Kadınlarda D Vitamini Seviyesi Tüp Bebek Tedavisinde Başarı Oranında Etkili Olabilir mi?

Paylaş:

Yapılan küçük çaplı ama etkili bir araştırma kapsamında çıkan sonuçlara göre kadınlarda bulunan D vitamini eksikliği, in vitro fertilizasyon (IVF) yani tüp bebek tedavisi yoluyla gebe kalma şansını düşürebilir.

d-vitamini

İtalya’da gerçekleşen araştırmaya göre, D vitamini eksikliği olan 154 kadında IVF’nin başarısını, yeterli D vitamini seviyesine sahip 181 kadınınkiyle karşılaştırdı. Ekip, D vitamini eksikliği olanlara kıyasla D vitamini normal seviyelerde olanlaraın iki kat daha fazla gebe kalma ihtimali bulunduğunu bildirdi ve ekip 14 Ağustos tarihli Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism dergisinde de sonuçları içeren makalelerini yayınladı.

D vitamini yeterli düzeyde olan kadınlarda daha kaliteli embriyolara sahip olma olasılığının daha yüksek olduğu ve embriyonun transfer sonrası rahimde tutunma olasılığının daha yüksek olduğu bulundu.

Çalışmanın araştırmacılarına göre, kanında mililitrede 20 ila 30 nanogram D vitamini seviyeleri yeterli veya sağlıklı kabul ediliyor, bu nedenle D vitamini eksikliği olan kadınlar bu eşiğin altında orana sahip olarak belirleniyor.

Çalışma sonuçlarına göre neden-sonuç ilişkisi kesin olarak kanıtlanamasa da araştırmacı Alessio Paffoni, bir dergi haberi sırasında “bulguları onaylamak için randomize klinik araştırmalara ihtiyaç duyulduğunu” vurguladı.

Bununla birlikte, Milano’daki Ospedale Maggiore Policlinico’nun doktoru Paffoni, bulguların “Düşük D vitamini seviyesinin infertiliteye katkıda bulunduğu kesinlikle onaylandığına” inanıyor.

Ayrıca, “D vitamini takviyesi, az sayıda ilgili yan etki ile ucuz ve basit bir müdahale olduğundan, bu alanda yapılacak ilave çalışmalar kısırlığın nasıl tedavi edildiğini belirgin bir şekilde etkileme potansiyeli taşıyor” dedi.

 D Vitamini Seviyelerine Bakılmalı

Ekibin gerçekleştirdiği daha önceki araştırmalar D vitamininin birçok memelide doğurganlığı etkilediğini gösterdi. Birleşik Devletler’de doğan bebeklerin % 1’inden fazlası, Birleşik Devletler Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezlerine göre tüp bebek ve diğer yardımcı üreme teknikleri yoluyla dünyaya gelmektedir. Bu da eğer böyle bir durum söz konusu ise tedavi yöntemlerine başlanmadan önce yapılan tahlillerde D vitamini seviyesinin göz önüne alınması gerekmektedir.

Güneş ışığına maruz kalındığında vücutta D vitamini üretimi de olduğu için D vitamini güneş ışığı vitamini gibi takma bir ad alır. İnsanlar ayrıca yumurta, süt, yoğurt, ton balığı, somon, tahıl ve portakal suyu gibi gıdalar yoluyla da D vitamini alırlar.

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar