Sorunu Gönder
Paylaş:

Ben tüp bebek yöntemine inanmayan bir insandım ve Allah vermiyorsa vardır bir bildiği derdim hep. İnsanın başına gelmeyince, çok büyük konuşuyor. Ben de büyük konuşmuşum. Bebek sahibi olmanın önemli olmadığını düşünüyordum. Evlilik önemliydi öncelikle benim için. İnanın şu an Bülent Tıraş hocamla beni tanıştıran arkadaşıma nasıl teşekkür edeceğimi bilemiyorum. Nereden nereye geldik. Uzun süre evlenmedim ben, aşka da inancım yoktu. Sonra bir gün arkadaşlarla gittiğim İspanya turunda, birisiyle tanıştım, gırgır yapıyorduk bol bol geziler sırasında ve ben, işin buraya varacağını bilmiyordum. İstanbul’a dönünce tur grubu olarak görüşmeye devam ettik ve nasıl olduysa aşık olup, evlenmeye karar verdik.

Genç olduğumuz için, önümüzde çok vakit vardı ve aslında bebek sahibi olmak ikimizin de aklında böyle bir düşünce yoktu. Forumlarda okuyorum da, tüp bebek yaptıran herkes, senelerce çocuk istemiş. Ama dediğim gibi benim böyle bir isteğim yoktu. Kendimizi çok kaptırdık ve evlendiğimiz ilk iki sene sürekli gezdik. Çevremizde çocuklu arkadaşlarımızı gördükçe, bebek sahibi olmaktan çekiniyorduk. Herkes uykusuzluktan dert yanıyordu, siz en iyisini yapıyorsunuz diyordu, biz de halimizden memnunduk.

Ama duygularımız yoğunlaşıyordu, yaşlanıyorduk ve ikimiz de artık bir bebeğimiz olsun istemeye başlamıştık. Yani kimse itiraf edememiş ama ikimiz de içten içe bebek istiyormuşuz. Ben bir gün korunmayı unuttum ve psikolojik olarak hamile kalacağımı sandım. Bu konuda endişelendiğimi ve ilacımı unuttuğumu eşime söylediğimde, belki de bir bebeğimiz olsa güzel olur dedi ve işte o zaman, bebeğimizin olacağını düşünmeye ve istemeye başladık.

Ama ben o ay regl oldum ve sandım ki, sadece bir kere ilacı unutunca hamile kalınmıyor. Ama işin aslı öyle değilmiş, sonradan öğrendim. Böyle böyle, doğum kontrol hapı kullanmayı bıraktım, artık hamile kalmam gerekiyordu. Birkaç ay geçti, hiçbir şey olmadı ve artık sinirlenmeye başladım. Eşim takılmıyordu ama ben kafayı fena halde bu konuya takmıştım. Bu arada, doğum kontrol hapı kullanmayı bırakınca reglim düzensizleşti ve bir ay gecikmem oldu. Bu kez yine hamile olduğumu sandım ama test sonucu negatifti. Ben de doktora gitmeye karar verdim. Çünkü hem regl olmuyordum hem de hamile değildim.

Miyom varmış ve bu sebeple regl ve yumurtlama düzenim karışıyormuş. Bu durumda da, bebek sahibi olmam zormuş. Bir süre ilaç kullandım ama olmadı ve miyom alındı. Bu dönemde, ameliyat öncesi, ameliyat ve sonrası biraz sıkıntılıydı ve çok zordu. İyileşme süresi de insanı zorluyor, yaşayan bilir. Kendimizi bir anda bebek sahibi olmak için mücadele ederken bulduk. Şimdilerde en baştaki halimize çok gülüyoruz. Ameliyattan bir sene sonrasında da bebek sahibi olmayı denedik ama olmadı. Aslında artık yaşımız geçmeye başlamıştı, ben buna bağladım. Ama tiroid hastası olduğum için olmuyormuş. Bunu öğrenmem için de tekrar deneyip, başarısız olmam gerekti tabi ki. Deneme yanılma usulü bebek sahibi olmaya çalışıyordum. Eşim her daim benim destekçimdi, o yanımda bana destek olmasa ve beni sakinleştirmese başaramazdık.

Tiroid ve miyom geçmiş birleşince artık normal yollardan bebek sahibi olamayacağımı düşünüyordum. Bir akşam, bu konuyla ilgili arkadaşımla konuşurken bana tüp bebek yaptırmamı tavsiye etti. Önce sıcak bakmadım, olmuyorsa bırakacağım yakasını dedim ama baktım ki eşim de çok istekli ve aslında yönteme sıcak bakıyor. Kabul ettim tamamdır, dedim. Ama randevu almamak için hep bir bahane üretiyordum, yaptıranlarla ilgili yazılar okuyordum, bir kesim çok umutluydu ve başarılı olmuştu ama başka bir kesim de defalarca deneyip başaramamıştı ve artık pes etmişti. Ben de kendimi umutsuzluğa alıştırmıştım.

Aynı arkadaşım bana Bülent Tıraş’ı önermişti ve kendisinden randevu almamak için direniyordum adeta. Sonunda eşim, atak davrandı ve aradı. İlk randevu yaklaştıkça ben stres oluyordum ve iptal ettim. Evet, gerçekten de tüp bebek yaptırmaktan korkuyordum, neden olduğunu hala anlamış değilim. Daha sonrasında bir daha benden habersiz arayıp, randevu almış ve beni de kandırıp hastaneye götürdü. İşte bu şekilde Bülent Tıraş’la tanıştım. Sohbet ettik, sorunumuzu anlattık ve tüp bebek yaptırmak için ikna oldum.

İlk denemede başarılı olduğumun haberini alınca, üstümden nasıl bir yük kalktığını anlatamam. İçimde bebeğim büyüyordu ve ben hiç yıpranmadım bile. Bir kere olsun ağlamadım, her şey kolaylıkla ilerledi ve ben hamileydim. Aslında şu sıralar kızım bir kardeş istiyor ve ikinci kez tüp bebek için Bülent Tıraş’ı ziyaret edeceğimiz güne karar vermeye çalışıyoruz. Umarım bunda da her şey yolunda gider ve ben kızıma istediği kardeşi verebilirim. Ama olmasa da sorun değil, bir kere daha deneyebilirim. Bülent Tıraş, o kadar pozitif bir doktor ki, inanıyorum olacak. Herkese mutlaka denemesini tavsiye ederim. Umutsuzluğa kapılmayın.

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar