Sorunu Gönder
Paylaş:

Kısırlık duygusal sağlığınız üzerinde büyük bir yük oluşturabilir ancak kısırsanız ve bebek sahibi olmayı umuyorsanız umutlanmanız için pek çok seçenek var. Bilim gelişmeye devam ediyor, tedavi seçenekleri daha iyi hale geliyorlar ve daha fazla bebek her sene aşağıdaki listede bulunan tekniklerden bir tanesi kullanılarak doğuyor.

Hatta kısırlık yaşayan çiftlerin yarısından fazlası tedaviden sonra hamile kalabiliyor ve bunda tüp bebek gibi yüksek teknolojili ve pahalı tedaviler de dahil değil. Hangi tekniğe ihtiyaç duyacağınız kısırlık sebebinize ciddi anlamda bağlı. Ne kadar masrafı olacağı da nerede yaşadığınız gibi bazı faktörlere göre değişebiliyor.

Doğurganlık Hapları

Nasıl çalışır: Enjeksiyon veya hap formunda alınan bu ilaçlar yumurta üretimini arttırmak için ovülasyonu başlatan hormonlar salgılarlar ve rahmi embriyo yerleşimine daha uygun hale getirirler.

Kimler için iyi: Düzenli olarak yumurtlamayan kadınlar ve sperm kalitesi düşük eşlerin olduğu vakalarda. Eğer hasarlı veya tıkanmış fallop tüpleri ile endometriyoz kaynaklı skarlaşma varsa kaçının.

Başarı oranları: Hapları alan ve yumurtlayan kadınların %40-45’i hamile kalıyor, iğne olanlarda ise %50’ye kadar başarı oranları mevcut.

Artıları: Bu ilaçlar genelde kısırlık tedavisinde ilk seçenektirler çünkü maliyetleri düşüktür ve kullanılmaları kolaydır.

Eksileri: Şişkinlik, baş ağrıları, sıcak basması ve bulantılar. Yan etkiler iğnelerde daha kötüdürler ve çoklu doğum, erken doğum ve büyük ovaryen kistlerin oluşumu ortaya çıkabilir.

Suni Döllenme

Nasıl çalışır: Özel olarak hazırlanmış sperm, ince, esnek bir alet vasıtasıyla doğrudan rahme yerleştirilir ve en yaygın doğurganlık yöntemidir. Eğer bu yöntemi seçerseniz doktorunuz doğurganlık haplarını da alarak döllenme şansınızı arttırmanızı isteyebilir.

Kimler için iyi: Erkeğin spermlerinin hareketleri yavaşsa veya kalite düşükse, ayrıca sperm adedi düşükse iyidir. Partnerinin spermlerine karşı antikorlar üreten kadınlar veya vajina sıvısı çok yoğun, asidik veya yetersiz olduğundan spermlerin yumurtaya ulaşmakta zorlandıkları kadınlarda da kullanılır.

Başarı oranları: Kadının yaşına ve erkeğin sperminin kalitesine bağlı ancak genel olarak her denemede %15-20 başarı oranı mevcut, 6 denemeden sonra %60-70 civarında başarı oranı yakalanıyor.

Artıları: Doktorun ofisinde yapılabilecek basit bir prosedür.

Eksileri: Doğurganlık haplarının muhtemel yan etkilerine bağlı olarak çoklu doğuma sebep olabilir.

Tüp Bebek Tedavisi

Tüp bebek tedavisinin aşamaları nelerdir
tüp bebek tedavisi şeması

Nasıl çalışır: Çok adımlı bir işlemdir ve bu süreçte yumurtalarınız toplanır, laboratuvarda spermle döllenirler. Embriyolar geliştikleri zaman bir veya iki tanesi rahme implante edilirler, geri kalanı ise depolanır.

Kimler için iyi: Endometriyoz skarları, tıkalı veya ağır hasarlı fallop tüpleri olan kadınlar ile yaşı ilerlemiş olanlar. Ayrıca açıklanamaz kısırlık sahibi çiftler ile çok düşük sperm kalitesine sahip erkeğin olduğu vakalarda.

Başarı oranları: Yaşa göre değişir. Yaşı 35’in altındaki kadınların %41’i, 35-37 yaş aralığındakilerin %32’si, 38-40 yaş aralığındakilerin ise %23’ü hamile kalır.

Artıları: Ciddi doğurganlık problemleri olan çiftler ebeveyn olabilirler.

Eksileri: Tüp bebek tedavisi maliyetli ve fiziksel olarak yorucudur. Ayrıca her denemeden önce bir doğurganlık ilacı kullanımı gerektirebilir.

İntrasitoplazmik Sperm Enjeksiyonu

Nasıl çalışır: Bir embriyolog sağlıklı görünen, tek bir spermi erkeğin semeninden seçer ve onu doğrudan mikroskopik iğne ile yumurtaya enjekte eder. Embriyo geliştiği zaman rahme tüp bebek tedavisi ile aktarılır.

Kimler için iyidir: Erkekte sperm kalitesi çok düşükse veya adedi azsa.

Başarı oranları: Genel olarak %35.

Artıları: Düşük sperm adedine sahip erkekler biyolojik baba olabilirler.

Eksileri: Maliyetli ve müdahaleli bir işlemdir.

Üreme Sistemi Ameliyatı

Nasıl çalışır: Ameliyat ile anatomik bozukluklar, skarlar ve tıkanmalar hem erkek hem de kadında tedavi edilirler.

Kimler için iyidir: hastalık veya anormallik tanısı alan çiftler.

Başarı oranları: Rahatsızlığa ve ağırlığına, ayrıca yaşa bağlı. Bir çalışmada endometriyoz için laparoskopik tedavi gören kadınların, bu tedaviyi almayanlara göre iki kat daha fazla hamilelik oranları yakaladıkları görülmüş.

Artıları: Hastalıkla bağlantılı ağrı ve rahatsızlıkları gözardı edersek, hamilelik ihtimalini arttırabilir.

Eksileri: Bazı ameliyatlar diğerlerinden daha kapsamlıdır ve bu da riski, maliyeti ve istirahat sürecini uzatır.

Gamet İntrafallopian Transfer

Nasıl çalışır: Kadından yumurtalar toplanır, bunlar erkeğin spermlerinin bulunduğu petri kabında karıştırılırlar ve sonra direkt olarak döllenmenin olacağı fallop tüplerine aktarılırlar.

Kimler için iyidir: Kadının en az bir fallop tüpünün çalıştığı vakalarda veya erkekte az sperm adedi ile zayıf hareketlilik olduğu zaman. Ayrıca dini ve ahlaki sebeplerden dolayı tüp bebek tedavisini reddedenler ile açıklanamayan kısırlığı olanlar.

Başarı oranları: Bir denemede %25-30 oranında hamilelik yakalanıyor, genç, sağlıklı kadınların başarı ihtimali daha fazla.

Artıları: Doğal bir ortamda döllenmenin gerçekleşmesini sağlar.

Eksileri: Döllenmenin olduğuna dair hemen bir onay gelmez. Tüp bebek tedavisinden daha karmaşıktır çünkü tüplere yumurta ile spermin yerleştirilmesi için laparoskopi gerekir. Birden fazla yumurta kullanılırsa ki genelde olur, çoklu doğum riski normalden yüksektir.

Zigot İntrafallopian Transfer

Nasıl çalışır: Tüp bebek tedavisi gibidir ancak bu durumda embriyo rahme değil fallop tüplerine aktarılır.

Kimler için iyidir: Açıklanamayan kısırlık sahibi çiftler veya erkekte düşük sperm adedi olan vakalarda. Kadının en azından bir tüpünün açık olması veya yumurtlama problemleri olması gerekli.

