Sperm Hareketsizliği Nasıl Yok Edilir ?

spermSperm hareketsizliği nasıl yok edilir?

Sperm hareketsizliği çeşitli durumlarda tamamen tıbbi sebeplerle meydana gelmektedir. Ancak şiddetli olmayan sperm hareketsizlikleri için uygulanan tedavinin yanında baba adaylarının da alabileceği önlemler vardır. Bu sayede sperm hareketsizliği önlenebilir ya da ilerlemesi engellenebilir.Gebeliğin doğal yollardan sağlanabilmesi için spermlerin yeterli hızda ve harekette olması gerekmektedir. Şayet hız ve hareketlilik yeterli değilse, gebeliğin gerçekleşmesi zorlaşacaktır.

Sperm hareketsizliğini önlemek için neler yapmanız gerekir?

Cinsel ilişki 3 günde bir olmalıdır. Bu sayede spermler daha güçlü olabilir. Her gün ya da sık sık bulunulan cinsel ilişki, sperm sayısında azalmaya yol açabilir.sıcaklıkSıcaklığa dikkat edin!

Testislerin aşırı sıcağa maruz kalması, sperm sayısında ve hareketliliğinde azalmaya yol açar. Bu sebeple de kıyafet tercihleri bol ve rahat olarak tercih edilmelidir. Hamam, sauna ve kaplıca gibi sıcak ortamlardan uzak durmak gerekmektedir. Testislerin ısınması, spermlerin yavaş hareket etmesine yol açar. Sıcak duştan da kaçınılmalıdır.

Yaşam tarzını gözden geçirin!

Yaşam tarzının düzenli ve dengeli olması üreme organlarının işlevini doğru bir şekilde yerine getirmesini saplayacaktır. Özellikle alkolden ve sigaradan uzak durulmalıdır. Beslenme düzeni vitamin, mineral ve protein ağırlıklı olarak düzenlenmelidir.stresStresten uzak durun!

Sperm hareketliliği ve sayısı stres oranından da etkilenmektedir. Stres hormonları, sperm hücrelerini doğrudan etkilemektedir. Stresi kontrol altına almak için düzenli olarak spor yapılmalı, stresli ortamlardan uzak durulmalı ve gerekli görüldüğünde profesyonel yardım almaktan çekinilmemelidir.

Beslenme düzeninizi gözden geçirin!

Beslenme düzeni, vücut direncini etkileyen ve sperm hareketliliğini de etkileyebilen bir faktördür. Bu sebeple sağlıksız ve aşırı yağlı besinler yerine olabildiğinde organik gıdalarla beslenme dikkat edilmelidir.Trans yağlar, sperm hücrelerine hasar vermektedir. Bu sebeple de beslenme düzeninizi yeniden gözden geçirmeniz gerekmektedir. Fındık, kepekli tahıllar, taze sebze ve meyveler, protein ağırlıklı besinler tercih edilmelidir. Yeşil yapraklı sebzeler de  sperm hareketliliğini artıran minerallerle  ve doğurganlığı artıran E vitamini içerirler.A, C ve E vitaminleri, folik asit, çinko ve selenyumu bol bol aldığınızdan emin olun.oda-isisiOdanın ısısını uygun hale getirin!

Oda sıcaklığının çok fazla ya da çok az olması da sperm sayısını, kalitesini ve hareketliliğini etkilemektedir. Sıcak ortamda uyumak spermlerin daha durgun ve yavaş olmasına yol açar.Şayet sıcak duş alınması gerekiyorsa, duştan sonra serin bir bez ya da havlu ile genital bölgenin serinlemesi sağlanmalıdır. Bu sayede spermler uyarılacak ve hareketli hale gelmeleri sağlanacaktır. sigaraAlkol ve sigaradan uzak durun!

Sigara ve alkol, kısırlığa yol açan en önemli sebeplerin başında gelir. Sigara ve alkol kullanımı sperm hücre sayısını azaltır, spermlerin yumurtayı dölleme yetisini düşürür ve sperm hareketliliğini azaltarak spermin yumurtaya ulaşmasını dahi engelleyebilir.Özellikle sürekli sigara ya da alkol ya da her ikisini de kullanmak spermlerin ciddi ölçüde yavaşlamasına yol açar.

İdeal kilonuza ulaşın!

Aşırı kilolu olmak ya da aşırı zayıf olmak, üreme organlarının olumsuz etkilenmesine yol açar. Vücut kitle indeksinin kişinin boyuna uygun olması gerekmektedir.

59 Comments

 • Abdurrahman KOCA

  17 Haziran 2017 - 05:18

  Hocam daha öncede yazmıştım…öncelikle hayırlı ramazanlar..sorum şu;yumurtalarımda küçülme var bunu hissedebiliyorum..bi ilaç tedavisi varsa bunla ilgili öneriniz nedir…yada normal boyuta ulaşabilir mi tekrar??

 • mustafa kalkan

  22 Haziran 2017 - 20:58

  Sperm sayim 136 milyon.fakat hareketsizlik orani %78 cocugumuz olmuyor sebebi bu olabilirmi.sperm hareketsizligini nasil ortadan kaldirabilirim.yardimlarinizi bekliyorum.

 • Ebru balaman

  21 Ocak 2018 - 01:03

  Hocam sprem cinsel perhiz 10 günlük süresi artarmı?

 • Hakan p.

  25 Nisan 2019 - 14:02

  Sperm haraketligini arttırma yolu varmidir hocam \r\nNe yapmalıyız bu konuda

 • Murat osmanlı

  2 Ekim 2019 - 13:46

  İYi günler kadının hamile kalması için spermin hareketli olması yada harektsiz olmasımı herek benim sper hızı %69 hareketli %21 hareketsiz % 10

 • Murat osmanlı

  2 Ekim 2019 - 20:20

  İyi günler sperm hızı %69 hareketli %21 hareketsiZ %10 genel sperm sayısında bişe yok iyi oranlar bu durumda gebe kalöa durumu nedir

 • Burhan demirci

  28 Kasım 2019 - 18:38

  Hareketlilik hiç yok

 • fatih aslan

  3 Aralık 2019 - 19:17

  hocam benim sperm sayim 60milyon ve hareketsizler bi care bulabilirmisiniz

 • İhsan tigrik

  30 Aralık 2019 - 15:47

  Spermde hareketsizlik var yüzde 95..tedavisi nedir yardimci olurmusunuz

 • Ibooo

  9 Mayıs 2020 - 01:03

  Kardesim ayni dertteyiz oldumu bebeginiz

 • Abuzer korkusuz

  11 Temmuz 2020 - 20:50

  İyi günler son yaptığım teste bir tane bile hareketli sperm bulunmadı sebebi nedir teşekkürler

 • Ayhan öğer

  21 Temmuz 2020 - 11:09

  Spermde hareketsizlik 54 hocam bu hareketsizlik nedir kaç olması gerek

 • Prof. Dr. Bülent Tıraş

  24 Temmuz 2020 - 11:49

  Hareketsizlik orani yuksek sayi ileri hizli hareket sayisida onemli

 • Mahsun polat

  17 Ağustos 2020 - 19:09

  Sonucumda hızlı ileri 18
  Yerinde hareketli 15
  hareketsiz 43
  Sayın hocam bu sonuca göre nasıl normale döner degerlerim

 • Alper DEMIR

  29 Ağustos 2020 - 19:50

  Hocam sperm hareketsiz sonucu mailden yollasam bakma şansıniz var mı acaba ?

 • Mehmet YILDIZ

  30 Ağustos 2020 - 18:34

  Merhaba benim sperm.dusuk ne yapmamı istersiniz teşekkür ederim

Comments are closed.