Paylaş:

sigara

Sigaranın kısırlığa etkisi nedir?

Yapılan araştırmalara göre sigara kadınların yumurtalıklarında olumsuz etkiler yaratır. Kadının ne kadar zamandır ve ne kadar çok sigara tükettiği kısırlık için oldukça olumsuz etkiler doğurur. Sigara ile vücuda alınan nikotin, yumurtalıklarda bulunan hücreleri olumsuz etkileyerek yumurtanın genetik anomalilere gereğinden fazla eğilimli olmasını sağlar. Nikotin yumurtalıklara zarar vererek menopozun daha erken yaşlarda olmasını neden olur. Sigara kullanımı doğal yollarla gebe kalmayı zorlaştırır ve düşüklere neden olur.

Sigara kullanımı erkek adayı nasıl etkiler?

Sigara kullanan erkekler, sigara kullanan kadınlara göre erkek üreme sağlığı açısından daha az etkilenir. Günlük aşırı sigara tüketen erkeklerin, spermlerinde hareket ve anomaliler görülmektedir. Erkeklerde kısırlığa da yol açabilir.

Sigara ve kısırlık tedavisi:

Kadınlarda sigara tüketimi, çocuk sahibi olmak için tedavi gören ailelerin döllenmek için daha az yumurta üretimine ve düşük yapmalarına neden olur. Gebelik gerçekleşmiş ise sigara kullanan kadınların çoğu bu nedenle düşük yapar. Kısırlık tedavisine başlamadan 3 – 4 ay önce sigarayı bırakan çiftlerde oldukça başarılı sonuçlar elde edilir. Sigara kullanan anne adayları, erken doğum ve sağlıksız bir bebek dünyaya getirebilir. Ani bebek ölümlerinde de sigara içen çiftlerin rolü büyüktür.

Sonuç olarak, sigara tüketimi hem üreme bozukluğu yapar. Hem de kısırlık tedavisi gören çiftlerde tedavinin başarı oranını düşürür. Sigara kullanan çiftlerin tedavi için başvurduklarında sigaranın bırakılması gerektiği kesin bir dille söylenmelidir.

Stres ve kısırlık:

Stres, vücutta bazı organlarda işlev bozukluğuna neden olan bir durumdur. Stresin doğurduğu sorunlar, uykusuzluk, huzursuzluk, hormonal bozukluklar, kalp çarpıntısı olarak sıralanabilir. Bağışıklık sistemini de olumsuz etkiler. Stresin kötü etkileri saymakla bitmez ve ileri yaşlarda tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Bknz: http://www.bulenttiras.com/kisirlik-tedavisinin-piskolojik-etkileri

Stres kısırlığa yol açar mı?

Kısırlık genel olarak stresli bir tedavi sürecidir. Bazı vakalarda stres kadınlarda adet bozukluklarına ve hormonlarda değişimlere neden olur. Bazı durumlarda ise tüplerin tıkanmasına ve erkek hastalarda sperm üretiminde azalmalara neden olur.

Kısırlık problemi ile karşı karşıya kalan çiftler yaşamlarını kontrol edemediklerini düşünür. Kısırlık anne ve baba olmanın önemli bir yaşam amacı olduğunu düşünen ailelerde anne ve baba olma hayalleri gerçekleşmediği takdirde büyük bir krize neden olabilir.

Aşağıdaki videoda stres ve kısırlık hakkında bilgi vermeye çalıştım.

 

Stresi azaltmak için:

  • Çiftler daima birbirleriyle iletişim içinde olmalıdır.
  • Kısırlık tedavisini ve yöntemlerini mümkün olduğunca çok araştırmalılar.
  • Çiftlerin kendilerini rahat hissedecek bir tedavi planı seçmelerinde yarar vardır.
  • Kahve, kola gibi uyarıcı madde içeren içeceklerden uzak durulmalı.
  • Yürüyüş gibi aktiviteler stresi azaltmakta hem duygusal hem de fiziksel açıdan başarı sağlar.

Tüp bebek tedavisi ve benzeri kısırlık tedavilerinde stres belirtileri çok normaldir. Bu stres durumu birçok çiftte görülebilir. Tedavinin başarılı olması için önemli olan stresi kabullenip başa çıkmak için yöntemler bulmak ve bu konu ile ilgili bir uzmandan yardım almak olumlu sonuçların alınmasında etkili olur.

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar