Tiroid Sorunları Kadın Doğurganlığını Etkiliyor

Paylaş:

2015’te yapılan bir çalışma, tiroid bozukluklarının kadınlarda önemli üreme sorunlarına neden olabileceği düşüncesini desteklemektedir. Çalışma yazarları, doğurganlık sorunları olan ve tekrar eden düşükler yaşayan kadınlar için tiroid hastalığı testi yapılması gerektiğine inanmaktadır.

23 Ocak 2015’te The Obstetrician & Gynaecologist’te yayınlanan araştırmada, fertilite problemi olan kadınların % 2.3’ünün aşırı aktif tiroid (hipertiroidizm) sorunu yaşadığını belirtti. Araştırmacılar, durumun adet düzensizliği ile de bağlantılı olduğunu söyledi.

Dergi yazarı Amanda Jefferys, “Tiroid fonksiyonundaki anormallikler üreme sağlığı üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir ve düşüğe, düşük doğum ağırlığı riskine ve istenmeyen komplikasyonlara neden olabilir” dedi. Jefferys, İngiltere’nin Bristol şehrindeki Southmead Hastanesi’nde bulunan Reprodüktif Tıp Merkezi’nden bir araştırmacıdır.

New York şehrindeki Lenox Hill Hastanesi’ndeki üreme endokrinoloğu Dr. Tomer Singer, “Yakın zamanda, hipotiroidizm ve hipertiroidizm ile infertilite ve aynı zamanda olumsuz gebelik ve neonatal komplikasyonları arasında güçlü bir bağlantı olduğunu fark ettik” dedi.

“İnsanların, gebeliğin başlangıcında ve özellikle doğurganlık tedavisi uygulanırken veya tekrarlayan düşüklerle mücadele ederken, tiroid disfonksiyonu için rutin tarama yaptırmasını destekliyorum” diye ekledi.

Tiroid, büyüme ve gelişmede önemli rol oynayan hormonlar üretir. İngiliz araştırmacılara göre, tiroid fonksiyonundaki değişiklikler üreme öncesi, sırasında ve sonrasında üreme fonksiyonu üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir.

Hipotiroidizm (az çalışan tiroid), üreme çağındaki kadınların yaklaşık yüzde 0.5’ini etkiler. Araştırmacılara göre, çocuklarda ve gençlerde durum, cinsel olgunluğa ulaşmada gecikmeye neden olur.

Yetişkin kadınlarda hipotiroidizm; adet sorunları ve bazı durumlarda yumurtlama eksikliği ile bağlantılıdır. Araştırmacılar ayrıca, tiroid hastalığının gebelik sırasında, düşük yapma, preeklampsi, fetal büyümesinde sorun, prematüre doğum ve ölü doğum da dahil olmak üzere gebelik komplikasyonları riskinde artış ile ilişkili olduğunu belirtmişlerdir.

Yazar Jefferys, “Ancak, uygun tarama ve hızlı tedavi kararları ile bu riskler önemli ölçüde azaltılabilir” diye ekledi.

Dr. Tomer Singer: “Hipertiroidizm veya hipotiroidizm, kadınlar arasında çok yaygındır.” dedi.

Ayrıca doktor kliniğinde; “tekrarlayan gebelik kaybı veya infertilite şikayetiyle gelen her hastada” tiroid problemi aramak için rutin kan testleri yaptığını söyledi.

Singer, “Tiroid hastalıkları hastalarda yumurtlamayı engelleyebilir ve düzensiz adet problemlerinin önde gelen nedenlerinden biri olabilir. Tedavi basit ve güvenlidir ve adet döngüsünün haftalar içinde yeniden başlamasıyla sonuçlanır.”

“Tedavi hamilelikte güvenlidir ve günde bir hap alarak düzeltilebilir, ilaç hastanın durumuna göre ayarlanır ve basit bir kan testi ile takip edilir.” diye ekledi.

Başka bir uzman, tiroid sorunlarının sıklıkla kadın doğurganlığından sorunlara yol açtığını kabul etti. New York’taki Mount Sinai Hastanesinde Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite Bölümünün müdürü Dr. Alan Copperman, “Aşırı veya az çalışan tiroid bezinin üreme fonksiyonu üzerinde önemli etkileri olabilir” dedi.

“Küçük bir tedavi bile gebelik şansını artırabilir, düşük riski azaltılabilir ve bebeğin sağlığını iyileştirebilir” dedi.

https://www.webmd.com/infertility-and-reproduction/news/20150126/thyroid-trouble-may-harm-womens-fertility-study-finds#1

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar