artık. Bu yazıyı yazmak zorunda hissettim kendimi. Çünkü biz pes etmediysek başkaları da pes etmemeli. Kendimizi zorlaya zorlaya harap olduk ama emeğimizin ve harcadığımız zamanın karşılığını aldık. Tekrardan Bülent Tıraş ve ekibine çok teşekkür ediyorum. Her aşamada bize yardımcı oldunuz hocam ve biz birlikte büyük bir iş başardık. Darısı tüm anne olmak isteyip de olamayan kadınların başına inşallah.

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
 • Ferhat uysal :

  07 Nisan 2018

  Meraba hocam

   Cevapla
 • Mahir Tümer :

  07 Nisan 2018

  Bülent Hocam Ben Adana’da oturuyorum 11 Yıllık evliyim 3 kez tüpbebek yaptık olmadı 3’cü yeni yaptık 3 hafta oldu tutmadı.Asgari ücret ile Güvenlik görevlisi olarak çalışıyorum.Eşim ve Bende bir bebek özlemi içindeyiz Bize yardımcı olursanız çok sevinirim.Allah’a emanet olun görüşürüz inşallah.

   Cevapla
Benzer Yazılar