Sorunu Gönder
Paylaş:

Doğum kontrolü yapmayı bırakan her çift, kısa bir süre içinde çocuk sahibi olabileceğini düşünür. Düzenli olarak korunmasız cinsel ilişkiye girilmesine rağmen gebelik elde edilemediğinde ise, kısırlık, yani “infertilite” durumundan söz edilir. Gebelik elde edemediğiniz için bir uzmana göründüğünüzde, infertil teşhisi konulduysa, bilmek isteyeceğiniz ilk şey, bunun neden olduğudur. 

Gerekli fiziki muayeneler, hormon testleri ve tıbbi taramalar ile tam teşhis sürecinden geçersiniz ve çocuk sahibi olmanızı engelleyen sağlık faktörünün ne olduğu belirlenir. Yine de, bazı çiftlerde kısırlığa neden olan olumsuz durumun ne olduğu tam olarak belirlenememektedir. Bu durum, “nedeni açıklanamayan kısırlık” olarak adlandırılmaktadır. Eğer, kısırlık problemi sizden kaynaklı ya da eşinizden kaynaklı görünmüyorsa, sizi çocuk sahibi olmaktan alıkoyan şey ne olabilir? 

Fiziki ve tıbbi testlerin yapılmasına rağmen kısırlığa neden olan faktörün belirlenememesi, hem anne ve baba adayı hem de doktorlar için zor bir durumdur. Çünkü, kısırlık tedavisi sürecinde, normal koşullarda; gerekli testlerin yapılması ile birlikte kısırlığa neden olan sağlık koşulu tespit edilir. Ardından tedavi edilir ve çiftlerin çocuk sahibi olma olasılığı önemli ölçüde artış gösterir. Nedeni açıklanamayan kısırlık durumunda ise, nasıl bir tedavi uygulanacağına karar vermek, doktor açısından da zor olabilir. Ayrıca, uygulanacak tedavi, her çift için başarı garanti etmemektedir. 

Kısırlığınızın Nedeni Gerçekten Açıklanamıyor Mu?

Kısırlık söz konusu olduğunda, “açıklanamayan” bir durum olması, tartışmalı bir konudur. Farklı farklı doktorlara gitmenize rağmen, yine de gebe kalamadığınız belirlendiyse ancak buna neden olan sağlık koşulunun ne olduğu belirlenemediyse, nedeni açıklanamayan kısırlık durumundan söz edilmektedir. Açıklanamayan kısırlık, gerekli tüm fiziksel ve tıbbi testler yapıldıktan sonra teşhis edilmektedir. 

Açıklanamayan Kısırlık, Erkek Ya Da Kadın Kısırlığı İle Aynı Değildir 

Nedeni açıklanamayan kısırlık durumunun, erkek ya da kadın kısırlığı ile aynı olmadığını bilmek önemlidir. Doktorunuz, açıklanamayan erkek kısırlığı durumundan söz ediyorsa, bu durum zaten kısır olduğunuzun belirlendiğini göstermektedir. Çünkü, semen analizi sonuçları normal değildir. Ancak, sonuçların neden normal olmadığı bilinmeyebilir. Doktorunuzun nedeni belirleyemediği durumlarda, açıklanamayan erkek kısırlığı durumundan söz edilmektedir. 

Açıklanamayan kadın kısırlığı ise; bir kadının yumurtlamasının düzenli olduğu durumlarda da ortaya çıkabilir. Ancak, yumurtlamanın neden gerektiğinde gerçekleşmediği belirgin olmayabilir. Her iki durumda da, çiftlerin neden çocuk sahibi olamadıkları bilinmemektedir. 

Açıklanamayan Kısırlık Büyülü Bir Durum Değildir

Nedeni açıklanamayan kısırlıkta, kısırlığa neden olan bir sebep vardır ancak yalnızca ne olduğu belirlenememektedir. Teşhis edilememiş altta yatan üreme dışı tıbbi bir sorun olabilir. Örneğin, Çölyak hastalığı bazı durumlarda açıklanamayan kısırlık vakalarına neden olabilir. Bununla birlikte;

 • Şeker hastalığı,
 • Tanısı konmamış tiroit bozuklukları ve
 • Bazı otoimmün hastalıklar, 
 • Hafif dereceli endometriozis
 • Vajinal çevre ve sperm arasındaki etkileşimden kaynaklı sorunlar,
 • Düşük yumurta kalitesi,
 • Semen analizi sırasında belirgin olmayan sperm kalitesi sorunları, 
 • Endometrium ile ilgili sorunlar,
 • Döllenen yumurtanın sağlıklı embriyoya dönüşmesi ile ilgili sorunlar

Bununla birlikte, uzmanlar tarafından henüz bilinmeyen bazı faktörler de vardır. Nedeni açıklanamayan kısırlık durumunuzun nedeni, şu anda uzmanlar tarafından tamamen bilinmemesi olabilir. Çünkü, doğurganlıkla ilgili her şey henüz bilinmemektedir. Yine de, açıklanamayan kısırlık teşhisi konulan pek çok çift, teşhisin konulmasından sonra 1-2 yıl içerisinde herhangi bir ek tedavi olmadan gebelik elde edebilir. Çünkü, sağlıklı ve doğurgan bir çiftin herhangi bir yumurtlama döngüsü içerisinde gebe kalma olasılığı ortalama %30’dur. Açıklanamayan kısırlık durumlarında, tüp bebek tedavisini denemek isteyebilirsiniz. Ancak, altta yatan faktör tedavi edilmedikçe, bu tedavi ile başarı elde etme şansınız oldukça düşük olacağından ve süreç oldukça maliyetli olabileceğinden, daha az maliyetli tedavi seçenekleri tercih edilebilir. 

Daha Az Maliyetli Tedavi Seçenekleri Denenebilir

Kadınlarda; fallop tüplerinin tıkalı olması, rahim duvarının yeterli kalınlıkta olamaması, Polikistik Over Sendromu, rahim duvarındaki miyom ve fibroid gibi çeşitli olumsuz koşullar, kısırlık nedeni olabilir. Erkeklerde ise; sperm kalitesi, hareketliliği ve sayısında görülen olumsuz koşullar kısırlık nedeni olarak gösterilmektedir. Ancak yine de, kısırlık teşhisi konulan çiftlerin %20’sinde “nedeni açıklanamayan kısırlık” durumu ile karşılaşılmaktadır. Bazen doktorlar, anne adayının yaşının genç olduğu durumlarda, durumun zamana bırakılıp sürecin gözlemlenmesini önerebilir. 

Ancak, anne yaşının bir risk faktörü olduğu durumlarda, yumurtalık uyarıcı ilaçlar ile tedavi desteği sağlanmaktadır. Yumurtalık uyarıcı ilaçlar eşliğinde daha fazla yumurta üretilmesi ile birlikte, çiftlerin gebelik elde etme şansı da artmaktadır. Doğrudan tüp bebek tedavisine başlanılması, özellikle de nedeni açıklanamayan kısırlık durumlarında oldukça maliyetli olabilir. Bu nedenle, genellikle daha az maliyetli tedavi seçenekleri ile sürece başlanılması önerilmektedir. 

Bununla birlikte, anne adayının yumurta üretimini arttırmak için kullanılan yumurtalık uyarıcı ilaçlar ile birlikte “super-ovulasyon” riskinden de söz edilmektedir. Bu durum, çok fazla yumurta üretimi olarak açıklanmaktadır. Çok fazla yumurta üretiminin olması, ikiz ve çoklu gebelik ihtimalini de arttırmaktadır. Tek seferde çoğul gebelik bazı çiftler için kulağa oldukça cazip gelse de, çoğul gebelikler daha riskli olarak tanımlanmaktadır. Bununla birlikte, gebelik sürecinde komplikasyon gelişme riski de daha fazladır. Peki, nedeni açıklanamayan kısırlık durumu ile karşı karşıya olan ve üst üste birçok kez tüp bebek tedavisini denemek için yeterli ekonomik güce sahip olmayan çiftler ne yapmalı? Kısırlık tedavisi için kullanılabilecek ilaçlar nelerdir? 

Yumurta Uyarıcı İlaçlarda Çoklu Gebelik Riski Artıyor!

Kısırlık tedavisi sürecinde kullanılan ilaçlar hakkında Amerika’da yapılan bir çalışmada; bu tip ilaç grupları arasında yer alan “Letrozole” nin, diğer ilaç grupları ile karşılaştırıldığında farklı bir yöntemle çalıştığı gözlenmiştir. 

Bu tip durumlarda standart tedavi seçeneği olarak belirlenen “gonadotropin” isimli ya da “clomiphene” isimli hammaddelerden oluşan ilaçların kullanımıyla belirgin farklılıklar olduğu gözlenmiştir. Yapılan çalışmada sonuçların şu yönde olduğu görülmüştür:

 • Letrozole kullanan kadınlarda en düşük doğum oranı %20 civarındadır ve ikiz gebelik oranları yüksektir,
 • Standart tedavi olarak gösterilen gonadotropin kullanan kadınlarda en düşük doğum oranı %35 civarındadır ve üçüz gebelik oranları yüksektir,
 • Clomiphene kullanan kadınlarda en düşük doğum oranı %25 civarındadır ve ikiz gebelik oranları yüksektir. 

Yukarıdan da anlaşılacağı üzere, her ilaç grubunda da çoğul gebelik elde edilme oranları oldukça yüksektir. 

Tüp bebek tedavisi yerine yumurta uyarıcı ilaçlar ile tedavi sürecine başlandığında, bu ilaçlar gebelik elde edilmesi için umut vaat ediyor olsa da, riskler göz önünde bulundurulduğunda, tercih edip etmemek sizin kararınız olacaktır. Nedeni açıklanamayan kısırlık durumu ile ilgili daha fazla çalışmanın yapılması, sonuçların da daha yüz güldürücü olmasını sağlayacaktır. Özellikle, gebelik elde edilmesi adına yapılan birden fazla embriyo transferlerinde, anne ve baba adaylarının olası riskleri bilmeleri ve göz önünde bulundurmaları önemlidir. Çünkü, bu noktada önemli olan sağlıklı bir gebelik elde edilmesi, bebeğin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesi ve tüm bu süreç boyunca, anne adayının da sağlığını korumasıdır. 

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
 • Hatice mercan :

  05 Haziran 2017

  Merhaba hocam ben hatice 2 kez aşılama 3 kez tüp bebek tedavisi gördüm hiç bir sonuç alamadım üçüncü tuttu ama 6 haftalıkken doktora gittim düştüğünü öğrendim sorunumuz eşimin sperminde hızlı hareketli olmaması bende bi sorun gözükmüyor bende sadece guatr var ilaç kullanıyorum levotron adlı ilaç değerlerim normal neden bende emrio tutunamıyo size gelmeyi istiyorum ama psikolojik olarak buna hazır değilim yeni tüp bebek tedavisi oldum hangi hastanede olduğunuzu öğrene bilir miyim teşekkürler

   Cevapla
Benzer Yazılar