Sorunu Gönder
Paylaş:

Bebek sahibi olma planları, gebeliği öğrenmenin mutluluğu, 9 aylık sürecin mümkün olan en sağlıklı şekilde geçebilmesi endişesi ve sonunda doğum heyecanı geldi çattı. Gebeliğin normal seyrettiği ve normal doğumun planlandığı durumlarda gebeliğin 37. ve 41. haftaları arasında doğum gerçekleşebilir.

Ancak herhangi bir sorun sebebiyle bundan çok daha önce doğum olabilir, erken doğum ya da prematüre doğum mümkün olabilir. İşte tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda aslında biraz erken ama gebeliğin 28. haftasından sonra anne adayları doğum çantasını hazırlayıp göz önünde bir yerlere koysalar iyi olur. Bunun için de heyecan dolu anne adayları “doğum çantasında olması gerekenler” listesi yapmaya başlamalılar.

Bu konu çoğu anne adayını çok endişelendirir ve “acaba bir şeyleri unutursam neler olur?”, “Her şeyi çantaya koydum mu?” gibi kaygılar kafada dolaşır. Oysaki yeni doğan bir bebeğin olmazsa olmaz denilebilecek şekilde ilk olarak annesine, sonra da bir takım kıyafete ihtiyacı var. Elbette ki, doğum çantasına mutlaka konması gereken çok sayıda eşya var, ancak bunların biri ya da birkaçının unutulması çoğunlukla sadece anneyi kaygılandırır. Annesi yanındayken bebek zaten mutludur. Ama yine de doğum anında ihtiyaç duyulabilecek her şeyin kusursuz bir şekilde yanında olması da güven verir. Bizden söylemesi …

Doğum çantası nedir?

Doğum çantası; hastane koşullarında doğum yapacak olan annenin ve doğacak olan bebeğin doğum öncesinde ve doğumdan sonraki ilk bir, iki günde ihtiyaç duyabileceği eşyaların tamamını içermesi gereken bir çantadır, hatta bir valizdir. “Doğum çantası” şeklinde internet ortamında bir arama yapıldığında önümüze milyonlarca fikir, seçenek ve örnek çıkıyor. Doğum çantalarını hali hazırda hazırlanmış olanları internet sitelerinde bulunmakla birlikte, her kadının doğum çantasını kendine ve kendi ihtiyaçlarına özel olacağının da altını çizmekte fayda var. Elbette ki, her doğum çantasında mutlaka bulunması gereken belli başlı ürünler var. Ama bunların dışında annenin kendine özel alması gereken, ihtiyaç duyduğu çok sayıda da ürün bulunmaktadır.

Ülkemizde genellikle gebelik öğrenildiği andan itibaren babaanneler, anneanneler, dedeler, teyzeler, dayılar, amcalar bebeğin ihtiyaçlarını karşılamak için gönüllü olur. Arabasını, beşiğini, kıyafetlerini, doğum çantasını ve daha ihtiyaç duyulabilecek her şeyi almaya aday bir aile bireyi, bir akraba bulunur.  Bu sayede ebeveyn adayları da yüklü bir miktardaki masraftan kurtulmuş olur. Doğum çantasını da mağazalarda hazır olanlardan satın alıp anne adayı kendine özel ihtiyaç duyacağı birkaç parça eşyayı eklerse çok daha pratik olur.

Alışverişte çok aceleci olmamak gerekiyor!

Bir bebek sahibi olmak elbette ki dünyanın en güzel duygusu, en heyecanlı olaydır. Ancak merak edilmesin ki, bebek bir anda büyüyüp gerekli, gereksiz her şeye ihtiyaç duymayacak. Bu bakımdan doğum ve doğumdan sonraki ilk 2 ay için gerekli olan eşyalar alınmalı, daha ileriki dönemlerdeki ihtiyaçlar ise bir zaman ertelenmelidir. Gebelik süresince de bebeğin temel ihtiyaçlarını zamana yayarak birer, ikişer şekilde almak daha doğru olur. Bu bağlamda doğumdan sonraki ilk 2 ay da çok rahat alışverişe çıkamayacağı için bebeğin 2 aylık alışverişinin yapılması yeterli olur. Bundan sonraki süreçte ise bebeğin gelişimine göre ihtiyaçlar bebekle birlikte çıkılan alışverişlerde de alınabilir.

Doğum çantasında bebek için neler olmalı?

 • Battaniye 

Yeni doğmuş bebeğe her ne kadar kıyafetleri giydirilse de battaniye olmadan olmaz. Bu sebeple de her ihtimale karşı bir tane örme, bir tane de penye battaniye doğum çantasında bulunmalıdır.

 • Bebek takımı

Tüm mağazalarda “hastane çıkışı” adı altında satılan bebek takımlarından en az 2 tane, bence 3 tane daha iyi olur. Çünkü doğumun nasıl geçeceği ve hastanede kalınması gereken süreyi kestirmek mümkün olmayabiliyor. Bu sebeple 3 tane bebek takımı doğum çantasında olmalıdır.

 • Tulum

Hastane odaları genellikle klimalı veya doğalgazlı olduğundan üşüme gibi bir sorun olmaz. Ancak bu tür durumları riske atmamak için de doğum çantasına 1 – 2 tane tulum koymak doğru olur.

 • Alttan çıtçıtlı badi

Bebek giyiminde en önemli eşyalardan birisi her zaman alttan çıtçıtlı badilerdir. Doğum çantasına 2 – 3tane alttan çıtçıtlı badi koymak gerekir.

 • Çapraz kapanan iç zıbın

Alttan bağlanan çıtçıtlı badiler çok pratik ve faydalı oluyor. Ancak bazı doktorlar bebeğin göbek kordonu zarar görmesin diye bu badiler yerine çapraz kapanan iç zıbın giydirilmesini önermekteler. Bu sebeple doğum çantasında 3 tane çapraz bağlanan iç zıbın bulunmalı.

 • Şapka

Doğum hangi mevsimde olursa olsun, bebeklerin kafası çok üşür. Bu sebeple de tüm bebek kıyafetleri setlerinde de olan şapkalardan 2 tane doğum çantasında bulunmalı.

 • Eldiven

Yeni doğan bebeğin ellerinin üşümemesi ve tırnaklarıyla kendi yüzünü çizmemesi için mutlaka bebek takımlarında da bulunan eldivenlerden 2 çift alınmalı.

 • Çorap

Bebek takımlarındaki alt eşofman şeklinde olan kıyafet zaten çoraplı olsa bile doğum çantasında mutlaka 2 çift çorap olmalı.

 • Bebek bezi 

Bir paket yenidoğan bebek bezi mutlaka alınmalı ve hastaneye götürülmeli. Doğum çantasında da 4- 5 tane bebek bezi olmalıdır.

 • Islak mendil 

Doğum çantasında yenidoğan cildi için uygun bir paket ıslak mendil bulunmalıdır.

 • Pişik kremi

Olası bir pişik durumunda kullanılmak üzere güvenilir bir markanın pişik kremini doğum çantasına koymakta fayda var.

Doğum çantasında anne için neler olmalı?

 • Pijama takımı

Hem doğumdan sonra hemen giymek için hem de olası bir fazla kanama durumunda kirlenebileceği göz önünde bulundurularak 2 tane pijama takımı doğum çantasında olmalı.

 • Hasta kilodu /kadın pedi 

Doğumdan sonraki kanamalar için “kullan-at” iç çamaşırları ve kadın pedleri mutlaka doğum çantasında bulunmalıdır.

 • İç çamaşırı

Doğumdan sonra ne kadar kanama olacağı, bunun ne kadarının kontrol edilebileceği ve hastanede kaç gün kalmak gerekeceği bilinmiyor. Bu sebeple de her ihtimale karşı doğum çantasında 3 – 4 adet alt iç çamaşırı olmalıdır.

 • Emzirme sutyeni ya da emzirme atleti

Doğumdan hemen sonra emzirmeye başlanacağı için doğum çantasında 2 tane emzirme sutyeni ya da emzirme atleti olmalıdır.

 • Yelek, hırka

Doğumdan sonra anneler hastane odasında üşümemek için mevsimine göre yanlarına yelek, hırka gibi bir şeyler almalılar.

 • Terlik 

Hastane odasında ve koridorlarda dolaşırken kullanmak için bir çift terlik doğum çantasına konmalı.

 • Çorap /patik

Doğumdan sonra üşütmemek çok önemli olduğu için mevsim de göz önünde bulundurularak hastane çantasına çorap veya patik konmalıdır.

 • Banyo malzemeleri

Hastanede ne kadar kalınacağı doğumdan önce bilinemeyeceği için doğum çantasına hem duş hem de el, yüz havlusu, sıvı sabun, duş jeli, şampuan, saç kurutuma makinesi, bardak, tabak, çatal, kaşık, yastık kılıfı, çarşaf gibi eşyalar yerleştirilmelidir.

 • Kişisel eşyalar

Doğum çantasında; tarak, diş macunu, diş fırçası, deodorant, kolonya, peçete, ıslak mendil, şarj aleti, kullanıyorsa makyaj malzemeleri konmalıdır. Ayrıca annenin nüfus cüzdanı, hastane dosyası, bir miktar nakit parası ve ihtiyaç anında aranması gereken bir yakının adının, soyadının ve telefon numarasının yazdığı bir kart da çantanın içinde olmalıdır.

 • Fotoğraf makinesi/ses kayıt cihazı/ akıllı telefon

Bebeğin ilk anlarını sonsuza dek saklayabilmek için bu anları ölümsüzleştirecek cihazlar da annenin çantasında bulunmalı.

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar