Paylaş:

Hamilelik sırasında hormonlardaki değişiklikler nedeniyle güçlü ruh halleri ve duygular yaygındır. Bu yazıda, bunun neden olduğunu ve hamilelikte ruh hali değişimlerinin nasıl üstesinden gelineceğini öğrenebilirsiniz.

Hamilelik sırasında hormonlara bağlı normal duygusal değişiklikler

Hamilelik sırasında, bebeğinizin doğumu ve doğum sonrası dönemde, vücudunuzdaki ve hormonlardaki değişiklikler duygularınız üzerinde etkili olabilir. Ailenize yeni bir bebek geldiğinde, kaçınılmaz olarak duygusal tepkiler ortaya çıkacaktır. Siz ve eşiniz için ortaya çıkabilecek olumlu ve olumsuz duyguları düşünmeye zaman harcamanız iyi bir fikir olabilir ve duygularınız bunaltıcı bir hal alırsa size yardımcı olacak bazı stratejiler geliştirebilirsiniz.

Hamilelikte kadınlar genellikle duygularının inip çıktığını ya da hep aşırı olduğunu bildirirler. Rahatsız edici olmasına rağmen, bu durum çok yaygındır ve muhtemelen hem hamilelikteki hormonlara hem de vücudunuzdaki diğer değişikliklere bağlıdır. Beyniniz büyük miktarda yeni bilgi edinir, yeni sorumluluklarınız vardır ve önceki rutinlerinizi değiştirmek zorunda kalırsınız. Bu sebeple hamilelik sırasında bazı karmaşık duygular yaşayabilirsiniz. Kendinize iyi bir fiziksel bakım sağlayarak, özellikle bol bol dinlenme ve uyku ile, duygularınızı orantılı tutabilirsiniz. Diğer kadınlarla veya çiftlerle konuşmak, deneyimlerinizde yalnız olmadığınızı da ortaya çıkarabilir. Ayrıca doğum öncesi kurslarına katılabilirsiniz. 

Çok şiddetli veya aşırı duygular hamilelik sırasında fiziksel veya psikolojik bir problemin belirtisi olabilir. Hormonlar veya diğer faktörler sorunun kökeninde olabilir ve daha fazla yardıma ihtiyaç duyarsanız doktorunuz size tavsiyede bulunabilir.

Hamilelik sırasında duygular ve karar verme

Bazı insanlar hayatlarını çoğunlukla duygusal bir düzeyde yaşıyor; seçimlerini ve kararlarını duygularına ve içgüdülerine dayandırıyor. Eğer durum buysa ve doktorunuz, bir seçim yapmanızı isterse bunu çok zor bulabilirsiniz. Ancak genellikle bir karar verirken hem duygularınızı hem de mantığınızı kullanmalısınız, bir denge bulmaya çalışmalı ve göz önünde bulundurulması gereken kriterleri düşünmelisiniz. Çünkü, diğer insanlar genellikle karar alma süreçleri için gerçeklere ve rakamlara güvenmeyi tercih edebilirler, ancak hamilelik duygularınızı ön planda tutmanıza neden olur. 

Gebelikte farklı duygular

Hamilelik ve doğum yolculuğunuz sırasında farklı duygular yaşayabilirsiniz.

Sürpriz

Hamileliğiniz size bir sürpriz olabilir ya da hamilelikle birlikte gelebilecek bazı haberler (ikizi bebek haberi) sizi şaşırtabilir. Sürprizler insanları farklı şekillerde etkiler. Bazı insanlar hayatlarını etkileyen bir yeniliği memnuniyetle karşılar. Bazı insanlar ise önceden tüm olayları planlanmış olmayı tercih eder.

Tüm olası sonuçların farkında olmak, kitap okumak ya da güvenilir web tabanlı bilgileri araştırmak, sürpriz olasılığını azaltacaktır. Beklenmedik bir şeyden zevk alsanız bile, alınması gereken zor kararlar varsa, okuyup buna hazır olmak iyi bir fikirdir.

Sevinç

Planlı ve beklenen bir hamileliğin doğrulanması genellikle mutluluk ve neşe verir. Sağlıklı bir hamilelikte, bazı fiziksel hamilelik rahatsızlıklarına maruz kalsanız bile, neşe ve keyif hissetmeye devam edersiniz. Fotoğraf çekmeyi veya günlük tutmayı deneyin, böylece kendinizi daha iyi hissettiğiniz günlerde yaşadıklarınızı daha sonra hatırlayabilirsiniz.  

Öfke

Öfke, hamilelikte hormonal değişikliklerin bir parçası olarak ortaya çıkabilir, savunmasız ve daha az güvenli hissetmeye yol açar. Öfkenizi; eşinize ve ailenize, meslektaşlarınıza veya arkadaşlarınıza, doktorunuza veya kendinize yönlendirilebilirsiniz. Hamile olduğunuzda, yaşadığınız yoğunluğa ve rahatsızlıklara boyun eğebilirsiniz.

Bazı kadınlar doğumda ağrılı kasılmalara agresif davranışlarla karşılık verir. Bebeğiniz doğduğunda bile, özgürlüğünüzü ve bağımsızlığınızı kaybettiğinizi hissettiğinizde, zaman zaman olumsuz duygular hissedebilirsiniz. Doğumdan sonraki duygularınızla başa çıkmakta zorlandığınızdan endişe ediyorsanız, arkadaşlarınızla veya bir profesyonelle konuşun.

Korku

Muhtemelen doğumla ilgili korkunun en yaygın belirtileri bebekle ilgili olası sorunlara ilişkin gerçek kaygılardır. Hasta ya da engelli bir bebeğe sahip olmaktan çekinmek oldukça normaldir, ancak gerçek risklerin farkında olmanız da gerekir. Doktorunuzdan endişelendiğiniz herhangi bir durumun olasılığını tam olarak açıklamasını isteyin ve bunu önlemek için özel dikkat göstermeniz gerekip gerekmediğini sorun. 

Bazı kadınlar ve hatta belki de daha çok eşleri, doğum sırasında ölümden korkuyorlar, ancak özellikle yeterli sağlık hizmetleri alabileceğiniz bir yerde yaşıyorsanız ve doğum öncesi muayenelere katılıyorsanız nadir görülür. Doğum korkusu “tokofobi” olarak adlandırılır ve psikolojik bir bozukluk olarak kabul edilir. Bundan muzdarip olabileceğinizi düşünüyorsanız, uzman bir doktorla konuşun. 

Aşk

Sevgi, yakınlık ve fiziksel arzu dahil olmak üzere aşk, oksitosin hormonu ile güçlü bir şekilde bağlantılıdır. Oksitosin “aşkın hormonu” olarak adlandırılmıştır. Oksitosin düzeyleri doğum sırasında uterusun kasılmalarını destekler ve doğumdan hemen sonra hem anne hem de bebekte bulunur.

Doğrudan ve uyuşturucusuz bir doğum, anne ve bebeğinin birbirine “bağlanma” zevkine ve yakınlık arzusuna katkıda bulunur. Doğum sırasındaki komplikasyonlar bu süreci geciktirebilir ve bazı yeni anneler bebek için çok fazla sevgi hissetmediklerinden endişe duyarlar, ancak genellikle çok kısa bir süre içinde bebeklerinden ayrılamaz ve ondan başka bir şey düşünemez hale gelirler. 

Üzüntü

Doğumunuzla ve hayatla ilgili planlarınızda yaşadığınız hayal kırıklığından, bebeğinizin hastalığından veya diğer komplikasyonlardan dolayı hüsrana uğrayabilir ve üzüntü duyabilirsiniz. Genel olarak beklentilerini yüksek tutmamayı öğrenmelisiniz. Hamilelikte ve sonrasında, başkalarının yaşadığı talihsizliklere ve üzüntüye karşı da çok hassas hissedebilir ve kendinizi güzel haberlerden bile etkilenirken bulabilirsiniz. Bu aynı zamanda çok normal bir reaksiyondur.

İnsanların hayatlarındaki en üzücü olaylar, bir bebeğin veya çocuğun ölümüyle ilgilidir. Düşük, hamilelik veya ölü doğum yıkıcı olabilir. Bu, hiçbir zaman tamamen yok olmayacak derin bir duygudur, ancak zamanla ve aile, arkadaşlar ve profesyonellerden gördüğünüz destekle azalacaktır. Ancak psikolojik danışmanlık hizmeti de alabilirsiniz. 

Uzun süren üzüntü, bir kadın veya eşi tarafından deneyimlenebilen doğum öncesi veya doğum sonrası depresyonun bir belirtisi olabilir. Sorunun bu olduğundan şüpheleniyorsanız, kendi doktorunuzdan tavsiye isteyin ya da bir uzmana görünün. 

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar