Paylaş:

 

kisirlik-nedenleri-neler

Kısırlık1 yıl içinde korunma yöntemi uygulanmadan, cinsel ilişkide bulunduğu halde gebelik oluşmaması durumuna verilen addır. Kısırlık sorunlarının %45’i erkek kaynaklı, %45’i ise kadın kaynaklı olarak yaşanmaktadır. Geriye kalan %10’luk kısımda ise açıklanamayan kısırlık söz konusudur.

1)Yumurtlama bozuklukları:

  • Yumurtlama bozuklukları eşler arasında en çok görülen bir kısırlık sebebidir.
  • Yumurtlama bozukluğu dendiğinde ilk akla gelen yumurtlamamanın hiç gerçekleşmemesi ya da ara ara düzensiz bir şekilde gerçekleşmesidir.
  • Adetlerin düzensiz olması veya hiç olmaması yumurtlama bozukluğunun göstergesidir. Fakat adetlerin tam ve düzenli olduğu zamanlarda da yumurtlamalarda bozukluklar görülebilir.

Yumurtlama bozuklukları üç gruba ayrılır:

  1. Yumurtalıklardaki üretimi uyaran hormonların doğuştan bir eksikliğe dayanan beyin sapından salgılanmamasıdır.
  2. Beyin sapından salgılanan süt hormonunun fazla olması.
  3. Polikistik over sendromu.

2) Endometriozis:

Rahim içinde bulunması gereken dokunun  rahmin dışına yerleşmesidir. Endometriozis rahmin içinde bulunması gereken doku gibi hormonlara duyarlı olduğu için adet zamanında kanar. Karnın içinde beliren mikro kanamalar iltihap bezleri oluşturur. Bu da yapışkanlıklara neden olur. Endometriozis yumurtalıklarda kist oluşumuna da neden olur. Bu kistlere de Endometrioma adı verilir. Endometriozisi olan kadınların çoğunun anne olabilmek için tedavi görmeleri gerekir. Kısırlık nedeni ile doktora başvuran kişilerin % 25 ine endometriozis tanısı konur.

3)Tüplerin hasarları ya da tıkanık olması:

Tüplerin bir kısmının veya bütününün tıkalı olması sperm ve yumurtaların karşılaşmalarını engelleyerek döllenme ve hamile olma olasılığını imkansızlaştırır. Tüplerdeki uyumsuzluk, daha önce geçirmiş olduğu enfeksiyon, endometriozis yada geçirmiş olunan bir ameliyat arkasından kalan karın içindeki yapışıklıklar gibi birçok nedeni vardır. Cinsel yollarla bulaşan hastalıklar tüplerdeki tıkanmaların en büyük nedenlerindendir. Küçük yaşlarda vücuda alınan verem mikrobu da bu tüplerde büyük ve onarılması güç hasarlar bırakabilir. Tıkalı tüpler en çok görülen kısırlık sebeplerinden bir tanesidir.

kisirlik-2

5) Alerjik sebepler:

Alerjik nedenler kısırlığa neden olduğu gibi tedavisi ve teşhisi de çok zordur. Bu gibi durumlarda tedavinin cevap verip vermediği belli olmadığı için tedaviye cevap veren ya da vermeyen kişilerdeki oran farklı olduğu için ölçümlerin oranları tartışılır.

6)Kullanılan ilaçlar:

Bazı ilaçlar; kanser tedavisinde kullanılan ilaçlar, kalp için alınan ilaçlar, tansiyon ilaçları vb ilaçlarda gebe kalma olasılığını engelleyebilir.Kanser tedavisindeki kemoterapi uygulaması da kısırlık nedenleri arasındadır.

7) Kadının yaşı:

Kadın yaşının yüksek sınırlara ulaşması yumurtlamalarda kalite ve sıklığın azalmasına neden olur. Genellikle 35 yaşını geçmiş kadınlarda hamilelik olasılığı oldukça azalır. 40 yaşından sonra ise adeti çok düzenli olsa bile hamile kalma oranı % 10 bile değildir. Yumurtaların gelişmesi ya da ovulasyon olsa bile yumurtanın döllenebilmesi bir hayli zordur. Bu nedenle kısırlık problemi olan kadınlar 40 yaşına gelmeden tüp bebek tedavi yöntemlerine başvurmalıdırlar.

8) Çevresel faktörler:

Aşırı sıcakta çalışmak,sürekli oturmak,kimyasal maddeler solumak,kısırlık sebeplerinden bir kaçıdır.Normal yaşamınızdaki faaliyetlerin bir çoğu fazla olmasa da kısırlığa neden olabilir,örneğin işinizin stresli olması dahi kısırlığa sebep olabilir.Çocuğu olmayan insanların ilkin yaşam tarzlarında değişiklik yapmaları gerekir.Sigara içiliyorsa bırakılmalıdır.Alkolden uzak durulmalıdır.Sürekli oturulmamalı,sıcakta çalışmamalı ve düzenli beslenilmelidir.

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar