Paylaş:

Kadınlara ait yumurtalar yumurtalıklarda yer alıp en fazla oldukları dönem kız bebeklerin anne karnında bulundukları süreçtir.

Yumurtalıklarında belirli oranda yumurta depoları ile doğan kız bebeklerin ergenlik dönemine kadar ve daha sonrasında adet döngüsüyle birlikte yumurta sayıları azalmakta ve 40’lı yaşlardan sonra bu azalma daha belirgin hale gelmektedir. 40’lı yaşların sonlarına doğru ise yumurtalık depoları yok denecek kadar azalmış hale gelir. Bu süreç kadınların yumurtalıklarında normal gelişen bir süreç olup devamında menapozal  dönem başlamaktadır. Normal bir adet döngüsünde her ay belirli sayıda yumurta seçilip aralarından bir tanesi olgunlaşıp atılır ve bu sürece “yumurtlama” denilir. Gerek normal yollarla gebelik oluşabilmesi, gerekse de tüp bebek uygulamalarında gebelik elde edilebilmesi için ultrasonografik olarak yumurtalıklarda yumurta adaylarının varlığı görüntülenmelidir. Bu aşamada gelişecek her yumurtanın gebelik sonuçları üzerine oldukça belirgin katkısı olacaktır. İşte bu aşamada, dünyada son bir yıl içerisinde PRP işleminin yumurtalık depoları üzerine faydalı olabileceği gündeme gelmiştir.

“PRP” kelimesi pıhtılaşma hücrelerinden zengin plazma kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır. Normalde pıhtılaşma hücreleri damar içerisinde akışkan halde dolaşan kan içerisinde mevcut olup herhangi bir aktivite göstermemektedir. Pıhtılaşma hücrelerinden zengin serum içerisinde birtakım büyüme faktörlerinin bulunması, yumurtalık depoları azalmış hasta grubunda PRP uygulamasının fayda sağlayabileceği fikrini gündeme getirmiştir. Bu amaçla yumurtalık içerisine enjekte edilmesi, yumurtalıklarda sessiz halde bulunan birtakım hücrelerin aktif hale gelerek işlem sonrası birkaç aylık süreç içerisinde etki göstermesini sağlayabilir. Henüz çok yeni bir uygulama olması nedeniyle çok net bir bilgi vermek oldukça güçtür. Ancak dünyadaki kısa süreli uygulama neticesinde kısıtlı sayıdaki verilerde %10-20 oranında yumurtalık aktivitesinin sağlanabildiği bildirilmektedir. Bu sebeple yumurta depoları azalmış hasta grubu için umut vaat eden bir tedavi uygulaması olarak karşımıza çıkabilmektedir.

Paylaş:
Yorumlar
 • Berrin yele :

  26 Şubat 2019

  Kok hucre tedavisiyle tup bebek uygulamasi yapiyormusunuz?

   Cevapla
 • Berrin yele :

  26 Şubat 2019

  Kok hucre tedavisiyle tup bebek yapiyormusnuz?

   Cevapla
 • Sebile guler :

  04 Mart 2019

  Kok hucre tedavisi uyguluyormusunuz

   Cevapla
 • Serap ozden :

  04 Mart 2019

  Kok hucre tedavilerinde basari sansi ne kadar?

   Cevapla
 • Serap ozden :

  05 Mart 2019

  Prp 45 yas donemindede uygulaniyormu

   Cevapla
 • Ayfer yilmaz :

  06 Mart 2019

  Kok hucre uygulaniyor mu

   Cevapla
 • Meltem gunduz :

  13 Mart 2019

  Kok hucre yontemi uyguluyormusunuz

   Cevapla
 • Berfin yilmaz :

  18 Mart 2019

  Prp uyguluyormusunuz

   Cevapla
 • Necla citak :

  20 Mart 2019

  Prp 45 yasindaki hastalarada uygulaniyormu

   Cevapla
 • Ozlem akyuz :

  24 Mart 2019

  Kok hucre tedavileri turkiyede nezaman uygulanacak bilginiz varmi

   Cevapla
 • Arzu :

  13 Eylül 2019

  Brukselde prp uygulaniyirmu ve hangi hastenede

   Cevapla
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar