Embriyo Transferi Süreci

1 ) Embriyo transfer işlemi ne kadar sürer?

Embriyo transferi 5 dakika ile 10 dakika arasında süren, oldukça kısa ve basit bir işlemdir. Ağrı ve rahatsızlık hissi yaşatmadığından dolayı, transfer işlemi sırasında anne adayına anestezi uygulanmaz. Bu nedenden dolayı da, işlem gerçekleştikten 1 veya 2 saat sonra, anne adayı hastaneden evine yollanır.

2 ) Embriyo transferi ne zaman yapılır?

Tüp bebek esnasında, döllenmeyi takip eden 2. veya 5. Gün transfer işlemi gerçekleştirilir. Transfer esnasında, embriyolar genellikle 4 ile 8 hücreye sahip olur.

3 ) Embriyo transferi nasıl yapılır?

Hasta, muayene pozisyonuna alınarak, spekulum yerleştirilir. Rahim ağzının, özel hazırlanmış sıvılar ile dezenfekte edilmesi sağlanır. Bu işlemin ardından, embriyologların birer birer inceleyerek seçmiş olduğu embriyolar, katater şeklinde ifade edilen bir alet ile beraber, anne adayının rahimine nakil edilir. Transferi gerçekleştirilecek olan embriyonun miktarı, bazı durumlar neticesinde farklılık göstermektedir. Ancak normal sayıdan daha çok transfer edilen embriyolar, çoğul hamileliklerin meydana gelmesine sebep olabilir. 30 yaş grubunda olan hastalarda, az sayıda kaliteli embriyo ile sağlıklı hamileliklerin sağlanması gerçekleştirilebilir.

Ancak yaşı büyük olan adaylarda, embriyo kalitesinde azalma meydana geleceği için, transferi sağlanacak olan embriyo miktarı da daha fazla olur. Embriyo tabakasının kalın olması durumunda, lazer sayesinde tabaka inceltilerek, daha sonra transfer işlemi sağlanır.

4 ) Embriyo transferinin ardından, hangi ilaçlar kullanılır?

Genellikle, hormon ilaçları hastaya reçete ile verilerek, kullanım şekli ve dozu doktor tarafından tarif edilir. Bu tarz ilaçların haricinde, vitamin ilaçları da ihtiyaç duyulması halinde verilmektedir. Ancak verilen bu ilaçların düzenli bir şekilde kullanılması gerekmektedir.

gebelik-testi

5 ) Embriyolar transfer edildikten ne kadar süre sonra hamilelik testi yapılır?

Embriyo transferini takip eden 12. Gün, kanda hamilelik testi yapılır. Hastanın kullanması gereken ilaçlar, adetin gecikmesine sebep olabilmektedir. Bu sebepten dolayı, adet döneminin gecikmesi halinde, kesin olarak ila hamilelik oluşacak diye bir kuralın olması söz konusu değildir.

6 ) Hastaya ultrason muayenesi ne zaman yapılır?

Kanda yapılan hamilelik testi sonucunda, hamileliğe rastlanılmış ise, bunu takip eden 10 gün içerisinde ultrason ile de hamilelik saptanır. Ultrason muayenesi esnasında hamilelik kesesi ve bebeğin 1 tane veya daha fazla olduğu tespit edilir. Ultrason muayeneleri esnasında, bazen birden fazla bebek görüldüğü halde, ilerleyen dönemlerde hamilelik kesesinin biri ortadan kaybolabilir. Bu sebepten dolayı, görülen bebek sayısında azalma ile karşılaşılabilir.

7 ) Embriyo transferinden sonra hastada ağrı ya da kanama olur mu?

Bazı hastalar, çok az lekelenme ile karşılaşabilmektedir. Bu tamamen geçici bir durumdur. Bazı hastalarda ise, hafif ağrılar da meydana gelebilir. Ancak doktora danışmadan hiçbir şekilde ilaç kullanılmaması gerekir. Zaten mevcut olan ağrılar, bir müddet sonra kendiliğinden geçer.

8 ) Embriyo dondurma ve dondurulmuş embriyo transferi nedir?

Elde edilen kaliteli embriyoların içerisinden, rahime transfer edilenlerin haricinde, fazladan kalan embriyolar dondurularak, daha sonra yapılacak olan tüp bebek tedavilerinde kullanılmak üzere uygun koşullarda saklanır. Böylelikle yeniden tüp bebek uygulaması yapılmasına ihtiyaç duyulacağı zaman, yumurta oluşturma ve yumurta toplama evrelerinin yapılmasına gerek kalmadan, direkt olarak embriyo transferi gerçekleştirilebilir.

gebelikte-cinsel-iliski

9 ) Embriyo transferinden sonra cinsel ilişki nasıl olmalıdır?

Cinsel ilişki aralığında doktorun önereceği süreye uyulması ve bu süreler içerisinde ilişkinin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Daha çok, hamilelik testi yapılana dek, cinsel ilişkiye girmek yasaktır. Ancak hamilelik testinde, pozitif bir sonuç alınmış ise, aynı şekilde doktor izin vereceği süreye dek cinsel perhiz uygulanması gerekebilir. Hamilelik döneminin normal bir şekilde ilerlemesi halinde, bebek 2 3 aylık olduktan sonra, cinsel ilişkide yasak ortadan kalkar. Bkz: Embriyo trasnferi sonrası cinsel yaşam devam eder mi?

10 ) Embriyo transferi sonrası kullanılacak ilaçlar nelerdir?

Daha çok, progesteron ilaçları reçete edilir ve nasıl kullanılacağı da anne adayına tarif edilir. Bu ilaçlar tablet, vajinal jel, enjeksiyon şeklinde olabilir. Bu ilaçların haricinde, vitamin veya başka ilaçlar reçete edilmiş ise, dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır. Progestan kapsül ağızdan veya vaginal yoldan kullanılmaktadır. Crinone jel vaginal yoldan kullanılır, progynex ampül kas içerisine enjeksiyon şeklinde uygulanmaktadır.

11 ) Embriyo transferinin ardından yapılması ve dikkat edilmesi gereken durumlar nelerdir?

  • Egzersiz ve spordan uzak durulmalıdır.
  • Çok fazla yürümekten kaçınmalıdır.
  • Bol bol yatak istirahati yapılmalıdır ancak sürekli yatacak kadar hareketsizleşmeye gerek yoktur. Yemek, tuvalet, banyo v.b ufak tefek işler için kalkabilir, dolaşabilirsiniz.
  • Transfer işleminden sonraki 2-3 gün duş, banyo yapmamalısınız, daha sonra serbesttir.
  • Doktorunuzun bilgisi olmadan herhangi bir ilaç kullanmamalısınız.
  • Şehirler arası otomobil yolculuğu  transferden 2-3 gün sonra serbesttir. İlk 2-3 gün yatak istirahati ile geçmesi daha uygundur. Kısa süreli araba yolculuğu yapılabilir.
  • Uçak yolculuğunda herhangi bir sakınca bulunmaz. Yalnızca transferin gerçekleştiği gün yolculuk yapılmayarak, dinlenilmesi gerekmektedir.

8 Comments

 • ahu can aslan

  30 Ocak 2019 - 17:40

  transfer sonrası adanadan mersine yolculuk yapılablinir mi 1 saatlik araba yolculuğu risk yaratırmı yaş 37

 • ayse tombul

  26 Nisan 2019 - 19:59

  Transfer yapılmadan önce ilac kullanılacaktı? adet olamıyorum bununla ilgili ilac kullanabilirmiyim.

Comments are closed.