Başarı oranı: Çoğu yardımcı üreme tekniğinde olduğu gibi yaşa ve sağlığa bağlı. Genel olarak deneme yapanların %36’sı hamile kalırken, %29’u doğum yapıyor.

Artıları: Yumurta-sperm karışımının döllenmesi, fallop tüplerine yerleştirilmeden önce bilinir. Bu nedenle daha az yumurta kullanılabilir ve bu da çoklu doğum riskini azaltır.

Eksileri: Laparoskop kullanıldığı için müdahaleci bir operasyondur ve bu da diğer tedavilere göre risk ve maliyetleri artırır. Bu yöntem ve gamet intrafallopian transfer yöntemi nadiren kullanılır.

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
 • Gül :

  20 Temmuz 2019

  Merhabalar, ben almanyada yasiyorum 3 kez tüp bebek yaptirdim. 3. ünü iki gün sonra kan vererek ögrenecem sonucunu. Belki birsz tecrpbesizlik belki caresizlik birden bodoslama atladik bu ise. Yasim su an 38 20 yildir evliyim. Evliligimin ilk seneleri korundum sonra biraktim olmadi, daha sonra esimcok ciddu saglik problemleri yasadi , diyalizdir 5 sene nakil subu derken yas oldu 38 maslesef. Yastan özürü züo bebegi önerdiler, yaptilar ama miyomunuz var denildi ona ragmen yaptilar tabiki tutmadi cünkü miyom netdeyse rahimin boyundaydi vede tam önündeymis. Ameliyat oldum ve maalesef ögrendim ki tüplerim kapalismis. Ikinci tüp bebek yapildi ama gene emin olmamakla beraber bu seferde rahim ici kücük miyom ve yapisiklik olmus denildi onuda sldirdum toptan bi rahim ici disi baktirdim ve ücüncü tüp bebegi yaptirdim. Ilk denemelerimde yunurta sayim cok iyiydi krze esimin sperm oranlarida ama ücüncüde 3 günlük 5 hücreli bie embriyon transfer edildi. Bu transferi yapan bir türk doktordu dedik belki daha iyi gelir anlatabiliriz derdimizi, nitenim kenfisi azda olsa var olan ümidimizide yerle bir etti. Yumurtalarin azalmis yasin ilerlemis 5 hücreli olmaz ama olsa bile eve götüremezsin gibi seyler söyledi. Pazartesi sonucu ögrenecem ama ümidimi cok kirdi doktor.\r\n\r\nSormak idtedigim gercekten ümitsiz bir vakkami, bosunami cabaliyoruz? Dedigim gibi 10 yildir cok seylerle ugrastik tam hersey düzeldi bu durumla karsi karsiya kaldik. Ne yapmamizi önerirsiniz?\r\nTesekkurler

   Cevapla
 • Neşe şahin cebi :

  31 Mayıs 2019

  Merhaba benimde eşimde genetik bozukluk oldugu söylendi afz bölgesinin tamamen eksik olduğu herhangi bir tedavinin fayda vermeyeceği söylendi ve kok hucre tedavisinin bize fayda sağlayabileceği söylendi sizin fikirleriniz önemli lutfen yardimci olun eşimin kasiklari aşırı kucuk ve ergenlikten beridir hic sperm üretimi yapmamis

   Cevapla
 • Gülçin Ateş :

  12 Mayıs 2019

  Merhaba doktor bey size sormak istediğim iki defa başarısız embriyo transferdim oldu iki tane daha dondurulmuş var onları aynı anda transfer edicekler yaşım 27 herhangi bi hastalığım yok usg de sadece bi yumurtalığın giriş kismi kapalı cıktı ama rahimle birleştiği yerde başka bi sıkıntım yok olumsuz olmasının sizce nedeni nedir önerinin var mıdır çok teşekkür ediyorum

   Cevapla
Benzer Yazılar