Tüp Bebek Yöntemi Akdeniz Anemisini (Talasemi) Tedavi Edebilir

Paylaş:

Akdeniz Anemisi Nedir?

Talasemi ya da halk arasındaki ismiyle Akdeniz anemisi vücudunuzda normalden daha az hemoglobin ve daha az kırmızı kan hücresi olması durumunda oluşan kalıtsal bir kan hastalığıdır. Hemoglobin, alyuvarlarınızdaki oksijenin tüm vücuda taşınmasına izin veren maddedir. Düşük hemoglobin ve düşük kırmızı kan hücresi Akdeniz anemisine neden olabilir, bu da sizi yorgun düşürebilir.

Hafif Akdeniz anemisi varsa tedaviye ihtiyacınız olmayabilir. Ancak, daha şiddetli bir rahatsızlığınız varsa düzenli kan nakli yaptırmanız gerekebilir. Ayrıca yorgunlukla baş etmek için, sağlıklı bir diyet seçmek ve düzenli olarak egzersiz yapmak gibi adımlar atabilirsiniz.

Akdeniz Anemisinin Belirtileri Nelerdir?

Akdeniz anemisi belirtileri aşağıdaki durumları içerebilir:

  • Yorgunluk
  • Zayıflık
  • Soluk veya sarımtırak cilt
  • Yüz kemiğinde deformiteler
  • Yavaş büyümek
  • Karın şişliği
  • Koyu idrar

Talaseminin, alfa talasemi ve talasemi intermedia gibi çeşitli türleri vardır. Yaşadığınız belirtiler, durumunuzun türüne ve şiddetine bağlıdır. Bazı bebekler doğumda talasemi bulguları ve semptomları gösterirken bazıları ilk iki yıl boyunca bazı semptomlar geliştirebilir. Sadece bir tane etkilenmiş hemoglobin genine sahip bazı insanlar Akdeniz anemisi (talasemi) belirtileri göstermez.

Akdeniz Anemisi Ve Kısırlık (İnfertilite) İlişkisi Nedir?

Geç ergenlik ve birincil veya ikincil amenore (adet görememe), Akdeniz anemisinden muzdarip kadınlarda sık görülen komplikasyonlardır. Demir eksikliği, muhtemelen yumurtalıkların ve testislerin işlevine zarar verebilir. Diğer hormonal durumların önlenmesinde olduğu gibi, erken çocukluk döneminden başlayarak ve ergenlik çağından başlayarak yeterli takibin sağlanması önemlidir. Her iki cinsiyette de doğurganlık durumu; erkeklerde LH, FSH ve testosteron ve kadınlarda bunlara ek olarak östradiol seviyelerine bakılarak test edilebilir.

Gonadotropinler (LH, FSH) yükselirse, birincil testis veya yumurtalık yetmezliği olabilir. LH, FSH ve östradiol veya testosteron düşükse, hipotalamik-pitüiter eksen yetmezliği veya ikincil yetmezlik olasılığı vardır.

Genel olarak Akdeniz anemisi yaşayanlarda gebelik seyrek görülür ve genellikle riskler oluşur. Tüp bebek ve hormonlar dahil gelişmiş tedaviler ile gebelik başarısı nispeten daha yaygındır. Spontan gebelikler ve tüp bebek tedavileri başarılı sonuçlar vermektedir. Akdeniz anemisine bağlı amenore gelişen hastalarda bile gebelik gözlenmektedir. Talasemi bulunan bir hastada gebelik yüksek risklidir ve sıkı yönetim gerektirir. Kalp yetmezliğine bağlı ölümler meydana gelebilir.

Kalp hastalığı ve önemli kardiyak sorunları bulunan hastalar özellikle risk altındadır. Gebelik öncesi optimal (kan) transfüzyon tedavisi ve demir kontrolü yapılmalıdır.

Akdeniz Anemisini Tüp Bebek Tedavisi ve Genetik Tanı ile Önleyebilirsiniz

Siz ve eşiniz Akdeniz anemisinden etkilenen bir bebek sahibi olma riski altındaysanız, genetik teşhisi (PGD) kullanarak gebelik seçmek daha iyi olur. Bu, sadece sağlıklı embriyoların seçildiği tüp bebek işlemi (IVF) ile gayet kolaydır.

Bebeğiniz Akdeniz Anemisi Olabilir Mi?

Bir bebeğin talasemi alabilmesi için, her iki ebeveyn de talasemi taşımalıdır. Eğer her iki ebeveyn de bu özelliği taşıyorsa (“talasemi minor” olarak da bilinir), her gebelikte çocuğun şiddetli hastalıkla (talasemi majör) doğma şansı olacaktır. Talasemi hastalığı olan çocuklar, hayatları boyunca 4-6 haftada bir kan transfüzyonuna ihtiyaç duyarlar. Uygun tedavi yapılmazsa, yetişkinliğe erişmeden önce ölürler.

Doğurganlık Tedavisinde Pre-İmplantasyon Genetik Tanı (PGD)

Tüp bebek (IVF) yaptıran çiftler için, implantasyon öncesi genetik teşhis (PGD), embriyoları sağlıklı bir bebek olarak seçilmesini sağlamak için bir dizi genetik hastalık ve bozukluk için taramak için üstlenilen bir prosedürdür. Genetik teşhis, hekimlerin implantasyondan önce, gebelik oluşmadan önce embriyo içindeki bazı genetik kusurları belirlemelerine yardımcı olur.

Genetik teşhis, ebeveynlerden birinin veya ikisinin de Talaseminin bilinen bir taşıyıcısı olduğu çiftler için normalde önerilir. Prosedür, genetik anormallikler açısından taranan bir embriyodan bir veya iki hücrenin çıkarılmasını içerir. Genetik teşhis embriyoları kromozom anomalileri ile tanımlar ve böylece tüp bebek prosedürü sırasında transferlerini önler.

Tüp bebek (IVF) ve implantasyon öncesi genetik teşhis (PGD) yöntemiyle doğan sağlıklı bebeğiniz, talasemi hastalığı tanısı konan diğer çocuğunuza hayat verecektir. Tüp bebek (IVF) ve implantasyon öncesi genetik teşhis (PGD) yöntemiyle doğan sağlıklı bebeğinizden alınan kemik iliği, Talasemi hastalığına yakalanan çocuğunuza nakledildiğinde, hasta çocuğunuz Talasemiden tamamen kurtulacaktır. Bu tedavi sayesinde Talasemi yok edilecek ve bu yöntem IVF-PGD yöntemiyle doğan sağlıklı bebeğinize zarar vermeyecektir.

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar