Spermde Şekil Bozukluğu

sperm bozukluğu

Spermin şekli ya da morfolojisi, spermin mikroskop altında nasıl göründüğünü ifade etmek için kullanılır. Spermin şekli söz konusu olduğunda spermin başına ve boyutuna bakılır. Spermin baş kısmının şekli, yumurtanın dış yüzeyini yok edebilme ve onu dölleyebilme yeteneği açısından önemlidir.

Normal bir spermin oval şeklinde baş kısmı ile uzun bir kuyruğu vardır. Spermde şekil bozukluğu olduğunda ise normalden büyük veya şekli bozuk olan kafa kısmı ya da eğri veya çift kuyruk gibi kusurlar görülebilir. Bu kusurlar, spermin yumurtaya ulaşma ve onu dölleme yeteneğini etkileyebilir. Ancak şekil bozukluğu olan spermlerin, normal şekilli spermlerden çok sayıda olması yaygın olarak görülen bir durumdur. Genelde meni örneğindeki spermlerin çoğunluğunun şekli mükemmel değildir.

Sperm şekli çok fazla anlaşılmış bir konu olmamakla birlikte öznel yargılar içerebilmektedir. Meni örneğindeki spermlerin değerlendirme sonuçları, aynı laboratuvarda ve aynı kriterlerin kullanılması halinde dahi değişiklik gösterebilmektedir. Spermde şekil bozukluğunun gebeliği tam olarak nasıl etkilediği bilinmiyor olsa da spermlerin yüzde 100’ünün şekli bozuk ise kısırlık sorunları ortaya çıkabilmektedir.

Spermin şekliyle birlikte klasik bir meni analizinde şunlar da değerlendirilir:

 • Meni hacmi
 • Toplam sperm sayısı
 • Sperm yoğunluğu
 • Canlılık (canlı sperm yüzdesi)
 • Hareket (sperm hareketliliği)

Meni analizinde görülen anormallikler kesin olarak kısır olduğunuz anlamına gelmez. Ancak bu durumda çocuk sahibi olabilmek daha uzun zaman alabilir. Siz ve eşiniz doğal yollardan gebelik elde edemiyorsanız bu durumda tüp bebek gibi yardımcı üreme tekniklerinden fayda sağlayabilirsiniz.

Normal sperm değerleri kaç olmalıdır?

Normal sperm değerleri bize normal boyut ve şekildeki spermlerin yüzdesini verir. Yumurtayı dölleme konusunda önemli olan normal spermlerdir. Yani normal sperm değerlerinizi öğrendiğinizde gebeliğin gerçekleşme olasılığı hakkında fikriniz olur.

Doktorunuz, sperm değerlerinizin nasıl olduğu ve doğurganlık üzerinde ne gibi etkileri olduğu konularında size yardımcı olacaktır. Ancak Kruger kriterleri açısından bakarsak genelde yüzde 14 ve üstü değerler normal olarak kabul etmektedir. Yüzde 10 ila yüzde 14 arası değerler yine iyi bir doğurganlığa işaret eder. Ancak yüzde 5 ila yüzde 10 arası değerlerde doğurganlık azalır ve yüzde 5’in altındaki değerlerde ise doğurganlık potansiyelinin zayıf olduğu düşünülür.

Spermde Şekil Bozukluğu ve Doğurganlık İlişkisi

Spermin şekli, doğurganlığı etkiler. Çünkü spermin yumurtaya girebilmesi için belli bir şekle sahip olması gerekir. Ancak konu doğurganlık olduğunda sperm şekli çok sayıda faktörden sadece bir tanesidir. Doktorunuz, sperm şeklinin yanı sıra toplam sperm sayısına ve spermlerin ne kolaylıkla hareket ettiğine de bakacaktır.

Spermin küçük başlı olması mutlaka tüp bebek gerektiği anlamına mı gelir?

Doktorunuz, sperm şeklinizin küçük başlı olduğunu söylediyse tüp bebek tedavisi seçeneklerden biri olabilmektedir. Tüp bebek tedavisinde doktorunuz, spermi doğrudan eşinizden olan yumurtaya enjekte eder. Sonrasında oluşan embriyo kadının rahmine yerleştirilir. Tüp bebek yöntemi, gebeliğin elde edilmesi için oldukça etkili bir tedavidir. Bu nedenle çocuk sahibi olmak için hazırsanız doktorunuzla görüşerek süreç hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Spermde şekil bozukluğu nasıl tedavi edilir?

Spermleriniz genelde siz ne kadar gençseniz o kadar sağlıklıdır. Bu nedenle bazı doktorlar, hayatınızın erken dönemlerinde sperm dondurmanızı önerebilirler. Bu sayede çocuk sahibi olmaya hazır hale geldiğinizde daha sağlıklı spermlerle gebelik elde edilebilir. Ancak normal şekilli spermlerin sayısı az ise bu durumda sperm dondurma seçeneği için geç kalınmış demektir.

Vücudunuz daima yeni spermler üretebilir. Bu nedenle beslenme düzeniniz ve hayat tarzınızda yapacağınız değişiklikler, gelecekteki spermlerin sağlığını etkileyebilir. Bunun için şu değişiklikleri yapabilirsiniz:

 • Kilo vermek
 • Düzenli olarak egzersiz yapmak
 • Aşırı alkolden, tütün kullanımından ve yasadışı maddelerden uzak durmak
 • Rahat ve pamuktan yapılmış iç çamaşırı giymek

Spermde Şekil Bozukluğunda Bitkisel Tedavi

Sperm şeklinin normal olmasını desteklemek için kullanılan bazı doğal takviyeler ve vitaminler de bulunmaktadır.

Özellikle D, C, E vitaminleri ile Koenzim Q10, sperm sağlığı açısından önemlidir. Ancak vitamin ve besin takviyesi kullanmadan önce doktorunuzla konuşmanız ve kan değerlerinize baktırmanız gerekir.

Spermde şekil bozukluğu düşüğe neden olur mu?

Spermin, tekrarlayan düşüklerde ne kadar etkisinin olduğu tam olarak bilinmemektedir. Ancak spermde şekil bozukluğu olan ta da düşük doğurganlığa dair diğer belirtilere sahip olunması durumunda böyle bir olasılık bulunmaktadır.

Bununla birlikte hayat tarzındaki sağlıksız seçimlerin de başarılı gebelik ihtimalini azalttığı bilinmektedir. Buna düşük sperm sayısı, spermde şekil bozukluğu, azalan sperm hareketliliği ve canlılığına neden olması da dahildir. Bunlar ayrıca fiziksel zararlara da neden olabilmektedir. Spermde meydana gelen bir hasar, doğurganlık sorunlarına neden olabilmekle birlikte yumurta döllendiyse bu durumda düşüğe neden olabilmektedir.

Erkek kısırlığının diğer nedenleri neler olabilir?

Eşinizle birlikte çocuk sahibi olmak için uğraşıyor ancak ortada bir sorun olabileceğinden şüpheleniyorsanız, doktorunuzla görüşmeniz faydalı olacaktır. Çünkü spermde şekil bozukluğu, erkeklerde kısırlığa neden olabilen pek çok faktörden sadece bir tanesidir. Spermde şekil bozukluğunun yanı sıra şu nedenler de kısırlığa neden olabilmektedir:

Sağlık sorunları: Pek çok sağlık sorunu, gebe kalmayı zorlaştırabilmektedir. Varikozel, enfeksiyon ve hormonal dengesizlikler gibi sorunlar doğurganlığı etkileyebilmektedir.

Çevresel sorunlar: Evde veya iş yerinde kimyasallara ya da radyasyona maruz kalmak spermi etkileyerek doğurganlık üzerinde sorunlara neden olabilmektedir.

Hayat tarzı: Sigara içmenin ve yasadışı maddelerin gebe kalmayı zorlaştırdığını biliyorsunuzdur. Ancak doğurganlık üzerinde etkili olan başka etkenler de bulunmaktadır:

 • Alkol tüketiminizi kısıtlayın
 • Sağlıklı kilonuzu koruyun ya da aşırı kilolu veya obezseniz kilo verin.
 • Duygusal stresi kontrol altına alın ya da azaltın.

Sonuç Olarak

Spermde şekil bozukluğu, doğurganlığı etkileyen faktörlerden sadece bir tanesidir. Bu nedenle doğurganlığınızı etkileyebilecek olan faktörler hakkında doktorunuzla konuşmayı ihmal etmeyin.

12 Comments

 • Tuncay özmen

  23 Ocak 2019 - 13:36

  Hocam ben semen analizi verdim doktorum sol testiste varikosel oldugunu soyledi.doopler cektirdim sag testiste 2mm kist var dedi.semen analizinde;\r\nGÖRÜNÜM=OPAK\r\nLikefaksiyon=60dk\r\nSperm sayisi=90milyon\r\nİLERİ AKTİF=0\r\nNormal hareketli=%1\r\nYerinde hareketli=%4\r\nHareketsiz sperm%95\r\nNormaol morfoloji=%35\r\n\r\nHocam benim sonuclarda boyle cikti doktorum ameliyat dedi ama bnde olmak istemiyorum korkuyorum cunku.2 aydir yanma var testislerimde

 • Süleyman demir

  30 Ekim 2019 - 18:07

  Hocam çocuk sahibi olmak istiyorum sperm testi yaptırdım ve doktorum bana şekil bozukluğu olduğunu söyledi ameliyat olmam gerektiğini söyledi fakat olmak istemiyorum nasıl bir yol izlemem gerekir

 • Mustafa kaygısız

  6 Kasım 2019 - 18:27

  Hocam ben bir yıllık evliyim eşimle korunmasız ilişki yaşıyoruz ama bir türlü çocugumuz olmuyor bu konuda özel bir hastaneye gittik eşimde herşey normal ama benim sperm şekil bozukluğu çıktı bu konuda bana nasıl yarsımçı olabilirsiniz

Comments are closed.