Sorunu Gönder
Paylaş:

İsrailli bilimadamlarının araştırmalarına göre, kafein içersin veya içermesin, şekerli içecekler tüp bebek tedavisi gören kadınların başarısını, şeker içermeyen kafeinli içeceklere göre daha fazla etkiliyor olabilirler.

Dr. Ronit Machtinger tarafından keşfedilen bu durum, pek çok üniversitenin da katkısı ile tespit edilmiş.

Tüp bebek tedavilerinde başarı oranlarının genel anlamda bir miktar düşük olması, Dr. Machtinger’ın içeceklerdeki kafein veya şekerden şüphe duymasına neden olmuş. Onun kendi ağzından dinlemek gerekirse;

“Pek çok çalışma kafeinin, şekerli içeceklerin ve diyet içeceklerinin gebe kalma zamanı veya düşük üzerindeki etkilerini araştırıyor ancak bu içeceklerin tüp bebek tedavisi süreci üzerindeki etkilerine dair yeterince çalışma mevcut değil.”

2014 yılından 2016 yılına kadar, araştırmacılar popüler içecekler ve tüp bebek sonuçları arasındaki ilişkiyi 340 hasta üzerinde değerlendirmişler. Dr. Machtinger, kafeinin bu hususta çok ciddi etkilerinin olmasını bekliyormuş ancak kafeinli içeceklerin elde edilen sonuçlar üzerinde pek de etkilerinin olmadığı görülmüştür.

“İlk hipotezimizde kafein veya şekerli içeceklerin tüp bebek sonuçlarına etki edebileceğine dair düşüncelerimiz mevcuttur ancak elimizdeki veriler, sadece şekerin bu konuda etkili olduğunu gösteriyorlar.”

Şekerli içeceklerin ve sukroz, fruktoz gibi ürünler ile şekerlendirilmiş enerji içeceklerinin toplam, yetişkin ve döllenmiş oositler ile ilişkili oldukları ve canlı doğumla sonuçlanan daha az tüp bebek döngüsüne sebep oldukları görülmüştür.

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar