Hamilelikte Kahve ve Kafein Alımını Sınırlandırmak Gerekiyor Mu?

Paylaş:

Hamiliyseniz, kafein alımını sınırlamak iyi bir fikirdir. Ama ne kadar iyi? On yıllardır süren tartışmalar ve çelişkili çalışmaların ardından hamilelikte kafeinin ne kadar güvenli olduğu konusunda açık bir cevap yok.

Dikkat çeken bir yanılgıya değinmek için Amerikan Kardeş Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı (ACOG), hamile kadınların kafein alımını günde 200 miligramdan daha düşük bir seviyeye kadar sınırlamalarını öneriyor; bu yaklaşık bir fincan kahveye eş değerdir.

Hamilelikte Kahve Neden Zarar Veriyor?

Kahve, büyüyen fetüsler için toksik olan iki ana bileşik içeriyor.

1. Kafein:

Kafein, yüksek miktarda kanserojen olmasının yanı sıra kardiyovasküler toksisiteye neden olabilen kahvenin ana bileşenidir.

2. Polifenoller:

Polifenoller vücudun gıdalardan demir emme kapasitesine müdahale ederek anemiye neden olur.

Hamilelikte bu iki şey aşağıdaki durumlara yol açabilir:

Düşük: Yüksek miktarda kahve alımı, gebeliğin erken evrelerinde düşüklere neden olabilir.

Büyüme Geriliği: Yüksek kahve alımı gebeliğin sonraki evrelerinde düşük doğum ağırlığına neden olabilir.

Anemi: Gebelikte kafein tüketimi, gebelikle ilişkili birçok sağlık riski ve komplikasyonunun nedeni olan anemi ile bağlantılıdır.

Hamilelik Döneminde Kafein Tüketimi İle İlgili Endişeler Nelerdir?

Bir fincan kahve içtiğinizde, kafein plasentayı geçer, amniyotik sıvıya ve bebeğinizin kan dolaşımına karışır. Vücudunuz metabolize çalışmaya ve kafeinden kurtulmaya devam ederken, bebeğinizin vücudu halen gelişmekte ve kafeini işlemek için daha uzun süre çalışmaktadır. Sonuç olarak, bebeğiniz kafein etkilerine çok daha uzun süre maruz kalır.

Araştırmacılar, kafeinin bebeğinize ve gebeliğinize tam olarak etkisini belirlemeye çalışmaya devam ediyor. ACOG; hafif kafein alımı (200 mg’dan az) düşük veya erken doğumun önemli bir nedeni olarak görülmüyor diyor. Bununla birlikte, büyük bir çalışma, günde 300 mg’dan fazla kafein tüketen annelerin, gebelik haftası için küçük bebekler doğurma ihtimalinin daha yüksek olduğunu buldular.

Bir şey kesin: Çok fazla kafein almazsanız kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Bu uyarıcıdır, bu nedenle kalp atış hızınızı ve kan basıncınızı artırabilirsiniz. Artı, sizi sinirlendirir ve uykusuzluğa neden olabilir. Kafein aynı zamanda mide asidi üretimine neden olarak mide ekşimesi oluşturabilir.

Hamilelik ilerledikçe bu etkiler daha belirgin olabilir. Bunun nedeni, vücudunuzun kafeini yıkma kabiliyetinin yavaşlaması, bu nedenle kan dolaşımınızda daha yüksek bir seviyeye ulaşmanız demektir. İkinci trimesterde (üç aylık dönem) hamilelik zamanlarında vücudunuzdan kafeini temizlemek neredeyse iki kat daha uzun sürer. Üçüncü trimesterde (üç aylık dönemde) yaklaşık üç kat daha uzun sürmektedir.

Bu, daha fazla kafeinin plasentayı geçtiği ve onu verimli bir şekilde işleyemeyen bebeğinize ulaştığı anlamına gelebilir. Bu yeni doğan bebekler için de geçerlidir, bu nedenle özellikle ilk birkaç ayda emziriyorsanız kafeini sınırlamak iyi bir fikirdir.

Sonunda, kafeinli olup olmamasına bakılmaksızın, kahve ve çayın kesilmesini gerektiren başka bir sebep daha vardır. Bu içecekler, vücudunuzun demiri emmesini zorlaştıran bileşikler içerir. Birçok hamile kadın demir bakımından zaten zayıf olduğu için bu önemlidir. Kahve veya çayı öğünlerinizle birlikte içiyorsanız, demir emiliminiz üzerinde daha az etkili olur.

Hangi Gıdalar ve İçecekler Kafein İçerir?

Kahve birinci sırada, elbette. Bir porsiyon kahvede bulunan kafeinin miktarı, kahve çekirdeğinin türüne, nasıl kavrulacağına, nasıl demlendiğne ve tabii ki kahve fincanı büyüklüğüne bağlı olarak değişir. Her ne kadar espresso her bir gramı için daha fazla kafein içeriyor olsa da, minik bir fincanda servis edilir. Dolayısıyla bir fincan demlenmiş kahve aslında daha fazla kafein verecektir.

Kafein alımınızı yönetmek için çay, alkolsüz içecekler, enerji içecekleri, çikolata ve kahveli dondurma gibi diğer kaynaklardan haberdar olmanız gerekir. Kafein ayrıca, bazı baş ağrısı, soğuk algınlığı ve alerji ilaçları da dahil olmak üzere, bitkisel ürünler ve reçetesiz ilaçlar içinde de sıkça bulunur. Etiketleri dikkatle okuyun.

Hamileyken Kafein Alışkanlığınızı Azaltmak İçin Herhangi Bir İpucu Var Mı?

İlk üç aylık dönemde sabah bulantısına yakalanan birçok kadın için bir bardak su içmek bile can sıkıcı olabilir. En sevdiğiniz sabah kahvesinin düşüncesi çekici olsa da, kafeinsizliğe alışmayı düşünün. Piyasada bulunan kafeinsiz denilen içecekler bile bazen kafein içerebilir, ancak genellikle küçük bir miktardır.

Eğer bir kola bağımlısıysanız kafeinden kurtulmak muhtemelen kolay olmayacaktır. Baş ağrısı, sinirlilik ve uyuşukluk gibi belirtileri azaltmak için azar azar bırakın.

Kafeinsiz kahve ile normal kahveyi karıştırarak başlamak isteyebilirsiniz; kafeinsizin kafeinli hale getirilmesi oranı kademeli olarak artar. Ya da daha fazla süt ve daha az kahve kullanın. Evde, daha az miktarda öğütülmüş kahve veya çay yaprağı kullanmayı deneyin veya daha kısa bir süre demleme yapın. Bir çay poşetinin beş yerine bir dakika kadar demlemek kafeini yarıya indirir.

Bitkisel çayların çoğu kez kafeinleri olmamasına rağmen, içerikler listesini okumayı ve yeni bir şey denemeden önce sağlık uzmanınıza danışmayı unutmayın. Bazı bitki ve katkı maddeleri gebelik süresince güvenli olmayabilir ve bazılarının kesinlikle güvensiz olduğu bilinmektedir.

Bir şey daha var: Kafeinin bazı beklenmedik ürünlerde bulunabileceğini unutmayın. Bazı kadınların doğum izleri için kullandıkları kakao yağı losyonu, çok az miktarda kafein içeriyor olabilir. 2006 yılında yapılan bir araştırmada, anneler hamileliklerinde kakao yağı losyonu kullanmayı bıraktıklarında yapısal kalp rahatsızlığı olan bebeklerde fetal kalp ritm bozukluğu riskinde azalma bulundu.

Bu çalışma, losyondaki kafeinin gebelik sırasında bebekler üzerinde bir miktar etkisinin olabileceğini, ancak henüz tam olarak anlaşılamamış olabileceğini düşündürmektedir. Bir kakao yağı losyonunu düzenli olarak sıklıkla kullanıyorsanız, doktorunuza genel kafein alımı faktörünü nasıl etkilediğini sorun.

https://www.babycenter.com/caffeine-during-pregnancy

http://www.momjunction.com/articles/safe-drink-coffee-pregnancy_002976/#gref

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar