Paylaş:

 

Gebeliğin başlangıcından doğuma kadar kadınlarda vücut sisteminde yapısal ve işlevsel değişiklikler meydana gelir. Doğurganlık çağındaki kadınlarda görülen birçok endokrin bozukluğu çocuk sahibi olmayı engeller ve gebelik süresince oluşan tiroid sorunları da anne ve bebek üzerinde istenmeyen sonuçlara yol açabilir. Bu nedenle kesinlikle kontrol altında tutulması gerekir. Gebelikte kullanılan tanısal testlerin kısıtlı olması ve gebelikteki biyokimyasal değerlerin farklı açıdan yorumlanması gereği hekim açısından daha fazla dikkat gerektirir.

tiroid-1

Tiroid bezi rahatsızlıkları gebelik öncesinde ortaya çıkmış olabileceği gibi gebelik sırasında da gelişebilir. Tiroid hastalığı belirtileri gebelikte yaşanan belirtilerle karıştırabildiği için tanı konulmasını da geciktirebilir. Bu belirtiler çarpıntı, halsizlik, iştahsızlık, bulantı, kusma olabilir.

Gebelikte tiroid fonksiyon testleri olarak TSH, T3 ve T4 ün serbest formları istenir. Gebelik hormonu ile benzerliği nedeniyle TSH düzeylerinde düşme olabilir. Bu nedenle gebelik göz önünde bulundurularak testler değerlendirilmelidir.

Anne karnındaki bebeğin tiroid hormon seviyesi, gebeliğin ilk trimesteri sonuna kadar anneye bağlıdır. Annenin tiroid hormon düzeyleri bebeğin anne karnında sağlıklı büyümesi ve beyin fonksiyonlarının gelişmesi açısından çok önemlidir.

Gebelikte tiroid hastalığı riski açısından tüm ane adayları kontrol edilmelidir. Özellikle ailesinde tiroid hastası bulunanlar özellikle dikkate alınmalıdır.

Tiroid Rahatsızlığı Gebelik Komplikasyonlarını Arttırabilir

Tiroid rahatsızlığı, gebe kadınlar ve bebekleri için önemli bir risk oluşturmaktadır. Tiroid çoğunlukla, doğru ilaçlar ve dozu iyi ayarlanmış hormon tedavisi ile gündelik hayatta kolaylıkla yönetilebilir. Bununla birlikte, düşük veya yüksek tiroid hormon düzeyleri, gebelik süresince daha da belirgin hale gelebilir. Gebelik süresinde tiroid rahatsızlığı düzenli şekilde kontrol altında tutulmalıdır.

Endokrin Derneği’nin Klinik Endokrinoloji ve Metabolizma Dergisi’nde yayınlanan araştırmalar, aşırı aktif tiroid bezleri veya hipotiroidizm olan kadınlarda komplikasyon riskinin arttığını göstermektedir. Gebelik de doğum da riskli olabilecek şekilde takip edilir.

Kadınların sağlıklı bir gebelik geçirebilmeleri için uygun tiroid hormonu seviyelerine ihtiyaçları vardır; bu nedenle tiroid hastalığı olan anneleri dikkatle izlemek çok önemlidir.

Gebelikte Tiroid Hormon Dozları

tiroid

Hayatının bir döneminde tiroid sorunu yaşamış, hormon seviyeleri daha sonradan normal seviyelere girmiş olsa bile, bu tip sorunun her zaman ortaya çıkabileceği öngörülerek anne adayları yakından izlenmeli ve tahlillerle hormon seviyeleri takip edilmelidir.

Eğer tiroid hormonlarında sorun yaşarken hamile kalınmışsa, bu aşamada yine anne adayı yakın takip edilmelidir. Çünkü hormon seviyeleri yine çok farklılık gösterebilir. Çünkü bu sefer de gebelikte erken doğum, düşük ağırlıkta bebek doğurmak ya da düşük sorunları yaşanması muhtemel olmaktadır. Bu nedenlerle doktorunuzun tiroid hormon dozlarınızı çok iyi ayarlaması gerekir. Sizin de ilaçlarınızı aksatmadan ve düzenli bir şekilde kullanmanız hem sizin hem de bebeğiniz için çok önemlidir.

Doğum Sonrası Tiroid Kontrolü

Anti TPO antikoru pozitif olduğu bilinen kadınlarda doğumdan sonra 3 ve 6 . aylarda TSH seviyelerine bakılmalıdır. Doğum sonrası tiroiditin ardından, kalıcı hipotiroidi gelişme riski olduğu için yıllık TSH takibi uygun olur.

Sonuç olarak tiroid bezi bozuklukları gebelik döneminde ve gebe kalmayı düşünen kadınlarda riskli olan grupların taraması ya da klinik şüphe üzerine basit kan tetkikleriyle kolayca tanı konulabilen rahatsızlıklardır. Ancak öncesi ve sonrasında da düzenli takip edilmeleri gerekir.

Son Araştırmalar Tiroid ve Gebelik Konusunda Neler Söylüyor?

Tiroid bozukluğu ve gebelik üzerinde çok daha kapsamlı araştırmalar yapılmalı. Ancak araştırmacılar konu ile ilgili detaylara hakimler ve her gün daha fazla detaylı sonuç ortaya çıkıyor. Kısaca bu konuda da doktorların her zaman kendini bilgi olarak yenilemesi gerekiyor.

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar