Sorunu Gönder
Paylaş:

egzersiz

Hamilelik dönemi boyunca yapılan egzersizler, annenin sağlıklı bir vücuda sahip olma koşulunu sağladığı için, doğal olarak bebeğinde sağlık bir şekilde gelişimine ve doğumuna fayda sağlamaktadır. Ancak yapılan her egzersiz programı her hamilelik için faydalı olmayabilir. Özellikle risk grubunda yer alan hamilelerin, doktor kontrolü dışında bu tarz aktivitelerden kesinlikle uzak durması gerekir.

Genellikle gebeliğin ilk üç ayından sonra spor ve egzersizlere başlanılması önerilmektedir. Ancak doktorunuza beraber size en uygun spor ve egzersiz programlarının belirlenmesi çok önemlidir. Ağır, yorucu ve sizi terletecek sporlardan kaçınmanız gerekir. Zayıflamaya yönelik bir program olmadığını, sağlıklı bir gebelik dönemi amacı ile uygulandığını bilmelisiniz.

Gebelik döneminde yapılan egzersizlerin, sürece kattığı 10 önemli faydasından bahsedecek olursak:

Enerji kaynağı

Gebelik döneminde yapılan spor, kalp ve kasların daha işlevsel çalışmaya yönlendirir. Özellikle yapılan egzersizler dolaşım sistemini harekete geçirerek, daha zinde olmanızı sağlayacaktır. Egzersizle beraber nefes alma verme eylemi, vücudun oksijen alışverişinin daha net olmasını sağlarken, daha çok oksijen alımı hem anne hem de bebek için hücre kanallarına kaliteli oksijenin ulaşmasına destekleyecektir.

gebelikte egzersiz

Yorgunluk saf dışı

Gebeliğin en etkin belirtisi, anne adaylarının kendini süreç boyunca yorgun hissetmesidir. Bu durumda spor yapma fikri size çok ürkütücü gelebilir. Ancak özellikle metabolizmanızı harekete geçiren hafif tempolu egzersizler sayesinde, bütün yorgunluğunuzu alabilirsiniz.

Diyet yapmayın ama ipin ucunu da kaçırmayın

Hamilelik döneminin, kilo kontrolünü yapmanız için uygun bir zaman olmadığı bilmeniz gerekir. Özellikle bu dönemde sağlık açısından uygun kilo alımı önerilmektedir. Ancak bu durumunda, dikkat edilmesi gereken ince bir çizgide yer aldığını bilmeniz gerekir. Aşırı kilonun yol açtığı obezite sorunları, başta bebek olmak üzere anne sağlığını da ciddi tehlike altına almaktadır. Bu nedenle ihtiyacınız olmayan bazı besin maddelerini tüketmemeye özen göstermelisiniz. Aşırı yağlı, kalorili, şekerli besinlerden uzak durarak, gerekli olan kalori miktarını, gerekli besinlerden karşılamanız gerekir. Aldığınız kalori düzeyi, harcadığınız kaloriden fazla ise, hızla kilo almaya başlarsınız. Bu çizgiyi dengede tuttuğunuz takdirde, sağlıklı bir gebelik dönemi söz konusu olmaktadır. Bu nedenle yaptığınız egzersizler sayesinde bu fazla kalori miktarını harcayabilirsiniz. Ancak söylediğimiz gibi, doktorunuz kontrolü dışında aşırı yorucu ve ağır egzersizlerden uzak durmalısınız. Hafif tempolu yarım saatlik yürüyüşler faydalı olacaktır.

hamile-egzersiz

Ağrılarınıza çözüm yolu

Hamilelik süreci ile birlikte bazı etkileri yaşamanız çok normaldir. Özellikle gebeliğin bazı bölgelere uyguladığı basınç ve ağrılar dayanılmaz bir hal alabilir. Bel ve bacak bölgesinde yaşanan ağrılar zamanla şiddetini artırabilir. Bazı anne adaylarının bacaklarında varis oluşumu da gözlenmektedir. Bu dönemlerde ağrılarınızı biraz olsun hafifletebilmek ve önleyebilmek adına, egzersiz programına dahil olabilirsiniz. Çünkü egzersiz sayesinde kaslarınız güçlenerek, ağrı hissinin daha az yaşanmasına neden olur.

Sindirim sistemi sorunlarına banket

Gebelik dönemi ile birlikte yaşanan fiziksel değişim, bağırsakların düzenli bir şekilde çalışmasını engelleyebilir. Bu nedenle de çoğu anne kabızlık sorunu yaşamaktadır. Yapılan düzenli egzersiz hareketleri sayesinde, yavaşlayan metabolizma ivme kazanarak sistemi tetikleyecektir. Böylece sindirim sorunlarının da ortadan kalktığını görebilirsiniz. Bunu yanı sıra şişkinlik hisside çözülmüş olacaktır.

Gebelikte görülen diyabete karşı

Egzersiz hareketleri, vücudunuzdaki tüm organların ve hatta hücreleriniz dâhil olmak üzere tüm sistemin fonksiyonel çalışmasını sağlar. Vücudun almış olduğu fazla şekerde, depolanmak yerine harcanarak savuşturulur. Şeker, vücudun enerji oluşumunu sağlasa da, fazla tüketimi sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Hamilelik dönemi ile yaşana bir takım değişimler sonucunda, şeker hastalığına maruz kalma olasılığı artar. Bu nedenle egzersizin en büyük faydalarından biri de, diyabeti engellemesidir.

Psikolojik destek

Hamilelik dönemi ile birlikte yaşanan en genel sorunlardan bir tanesi, annenin yaşadığı değişimlerden dolayı duygusal dalgalanmaları yaşanmasıdır. Özellikle gebelikte karşılaşma ihtimali olan sorunlar, anne olma düşüncesi, doğum endişesi ve özel hayatında yaşadığı bir takım sorunlar nedeni ile aşırı strese maruz kalmaktadır. Bu nedenle sağlıklı bir gebelik için gerekli olan pozitif tutum engellenmiş olur. Düzenli egzersiz, beyindeki endorfin- serotinin gibi bazı kimyasalları tetikleyerek salgılanması sağlar. Bu sayede daha pozitif bir ruh halinin sergilenmesini neden olur.

Deliksiz uyku

Yorgunluk, bitkinlik hissinden ve bir takım gebelik belirtilerinden dolayı çoğu anne ya çok ya da daha az bir uyku düzenine sahip olur. Yine vücutta meydana gelen hormonal ve fiziksel değişiklikler uyku düzeninin bozulmasına neden olmaktadır. Egzersizin faydalarından biri de, vücudun ihtiyacı olan desteği sağladığı için bu belirtileri ortadan kaldıracaktır. Bundan sonra ihtiyacınız olan sadece düzenli egzersiz programınıza sadık kalmanızdır.

Kolay doğum

Hamilelik döneminde yapılan egzersizler sayesinde, tüm vücut kasları ve eklemleri esnekliğini artıracaktır. Özellikle pelvis kaslarınız doğum için hazırlık yapmaktadır. Egzersiz yaparak siz de doğum öncesi kasılmalara, doğum ıkınmalarına bir nebze ön hazırlık yapabilirsiniz. Düzenli egzersiz yapmak kolay doğum yapacağınız anlamına gelmemektedir. Ancak sezaryen ile doğum olasılığını azaltmaktadır.

hamilelikte-egzersiz

Doğumdan sonraki hayat

Her anne adayı sürecin başından sonuna kadar, aldığı kiloların nasıl verebileceği konusunda ki düşünceleri ile savaşmaktadır. Oysaki her zaman sağlıklı bir gebelik için ideal kilonun alınması önerilmektedir. Bu kilo sınırının üzerinde veya altında olan anne adaylarının bazı komplikasyonları yaşama ihtimali daha yüksek olmaktadır. Bu nedenle her zaman ideal kilonun alınmasını doğrultusu desteklenir. Gebelik dönemi içerisinde doktorunuz ile planladığınız egzersiz programları sayesinde, ideal kilonuzu kontrol altında tutabilirsiniz. Yapılan araştırmalara göre, gebelik döneminde egzersiz yapan annelerin doğumdan sonraki formlarına daha çabuk kavuştuğu belirtilmiştir.

pilatesinfaydalari

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar