[period_calculate]

Yumurtlama hesaplama nasıl yapılır?

Gebelik dönemi için en uygun zaman ve gebe kalma riskinin en yüksek olduğu süreç, yumurtlama dönemidir. Bu tarihlere yakın günlerde cinsel ilişkide bulunmak, gebe kalma açısından daha yüksek bir riske sahiptir. Adetleri düzenli olarak gerçekleşen kadınlarda yumurtlama dönemlerini hesaplamak daha kolaydır. Yumurtlama, bu kadınlarda adet başlamadan 14 gün önce gerçekleşmektedir. Örnek olarak adetleri 28 günde bir yaşanan kadında, yumurtlama süreci 14. Gün olacaktır. Bu günden 3 gün önce de hesaba katılarak, bir hafta süresince cinsel ilişkide bulunmak gebe kalmaya yol açabilir. Gebe kalmak isteyen ve gebe kalmak istemeyen kadınların bu dönemi mutlaka takip etmesi gerekmektedir. Yumurtlama döneminin doğru hesaplanması oldukça önemlidir.

En önemli günler 11. ve 21’nci günler!

Adet döngüsü genellikle 28 günde birdir. Kadınların %15’i 28 günde bir adet görürken, %0.5’i 21 günden daha kısa sürede adet kanaması yaşamaktadır. Kadınların %1’i ise 35 günden daha uzun sürede kanama görmektedir. Bu sebeple de kadınlar genel olarak 18 günde bir adet görür. Ancak 21-35 günde bir görülen adetler de normal sayılmaktadır. Fakat genel ele alındığında kadınların büyük çoğunluğu adet döneminin 11 ve 21’nci günleri arasında yumurtlamaktadır.

Yumurtlama günü bünyeye göre değişebilir

Kadınlar, yumurtlama gününü hesaplamak için farklı yöntemler denemektedir. Çoğunlukla yumurtlama tahmin kitleri bu konuda kullanılan en yaygın yöntemlerden biridir. Bunun dışında bazal vücut ısı ölçümü de yumurtlama günü hakkında bilgi verebilir. Çeşitli durumlarda adetler düzenli şekilde yaşansa dahi yumurtlama o döngüde geç ya da erken yaşanmış olabilir. Bu sebeple de yumurtlama dönemleri için tarihler dikkate alındığı kadar, belirtiler de dikkate alınmalıdır.

Uygun günleri belirlemenin en pratik yolu

Adet döngüleri düzenli olarak yaşanan kadınlarda yumurtlama, adet tarihinden 14 gün önce gerçekleşmektedir. Bu hesapla adet dönemi 28 gün süren bir kadında yumurtlama adetin 14’üncü günü yaşanmaktadır. Adetleri düzenli olarak 30 gün süren bir kadın adet kanamasının başladığı ilk günden başlayarak 16’ncı gün yumurtlama yaşayacaktır. Aynı  şekilde adet kanamaları düzenli 35 günde bir olan kadınlarda yumurtlama günü yaklaşık olarak 21’nci günde gerçekleşecektir.

Adet düzensizliği olanlar nasıl hesaplama yapmalı?

Adet düzensizliği olan kadınlarda yumurtlama dönemlerinin tespit edilmesi oldukça zordur. Fakat yumurtlama, son adet görülen ilk günden 14 gün önce gerçekleşecektir. Ancak yumurtlama düzensizlikleri varsa, kadının kendi hesaplarıyla yumurtlama dönemini tespit edilebilmesi mümkün değildir. Bunun için eczanelerden bulunabilecek yumurtlama kitleri alınmalıdır.

 Sağlıklı yumurtlama takibi nasıl yapılır?

Yumurta takibi folikül, yumurta hücresini içeren küçük keseciklere verilen isimdir. Kadınlarda bulunan foliküllerden her ay bir adet yumurta hücresi salınır. Yumurta ölçümü yumurtalıkta gelişen folikülün aşama aşama boyutlarının değerlendirilmesidir. Folikül çapı belli bir olgunluğa eriştiğinde, yumurtlama dönemi başladığı için folikül büyükleri önemlidir. Bu sayede zamanlı cinsel ilişki yaşanabilir.

Vajinal ultrason aracılığı ile folikül büyüklüğü değerlendirilir. Karından uygulanan ultrason yoluyla da ölçüm yapmak mümkündür. Fakat transvajinal ultrason gibi net bir fikir vermez.

Yumurtlama belirtileri nelerdir?

  • Vajinal akıntı artış gösterir. Bu akıntı şeffaf ve yumurta akı kıvamındadır. Yumurtlamadan birkaç gün önce akıntı başlar.
  • Yumurtlama döneminde vücut ısısı yaklaşık olarak 1 derece artar. Bu durum kadınlar tarafından hissedilemez ancak bazal ısı takibi yapan araçların kullanılmasıyla bu durum tespit edilebilir.
  • Yumurtlama döneminde kasık ağrısı belirtisi ortaya çıkabilir. Yumurtalıkların bulunduğu alanlarda ağrı duyulabilir. Bazen büyüyen yumurtaya bağlı ağrı yumurtlama olmadan birkaç gün önce başlar, yumurtlamanın olduğu gün artar ve sonra birden kaybolur. Kimi zaman bu ağrıya hafif vajinal kanama da eşlik edebilir.
  • Memelerde hassasiyet oluşabilir.
  • Karında şişkinlik görülebilir.
  • Cinsel istek artabilir.