Sorunu Gönder
Paylaş:

Belli bir yaşı geçmiş olan kadınlar menopoz yaşarlar. Menopoz, bir yıl boyunca adet kanaması olmaması olarak tanımlanıyor. Onu yaşadığınız yaş değişim gösterebilir ancak genellikle 40’ların sonu ve 50’lerin başında ortaya çıkar.

Menopoz bedeninizde pek çok değişime sebep olabilir. Sahip olduğu belirtiler, yumurtalıklarınızda üretilen östrojen ve progesterondaki azalmanın bir sonucudur. Belirtileri arasında sıcak basması, kilo alma ve vajinal kuruluk olabilir. Vajinal atrofi de vajinal kuruluğa katkıda bulunur. Bununla birlikte, cinsel ilişkide rahatsızlık yaratan vajinal doku incelmesi ve inflamasyonlar da ortaya çıkabilirler.

Menopoz kemik erimesi gibi belli rahatsızlıkların riskini de arttırır. Menopoz dönemini aşarken pek bir tıbbi yardım gerekmediğini fark edebilir veya belirtileri konuşmak ve tedavi seçeneklerine göz atmak için doktorunuzla görüşebilirsiniz.

Normal vajina kanalı- menopoz
Normal vajina kanalı- menopoz

Menopoz Sebepleri Nelerdir?

Menopoz şunların sonucu olabilir:

 • Cinsiyet hormonlarındaki doğal azalma: 30’larınızın sonuna gelirken, yumurtalıklarınız daha az östrojen ve progesteron üretmeye başlarlar. Adet döngüsünü düzenleyen bu hormonlardaki azalma ile birlikte doğurganlık da azalır. 40’larınızda adetler daha kısa veya uzun hale gelir, daha ağır veya hafif olabilir, daha sık veya nadir olabilirler. En sonunda ise yumurtalıklar yumurta üretimini bırakırlar ve artık adet görmezsiniz.
 • Histerektomi: Histerektomi ile rahmin alınması ancak yumurtalıkların alınmaması durumunda genelde hemen menopoz başlamaz. Artık adet görmeseniz de yumurtalıklarınız hala yumurta ve hormonları üretirler. Ancak hem rahim hem de yumurtalık alınırsa bu hemen menopoza sebep olur. Adetler hemen durur ve sıcak basması ile diğer menopoz belirtileri çok yoğun şekilde gelebilirler çünkü bu değişim bir kaç yıla yayılmadan hemen gerçekleşir.
 • Kemoterapi ve radyasyon terapisi: Bu kanser terapileri menopozu başlatarak tedavinin başlangıcından itibaren veya kısa süre sonra sıcak basması gibi belirtilere sebep olabilirler. Doğurganlığın sona ermesi kemoterapinin her zaman kesin sonucu değildir ve bu nedenle doğum kontrol yöntemleri bu dönemde önemliler.
 • Primer yumurtalık yetersizliği: Kadınların %1’i kadarı 40 yaşından önce menopoza girer ve erken menopoz yaşar. Menopoz, yumurtalıkların normal düzeylerden cinsiyet hormonu üretememeleri sonucunda ortaya çıkabilir ve bu durum genetik faktörler ile otoimmün hastalıklardan kaynaklanabilir. Fakat genelde sebebi bulunamaz. Bu kadınlar için doğal menopoz yaşı gelene kadar genelde hormon terapisi öneriliyor. Böylece beyin, kalp ve kemiklerin korunması sağlanıyor.

Kaç Yaşında Menopoza Gireceğim?

Menopoz başlangıcı için ortalama yaş 51. Kadınların büyük kısmı 45-55 yaşları arasında adet görmeyi bırakıyor. Bazı kadınlarda yumurtalık fonksiyonlarında azalmanın ilk aşamaları bundan yıllar önce de başlayabilirler. Bazılarında ise 50’lerin sonlarına kadar adet görülmeye devam eder.

Menopoz yaşının genetik olarak belirlendiği düşünülüyor ancak sigara içmek ve kemoterapi gibi şeyler yumurtalıkların yaşlanmasını hızlandırarak daha erken menopoza sebep oluyorlar.

Perimenopoz ve Menopoz Arasındaki Fark Nedir?

Perimenopoz, menopoz başlangıcından hemen önceki zamana işaret ediyor.

Perimenopoz döneminde bedeniniz menopoza geçiş yapmaya başlar. Yani yumurtalıklardaki hormon üretimi azalmaya başlar. Menopozla bağlantılı sıcak basması gibi bazı yaygın belirtileri yaşayabilirsiniz. Adet döngünüz düzensiz hale gelir ancak bu aşamada henüz tamamen durmayacaktır.

Adet döngüsü 12 kesintisiz ay boyunca tamamen durduğunda, menopoza girmişsiniz demektir.

östorojen hormonu seviyeleri

Bedende Azalan Östrojenden Dolayı Hangi Belirtiler Ortaya Çıkar?

Kadınların %75’i menopoz döneminde sıcak basması yaşıyor ve bu da onu en yaygın menopoz belirtisi haline getiriyor. Sıcak basması gündüz veya gece olabilir. Bazı kadınlarda kas ve eklem ağrıları veya ruh hali dalgalanmaları da görülebiliyor.

Bu belirtilerin hormonal değişimlerden mi yoksa yaşamdaki olaylardan veya yaşlanma sürecinin kendisinden mi kaynaklandığını tespit etmek zor olabilir.

Ayrıca vajina ve üretra dokularının elastikiyetlerini kaybetmelerinden dolayı sık sık, aniden ve güçlü şekilde gelen tuvalate çıkma ihtiyacı yaşayabilirsiniz ve bazen idrar kaçırma gibi durumlar da ortaya çıkabilir. Özellikle öksürme, gülme ve ağırlık kaldırma gibi durumlarda baskı kaynaklı idrar kaçırma da ortaya çıkabilir. Daha sık şekilde idrar yolu enfeksiyonları yaşayabilirsiniz.

Sıcak Basması Geçirdiğimi Nasıl Anlayabilirim?

menopoz belirtileri nelerdir

Sıcak basması sırasında bedeninizin sıcaklığının arttığını hissedeceksinizdir. Bu durum bedeninizin üst yarısını etkiler ve cildiniz kızarabilir, kabarabilir. Sıcak basması terletebilir, kalp çarpıntısı yapabilir ve biraz bayılacak gibi hissettirebilir. Sıcak basması geçince de üşürsünüz.

Günde bir defa veya bir kaç defa ortaya çıkabilir. Bir yıl boyunca veya yıllarca yaşayabilirsiniz.

Sıcak basmasını azaltmak için onu tetikleyen şeylerden uzak durmak faydalı olabilir. Bunlar arasında şunlar var:

 • alkol ve kafein tüketimi
 • baharatlı gıdalar tüketmek
 • stresli hissetmek
 • sıcak bir yerde olmak

Fazla kilolu olmak ve sigara içmek de sıcak basmasını daha kötü hale getirir.

Bir kaç teknik sıcak basması ve belirtilerini hafifletebilir:

 • Çıkarabileceğiniz katmanlar halinde giyinin ve ayrıca ev veya ofisinizde vantilatör bulundurun
 • Sıcak basması sırasında uygulayacağınız nefes alma egzersizleri yaparak onu azaltın

Doğum kontrol hapları, hormon terapisi ve diğer reçeteli ilaçlar sıcak basmasını azaltmanıza yardımcı olabilirler. Sıcak basmasını kendi kendinize kontrol etmekte zorluk yaşıyorsanız doktorunuzla görüşün.

Sıcak Basmasını Engellemek

 • Baharatlı gıdalar, kafein, alkol gibi tetikleyicilerden kaçının. Sigara içmek de sıcak basmasını daha kötü hale getirebilir.
 • Kat kat giyinin.
 • Soğumaya yardımcı olması için iş ve evinizde vantilatör bulundurun.
 • Sıcak basması belirtilerini azaltmaya yardımcı olabilecek ilaçlar konusunda doktorunuzla konuşun.

Menopoz Kemik Sağlığımı Nasıl Etkiler?

menopoz kemik sağlığını nasıl etkiler

Östrojen üretimindeki azalma, kemiklerinizdeki kalsiyum miktarını etkiler. Bu da kemik yoğunluğunda ciddi bir azalmaya sebep olur ve kemik erimesine yol açar. Ayrıca kalça, omurilik ve diğer kemiklerde çatlaklara daha yatkın hale gelirsiniz. Pek çok kadın son adetini yaşadıktan bir kaç yıl sonra kemik kaybında hızlanma yaşıyor.

Kemikleri sağlıklı tutmak için şunlara dikkat edin:

 • Süt ürünleri ve koyu yapraklı sebzeler gibi bol kalsiyum içeren gıdalar tüketin.
 • D vitamini takviyeleri alın.
 • Düzenli olarak spor yapın ve spor rutininize ağırlık çalışmalarını ekleyin.
 • Alkol tüketimini azaltın.
 • Sigara içmekten kaçının.

Kemik kaybını önlemek için doktorunuzla konuşabileceğiniz bazı reçeteli ilaçlar da var.

Kalp Hastalıkları Menopozla Bağlantılı mı?

Kalbinizle alakalı fenalaşma ve kalp çarpıntısı gibi rahatsızlıklar menopoz döneminde ortaya çıkabilirler. Azalan östrojen düzeyleri bedeninizin damarları esnek tutmasına engel olabilirler. Bu da kan akışını etkiler.

Kilonuza dikkat etmek, sağlıklı ve dengeli beslenmek, spor yapmak ve sigara içmemek kalp rahatsızlığı geliştirme ihtimalinizi azaltır.

Menopozda Kilo Alacak Mıyım?

Hormon düzeylerinizdeki değişimler kilo almanıza sebep olabilirler. Ancak yaşlanma da kilo alımının sebebi olabilir.

Dengeli bir beslenme, düzenli spor ve diğer sağlıklı alışkanlıklar ile kilonuzu kontrol altına alabilirsiniz. Fazla kilolu olmak da kalp hastalığı, diyabet ve diğer rahatsızlıkların riskini arttırır.

Kilo Yönetimi

 • Kilonuzu korumak için sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olun.
 • Kalsiyumun daha fazla olduğu ve şeker alımının azaldığı iyi bir beslenme gerçekleştirin.
 • Haftada 150 dakika orta zorlukta spor veya 75 dakika daha yoğun koşma gibi bir spor belirleyin.
 • Spor rutininize güç egzersizlerini de katın.

Annem, Kız Kardeşim veya Arkadaşlarım ile Aynı Belirtilere mi Sahip Olacağım?

menopoz belirtileri

Menopoz belirtileri aynı aile içinde bile kadından kadına değişiklik gösterirler. Yaş ve yumurtalık işlevlerindeki azalma ciddi şekilde değişim gösterir. Yani menopozunuz ile bireysel olarak başa çıkmalısınız. Anneniz veya arkadaşlarınız için işe yarayan şeyler sizde işe yaramayabilirler.

Eğer menopozle ilgili bir sorunuz olursa bunu doktorunuzla görüşün. Belirtilerinizi anlamak ve onları yaşam tarzınızla uyumlu olacak şekilde yönetmek için önerileri olabilir.

Histerektomi Sonrasında Menopoz Geçiriyorsam Bunu Nasıl Bileceğim?

Eğer rahminiz histerektomi ile alındıysa, sıcak basması gelene kadar menopoz geçirdiğinizi anlamayabilirsiniz.

Ayrıca endometriyal ablasyon geçirdiyseniz ve yumurtalıklarınız alınmadıysa da aynısı olabilir. Bu işlem, ağır adet dönemlerinin tedavisi için rahim yüzey dokusunun alınmasıdır.

Eğer herhangi bir belirti geçirmiyorsanız, kan testleri yumurtalıkların hala işlevsel olduklarını tespit edebilirler. Bu test doktorların östrojen düzeyinizi tespit etmelerine yardımcı olabilir ve kemik erimesi riskiniz varsa faydalı olabilir. Östrojen durumunu bilmek kemik yoğunluğu ölçümünün gerekli olup olmadığını tespit etmek için önemlidir.

Menopoz Problemlerinin Kontrolünde Hormon Replasman Tedavisi Güvenilir mi?

Bazı hormon terapileri, sıcak basması ve kemik kaybına karşı onaylı durumdalar. Faydaları ve riskleri sıcak basması ve kemik kaybı ile genel sağlığınızın durumuna bağlı. Bu terapiler size uygun olmayabilirler. Herhangi bir hormon terapisini denemeden önce doktorunuzla konuşun.

Menopoz Belirtilerinin Kontrolü İçin Hormonsuz Bir Seçenek Var mı?

menopoz döneminde egzersiz

Hormon terapisi sizin için doğru seçenek olmayabilir. Bazı sağlık problemleri hormon terapisini güvenle kullanmanıza engel olabilirler veya kişisel tercihlerden dolayı bu tür bir tedavi geçirmek istemeyebilirsiniz. Yaşam tarzınızda yapacağınız bazı değişiklikler hormon müdahalesi olmadan belirtilerinizin büyük kısmının hafifletilebilmesini sağlayabilirler.

Yaşam tarzı değişimleri arasında şunlar var:

 • kilo verme
 • spor
 • oda sıcaklığını düşürme
 • belirtileri arttıran gıdalardan kaçınmak
 • hafif pamuklu ve katmanlı giyinme

Bitkisel terapiler, kendini hipnoz etme, akupunktur, düşük dozlu antidepresanlar ve diğer ilaçlar da sıcak basmasını azaltma konusunda yardımcı olabilirler.

Bazı ilaçlar da kemik kaybına engel olabilirler. Fakat bu konuda doktorunuza danışarak kendi başınıza ilaç kullanmaktan kaçınmalısınız.

Ayrıca reçetesiz kayganlaştırıcılar, östrojen kremleri ve benzer ürünler vajinal kuruluk ile mücadele etmenize yardımcı olabilirler.

Doktora Gitmeden Önce Neler Yapabilirsiniz?

Doktorunuza menopoz için gitmeden önce şunlara dikkat edin:

 • Belirtilerin kaydını tutun. Örneğin günde ve haftada ne kadar sıcak basması yaşadığınızı kayıt altına alın ve şiddetini de unutmayın.
 • Aldığınız ilaç, bitki ve vitamin takviyelerinin listesini yapın. Ayrıca dozlar ve ne kadar sık aldığınız da belirtilmeli.
 • Mümkünse bir aile bireyi veya yakın arkadaşınız sizinle gelsin. Doktor ziyaretinizde çok sayıda bilgi verilebilir ve bunları hatırlaması zor olabilir.
 • Not alın. Doktorun verdiği önemli bilgileri bir kağıda yazın.
 • Doktorunuza soracağınız soruların bir listesini yapın.
Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar