Sorunu Gönder
Paylaş:

Kültürümüzde “evlenip mutlu olmak” değil de, “evlenip çoluk çocuğa karışmak” gibi bir deyim var. Buradan da anlıyoruz ki, evlenen çiftlerin bir süre sonra bebek sahibi olmak istemesi doğal rutinin bir sonucudur. Zaten üremek, canlıların temel iç güdüleri ve en doğal hakları olduğundan gebeliğe engel bir sorun yoksa evlilikten en geç birkaç yıl sonrasında gebelik olur. En azından beklenti bu yöndedir. Peki, bu nasıl olur, nasıl hamile kalınır, bunun için alınması gereken sağlık önlemleri, yapılması gerekenler nelerdir?

Gebelik öncesi doktor muayenesi önemli!

Bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin aslında ilk olarak yapması gereken, en kısa süre içinde bir sağlık kurumuna başvurmaktır. Çünkü bazı rahatsızlıklar vücutta çok fazla belirti vermez ya da ileri seviyeye ulaşmadan şikayete sebep olmayabilir. Bununla birlikte kimi zaman üremem engel bazı sorunlar ise gebelik denemeleri dışında hiçbir probleme yol açmaz. Bu bakımdan daha denemeler yapmadan hem anne aday hem de baba adayının üreme yetisi konusunda, üreme hücrelerinin sağlığını öğrenmek için ayrıntılı olarak muayene edilmesi, birtakım testlerin yapılması gerekir. Ayrıca kişinin sahip olduğu bazı hastalıklar da hem gebe kalabilmeyi hem de gebeliğin seyrini olumsuz etkileyebileceği için başka hastalıklar da varsa teşhis edilmeli, gebelikten önce tedavisi yapılmalıdır. Çünkü mümkün olan en sağlıklı şekilde gebe kalabilmek çok önemlidir.

Üreme organlarıyla ilgili ayrıntılı muayenelerde herhangi bir sorun çıkmaması durumunda düzenli olarak korumasız cinsel ilişki yaşanması doğal yolla gebelik elde edebilmek mümkün olabilmektedir. Herhangi bir problem tespit edilemediği çiftlerin çoğunluğu yaklaşık bir yıl boyunca korumasız düzenli cinsel ilişki ile gebelik elde edebilmekteler. Elbette ki, bu sürecin yine doktor kontrolünde geçmesi, psikolojik açıdan rahat ve huzurlu olması da çok önemlidir. Unutulmasın ki, bazı çiftler kısa süre içinde gebelik elde edebilirken, bilinen bir sorun olmasa da bazıları için bu süreç daha uzun olabilir. Burada önemli olan tüm kontrollerin yapılmış olması ve doktorun önerileri doğrultusunda hareket edilmesidir. Bir sorunu bulunmayan çiftler genel yaşam alışkanlıkları, çevresel faktörleri ve ruh halini daha olumlu yönde değiştirerek bebek sahibi olabilme şanslarını artırabilirler.

Adet döngüsünün düzenli olması önemli!

Kadınların gebe kalabilmeleri için yumurtlamaları ve de özellikle düzenli olarak yumurtlamaları önemlidir. Bunun da görünen, takip edilebilen en önemli göstergesi adet dönemlerinin düzenli olmasıdır. Bu sebeple de adet kanamaları düzenli olan kadınların daha kolay gebe kalabileceği düşünülür. Kadın, her ay adet döngüsünün belli günlerinde hamile kalabilir. Adet döngüsü, adet kanamasının başladığı günden, bir sonraki adet kanamasının başladığı güne kadar sürer ve buna adet dönemi denir.

Adet dönemlerinin düzenli olmasından kast edilen şey, 21 – 35 gün aralıklarla her ay adet kanaması olmasıdır. Adet döngüsünün en ideal olarak 28 günde bir olması beklenirken, 21 günden kısa, 35 günden uzun aralıklarla adet olması ise normal dışı bir durumdur.

Yumurtlama dönemlerini bilmek önemli!

Kadının adet kanamasının başladığı günden, bir sonraki adetin başladığı güne kadarki dönem adet dönemidir. Gebe kalmak isteyen kadınlar adet dönemlerini takip ederse yumurtlama dönemlerini de hesaplayabilir ve gebe kalabilmek mümkün olur. Çünkü gebelik için yumurtlama döneminde korumasız cinsel ilişki yaşamak gerekiyor. Kadın bir sonraki adet döngüsü başlamadan 14 gün kadar önce yumurta hücresi yumurtalıktan ayrılır ve yumurtlama olur. Yumurtlamadan 4 -5 gün sonra da yumurta hücresi rahme ulaşır ve rahim, yumurta ile spermin buluşup döllenme ile embriyo oluşması durumunda embriyonun tutunabilmesi için kendini hazırlar.

Üreme çağındaki kadınlar ayda sadece 6 günde hamile kalabilir. Şöyle ki, yumurta hücresi 1 gün, yeni 24 saat, sperm hücresi ise 5 gün canlı kalabilir. Kadınlar yumurtlama dönemini hesapladıklarında yumurtlamadan 5 gün önce ve yumurtlamanın gerçekleştiğini günün ertesi günü gebe kalabilir. Bu 6 günün dışında gerçekleşecek hiçbir korumasız cinsel ilişki ile gebe kalınamaz.

Yumurta hücresinin döllenmesi

Yumurtlama döneminde korumasız cinsel ilişki ile sperm hücresi, yumurta hücresini döllerse gebelik olur. Döllenmiş yumurta hücresi, rahmin mukoza zarında  bir aşılama süreci geçirir ve büyümeye başlar. Yumurta ve sperm hücrelerinin döllenmeye engel bir sorununun olmaması durumunda gebelik gerçekleşecektir.

Yumurtlama dönemi hesaplama


Gebe kalmak isteyen kadının yumurtlama zamanını bilmesi, 5 gün öncesinden başlayarak yumurtlama günü ve sonrasında düzenli olarak korumasız cinsel ilişki yaşaması gerekiyor. Yumurtlama olayı, olgunlaşan bir yumurtanın yumurtalıktan salınması işidir. Yumurtanın yumurtalıktan salınıp döllenmeye hazır hale gelmesindeki 6 günlük dönem çok önemlidir. Zira yumurta serbest bırakıldıktan yaklaşık 12 – 24 saat sonra döllenebilecek yetidedir. Aynı şekilde sperm, doğru koşullarda cinsel ilişkiden 5 gün sonra kadınların üreme sistemi içinde yaşayabilir. Kadının hamile kalma şansı, fallop tüplerinde yumurtlama sırasında canlı sperm bulunduğunda en yüksek seviyededir ve herhangi bir sorun yoksa döllenme olur.

Yumurtlama da ortalama 28 günde bir adet gören bir kadında sonraki adet döneminin başlamasından yaklaşık 14 gün önce gerçekleşir. Çoğu kadında yumurtlama, adet döngüsünün tam ortasından önceki veya sonraki 4- 5 gün içinde olur. 28 gün gibi her ay kusursuz bir adet döngüsü olmayan kadınlar, adet kanamasının başladığı günden bir sonraki kanamanın başladığı güne kadar sayarak adet takvimini tutarak, döngünün uzunluğunu ve ortasına denk gelen tarihi belirleyebilir. Bu şekilde yumurtlama günü, yumurtlama dönemi hesaplanabilir.

Yumurtlama belirtileri nelerdir?

Gebelik isteyen kişiler yumurtlama dönemini takvim yoluyla hesaplayabildiği gibi, vücudunda gerçekleşen değişiklikleri de takip edebilir. Çünkü yumurtlama döneminde vücutta birtakım değişiklikler, belirtiler olur. Yumurtlamadan hemen önce kadında;


 • Vajinal akıntıda artış olur.
 • İç çamaşırında renksiz, kokusuz akıntı olur.
 • Vücut sıcaklığı artar.
 • Göğüslerde hassasiyet, şişkinlik olur.

Yumurtlama gerçekleştikten hemen sonra ise servikal mukus azalır, kalınlaşır, bulanıklaşır.

Bazal vücut ısısını takip ederek yumurtlama dönemi anlaşılabilir!

Yumurtlama döneminde kadının vücut sıcaklığında fark edilir derecede değişiklik olur. Bu sebeple de yumurtlama dönemini tespit edebilmek için kadın, sabahları uyanır uyanmaz vücut ısısını ölçmelidir. Bazal vücut ısısını ölçmek için özel olarak üretilmiş termometreler vardır, bunları kullanarak vücut ısısını ölçmek gerekir. Sonuçları her gün kaydederek ve genel bir vücut ısısı tablosu oluşturulur. Sıcaklık yükselmeden 2 –3 gün önceki dönemde gebe kalma şansı çok yüksektir.

Üreme yetisini arttırmak için öneriler


 • Üremeye engel bir hastalık olup olmadığı araştırılmalı.
 • Herhangi bir hastalık varsa tedavi edildikten sonra gebelik denemeleri yapılmalı.
 • Haftada 2 – 3 kez şeklinde düzenli olarak korumasız cinsel ilişkiye girilmeli.
 • Yumurtlama zamanı takip edilerek cinsel ilişki yaşanmalı.
 • Fazla kilolu ya da çok zayıf değil, normal bir kiloda kalınmalı.
 • Sigara ve alkol alınmamalı.
 • Çay ve kahve tüketimi günde 2 fincanla sınırlı olmalı.
 • Çok ağır ve yorucu egzersiz ve sporlar yapılmamalı.
 • Doktorun önerisi ve reçetesi olmadan herhangi bir ilaç alınmamalı.
 • Bilinçsiz vitamin, mineral takviyesi alınmamalı.
 • Doktora da danışarak gebelik planlandığı dönemden başlayarak folik asit takviyesi alınmalı.
 • Triot hormonu salgılanması ile ilgili bilinen bir bozukluk varsa doktora danışılmalı, gebe kalmaya yardımcı olacak önlemler alınmalı. Çünkü tiroit sorunları kısırlığa sebep olabiliyor.
Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
 • Gamze sezer :

  08 Ekim 2019

  Merhaba hocam bizde çocuk düşünüyoz fakat ben hastaneye gittim bir sorun çıkmadı sadece vajinal enfeksiyon verdi doktor fakat bir faydası olmadı bu enfeksiyon çocuk oluşumana engel mi yardımcı olursanız sevinirim üç aydır deniyorz çocuk olmuyor reglde düzenli folij asit verdi doktor onuda içiyorum ama olmuyor neden olabilir hocam

   Cevapla
Benzer Yazılar