Sorunu Gönder

Tüp Bebek Tedavisi, Başarı Oranları, Riskleri

Hızlı Erişim;

Doğal yolla gebelik elde edemeyen ya da gebelik kayıpları yaşayan çiftler için en doğru ve başarılı tedavilerin başında tüp bebek tedavisi geliyor. Tüp bebek tedavisi; kadından alınan yumurta ve erkekten alınan sperm hücrelerinin vücut dışında uygun bir laboratuvarda kültür içinde bir araya getirilerek döllenmesiyle elde edilen embriyolardan en iyi olanın kadının rahmine yerleştirilmesi işlemidir.

Tüp bebek tedavisinde; yumurtlama sorunu olan kadınlara yumurtlamayı teşvik eden ilaç tedavisi uygulanır, sperm sayısı ve kalitesi düşük olan erkeklerde mümkün olan en kaliteli tek spermin seçilerek yumurtaya enjekte edilebildiği mikroenjeksiyon islemi yapılır.

Bunlarla birlikte başarıyı artıracak pek çok ek prosedür uygulanır. İşte tüp bebek tedavisini başarılı yapan da, gebelik için gereken en kritik aşamaların vücut dışında uzmanlar tarafından gerçekleştiriliyor ve çiftin kısırlık sebebine göre farklı işlemler yapılıyor olmasıdır. Bu sayede doğal yolla gebeliğe engel olan pek çok sorun saf dışı bırakılarak gebelik elde edilebilir.

Tüp bebek tedavisine nasıl başlanır?

Tüp bebek tedavisinde çiftlerin çocuk sahibi olabilmelerini sağlamak amacıyla çiftlerin öykülerine ve muayene bulgularına göre çifte özgü bir tedavi planı oluşturulur.

Tüp bebek sırasında yumurtalık içerisindeki olgun yumurta kesesinden alınırlar (A). Yumurta içine enjekte edilen tek bir sperm ile veya yumurtayı bir petri kabında spermle bir araya getirerek döllenir (B). Döllenmiş yumurta (embriyo) daha sonra rahme gönderilir (C).

Tüp bebek tedavisi esnasında büyütülen yumurta keselerinden toplanan yumurtalardan, olgun olan yumurtaların içine laboratuvar ortamında sperm yerleştirilerek bebeğin en küçük hali olan embriyonun oluşması sağlanır. Oluşan bu embriyolar gelişim evrelerine ve kalitelerine göre yumurta toplama işlemi sonrasında taze embriyo transferi veya dondurulmuş embriyo transferi şeklinde vajinal yolla bir katater yardımıyla ultrason eşliğinde rahime yerleştirilir.

tüp bebek tedavisi nasıl uygulanır

Tüp bebek Tedavisi Neden Yapılır, Kimler Yaptırmalı?

Tüp bebek tedavisi, doğal yollardan gebelik elde edemeyen, yumurtlama-çatlatma tedavileri veya aşılama tedavisinde olumlu sonuçlar alamamış, ileri kadın yaşı ve azalmış yumurtalık depoları olan, sperm sayı hareket ve görüntüsünde bozukluk olan, tüplerinde tıkanıklık olan, yumurtlama bozukluğu olan, tekrarlayan gebelik kaybı olan, genetik problemli bebeğin olduğu gebelik öyküsü olan, kromozomal bozuklukları olan çiftler için uygun bir tedavi yaklaşımıdır.

Bazen tüp bebek tedavisi 40 yaşının üzerindeki kadınlar için birincil kısırlık tedavisi olarak öneriliyor. Ayrıca belli sağlık problemlerine sahipseniz de uygulanabilir. Örneğin sizde veya eşinizde aşağıdakiler varsa tüp bebek tedavisi bir seçenek olabilir:

 • Tüp hasarı veya tıkanması: Fallop tüplerinin tıkanması veya hasarlı olması yumurtanın döllenmesini veya embriyonun rahme hareket etmesini zorlaştırır.
 • Geçmişte tüpleri bağlatma: Daha önceden korunma yöntemi olarak tüplerini bağlatmayı tercih eden çiftlerin, tekrar çocuk istemi olması halinde tüp bebek tedavilerine yönelmeleri önerilmektedir. Tüpleri açmaya yönelik olarak yapılan cerrahiler günümüz teknolojisinde başarılı sonuçlar verememektedir.
 • Yumurtlama bozuklukları: İnfertil çiftlerde oldukça sık rastlanan bu sorun tüp bebek tedavisinde uygulanan ilaçlar sayesinde aşılabilmektedir.
 • Endometriyozis: Endometriozis (çikolata kisti) rahim iç zarını kaplayan endometrial dokunun rahim dışındaki alanlarda olmasına bağlı gelişen bir durumdur. Yumurtalıklar, tüpler, rahim duvarı ve karın içindeki pek çok yapı endometriozisten etkilenir.
 • Miyomlar: Miyomlar rahim duvarlarındaki iyi huylu tümörlerdir ve 30-40’lı yaşlarındaki kadınlarda yaygındır. Embriyonun rahime tutunmasını etkileyebildiği ve düşüklere neden olabildiği için miyomların sayısının ve yerleşim yerlerinin infertil hastalarda çok iyi değerlendirilmesi gerekir.
 • Sperm üretimi ve işlevlerinde bozukluk: Normalin altında sperm konsantrasyonu, spermlerin zayıf hareketlilik göstermeleri, sperm boyutu ve şeklindeki anormallikler spermlerin yumurtayı döllemelerini daha zor hale getirirler. Eşinizin semen analizinde bir sorun saptanması halinde ürolojik değerlendirme sonrasında gebelik elde edebilmeniz adına size en uygun olan yardımcı üreme tedavisi seçeneği hakkında danışmanlık verilecektir.
 • Açıklanamayan kısırlık: Yaygın sebepler araştırılmasına karşın kısırlığın bir sebebinin bulunamamasıdır.
 • Genetik bozukluk: Sizde, eşinizde, akrabalarınızda, ya da daha önceden sahip olduğunuz çocuklarınızda genetik bir bozukluk saptanması halinde ya da tekrarlayan gebelik kayıpları, tekrarlayan başarısız tüp bebek tedavileri öyküsü olması halinde genetik taramalı tüp bebek tedavisi uygun bir tedavi yaklaşımı olmaktadır.
 • Kanser ve diğer sağlık problemleri için doğurganlığı korumak: Eğer radyasyon terapisi veya kemoterapi gibi kanser tedavilerine başlayacaksanız, bunlar doğurganlığınıza zarar verebilirler ve doğurganlık için tüp bebek tedavisi bir seçenek olabilir. Yumurtalarınız tedavi öncesinde toplanabilir ve daha sonra kullanmak üzere saklanabilirler. Bu yumurtalar döllendikten sonra da gelecekte kullanmak üzere dondurulabilirler.

Tüp bebek Tedavi türleri

Klasik tüp bebek:

Tüp bebek tedavisi kısırlık sorunun olan çiftin ihtiyacına ve üremeye engel olan sorunlarına göre özelleştirilebilen bir tedavidir. Klasik tüp bebek tedavisi yaşı genç olan, yumurta ve sperm sayısı ve kalitesi yüksek olan çiftlere uygulanmaktadır. Klasik tüp bebek tedavisinde kadının ve erkeğin üreme hücreleri laboratuvarda bir araya getirilir ve döllenme ile elde edilen embriyolardan en uygun olan bir ya da iki tanesi herhangi bir ekstra işlem uygulanmadan anne adayının rahmine transfer edilir. Klasik tüp bebek tedavisinde döllenme yumurta ve spermin kendi yetisi ile gerçekleşir.

Mikroenjeksiyon:


Mikroenjeksiyon yöntemi sperm sayısı, şekli ve hareketliliğinin az olduğu erkek kısırlığı durumlarında daha çok tercih edilir. Mikroenjeksiyon tekniğinde bana adayından alınan spermlerden en kaliteli olanı yumurtanın içine direkt olarak enjekte edilerek döllenme sağlanır.

In Vitro Maturasyon:


In Vitro Maturasyon yöntemi ise yumurta rezervi çok yüksek olan kadınlarda olası riskleri önlemek için uygulanır. Yumurtalar daha olgunlaşmadan toplanır ve dışarıda olgunlastirilir. Yine gebeliğe uygun yumurtalar sperm hücreleri tarafından laboratuvarda döllenir.

Aynı zamanda kadının yumurta sayısını ve kalitesini artırmak amacıyla yumurtlamayı destekleyici hormon ilaçları verilerek tüm tüp bebek yöntemlerinde başarı şansını yükseltmek hedeflenir.

Tüp bebek Tedavisine Nasıl Hazırlanmalı?

tüp bebek tedavisine nasıl hazırlanmalı

Tüp bebek tedavisi için bir klinik seçerken, kliniklerin başarı oranlarının pek çok faktöre göre değişim gösterebildiğini unutmayın. Buna hastaların yaşları, tıbbi problemleri de dahil ve kliniklerin tedavi ettikleri hasta sayısı ile tedaviye yaklaşımları da farklı olabilir. Sürecin her adımına dair maliyetler için de bilgi alın.

Kendi yumurta ve spermleriniz ile tüp bebek tedavisine başlamadan önce, muhtemelen siz ve eşinizin çeşitli testlerden geçmeleri talep edilecektir. Bunlar arasında şu testler yer alır:

 • Yumurtalık rezervi testi: Yumurtalarınızın adedi ve kısmen kalitesini tespit etmek için doktor adet döngünüzün ilk bir kaç gününde FSH ve anti-müllerian hormonları için kan testi isteyebilir. Test sonuçları genelde yumurtalık ultrasonu ile birlikte kullanılırlar ve böylece yumurtalıkların doğurganlık ilaçlarına nasıl tepki verecekleri öngörülmeye çalışılır.
 • Semen analizi: Doğurganlık değerlendirme sürecinde yapılmadıysa, doktor tüp bebek tedavisine başlamadan kısa süre önce semen analizi de önerebilir.
 • Bulaşıcı hastalık testleri: Hem siz hem de eşiniz HIV dahil olmak üzere bulaşıcı hastalıklara dair testler olursunuz.
 • Deneme embriyo transferi: Doktor rahim boşluğunun derinliğini görmek ve başarı ihtimali en yüksek tekniği tespit edebilmek için embriyo yerleştirecekmiş gibi bir deneme uygulaması yapabilir.
 • Rahim değerlendirmesi: Doktor tüp bebek tedavisinden önce rahim ve tüp incelemesi inceleyecektir. Bunda rahim tüp filmi  ve ultrason uygulamaları kullanılabilirler. Ayrıca ameliyathane koşullarında vajinadan rahme bir ışıklı kamera ile girilerek rahim içi incelenebilir.

Tüp bebek tedavisine başlamadan önce aşağıdakiler gibi önemli konuları bir düşünün:

 • Kaç tane embriyo transfer edilecek: Transfer edilecek embriyoların adedi genelde yaşa ve toplanan yumurtaların adedine bağlıdır. İmplantasyon oranları ileri yaş kadınlarda daha düşük olduğundan genelde daha fazla embriyo transfer edilir.
 • Çoğu doktor çoklu gebelik riskini azaltmak için belli yöntemleri takip eder. Bazı ülkelerde embriyo transferinde adet konusunda yasal sınırlamalar olabilir. Transfer sürecinden önce siz ve doktorunuz transfer edilecek embriyo adetleri konusunda konuşmalısınız.
 • Ekstra embriyolar ne yapılacak: Ekstra embriyolar dondurulabilir ve bir kaç yıl boyunca gelecekte kullanım için depolanabilirler. Fakat tüm embriyolar dondurma ve canlandırma sürecini atlatamasalar da büyük kısmı atlatır.
 • Kullanılmayan sağlıklı embriyoların dondurulması işlemi, bir sonraki tüp bebek denemelerinin maddi, manevi açıdan ve zaman bakımından daha tasarruflu olmasını sağlayacaktır.
 • Çoğul gebelik ile nasıl başa çıkmalı: Eğer rahminize birden fazla embriyo gönderildiyse, tedavi sonucunda çoğul gebelik ortaya çıkabilir ve bu da siz ve bebekleriniz için sağlık riskleri doğurur.

Tüp bebek Tedavisinden Ne Beklemeli? (Adımlar)

Tüp bebek tedavisinde bir kaç adım vardır. Bunlar arasında yumurtalık uyarımı, yumurta toplama, sperm toplama, döllenme ve embriyo transferi bulunuyor. Tüp bebek tedavisinin bir döngüsü iki üç hafta sürebilir ve birden fazla tedavisi gerekebilir.

Yumurtlamanın Uyarımı

Eğer tüp bebek tedavisinde kendi yumurtalarınızı kullanıyorsanız, tedavinin başında sentetik hormonlar ile yumurtalıklarınızın normalde her ay geliştirdiği tek bir yumurta yerine çok sayıda yumurta üretmeleri için uyarım sağlanır. Çok sayıda yumurta gerekli çünkü bazı yumurtalar döllenmezler veya döllenmeden sonra normal gelişim göstermezler.

Farklı ilaçlara ihtiyacınız olabilir:

 • Yumurtalık uyarımı için ilaçlar: Yumurtalıkların uyarımı için FSH, LH veya ikisinin karışımından oluşan bir ilaç alacaksınız. Bu ilaçlar birden fazla yumurtanın gelişimini uyarırlar.
 • Yumurta olgunlaşması için ilaçlar: Yumurta kesesi yumurta toplama için hazır olduklarında, HCG hormonu alırsınız ve böylece yumurtaların olgunlaşması sağlanır.
 • Yumurtanın erken çatlamasının önlenmesi için ilaçlar: Bu ilaçlar bedeninizin gelişen yumurtaları çok erken bırakmasını önler.
 • Rahmi hazırlamak için ilaçlar: Yumurta toplama gününde veya embriyo transferi olacağı zaman, doktor rahim dokusunun yumurtayı tutmak için daha hazır olmasını sağlamak üzere progesteron takviyeleri almanızı isteyebilir.
yumurta toplama işlemi
Yumurta Toplama tekniği

Vajinal yoldan ultrason aspirasyonu temel olarak yumurta alımı için kullanılır. Bu prosedür sırasında ultrason cihazı yumurta kesesini tanımlamak için vajinaya sokulur ve iğne vajinadan yumurta kesesine doğru hareket ettirilir. Yumurtalar yumurta kesesinden iğne ile alınırlar ve iğne de bir çekici cihaza bağlıdır.
ICSI işlemi
ICSI
Intrasistoplazmik sperm enjeksiyonu (ICSI) yönteminde sağlıklı tek bir sperm direkt olarak her bir olgun yumurtaya yerleştirilir. ICSI yöntemi sık sık sperm kalitesi veya adedi bir problem olduğunda ya da daha önceki tüp bebek denemelerinde başarısızlık olduğunda kullanılır.
Blastokist
Blastosit

Döllenmeden 3 gün sonra normal gelişen bir embriyoda 6 ila 10 hücre bulunur. 5. veya 6.günde döllenmiş hücre blastosit olarak bilinir ve hızlıca bölünen bir hücreler topudur. İçteki hücre grubu embriyo haline gelir. Dış grup ise onu besleyen ve koruyan hücreler haline gelirler.

Doktor hangi ilaçların ne zaman kullanılacağını belirlemek için sizinle birlikte çalışacaktır.

Genel olarak yumurtaların toplanmaya hazır olmaları için bir iki haftalık yumurtalık uyarımı gerekir. Yumurtaların ne zaman toplanmaya hazır olduklarının tespiti için doktor şunları yapacaktır:

 • Vajinal ultrason: Yumurtalıkların görüntülenmeleri ile yumurta kesesi gelişimi gözlenir.
 • Kan testleri: Yumurtalık uyarıcı ilaçlara verdiğiniz tepkinin ölçümü için kullanılır. Östrojen düzeyi genelde yumurta kesesi gelişiminde artar ve progesteron ise yumurtlamaya kadar düşük kalır.

Bazen tüp bebek tedavisi yumurta toplamadan önce aşağıdaki sebeplerden dolayı iptal edilebilir:

 • Yumurta keselerinin yeterince gelişmemesi.
 • Yumurtanın erkenden çatlaması.
 • Çok fazla yumurta kesesi gelişimi, bu durum yumurtalıkların aşırı uyarılmaları riskini doğurur.
 • Diğer tıbbi problemler.

Eğer tedaviniz iptal edildiyse, doktor ilaçları veya dozlarını değiştirerek gelecek tüp bebek tedavisinde daha iyi tepkiler vermenizi sağlayabilir.

Yumurta Toplama

Yumurta toplama doktorun ofisinde veya klinikte yapılabilir ve genelde son iğneden 34-36 saat sonra ve yumurtlama gerçekleşmeden yapılır.

 • Yumurta toplama sırasında yatıştırıcı alırsınız ve ağrı kesiciler verilir.
 • Transvajinal ultrason toplama yöntemi genelde tercih edilen yöntem olur. Ultrason cihazı eşliğinde yumurta keseleri görülürler. Sonrasında ince bir iğne vajinadan yumurta kesesine ultrason ile yönlendirilir ve yumurtalar toplanır.
 • Eğer yumurtalıklarınız transvajinal ultrasonla erişilebilir değillerse, karın ultrasonu da iğneyi yönlendirmek için kullanılabilir.
 • Yumurtalar yumurta kesesinden bir emiş cihazına bağlı iğne yardımıyla çıkarılırlar. 20 dakikada çok sayıda yumurta toplanabilir.
 • Yumurta toplama sürecinden sonra kramplar ve doluluk, basınç hissi yaşayabilirsiniz.
 • Olgunlaşmış yumurtalar besleyici bir sıvı içerisine konurlar. Sağlıklı olduğu görülen ve olgunlaşmış olan yumurtalar embriyo oluşturmak üzere spermler ile karıştırılırlar. Ancak tüm yumurtalar başarıyla döllenmeyebilir.

Sperm Toplama

Eğer partnerinizin spermlerini kullanacaksanız, partneriniz yumurta toplama gününün sabahında mastürbasyon ile bir semen numunesi verecektir. Eşinizin yumurtalıklarından sperm alınması bazı özel durumlarda gerekli olabilirler. TESE ile spermler semenden laboratuvarda ayrıştırılırlar.

Tüp bebek tedavisi şeması
Tüp bebek tedavisi şeması
Görsel Kaynak: https://en.wikipedia.org/wiki/In_vitro_fertilisation

Döllenme

Döllenme iki yaygın yöntem ile elde edilebilir:

 • Geleneksel döllenme: Sağlıklı sperm  olgun yumurta içerisine enjekte edilerek laboratuvar koşullarında takip edilir.
 • Intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu (ICSI): Bu yöntemde sağlıklı sperm doğrudan olgun yumurtaya enjekte edilir. Bu yöntem genelde semen kalitesi veya adedi kötüyse, veya birden fazla tüp bebek tedavisi başarısız olduysa uygulanır.

Belli durumlarda doktor embriyo transferinden önce başka prosedürleri de önerebilir:

 • Embriyo tıraşlaması: Döllenmeden beş altı gün sonra, embriyo içerisinde bulunduğu koruyucu dokuyu yırtar ve böylece rahim dokusuna tutunur. Eğer yaşınız ileriyse veya daha önce birden fazla tüp bebek tedavisi başarısız olduysa, doktor embryo tıraşlanması önerebilir. Bu teknikte lazer ile ya da mekanik olarak dış katman tıraşlanarak hücrelerin tutunmak üzere daha kolay dışarı çıkışı sağlanır Geçmişte dondurulmuş olan embriyolar için de kullanışlı bir yöntem olabilir.
 • Preimplantasyon genetik testi: Preimplantasyon genetik tarama ve tanı testleri: Embriyolar, belirli bir aşamaya geldikten sonra (genellikle beşinci gün) içerisindeki çok sayıda hücreden birkaç örnek alarak genetik inceleme yapılma prensibine dayanır. Etkilenmiş genlere sahip olmayan veya kromozomları normal olan embriyo rahme transfer edilir. Ebeveynlerin genetik rahatsızlıkları aktarma ihtimallerini azaltsa da riski tamamen ortadan kaldırmaz.

Embriyo Transferi

Embriyo transferi klinikte veya doktorun ofisinde yapılır ve yumurta topladıktan sonra genelde iki beş gün içerisinde gerçekleştirilir.

Genellikle uyanık halde, anestezi uygulanmadan gerçekleştirilir. Bazı özel durumlarda hafif bir yatıştırıcı verilebilir. Bu süreç genelde ağrısızdır ancak biraz kramp olabilir.

Embriyolar Rahim İçine Nasıl Yerleştirilir?

Embriyo transferi işlemi
Embriyo transferi işlemi

Tüp bebek tedavisinde en önemli ve son aşama embriyo transferidir. Yumurta toplama işlemi ile toplanan yumurta ve sperm alımı ile babadan alınan spermin aynı ortama alınması ya da mikroenjeksiyon ile spermin yumurtanın içine enjekte edilmesiyle elde edilen embriyolardan gebeliğe en uygun olan 1 ya da 2 tane embriyonun 2., 3. Veya 5. günü anne adayının rahmine yerleştirilmesiyle tüp bebek tedavisi son bulur.

Bunun için anne adayı jinekolojik muayene masasına sırtüstü yatar. Ultrason eşliğinde vajinaya bir spekulum takılır ve serviks temizlenir. Laboratuvarda gebelik için seçilen embriyo ucuna enjektör takılı olan bir kateter içine embriyo alınır ve rahim boşluğuna yerleştirilir. Bu işlemin ardından anne adayı 15-20 dakika uzanır. Sonrasında 1 saatlik bir dinlemenin ardından günlük yaşamına dönebilir. Embriyo transferinde 12 gün sonra da kanda gebelik testi ile tedavinin başarılı olup olmadığı öğrenilir.

Embriyo Transferinin Ardından

Embriyo transferinin ardından normal günlük aktivitelere devam edebilirsiniz. Ancak yumurtalıklar hala büyük olabilirler. Bu nedenle rahatsızlık verebilecek yoğun aktivitelerden kaçının.  Uzun süre yatak istirahatinin gebelik sonuçlarını arttırdığına dair belirgin bilgi mevcut değildir.

Yaygın yan etkiler şöyle:

 • İşlemin ardından şeffaf veya hafif kanlı akıntı. (Bu genelde embriyo transferinden önce rahim ağzındaki temizlikten kaynaklanır.)
 • Yüksek östrojen düzeylerinden dolayı memelerde gerginlik.
 • Hafif şişkinlik.
 • Hafif kramplar.
 • Kabızlık.

Eğer embriyo transferinin ardından ağrılarınız devam ederse, doktorunuza ulaşın. Doktor enfeksiyon, rahim dönmesi ve ağır yumurtalık aşırı uyarımı gibi komplikasyonlar için değerlendirme yapacaktır.

Sonuçlar

Yumurta toplamanın ardından 11 gün veya iki hafta sonra doktor kan testi ile hamile olup olmadığınızı tespit edecektir.

 • Eğer hamileyseniz: Doktor sizi ilk değerlendirme için bir kadın doğum uzmanına yönlendirecektir.
 • Hamile değilseniz: Progesteron almayı bırakacaksınız ve muhtemelen bir hafta içinde adet olacaksınız. Eğer adet olmazsanız veya sıradışı kanamalarınız varsa doktorunuza ulaşın. Eğer bir deneme daha yapmak isterseniz doktor tüp bebekte başarıyı arttırmak üzere bazı adımlar atmanızı isteyebilir.

Tüp Bebek Tedavisinin Başarı Oranları

Global yaşa bağlı tüp bebek başarı oranları
Global yaşa bağlı tüp bebek başarı oranları
Kaynak: www.sartcorsonline.com

Tüp bebek tedavisindeki başarı oranınızı hesaplama aracımızdan hesaplayabilirsiniz.
https://www.bulenttiras.com/tup-bebek-basari-orani-hesaplama

Tüp bebek tedavisi ile ilgili bilinen en net verilerden birisi, günümüzde uygulanmakta olan tedavi yöntemlerinden başarı şansı en yüksek olan tedavi olduğu bilgisidir. Peki, ama neden, nasıl ve hangi koşullarda, hangi faktörler altında tüp bebek tedavisi başarılı olabiliyor ya da etkenlere göre başarı şansı ne kadar değişebiliyor. Tüp bebek tedavisi kısırlığı tarihe gömecek kadar mı başarılı, yoksa başarılı olabilmesi için hangi koşulların birlikte ve olumlu seyretmesi gerekiyor? Tüm bu sorular, pek çok anne, baba adayının aklını kurcalarken elbette ki, bilim insanları, üreme tıbbı ile ilgili sayısız çalışma yapan uzmanların tüp bebek tedavisi ve başarı oranlarını sınıflandırdığı çok sayıda araştırma bulunmaktadır. 

Tüm dünyada 2017 yılına kadar gerçekleştirilen tüp bebek denemelerinden kayıtlı olan 255968 tüp bebek denemesinden alınan sonuçların analizi aşağıda tablolar halinde verilmektedir. Bu tüp bebek denemelerinden bazıları taze yumurtalarla, bazıları taze embriyolarla, bazıları dondurulmuş yumurtalarla, bir bölümü ise dondurulmuş embriyolarla gerçekleştirilmiştir. Bu tüp bebek döngülerinden alınan sonuçlar kadının yaşına, yumurtanın dondurulmuş mu, yoksa taze mi olduğuna, ilaç kullanılıp kullanılmadığına göre değişiklik göstermektedir. Bu etkenler de göz önünde bulundurularak anlamlı sonuçlar elde edilmiş ve faydalı olabilecek herkesin anlayabileceği yorumlarda bulunulmuş, çıkarımlar yapılmıştır.

Yumurta toplama döngüsü başına toplu sonuçlar aşağıdaki gibi tablolaştırılmıştır.

Yumurta Toplama Döngüsü Başına Toplu Sonuçlar

Yukarıdaki veriler ışığında;

Kadının yaşının 35’in altında olduğu vakalara bakılacak olursa:

 • 43755 adet tüp bebek denemesi yapılmıştır. 
 • Deneme başına % 40.5 tekil doğum oranı vardır.
 • Denemelerin % 46. 8’i (tekil, ikiz ya da üçüz) canlı doğumla sonuçlanmıştır.
 • Canlı doğumların % 86.6’sı tekil doğumdur.
 • Canlı doğumların 13.1’i ikiz doğumdur.
 • Canlı doğumların % 0.3’ü üçüz veya daha fazla çoğul doğumdur.
 • Canlı doğumların % 82.5’i zamanında doğarken, % 14.3’ü erken doğum, geri kalan %3.2’si ise çok erken doğum olmuştur.

Kadının yaşının 35 – 37 yaşlar arasında olduğu vakalara bakılacak olursa:

 • 25629 adet tüp bebek denemesi yapılmıştır. 
 • Deneme başına % 30.2 tekil doğum oranı vardır.
 • Denemelerin % 34.4’ü (tekil, ikiz ya da üçüz) canlı doğumla sonuçlanmıştır.
 • Canlı doğumların % 87.7’si tekil doğumdur.
 • Canlı doğumların 12.0’ı ikiz doğumdur.
 • Canlı doğumların % 0.2’si üçüz veya daha fazla çoğul doğumdur.
 • Canlı doğumların % 83.5’i zamanında doğarken, % 13.7’si erken doğum, geri kalan % 2.9’u ise çok erken doğum olmuştur.

Kadının yaşının 38 – 40 yaşlar arasında olduğu vakalara bakılacak olursa:

 • 24747 adet tüp bebek denemesi yapılmıştır. 
 • Deneme başına % 18.7 tekil doğum oranı vardır.
 • Denemelerin % 21.0’ı (tekil, ikiz ya da üçüz) canlı doğumla sonuçlanmıştır.
 • Canlı doğumların % 89.0’ı tekil doğumdur.
 • Canlı doğumların 10.7’si ikiz doğumdur.
 • Canlı doğumların % 0.3’ü üçüz veya daha fazla çoğul doğumdur.
 • Canlı doğumların % 83.3’ü zamanında doğarken, % 14.0’ı erken doğum, geri kalan % 2.7’si ise çok erken doğum olmuştur.

Kadının yaşının 41 – 42 yaşlar arasında olduğu vakalara bakılacak olursa:

 • 12728 adet tüp bebek denemesi yapılmıştır. 
 • Deneme başına % 9.1 tekil doğum oranı vardır.
 • Denemelerin % 10.1’i (tekil, ikiz ya da üçüz) canlı doğumla sonuçlanmıştır.
 • Canlı doğumların % 90.5’i tekil doğumdur.
 • Canlı doğumların 9.3’ü ikiz doğumdur.
 • Canlı doğumların % 0.2’si üçüz veya daha fazla çoğul doğumdur.
 • Canlı doğumların % 82.9’u zamanında doğarken, % 14.8’i erken doğum, geri kalan % 2.3’ü ise çok erken doğum olmuştur.

Kadının yaşının 42’nin üzerinde olduğu vakalara bakılacak olursa:

 • 10173 adet tüp bebek denemesi yapılmıştır. 
 • Deneme başına % 2.9 tekil doğum oranı vardır.
 • Denemelerin % 3.1’i (tekil, ikiz ya da üçüz) canlı doğumla sonuçlanmıştır.
 • Canlı doğumların % 93.1’i tekil doğumdur.
 • Canlı doğumların 6.9’u ikiz doğumdur.
 • Canlı doğumların % 0’ı üçüz veya daha fazla çoğul doğumdur.
 • Canlı doğumların % 83.4’ü zamanında doğarken, % 13.5’i erken doğum, geri kalan % 3.1’i ise çok erken doğum olmuştur.

Embriyo dondurma işlemi kullanan kadınlarda tüp bebek başarısının yaşlara göre oranı

Embriyo dondurma işlemi kullanan kadınlarda tüp bebek başarısının yaşlara göre oranı
Embriyo dondurma işlemi kullanan kadınlarda tüp bebek başarısının yaşlara göre oranı

Yukarıdaki verilere göre;

35 yaşın altındaki kadınlarda embriyo dondurma işlemi sonuçlarına bakılacak olursa;

 • Tüm tüp bebek tedavileri içinde hastaların % 79.3’ü dondurulmuş embriyo ile tüp bebek tedavisi denemiştir.
 • Tüm tüp bebek tedavilerinde canlı doğum yapan hastalar için donmuş embriyo ile ortalama transfer sayısı 1.20’dir.
 • Dondurulmuş embriyo transferi yapılan hasta sayısı 41984’tür. 
 • Dondurulmuş embriyo kullanılan hastalarda transfer edilen embriyoların ortalama sayısı 1.3’tür.
 • Dondurulmuş embriyoların transfer edilmesiyle elde edilen implantasyon oranı ise % 47.1’dir.

35- 37 yaşlar arasındaki kadınlarda embriyo dondurma işlemi sonuçlarına bakılacak olursa;

 • Tüm tüp bebek tedavileri içinde hastaların % 71.5’i dondurulmuş embriyo ile tüp bebek tedavisi denemiştir.
 • Tüm tüp bebek tedavilerinde canlı doğum yapan hastalar için donmuş embriyo ile ortalama transfer sayısı 1.16’dır.
 • Dondurulmuş embriyo transferi yapılan hasta sayısı 20088’dir. 
 • Dondurulmuş embriyo kullanılan hastalarda transfer edilen embriyoların ortalama sayısı 1.4’tür.
 • Dondurulmuş embriyoların transfer edilmesiyle elde edilen implantasyon oranı ise % 40.6’dır.

38- 40 yaşlar arasındaki kadınlarda embriyo dondurma işlemi sonuçlarına bakılacak olursa;

 • Tüm tüp bebek tedavileri içinde hastaların % 61.9’dur dondurulmuş embriyo ile tüp bebek tedavisi denemiştir.
 • Tüm tüp bebek tedavilerinde canlı doğum yapan hastalar için donmuş embriyo ile ortalama transfer sayısı 1.10’dur.
 • Dondurulmuş embriyo transferi yapılan hasta sayısı 14144’tür. 
 • Dondurulmuş embriyo kullanılan hastalarda transfer edilen embriyoların ortalama sayısı 1.6’dır.
 • Dondurulmuş embriyoların transfer edilmesiyle elde edilen implantasyon oranı ise % 30.9’dur.

41- 42 yaşlar arasındaki kadınlarda embriyo dondurma işlemi sonuçlarına bakılacak olursa;

 • Tüm tüp bebek tedavileri içinde hastaların % 51.7’si dondurulmuş embriyo ile tüp bebek tedavisi denemiştir.
 • Tüm tüp bebek tedavilerinde canlı doğum yapan hastalar için donmuş embriyo ile ortalama transfer sayısı 1.07’dir.
 • Dondurulmuş embriyo transferi yapılan hasta sayısı 5026. 
 • Dondurulmuş embriyo kullanılan hastalarda transfer edilen embriyoların ortalama sayısı 1.9’dur.
 • Dondurulmuş embriyoların transfer edilmesiyle elde edilen implantasyon oranı ise % 18.8’dir.

42 yaşın üzerindeki kadınlarda embriyo dondurma işlemi sonuçlarına bakılacak olursa;

 • Tüm tüp bebek tedavileri içinde hastaların % 3.6’sı dondurulmuş embriyo ile tüp bebek tedavisi denemiştir.
 • Tüm tüp bebek tedavilerinde canlı doğum yapan hastalar için donmuş embriyo ile ortalama transfer sayısı 1.03’tür.
 • Dondurulmuş embriyo transferi yapılan hasta sayısı 2820’dir. 
 • Dondurulmuş embriyo kullanılan hastalarda transfer edilen embriyoların ortalama sayısı 2.3’tür.
 • Dondurulmuş embriyoların transfer edilmesiyle elde edilen implantasyon oranı ise % 7.6’dır.

Yukarıda verilmiş olan her iki tabloda da; anne adayının yaşının ilerlemesinin tüp bebek tedavisinden alınacak olan cevabın ne kadar olumlu olacağını etkilediği görülüyor. Anne adayları doğal yolla gebelik elde edemediklerinde vakit kaybetmeden, yaş ilerlemeden tüp bebek tedavisine başvurduklarında çok daha olumlu sonuçlar alabilmekteler.

Tüp bebek tedavisinde seçilecek yöntem, oluşan embriyoların kalitesi, tedavi de elde edilen gebelik şansı çiftler arasında değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle bireyselleştirilmiş çifte özel tedavi planlaması tüp bebek tedavisindeki başarınızda anahtar bir role sahiptir.

Doktorunuz tüp bebek tedavisinin nasıl çalıştığını, potansiyel riskleri ve bu tedavi yönteminin sizin için doğru olup olmadığını anlamanıza yardımcı olabilir.

Tüp bebek tedavisinden sonra sağlıklı bir bebek doğurma şansınız bazı faktörlere bağlıdır:

Tüp bebek tedavisinde sağlıklı bir bebek doğurma şansı nedir?
 • Anne yaşı: Ne kadar genç olursanız, hamile kalma ve sağlıklı bir bebek doğurma ihtimaliniz o kadar artar.
 • Embriyo durumu: Daha gelişmiş olan embriyoların transferi daha fazla hamilelik oranı ile ilişkilendiriliyor. Ancak tüm embriyolar gelişim sürecini atlatamıyorlar. Bu durum için doktorunuzla görüşün.
 • Üreme geçmişi: Geçmişte doğum yapmış olan kadınların tüp bebek tedavisinde başarı elde etme ihtimali hiç doğum yapmamış kadınlara göre daha fazla. Başarı oranları geçmişte tüp bebek tedavisi geçirmiş ancak hamile kalamamış kadınlarda ise daha düşük.
 • Kısırlık sebebi: Normal yumurta adetlerine sahip olmanız tüp bebek tedavisinde hamile kalma oranlarını arttırır. Ağır endometriyoza sahip kadınlarda ise başarı oranı açıklanamayan kısırlığa sahip kadınlara göre daha düşüktür.
 • Yaşam tarzı faktörleri: Sigara içen kadınlarda tüp bebek tedavisinde genelde daha az yumurta toplanır ve düşük oranları daha fazladır. Sigara içmek tüp bebek tedavisinde başarı oranlarını %50’ye kadar düşürebilir. Obezite de hamile kalma ve bebek sahibi olma şansınızı azaltır. Alkol, uyuşturucu, aşırı kafein ve belli ilaçların alımı da zararlı olabilir.

Hangi faktörlerin sizi ve gebelik şansınızı etkilediği konusunda doktorunuzla iletişime geçmenizde fayda olacaktır.

Tüp Bebek Tedavisinin Riskleri

Tüp bebek tedavisinin riskleri şöyle:

 • Çoğul gebelik: Tüp bebek tedavisi eğer rahme birden fazla embriyo aktarıldıysa çoklu doğum riskini arttırır. Çok sayıda fetüse sahip olan gebeliklerde erken doğum ve düşük doğum ağırlığı riski tekli fetüse göre daha fazladır.
 • Erken doğum ve düşük doğum ağırlığı: Araştırmalar tüp bebek tedavisinin bebeğin erken doğması ve düşük doğum ağırlığına sahip olması riskini arttırdığını gösteriyorlar.
 • Yumurtalık aşırı uyarılması sendromu: Tüp bebek tedavisinde iğneyle yapılan doğurganlık ilaçları ile yumurtlama tetiklenir ancak bunlar yumurtalıkları aşırı uyarabilirler ve bunun sonucunda şişerler ve ağrı yaparlar. (kaynak)

Belirtiler genelde bir hafta sürerler ve hafif karın ağrısı, şişkinlik, bulantı, kusma ve kabızlık gibi belirtiler verirler. Eğer hamile kalırsanız belirtiler bir kaç hafta devam edebilirler. Nadiren de olsa bu sendromun daha ağır bir halini geliştirme riskiniz var ve bu hızlı kilo alımı ile nefes darlığına sebep olabilir.

 • Düşük: Tüp bebek tedavisinde taze embriyolar ile hamile kalan kadınların düşük yapma riski doğal gebelik elde edenlere oldukça benzer durumda (%15-25 aralığında) ancak bu risk anne yaşı arttıkça artıyor.
 • Yumurta toplama sürecinin komplikasyonları: Yumurta toplamakta kullanılan havalı iğneler bağırsaklarda, mesanede ve kan damarlarında kanamaya, enfeksiyona ve hasara sebep olabilirler. Eğer kullanılırsa genel anestezi ve yatıştırıcıların da riskleri vardır.
 • Doğumsal anomaliler: Annenin yaşı (bebek nasıl rahme düşmüş olursa olsun) doğumsal anomalilerin gelişiminde birincil risk faktörüdür. Tüp bebek tedavisiyle elde edilen bebeklerin doğum kusurlarının riskinde artış olup olmadığının görülmesi için daha fazla araştırma gerekli.
 • Kanser: Bazı erken dönem çalışmalarda yumurtalık uyarımı için gerekli olan ilaçlar ve belli yumurtalık kanseri türleri arasında bağlantı olabileceği belirtilse de, son zamanlardaki çalışmalar bu bulguları desteklemiyorlar. Tüp bebek tedavisinden sonra meme, rahim, rahim ağzı ve yumurtalık kanseri risklerinde ciddi bir risk artışı görülmüyor.
 • Stres: Tüp bebek tedavisi finansal, fiziksel ve duygusal olarak yorucu olabilir. Danışman, aile ve arkadaş desteği bu süreçte size yardımcı olabilir.

Sık Sorulan Sorular

Tüp Bebek Tedavisi Adetin Kaçıncı Günü Başlar?

Tüp bebek tedavisinde öncelikle anne adayının yumurtalık rezervi değerlendirilir ve bunun sonucunda bir tedavi plani yapılır. Eğer ekstra uygulamalara gerek görülmezse adetin 3. Günü tüp bebek tedavisine başlanır.

Tüp bebek tedavisinin başarısız olma sebepleri nelerdir?

Tüp bebek tedavisi, günümüzde uygulanmakta olan üremeye yardımcı tedaviler arasında en başarılı sonuçlar alınabilen yöntemdir. Ancak yine de  tedavisinin başarısızlık durumu ile de sık karşılaşıldığını söylemek mümkündür. Tüp bebek tedavisinde başarıyı etkileyen pek çok faktör vardır ve bu faktörlerden en önemlisi de anne adayının yaşıdır. Bunun yanı sıra pek çok etken de tedavide başarısızlığa sebep olabilmektedir.

 • Yumurtalık rezervinin düşük olması,
 • Stresli bir yaşam,
 • Sigara kullanımı,
 • Aşırı kilolu olma, obezite,
 • Tüplerde sıvı birikmesi,
 • Sperm kalitesinin düşük olması,
 • Gebeliği sağlayacak olan embriyonun genetik yapısının bozulması,
 • Yumurta gelişimini sağlayacak olan ilaçların düzenli olarak kullanılmaması,
 • Embriyo gelişimini sağlayan kültür ortamının yetersiz olması,
 • Embriyonun dışını saran zarın kalın olması,
 • Rahim ile ilgili doğumsal kusurlar olması,
 • Rahimde embriyonun tutunmasına engel olan bir miyom söz konusu olması,
 • Embriyonun rahim içine tutunarak büyümesine engel teşkil eden bir pıhtılaşma olması,
 • Önceden geçirilmiş enfeksiyon hastalıklarından kaynaklı meydana gelen yapışıklıklar olması,
 • Kadında genetik veya sonradan ortaya çıkan fonksiyon bozuklukları olması,
 • Çikolata kisti (Endometriosis) hastalığı söz konusu olması,
 • Tüplerde bir enfeksiyon var olması,
  Karın içi ameliyatlarından sonra hidrosalpenks olarak adlandırılan tüplerin tıkanarak şişmesi gibi durumlarda tüp bebek tedavisi yüksek bir olasılıkla başarısızlıkla sonuçlanır.

Tüp bebek öncesi kilo verilmeli mi?

Kadın ya da erkek herkes için tüm yaş gruplarında fazla kilolu olmak demek, pek çok sağlık sorununun ortaya çıkma riskinin mevcut olması demektir. Kişinin vücut kitle indeksinin, yani kilonun boyuna olan oranının yüksek olması başta metabolik sorunlar olmak üzere sayısız hastalığa davetiye çıkarır. Bu bağlamda kilolu kişilerin solunum, sindirim, üreme gibi hiçbir sisteminin de tam kapasite çalışması pek mümkün değildir. Hal böyle olunca da kilolu ve obez kişilerde kısırlık, doğal yolla gebelik elde edememe, gebelik oluşsa bile sağlıklı bir doğum yapamama gibi sorunların kilosu normal olanlara göre daha sık görüldüğü de bir gerçektir.

Tüp bebek tedavisi için anne adayının sağlıklı, kaliteli yumurta oluşturabilmesi, baba adayının sperm kalitesinin ve canlılığının yüksek olması, anne adayının rahmine transfer edilen embriyoyu en sağlıklı şekilde 9 ay boyunca taşıyıp büyütebilmesi ve doğumun da daha kolay gerçekleşebilmesi gibi çok sayıda olumlu durum için başta anne adayı olmakla birlikte, tabi ki baba adayının da normal kilolarda olması gerekiyor.

Özellikle de fazla kiloların anne adayının diyabet, yüksek tansiyon, kalp, böbrek sorunları gibi rahatsızlıklar bakımından çok yatkın olduğu düşünüldüğünde tüp bebek tedavisine başvuran kadınlardan kilolu olanlara doktor, öncelikle kilo vermelerini önerebilir.

Sağlıklı, dengeli ve yeterli bir beslenme programı, aynı zamanda düzenli bir egzersiz ve spor programı uygulayarak ideal kilosuna kavuşmuş olan bir kadının tüp bebek tedavisinin de başarılı olma olasılığı artmaktadır. Çünkü üreme sisteminin sağlıklı çalışabilmesi için doğru beslenme ve düzenli spor çok önemlidir.

Bir süre boyunca sağlıklı beslenen ve spor yapan kadınların da erkeklerin de üreme hücreleri çok daha sağlıklı ve üremeye uygun olacaktır. Bu sayede tüp bebek tedavisinin de başarılı olma olasılığı ve birkaç denemede değil de, belki de ilk denemede gebelik elde edebilme olasılığı artacaktır. Bu sebeple ister doğal yolla gebelik olsun, isterse tüp bebek tedavisiyle olsun gebelik gerçekleşmeden önce normal kilolarda olmak önemlidir.

Tüp Bebek Tedavisi Hangi Kısırlık Sebeplerinde Uygulanır?

Tüp bebek tedavisi, embriyonun anne rahminin dışında döllendiği bir prosedür. Eğer siz veya partneriniz aşağıdaki tanılardan birisini aldıysanız bir seçenek olabilir.

Tüp bebek tedavisi kısırlık tedavisinde tam tüp tıkanması haricindeki diğer vakalarda ilk tedavi adımı değildir. Karmaşık ve pahalı bir seçenek olduğundan diğer yöntemler başarılı olmazsa uygulanmalıdır.

 • Endometriyoz
 • Düşük sperm sayımı
 • Rahim ve fallop tüplerine dair problemler
 • Yumurtlama problemleri
 • Spermlerin rahim ağzı sıvılarını aşmakta veya içerisinde hayatta kalmakta yetersiz kalmaları
 • Açıklanamayan kısırlık problemleri

Tüp bebek tedavisi kaç gün sürer?

 

Tedavi başladıktan sonra transfere kadar ortalama 20 gün sürer. 20 gün içerisindeki işlemlerin süresi aşağıdaki gibidir:

 • Yumurta toplama genelde tedaviye başladıktan sonra 12-14. günde yapılır.
 • Embriyo transferi ise yumurta toplamadan 3 yada 5 gün sonra yapılır.
 • Gebelik testi embriyo transferinden 11 gün sonra yapılır.
 • Ek olarak eğer embriyoların donması gerekirse transfer en yakın 1.5 ay sonra yapılır.

Tüp bebek tedavisi kaç defa denenebilir?

Tedavinin 4 kere denenmesi durumunda başarılı bir gebelik elde edebilme olasılığının yaklaşık % 90, 3 kez denenmesi durumunda ise bu oranın % 85 civarında olduğu bilinmektedir. Ancak uzmanların fikrine göre tüp bebek tedavisinde 3 deneme sonrası gebelik şansı düşmektedir. 3 denemeden sonra da tedavi denenebilir ve gebelik elde edilebilir, ancak ilk 3 tanede olmuyor ise şans ilk denemelere oranla daha azalmıştır.

Çünkü tüp bebek tedavisinin başarısız ilk denemesinin ardından çiftin kısırlık sebebi daha ayrıntılı olarak değerlendirilir ve bir sonraki denemede ona uygun yeni ve ek yaklaşımlar denenir. Bu yeni destekleyici uygulamalarla başarı şansı artırılabilir. Ancak bu şekilde yapılan 3 denemenin de başarısız oldugu vakalarda başarı şansı getirecek ekstra bir yöntem bulunamazsa aynı denemeleri yapmak olumlu bir sonuç getirmez.

Tüp bebek tedavisinde erkekte yaş sınırı var mı?

Üreme yetisi hem kadınlar hem de erkekler için belli yaş aralığında en yüksek seviyedeyken, ilerleyen yaşla birlikte düşmektedir. Ancak kadınlara kıyasla, erkeğin sperm üretimi her yaşta devam eder. Buna karşılık yaşın ilerlemesiyle birlikte sperm kalitesinde ve sayısında düşüş olur. Bu bağlamda 55 yaş üzerindeki erkeklerde sperm hareketliliği % 54 oranında azalabilir. Bu sorunda etken olarak yaşla birlikte sperm DNA’sının bozulması da görülür.

Tüp bebek tedavisi için resmi nikah şart mı?

Tüp bebek tedavisi en etkili yardımcı üreme tekniklerinden birisidir. Tüp bebek tedavisi Türkiye de sadece resmi nikahı olan çiftlere uygulanabilir. Çiftin kendi yumurtası ve kendi sperminin kullanılması zorunludur.

 

Tüp bebek tedavisi kimlere uygulanamaz?

Yumurtlama fonksiyonunu kaybetmiş olan kadınlara, Menopoz dönemine giren kadınlara, Hormon seviyeleri bozuk olan kadınlara,

Tüp bebek ile normal gebelik arasındaki farklar nelerdir?

Tüp bebek tedavisi ile gebe kalan anne adaylarının gebeliklerinin yüksek risk taşıdığı gibi bir yanlış inanış, yanlış anlayış söz konusudur. Ancak doğal yolla gebelik ve tüp bebek tedavisi ile gebelik arasındaki tek fark, gebeliğin elde edilme biçimidir. Gebelik gerçekleştikten sonra tüp bebek tedavisi ile elde edilen gebeliklerin, normal yoldan oluşan gebeliklerden hiçbir farkı yoktur, her iki gebelik de taşıdığı riskler bakımından da aynı oranlardadır. Tüp bebek tedavisi sonucunda oluşan gebeliklerin çoğul, yani ikiz olabilmesi ve tedavi uygulanan annelerin yaşının ileri olması gibi koşullar gebeliğin takibinin daha dikkatli yapılmasını gerektirmektedir. Bunun dışında ise herhangi bir farklılık bulunmamaktadır. Bu bağlamda anne adayının yaşının ileri olmaması ve çoğul gebelik olmaması durumunda tıpkı doğal yolla elde edilen gebeliklerdeki gibi rutin gebelik kontrollerine giden anne adayları gebelik sürecini normal ve sorunsuz bir şekilde tamamlamaktadır.

Obez sayılabilecek kiloya sahibim. Tüp bebek tedavisi ile çocuğum olabilir mi?

Tüp bebek tedavisinde yapılması gerekenler nelerdir?

 • Sigara kullanılıyorsa acilen bırakılmalı ve sigara içilen alanlardan uzak durulmalı,
 • Günlük 0.4 – 1 mg folik asit içeren vitamin hapı alınmalı,
 • Yeterli ve dengeli beslenilmeli,
 • Lifli besinler tüketilmeli,
 • Günlük en az 6 – 8 bardak, yani yaklaşık 2 litre su içilmeli,
 • Düzenli olarak yürüyüş, yüzme, pilates gibi egzersizler yapılmalı,
 • Yumurta toplama işlemine 3 gün kala 2-3 günlük bir cinsel perhiz yapılmalı, bu perhiz 5 günü geçmemeli,
 • Enfeksiyon söz konusu ise mutlaka doktorla görüşülmeli ve tedavi edilmeli,
 • Yumurtalık uyarıcı iğneler akşam saat 4.00 – 8.00 saatleri arasında yapılmalı,
 • Antibiyotik gibi kullanılması gereken yeni bir ilaç söz konusu ise mutlaka tedaviyi yapan doktorla görüşülmeli,
 • Enjeksiyon ilaçları buzdolabında saklanmalı,
 • Ağrı varsa sadece doktorun reçete ettiği parasetamol içeren ağrı kesiciler kullanılmalı,
 • Kol veya karından yapılan enjeksiyonlarda, iğneyi çıkardıktan sonra enjeksiyon bölgesi 6 saniye süreyle hafifçe parmakla basılı tutulmalı,
 • Yumurta toplama işlemi sonrası günde yaklaşık 2-3 litre sıvı tüketilmeli,
 • Tüm iğneler bildirilen zamanda, şekilde ve miktarda yapılmalı,
 • Bazı hormonları baskılamak amaçlı olarak doktorun önerdiği ilaçlar düzenli olarak kullanılmalı,
 • Tedavi öncesi; Hepatit B ve C taraması, HIV, Rubella IgG, kan sayımı, kan grupları tayini yapılmalıdır.

Kaynaklar

1- Textbook of Assisted Reproductive Techniques: Two Volume Set 5th Edition David K. Gardner, Ariel Weissman, Colin M. Howles, Zeev Shoham 

2- Speroff’s Clinical Gynecologic Endocrinology and Infertility Hugh Taylor 9th Edition

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
 • Özge tatlı :

  16 Nisan 2020

  Merhaba hocam tüp bebek tedavisi uygulandı yalnız 12.günün sonunda kan testinde negatif aldım 0.552 oranla değişme durumu olabilirmi

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   21 Nisan 2020

   Olmaz maalesef gecmis olsun

    Cevapla
 • Elcin O :

  31 Mart 2020

  Merhaba Bülent bey,

  Ben 38 yaşımdayım, 19 Mart da 6 tane kaliteli yumurtadan oluşturulan 2 taze embriyo transferi yapıldı. Kalan embriyolarımı da dondurdular.

  Dün kan testi yapıldı ve değer 3,5 çıktı malesef negatif.

  Rahimde herhangi bir problemim yok tüplerde de sorun yok acaba neden tutmamış olabilir? Doktorum embriyolarımın gayet iyi kalitede olduğumu söylemişti ve gayet umutluyduk.

  Tekrar denemek için dondurulmuş emriyoları ne zaman enjekte ettirebilirim? Ne kadar beklemem lazım? Bir de aldığım progestrone ve kan sulandırıcı iğneleri bıraktım. Ne zaman tekrar regly olurum? Teşekkürler

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   01 Nisan 2020

   Gecmis olsun oncelikle bircok faktor rol oynuyor sizi ve embryolari degerlendirmeden yorum yapmak dogru olmaz 10 gun icinde adet olursunuz tekrar gecmis olsun

    Cevapla
 • sibel :

  23 Mart 2020

  Hocam ben tup bebek tedavisi gordum 12.gun beta hcg degerim 20.70 cikti tekrar 15.gun yaptirdim 15.20 ye dusmus sizde tekrar yukselirmi neden dusmus yardimci olursaniz sevinirim

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   24 Mart 2020

   Biyokimyasal gebelik fakat sifirlananan kadar takip etmelisiniz

    Cevapla
 • Melisa :

  23 Mart 2020

  Hocam merhabalar. Embriyo transferinden 1 ay öncesi histerskopi ile çizik atma işlemi uygulandı. Bir takım durumlardan dolayı transfer çizik atma işleminden 3 ay sonrasına kaldı. Bu durumda çizik atma işlemi 3 ay sonrası için de aynı etkide ve başarı olasılığında olacak mıdır? Veya tekrar bu işlem gerekecek midir. Vereceğiniz bilgiyi sabirsizlikla bekliyorum iyi çalışmalar şimdiden teşekkürler..

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   24 Mart 2020

   Transfer yaptirabilirsiniz

    Cevapla
 • S. A :

  16 Mart 2020

  Merhabalar Bülent Hocam , 31 yaşındayım , 3 senelik evliyim,3 ay letu , 2 ay gonal-f kullandım tutmadı bebek.hsg filmim çekildi temiz çıktı 2 tüpümde açık , adetim düzenli , kistim yok , eşimin spermide düzgün bir problem yok, sebepsiz infertile teşhisi konuldu.aşılama yaptırmadık direk tüp bebek yapmaya karar verdik.doktorum menopur 225 ml ilaca başladım 4 gün kullandım ,4 gün kontrole gittiğimde 10 adet yumurtan var ama arkada 8 adet kıpırdamayan 2 adette normal yumurtan var dedi.ne demek bu nasıl bir yol izlemeliyim ne yapmam gerekiyor.yardımcı olurmusunuz teşekkür ederim şimdiden.sizede geleceğim işlerimi topladıkdan sonra.kolay gelsin iyi günler.

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   16 Mart 2020

   Baska dr hakkında yorum yapmamız doğru olmaz maalesef.

    Cevapla
 • Eda U. :

  09 Mart 2020

  Hocam merhaba, yaşım 39 dondurulmuş embriyo ile transferim yapıldı bugün 2.günüm , daha önce 3 kez taze transfer yapılmıştı tutmadı, bu tedavimde rahim hazırlığında 5 gün femera günde 2 kez , daha sonra ovitrelle ve ovitrelleden yani çatlatmadan 2 gün sonra duphaston 3*1 kullandım 4 gün sonra da transferim oldu transfer günü tahlilimde e2 274 progesteron 36 çıktı , 2 embriyo transfer edildi, merak ettiğim taze transferlerde progesteron 1,5 altında isteniyordu bu progesteron değerinle yani 36 ile transfer tutar mı???östrojen desteği için de estrofem kullanmıyorum öncekilerde kullanmıştım doktorum gerek yok dedi ama östrojen desteği tutunmada etkili değil mi,???? cevap verirseniz sevinirim

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   14 Mart 2020

   Catlatma ignesi gunu progesteron 1.5 degerinin uzerindeyse dondururuz . Her klinigin yaklasim farkli olabilir

    Cevapla
 • V. Veli :

  09 Mart 2020

  Merhabalar,
  Ben 42 yaşındayım,2016 ağustos ayında promenopoz dönemine girdim,son 3 yıldır hiç adet görmüyorum.
  2017 mart ayında Bahçeci Altunizade de tedavi gördüm amh hormonu 0.01 di ve
  yumurta kalitesiz geldi dediler, 2. tedaviye maddi olarak gücümüz
  yetmedi.Çok üzüldüm hala prozac kullanıyorum.En son doktora gittiğimde (ağustos 2019) 2 yumurtanız var biri çok küçülmüş,dedi doktor.Hangi tüp merkezini arasam,gelin tedaviye başlayalım diyorlar.
  Sizce anne olma şansım var mı?
  Teşekkür ederim

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   09 Mart 2020

   Merhabalar

   En kısa sürede dönüş yapacağız

   Saygılarımla.

    Cevapla
 • Ceylan :

  06 Mart 2020

  Merhaba ben 15 senenin sonunda 3. Tüp bebek denemesinde ikiz gebe kaldım ama biri hić gelişmedi birinin 6 haftalıkken kalbi durdu 4 nisanda küetaj oldum dondurulmuş embriyolarım var birkez daha denemek için ne kadar beklemeliyim

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   09 Mart 2020

   2 ay ara vermelisiniz gecmis olsun

    Cevapla
 • emrah :

  06 Mart 2020

  10 gün önce inönü üniversitesi tıp fakültesinde ikinci defa tüp bebek tedavisi denedik başarısız oldu. Eşimin yumurtaları büyümediği için toplanamadı. Erken menopoz riski var tekrar sizin tedavinize başvurmak istiyoruz.

   Cevapla
 • M. S :

  05 Mart 2020

  Hocam merabalar bende pco var 30 yaşındayım ama kan degerlerim lh lar progesteron vs herşey normal yumurtlamamda normal kilomda eşimdede bi sıkıntı yok fakat 1 kez aşılama 1 kez tüp bebek denedim olmadı ve ohss geçirdim 1 hafta hastanede yattım ölüyodum nerdeyse tekrar denemekten çok korkuyorum ne önerirsiniz? ve regli bitince sağ alt karında bir şişlik oluyor gitmedigim prof kalmadı her ay regli bitiyor bikaç gün sonra oluşuyor şişlik ağrıya dönüyo beynimden ateş cıkıyo gibi oluyo sonra idrar kıpkırmızı oluyo o neyse heralde patlıyo ve geçiyo her ay 3 gün sürüyor bu ne olabilir fikriniz varmı her bölüme gittim apandist degil böbrek degil kaç kes ulatrasonlra girdim taş kum degil irretable spazm olabilir diyolar başkada bişi bulamadılar normalde yememde içmemde sıkıntıda yokki bagırsakta sorunum olsun bunun yumurtlamayla bir alakası olabilirmi acaba?

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   05 Mart 2020

   Endometriosiz olabilir mesane sistoskopisi varmi ?

    Cevapla
 • İsimsiz :

  04 Mart 2020

  Merhaba bir yıldır bebek sahibi olmaya çalışıyorum ancak kısmet olmadı henüz doktora gittim ultrason çektiler bir sorun olmadığını söylediler ancak başka bir şey vAr mıdır bilmiyorum yoksa ultrason kesin sonuç kabul edilebilir mi?

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   04 Mart 2020

   Tek basina ultrason bilgi vermez esinizle birlikte degerlendirmemiz gerekli.

    Cevapla
 • Ş.Z.G :

  03 Mart 2020

  Hocam tüplerim tıkalı olduğu için tüp bebek tedavisiyle hamile kaldım. 5. Gün embriyosu transfer edildi tek yumurta ikizim oldu lakin 18+4 haftamda suyum geldiği için bebeklerim ölü doğdu. Değerlerim normaldi herhangi sorunum yok tüp tıkanıklığı dışında. Şuan ne yapmalıyım ameliyat mı denemeliyim tekrar tüp bebek mi yaptırmalıyım?

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   04 Mart 2020

   Cok gecmis olsun rahim filminizi gormeden yorum yapmak dogru olmaz

    Cevapla
 • S.T :

  03 Mart 2020

  ben tüp bebek tedavisi görüyorum estradiol e2 bugün 992,60 ng/ normalmi yumurta toplamak için kaça ulaşmalı?

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   03 Mart 2020

   Yumurta toplamak icin belli bir deger yok folikul boyutu onemli

    Cevapla
 • S. K :

  03 Mart 2020

  Hocam tüp bebek transfer sonrasi 2.günden sonra regl olucak gibi karin sancisi ve hergün devam eden agri normal mi?

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   03 Mart 2020

   Merkezinize durumu bildiriniz.

    Cevapla
 • Nur egemen :

  03 Mart 2020

  Mrb eşim varikosel ameliyat oldu bir buçuk sene tedavi gördü bu zamana kadar tek hücre çıkıyordu enjektör le çekildi sperm yikama yapıldı ama çıkmadı bendede rahim T şeklinde dar denildi ameliyat oldum ve tüp bebek için tedavi gördüm ve adetimde yumurtam bir tane gözüktü folik denildi yardımcı olurmusunuz

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   03 Mart 2020

   Anlattiklariniza istinaden azalmis yumurtalik rezerviniz var gibi gorunuyor esinizde siz de de son donemde yeni gelismelerden faydalanabilirsiniz fakat muayene etmeden yorum yapmak bu asamada uygun olmaz

    Cevapla
 • Burcu :

  28 Şubat 2020

  Merhaba, ben 42 yaşındayım ve sonradan edinilmiş hipo hipo hastasıyım. 3’ü transferli toplamda 6 tüp bebek tedavisi geçirdim. Maalesef başarı elde edilmedi. Bu 6 tedavide toplamda 38 yumurta toplandı, transferle hep 3.gün embriyosu idi. Ana problem hem rezerv hem kalite.

  Menogon yada menopour kullandım 450.Artık ne yapmalıyım bilmiyorum, doktorlar yumurta çıktığı sürece devam diyorlar ama sizin farklı bir öneriniz olur mu hocam ?

  Şimdiden teşekkür ederim.

   Cevapla
 • Ayşe :

  28 Şubat 2020

  5 şubatta transfer işlemi yapıldı. 11 Şubatta yapılan ilk Beta HCG değerim 266, iki gün sonra 470 ve bugün 811. Her ölçümde iki katı artmamış. Bu durumda sağlıksız bir gebelik diye mi düşünülür.Kese oluşuncaya kadar kaç gün beklemeliyim. Lütfen kısa süre de cevaplar mısınız? Teşekkür ederim.

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   02 Mart 2020

   İki kati derken %68 aslinda sonuclara gore sagliksiz demek dogru olmaz 1500 uzerine vajinal usg kese gorulebilir

    Cevapla
 • Özgür D. :

  27 Şubat 2020

  Merhaba hocam.Tüp bebek transferi 3 ay öncesi toxoplazma testi yaptırmıştım.Toxoplazma igm 1.68 ve pozitif çıktı. Toxoplazma ıgg ise negatif.tedavi öncesi değerleri doktora gösterdim ama umursamadi. Tetten tam 3 ay sonra transferim gerçekleşti ve sonucum pozitif çıktı yani gebeyim. Tekrar toxoplazma testi yaptırınca Toxoplazma igm 1.65 ve pozitif çıktı. Toxoplazma ıgg ise yine negatif.Bebekte sorun olur mu?

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   27 Şubat 2020

   Avidite testi de yaptiriniz

    Cevapla
 • Ayse erdor :

  16 Şubat 2020

  Aşilamadan sonra nelere dikkat etmeliyim.istirahat gereklimi calişabilirmiyim. Tutunmasi için ayrıca yapabileceğim birşey varmı. Yeme icmede neler yasak

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   17 Şubat 2020

   İstirahatin kanitlanmis etkisi yok ertesi gun normal yasantiniza devam edebilirsiniz.

    Cevapla
 • merve :

  14 Şubat 2020

  Merhaba hocam ben polikistik over hastasıyım gecen ay klomen tedavisi gördüm doktorum ilk kullanım olduğu için 5 gün günde 1 tane ile başladı. 10 gün sonra kontrole gel dedi. Kontrol günü yumurtamın çok küçük olduğunu söyledi. Yumurtalarımın büyümesi için ne yapmalıyım ilaç önerir misiniz?

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   15 Şubat 2020

   Klomen dozu arttirilabilir yine olmazsa asilama yada ivf onerebiliriz.

    Cevapla
 • Ümit :

  14 Şubat 2020

  Merhaba hocam Tansu hocam bana tse ameliyat yapalım dedi bende sperm morfoloji si sıfır tse ile morfoloji si düzgün sperm bulma şansımız var mı tüp bebek tedavisi ne ne kadar şans olur

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   15 Şubat 2020

   gecmis olsun 0 (533) 580 14 81 bu numaradan detayli bilgi randevu alabilirsiniz.

    Cevapla
 • Vüsalə Lətifova :

  14 Şubat 2020

  Merhaba hocam Azerbaycandan yaziyorum.31 yaşındayım eşim 36 yaşında…polkistik over hastasiyim gen kizken adet olamama sorunu ile doktora basvurdum ve kendiliginden normal adet olamiyordum ilaclarla oluyordum (yarina ,diana-35, dyufaston)…evliliyim 7 ci yilina girmisim …defalarca stimulyasyon etdim folikul yetisdi catladi gebelik olmadi…2 yil once laparaskopik over diriling ameliiayi oldum yine gebelik olmadi ve adetim duzene girmedi…Baküde 2 defa aşılama ve 1 tüp bebek yaptık sonuç negatif…AMH değerim 10.1 çıkdı. Polip, myom yok her iki tüpüm açık , eşimdede normal ciddi bir sorun yok…Ben ne yapmalıyim ne önerirsiniz,? Biz tüp bebek için gelsek direkt mi başlamalıyız ya önceden ön görüşmeyemi gelmeliyiz?, yol uzak oldugu icin ve masrafli oldugu icin 1 defa gelmek istiyoruz ….ben ne yapmaliyim tüp bebekle şansim ne kadar?

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   15 Şubat 2020

   gecmis olsun 0 (533) 580 14 81 bu numaradan detayli bilgi randevu alabilirsiniz.

    Cevapla
 • Burcu tıngır :

  04 Şubat 2020

  Merhaba hocam sizi çok seviyor ve yakından takip ediyorum ben 10yıllık evliyim çocuğumuz olmadı eşimde hiç sperm yok hepsi ölü dedi doktorlar doğuştan yumurtalıkları sperm uretmiyo dedi doktor tedavi görmedik birdaha ama eşim 2ay önce sperm testi yaptırdı ve hepsi ölü çıktı yine bize yardımcı olabilirisiniz hocam lütfen

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   05 Şubat 2020

   Günümüz teknolojileri ile sperm elde edebiliyoruz. Ameliyat koşullarında testisden örnekler alıp sperm arıyoruz veya plazma tedavisi gibi farkli tedavi önerilerimiz oluyor. Bu nedenle eşinizin detaylı üroloji muayenesi ile sizinle birlikte çift olarak değerlendirmeliyiz. Saygılarımla…

    Cevapla
 • Elif. K :

  31 Ocak 2020

  35 yaşındayım dört yıllık evliyim.eşimde sprey şekil bozukluğu krugere göre 0 çıktı aşılama bizim için zaman kaybı mıdır? tüp bebek tedavisi başarıya ulaşabilir? mi bunun dışında hormon tahlillerim ve rahim filminde herhangi bir sıkıntı çıkmadı

   Cevapla
  • Bülent Tıraş :

   31 Ocak 2020

   Aşılamada sperm sayısı ve hareketi önemlidir. Bunlardan bahsetmemişsiniz.ancak her şeyin normal olduğu bir çiftte aşılamanın vereceği gebelik oranı %15-20 yi geçmez.yumurta rezervinize göre ve filminizin değerlendirilmesine göre danışmanlık verilmesi daha uygun olur.

    Cevapla
 • Merve. K :

  31 Ocak 2020

  hocam merhaba ben 40 yaşındayım. 7 yıllık evliyim. eşimin sperm hızı yavaştı ve hiç hamile kalamadım. 5 gündür tüp bebek tedavisi ile iğne yapmaya başladık ama yumurtalarda gelişme olmadığı söyleniyor. bugün ultrasonla bakıldı istenilen boyuta gelmediği söylendi. 2 gün sonrasına tekrar bakılacak ve tedavi durdurulacakmış. bu kadar kısa sürede anlaşılması mümkün mü? bu konuda bilgileriniz istiyorum benim için çok önemli dönüşünüzü bekliyorum şimdiden çok teşekkür ederim. iyi çalışmalar.

   Cevapla
  • Bülent Tıraş :

   31 Ocak 2020

   Folikül dediğimiz yumurta keselerinin ilaç tedavisi ile ortalama 10-12 günde günlük olarak belirli değerlerde artacak şekilde büyümesi gerekir.Eğer bu süreçte istenen büyüme oranları elde edilemez ise tedaviye yanıtsızlık nedeniyle tedavi iptal edilir.

    Cevapla
 • Esra :

  29 Ocak 2020

  Hocam merhaba.11 yıllık evliyim.4 tane gebelik kaybı yaşadım.1 tane normal yoldan hamile kalarak sağlıklı doğum yaptım.gebelik kayıplarımdan sonra 13. ve 14. kromozomlarımda translokasyon olduğunu öğrendim.Tüp bebek tedavisi önerdiler. İlk denememi 3 yıl önce yaptım.14 yumurta toplandı.4 tanesine CGH işlemi yapıldı.1 tanesi sağlam geldi transfer yapıldı fakat tutmadı.İkinci denememi iki ay önce yaptım.13 tane yumurta çıktı fakat döllenmede sıkıntı olduğunu 5 tanesinin döllendiği söylendi.2 tanesi CGH işlemine gitti fakat hiç biri normal çıkmadı.Öğrenmek istediğim benim denediğim yöntemler dışında önereceğiniz başka bir yöntem varmı? Normal yoldan hamile kalmayı denesem engelli bir bebek dünyaya gelme ihtimali nedir? Şimdiden çok teşekkür ediyorum.

   Cevapla
  • Bülent Tıraş :

   29 Ocak 2020

   Translokasyonda sağlıklı embriyo bulma oranı%25.dir.sizin için genetik taramalı tüp bebek tedavisi daha uygun bir yaklaşım olur.standart tüp bebek ve doğal yollardan gebelikte düşük yapma riskiniz artar. Sağlıklı embriyo bulunduktan sonra neden tutunamadığı konusunda araştırma yapılıp tutunmaya yardımcı tedaviler uygulanabilir

    Cevapla
 • Zeynep. K :

  26 Ocak 2020

  Merhaba hocam;
  Ankara Hacettepe Üniversitesinde 3 kez Tüp Bebek tedavisi gördüm. bende 5. ile 18 kromozomlar arası translokasyon var. Bu yüzden NGS yöntemi ile 5. güne çıkan embriyolar incelemek için genetiğe gönderiyoruz.
  1. tüp bebek tedavimde 7 tane yumurta toplandı, olgun olan 5 yumurta döllendi3. güne kadar 5 embriya yaşadı fakat 5. güne sadece 1 embriyo kaldı ve genetikten olumsuz sonuç geldi.
  2. tüp bebek tedavimde ise 16 tane yumurta toplandı, olgun olan 14 yumurta döllendi. 3. güne kadar 10 embriyo yaşadı, 5. güne ise sadece 1 embriyo kaldı ve genetikten yine olumsuz sonuç geldi
  3. tüp bebek tedavimde ise 5 tane yumurta toplandı, olgun olan 5 yumurta döllendi blastgen &embryogen solüsyonunu da aldık ve kullandık 3. güne kadar 5 embriyoda yaşadı fakat 5. güne ise sadece 1 embriyo kaldı ve genetikten yine olumsuz sonuç geldi.
  Hocam 3. güne kadar embriyo sayısı iyi fakat 5. güne hep 1 tane embriyo kalıyor. Sizce sorun ne olabilir???
  Yada genetikteğe gönderdiğimiz 1 embriyonun sağlıklı çıkma ihtimali nedir???
  bana önerebileceğiniz herhangi birşey var mı???
  sorularımı cevaplarsanız cok mutlu olurum şimdiden teşekkür ediyorum.

   Cevapla
  • Bülent Tıraş :

   26 Ocak 2020

   İletişim Bilgilerinizi paylaşabilirseniz konu ile ilgili yardımcı olabiliriz.

    Cevapla
 • Nazlı. S :

  25 Ocak 2020

  Hocam ben tüp bebek için tedaviye başladım. Çarşamba günü 10 adet yumurta toplandı 5 adet kaliteli yumurtadan 1 adet yumurta döllenmiş. Benim sorum kalan 4 adet yumurtanın gün içinde döllenmesi olur mu. Kalan 4 yumurta imha mi edilir yardimci olursanız sevinirim

   Cevapla
  • Bülent Tıraş :

   25 Ocak 2020

   Yumurtaların içine sperm yerleştirildikten sonra döllenmenin gerçekleşmesi için beklenir.döllenmeyen yumurtalara daha başka bir işlem yapılamaz ve tekrar yumurta şeklinde dondurulamaz.

    Cevapla
 • Z. Ş :

  23 Ocak 2020

  Tüp bebek tedavisi kanser yapar mı. Ve tedaviden sonra doğum kontrol hapı kullanılır mı

   Cevapla
  • Bülent Tıraş :

   23 Ocak 2020

   Tüp bebek tedavilerinde kullanılan ilaçlar uzun süredir kullanılmakta olup mevcut dozlarda kansere neden olduğuna dair bir veri bulunmamaktadır. Sadece risk grubundaki hastalarda ilaç kullanım protokolleri dikkatle seçilmeli ve hastalar bu açıdan yakın takip altında olmalıdır. Doğum kontrol hapları her zaman yazılan ilaçlar değildir, hastanın muayene bulgularına göre hekim tarafından kullanılıp kullanılmayacağına karar verilir.

    Cevapla
 • H.s :

  22 Ocak 2020

  Merhaba Hocam,

  Gecen yil mayis ayinda bir dis gebelik gecirdim. Daha dogrusu kese görülmedigi ve hemen üzerine düsük oldugu icin „dis gebelik“ oldugunu söyledi doktorlar. 6 aydir tekrar deniyoruz. amh degerim 0.45. tekrar hamile kalabilir miyim? Tüp bebek tedavisine baslamali miyim? Tesekkür ederim simdiden cevabiniz icin.

   Cevapla
  • Bülent Tıraş :

   22 Ocak 2020

   Merhaba,AMH değeriniz oldukça düşük,bu nedenle en kısa zamanda yardımcı üreme tedavilerine yönelmenizi ve hsg filmi çektirtmenizi öneriyorum.

    Cevapla
 • ali :

  02 Aralık 2019

  Merhaba ben 43 yaşındayım ikinci tüp bebek denememde yumurta boş çıktı bu hep böyle mi olacak yoksa çaresi var mı

   Cevapla
 • nalan :

  17 Eylül 2019

  Hocam biz de prp ile tüp bebek yaptırmayı düşünüyoruz size gelmek istiyoruz fiyat ne kadar?

   Cevapla
 • Yasmin yılmaz :

  11 Eylül 2019

  Hocam merhaba, bende 2 adet cıkolata kıstı vardı, biri 10 cm biri 5 cm. 10 cm olan küstüm patladı ve acil ameliyat oldum 5 cm lik kist 3 cm e kadar düştü, 5 aydır gecıcı menopozdayım tüp bebek düşünüyorum ve 1 aydır balık yagı folık asit arı polen karısımları kullanıyorum Amf 0.8 sizce tüp bebekte başarı durumu nedır

   Cevapla
 • kasım :

  09 Eylül 2019

  Merhaba be 44 yaşındayım azospermi teşhisi kondu tüp bebek yaptırmak istiyoruz bana döner misiniz?

   Cevapla
 • Hülya :

  05 Eylül 2019

  Hocam tüp bebek yaptırmak istiyorum yurtdışından yazıyorum bilgi verebilir misiniz?

   Cevapla
 • Saadet gul :

  16 Mart 2019

  Bu yumurltalar ve spermler sentetik maddemlerin icindemi olgunlasiyor daha sonra yerlestiriliyor cok merak ediyorum..labaratur ortami derken nasil bir yol izleniyor

   Cevapla
 • Derya aymergen :

  11 Şubat 2019

  Merhaba hocam ben 28 yaşındayım 8 senelık evlıyım.Suana kadar çeşitli testler yapıldı hepsi temız çıktı ama 3 tane başarısız tüp bebegim oldu.En son bu ay yaptrdım 6 tane yumurtam vardı doktorum 1 tanesini yükledi ve birinci kalite oldugunu soyledi.Dörduncü gun yukleme oldu ama tutmadı.SERUM TEDAVİSİ oldugunu duydum bılgı verebılır mısınız? Bana uygun mu ? Siz yapıyor musunuz ? Şimdiden çok teşekkür ederim iyi günler

   Cevapla
  • Bülent Tıraş :

   09 Eylül 2019

   Merhabalar,

   0533 580 14 81 Neslihan hanımdan bilgi alabilirsiniz

    Cevapla
 • Öykü aydın :

  01 Şubat 2019

  Merhaba hocam ben 30 yaşındayım esim 32 1 yıldır korunmuyoruz daha öncesinde istege bağlı 1 kurtajim var fakat 1 yıldır bebek sahibi olamadik amh degerim 4.85 hormon değerlerim gayet iyi fsh 6.26 lh 5.22 eşimin sperm sonucu totalde 115 milyon sperm %35 ileri hareket %60 hareketsiz bu sonuclar sizce normalmi ikimizde sigara kullanıyoruz bunun etkisi olabilirmi ve klomen tedavisine basladik geçen ay olmadi siz ne önerirsiniz biraz daha beklemelimiyiz. Hsg cektirmem gerekirmi daha önce gebelik yasadigim halde.Polikistik olabilecegimi söyleyen dr oldu fakat diger doktorum yok dedi birde troidimde nodül var fakat troid hormonlarım normal.

   Cevapla
  • Bülent Tıraş :

   09 Eylül 2019

   Merhabalar,

   0533 580 14 81 Neslihan hanımdan bilgi alabilirsiniz

    Cevapla
 • özlem tükeltürk :

  22 Aralık 2018

  hocam ben 41 yaşındayım 10.12.2018 de 2 adet 9 hücreli embriyo transferi yapıldı. 10.gun bhcg 18.25 12 gün bhcg 23.90 cıktı.Bu durum normalmidir.ne yapmaliyim

   Cevapla
 • taylan :

  23 Kasım 2018

  mrh hocam.ben simdiki esimlen daha evlenmeden once 3 sefer cocuk aldirdim((( simdi evlendik cocuk sahibi olabilirmiyim?

   Cevapla
 • kazımova Şelale :

  30 Haziran 2018

  Merhaba doktor bey Ben 25 yasindayim 7 yildir evliyim Hic hamile kalmadim Evlendikden 6 ay sonra tedavi basladim amma sonuc yok Öncelikle polistik tehşisi konuldu Yumurtalama olmuyordu iki yildldan fazla olur amellyat oldum Yumuetaliklarim soyuldu Şimdide yumurtalama oluyor catlamiyor ilk zamanlar hormonel sorunum yoktu Amelyyatdan sonra Proloktin hormonum cok yuksek cikmaya basladi sonra dengelesdiridik amma yinede catlamiyor Bide doktor bey benim tuplerim dogasindan kurlusunda anormallik var bazi doktorlar bununla hamile kalamazsin diyor bazilari kalirsin amaeliyyat eden doktorda kalirsin demisdi bu olasiliklarla hamile kalmam münkunmu esimde hic bir sorun yok Şimdiden tesekur ederim

   Cevapla
  • Bülent Tıraş :

   09 Eylül 2019

   Merhabalar, 0533 580 14 81 Neslihan hanımdan bilgi alabilirsiniz

    Cevapla
 • Fatma Cebeci :

  03 Haziran 2018

  Merhaba sizi körfez marmara hastahanesinden dr. İsmail Yılmaz bey önerdi ben radyoterapi kaynakli menapoza girdim ama oncesinde 3 adet embriyo dondurulmustu 2 adeti transfer edildi ama tutmadi transfer oncesi estrofem evicap folio ve imom ilaclari sonrasinda ise bunlara ek olarak kan sulandirici igne progestan climara bant ve crione jel kullanildi son embriyo transfer edilmeden once daha fazla bilgi almak istiyorum bu tedaviler sizce yeterlimidir yoksa ek tedavi yontemleri varmidir

   Cevapla
 • Orkide günay :

  24 Şubat 2018

  Hocam unutum yazmayı 42 yaşındayım

   Cevapla
 • Orkide günay :

  24 Şubat 2018

  Mrb hocam ben Mart 2017 gebelik yaşadım fakat haziran düşük ile sonuçlandı …korunmadigimiz halde gebe kalamiyorum bu arada hsg problem yok eşimin sperm testi sonucu iyi dendi fakat amh 0.368 çıktı doğal yollarla çatlatma iğnesi ve aşılama ile gebe kalamiyorum tüp bebek önerildi tüp bebek araştırması yapıyoruz bu durumda hamile kalma şansım varmıdır tşkler

   Cevapla
 • fatme mustafa :

  13 Şubat 2018

  merhaba ben 28 yasindayim 4 yildan beri cocuk istiyoruz ama bir sekilde olmadi bende sorun yokk ama esimde sorun var morfoloji abnormal 99 normal 1 sizce tup bebek yapsak cocumuz olabilirmi

   Cevapla
 • ELİSA :

  03 Ocak 2018

  Merhaba,

  Ben 30 yaşındayım. 4,5 yıllık bir evliliğimiz var. Yaklışık 2,5 yıldır çocuk sahibi olmak istiyoruz ancak başarılı olamadık. 1 yıl geçtikten sonra dr. a başvurduk. Çatlatma ve aşılama yöntemleri denendi, sonuç elde edilmedi. Başka bir dr.dan fikir almak için gittik ve endokrine yönlendirilince haşimato hastalığımın olduğunu öğrendik, tedaviye başladık. 2 ayda tsh değerim normale döndü. Son yapılan değerlendirmede AMH 0,86 çıktı. Bir öncekinde AMH 1,18 idi. Rahim filmi normal, tüplerde ve rahimde bir sıkıntı yok. Eşimin sperm analizinde sorun olmadığı söylendi. Sizce tüp bebek denemelimiyiz? Fikir verirseniz sevinirim hocam.

   Cevapla
 • nazan :

  25 Aralık 2017

  hocam meraba ben 19 yaşındayım bana pirimer over yetmezlik tanısı konuldu ve ben adet olamıyorum tarlusalla adet olabiliyorum climera pech kullanıyorum cocugumun olmayacagını söylediler hemen evlenmem gerektigini söylediler bende tüp bebekle cocuk sahibi olabilirmiyim???

   Cevapla
 • ali :

  13 Eylül 2017

  Hocam manisadan yazıyorum hiç canlı spermim yok tüp bebek yapabilir miyim?

   Cevapla
 • Selma :

  31 Ağustos 2017

  Merhaba hocam biz de 3 kere tüp bebek denedik ama olmadı size gelmek istiyoruz bayramdan sonra. İnşallah sayenizde biz de çocuğumuza kavuşuruz.

   Cevapla
 • mine :

  31 Ağustos 2017

  Hocam methinizi çok duydum biz de çocuk sahibi olmak istiyoruz bize de yardımcı olur musunuz Konyadan yazıyorum

   Cevapla
 • neriman :

  30 Ağustos 2017

  12 yıl evlilik ve 6 başarısız tüp bebek denemesi.. Maddi hazırlık sonrası 7.ve son tedavimide hocamızda deneyeceğim inşallah…

   Cevapla
 • Nermin :

  30 Ağustos 2017

  Hic birsekil.hastaniz olmamama ragmen sizi uzun zamandir takip.ediyorum ve o minnak kuzulari ve basarinizi gordukce hocam cok sevibiyorum elinize yureginize saglik .rabbim.ilminizi artirsin cevremde cok kisiyede tavsiyede bulunuyorum rabbim.en yakinimdaki hasret cekenlerde nasipmeylesin inslalah.

   Cevapla
 • rabia :

  30 Ağustos 2017

  Inşallah bizim evimizede birgün güneş doğacak isde ogün benim doğum günüm olucak Ben de dünyanın en mutlu annesi olucam bütün hayatımı ona adicam

   Cevapla
 • UMUT :

  03 Mayıs 2017

  HOCAM MERHABA;

  BEN KAHRAMANMARAŞ TA YAŞIYORUM. 2007 YILINDA EVLENDİM 10 YILDAN BERİ ÇOCUK SAHİBİ OLAMADIM.

  ANKARA GÜVEN HASTANESİNE TEDAVİ İÇİN BAŞVURDUM. BENDE VARİKOSAL TEŞHİSİ KONULDU. TÜP BEBEK YAPILMADAN ÖNCE VARİKOSAL AMALİYATI OLMAM GEREKTİĞİ SÖYLENDİ VE 2011 YILINDA AMALİYAT OLDUM. BİR YIL BEKLEDİK VE OLMAYINCA YİNE ANKARA GÜVEN HASTANESİN DE TÜP BEBEK TEDEVİSİNE BAŞLANDI. 4 KEZ DENEMESİNE RAĞMEN SONUÇ BAŞARISIZLIK. DOKTORUMUZ BİZE OLUMSUZ HİÇ BİR ŞEYİN GÖRÜNMEDİĞİNİ LAKİN SONUCUN HER DEFASINDA BAŞARISIZ OLDUĞUNU ELİNDEN GELENİ YAPTIĞINI GEREKİRSE BAŞKA BİR YERDE DENEME YAPABİLECEĞİMİZİ SÖYLEDİ VE BİZ ORADA TEDAVİYE SON VERDİK. GEREK MADDİ SIKINTILAR GEREK PSİKOLOJİK SORUNLAR YÜZÜNDEN 2012 YILINDAN BERİ HERHANGİ BİR TEDAVİYE YÖNELMEDİM.

  ŞUAN BENİM YAŞIM 37, EŞİMİN YAŞI 35 OLDU.

  BU SAATTEN SONRA BİZİM BEBEK SAHİBİ OLMAMIZ MÜMKÜN MÜ ?

  YAKLAŞIK NE KADAR MASRAFIMIZ OLUR ?

  ORADA KAÇ HAFTA ? KAÇ AY ? KALMAMIZ GEREKİR?

  YENİDEN UMUTLANIP HAYAL PEŞİNDE KOŞMAK TA İSTEMİYORUM. BİZİ YÖNLENDİRİR SENİZ SEVİNİRİM.

  İLGİNİZE ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM.

   Cevapla
 • Esin yildiz :

  03 Nisan 2017

  Hocam merhaba. 10. Yil lik evliyim. Fsh 8.7 Lh 5.4 prolactin 26 , e2 degerim 55 . Amh degerim de 1.78 sizce asilamami tup bebekmi uygundur. Esimin sperm test sonuclari iyi. 2 yil once bir gebelik yasadim fakat 5 Aylik dogumla sonuclandi

   Cevapla
 • ayshe jamie :

  25 Ağustos 2016

  selamlar

  ben 40 yasindayim bundan 1.5 yil once tup bebek yaptirdim fakat basarisiz oldu. yaptirdiktan 3 gun sona yollculuk yapmam gerekirdi ve yollculugum 10 saat surdu ucakla.
  sizce yollculuk sakincalimiydi? daha sonra kac kez doktora gittim . farkli doktorlara ve benim vucut islevlerimin yasima gore cok iyi oldugu ve hic bir problem bulunmadigini soyledi doktorlar ayrica yapilan butun testlerde de butun degerlerim iyi cikti. gecen ay yaptim en son istenen testleri. esimin semen testinde %5 normal ve 60 milyon sperm sayisi cikti. sizce biz normal yollardan cocuk sahibi olabilirmiyiz? yoksa tup bebek mi yapmamiz gerekir? tesekkurler

   Cevapla
 • Naciye canpolat :

  23 Ağustos 2016

  Merhaba hocam ben 40 yaşındayım üç kes düşük ile sonuçlanan gebeliğim oldu. Mitoslarım vardı ameliyat oldum. İğleştikten sonra tüp bebek düşünüyoruz. Olumlu sonuç alırmıyız. Anne olmak istiyorum. Tşk

   Cevapla
  • Bülent Tıraş :

   24 Ağustos 2016

   Merhaba,

   Tüp bebek ücretleri konusunda detaylı bilgi için Koordinatörüm Neslihan Hanıma ulaşabilirsiniz. 05335801481

    Cevapla
 • Damla :

  17 Ağustos 2016

  Bizde 5 yıl önce Bülent Hocaya tüp bebek yaptırdık. Öyle korkulacak bir tedavi değil. Kimse kulaktan duyma bilgilerle kendilerini annelik babalık duygusundan mahrum bırakmasın.

   Cevapla
 • Saide :

  17 Ağustos 2016

  merhaba hocam. Tüp bebek yaptırdım. Beta HCG değerim pozitif görünüyor ama kahverengi akıntım var bi sorun mu var acaba ?

   Cevapla
  • M.Bülent TIRAŞ :

   17 Ağustos 2016

   Merhaba,

   Detaylı bilgi almak için 0533 580 1481 numaralı telefondan asistanım Neslihan Hanım’a ulaşabilirsiniz.

    Cevapla
 • Gülistan :

  17 Ağustos 2016

  Hocam Eşimin sperm sayısı çok az ve hareketliliği düşük ve benim yumurtalıklarım az sayıda yumurta üretiyor. Doktor bu yüzden normal yolla hamile kalamayacağımı söyledi. Bizde tüp bebek yaptırmayı düşünüyoruz. Tüp bebek tedavisiyle hamile kalabilir miyim

   Cevapla
  • M.Bülent TIRAŞ :

   17 Ağustos 2016

   Merhaba,

   Detaylı bilgi almak için 0533 580 1481 numaralı telefondan asistanım Neslihan Hanım’a ulaşabilirsiniz.

    Cevapla
 • Özlem :

  17 Ağustos 2016

  Benim normal yoldan gebe kaldım ama bebek gelişmediği için düşükle sonuçlanmıştı. Artık normal yoldan hamile kalamıyorum. Tüp bebek yaptırsam böyle bir sorunla karşılaşma riskim var mı ?

   Cevapla
  • M.Bülent TIRAŞ :

   17 Ağustos 2016

   Merhaba,

   Detaylı bilgi almak için 0533 580 1481 numaralı telefondan asistanım Neslihan Hanım’a ulaşabilirsiniz.

    Cevapla
 • fatma :

  17 Ağustos 2016

  40 yaşıma girdim.hamile kalmak için doktora gittiğimde erken menopoza girdiğimi öğrendim. Oğlum 10 yaşında ve ona kardeş istiyoruz.

  Doktor yumurtalarımın küçüldüğünü söyledi. Benim hamile kalma şansım var mı acaba?

   Cevapla
  • M.Bülent TIRAŞ :

   17 Ağustos 2016

   Merhaba,
   Detaylı bilgi almak için 0533 580 1481 numaralı telefondan asistanım Neslihan Hanım’a ulaşabilirsiniz.

    Cevapla
 • Müjgan :

  19 Haziran 2016

  Doktor bey merhaba yaklaşık 3 yıllık evliyiz 5 ay gibi bir süredir korunmayı bıraktık hala hamile kalamıyorum.yumurtlama gününe takiben ilişkiye giriyoruz. iki ayrı doktora gittim hiçbir sıkıntının olmadığını söylediler.Acaba biz mi acele ediyoruz ?yardımlarınız için teşekkürler.

   Cevapla
  • Bülent Tıraş :

   19 Haziran 2016

   Merhaba,

   Yaşınızı, yumurtalık rezervinizi, rahim ve tüplerinizin durumunu, eşinizin semen analizi sonucunu bilmeden bu konuda size bir danışmanlık verilmesi doğru olmaz. Ancak bilmelisiniz ki her şeyin normal olduğu bir çiftte düzenli cinsel birliktelik ile gebelik elde etme şansı %3.2- 9.4 arasında değişiklik göstermektedir. Bu nedenle size önerim alanında deneyimli infertilite ile ilgilenen bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızdır. Yardımcı üreme tedavilerinde başarı tedavi gördüğünüz merkezin ve o merkezin çalışmış olduğu laboratuvarın kalitesi ile doğrudan ilişkilidir. Bu nedenle merkez seçimlerinde önceliğiniz gebelik oranları yüksek merkezleri seçmek şeklinde olmalıdır.

    Cevapla
 • Derya :

  19 Haziran 2016

  Merhaba hocam 10 senelik evliyim 9. Yaşında bir kızım var 2 senedir yeniden bebeğinizin olsun istiyoruz fakat olmadı 4 ay önce gittiğim bir doktor prolaktin değerinin yüksek olduğunu (25.4)referansı az aştığı için ilaçla bir kaç içinde düzeleceğini söyledi parlodel yarım tablet ilaç kullanıyorum bunun yani sıra dört aydır çatlatma iğnesi hap vs bir kaç ilaç kullandım ensonda üç adet tüp bebek iğnesi vurundum çatlama asamam geç oluyordu diye sertleşme de kullandım bir kaç gün adetime on gün var ben bir kaç belirti hissediyorum ama uygulanan bu tedavilerin ne kadar doğru olduğunu ogrenemek istiyorum çünkü sürekli hormon ilacı aldığımdan hem Psikolojik hemde fiziken etkileniyorum sizce bu tedavilere devam etmelimiyim bu tedaviyle bu ay hamile kalacaksın diyor doktor sizce ne olur cevap yazar misiniz

   Cevapla
  • Bülent Tıraş :

   19 Haziran 2016

   Merhaba,
   2 yıldır ikinci bir çocuk isteminizin olduğundan bahsetmişsiniz. Yumurtalık rezervinizi, rahim ve tüplerinizin durumunu, eşinizin semen analizi sonucunu bilmeden bu konuda size bir danışmanlık verilmesi doğru olmaz. Çocuk isteminize yönelik olarak da yumurtlama tedavisi almışsınız. Bahsetmiş olduğunuz yardımcı üreme tedavisinin gebelik verme oranı düşüktür. Size önerim 7-10 günlük bir adet gecikmesi olması halinde gebelik testi yapmanızdır. Yardımcı üreme tedavilerinde başarı tedavi gördüğünüz merkezin ve o merkezin çalışmış olduğu laboratuvarın kalitesi ile doğrudan ilişkilidir. Bu nedenle merkez seçimlerinde önceliğiniz gebelik oranları yüksek merkezleri seçmek şeklinde olmalıdır.

    Cevapla
 • Kadriye :

  19 Haziran 2016

  Merhaba 10 mayıs da tüp bebek transferi yapıldı fakat 2 gündür kirli bir sekildi koyu renkte kanamalarım oluyor ve aşırı derecede bel ve karin ağrısı da var bebeklerim üçüz

   Cevapla
  • Bülent Tıraş :

   19 Haziran 2016

   Merhaba,

   Gebeliğin 20. haftasında önce yaklaşık olarak %25-30 gebede az ya da çok vajinal kanama olabilmektedir. Parlak kırmızı renkte olan kanama taze –yeni kanamayı; koyu kahverengi kanama ise daha erken dönemde olup kesilen eski kanamayı düşündürür. Kanamanın miktarı fazla ve parlak kırmızı renkte ise düşükle sonlanma ihtimali daha fazladır. Bu kanamaların nedeni tam olarak bilinmemektedir. Bazen düşük tehdidi, fetüsteki kromozomal bozukluklar, çoğul gebelikler, rahmin doğuştan gelen anormallikleri, kanama pıhtılaşma bozuklukları, endokrin bozukluklar, plasental gelişim bozuklukları da bu kanamalara neden olabilmektedir. Kanama şikayeti gebelikte her zaman için önemlidir ve ihmal edilmemelidir. Düşük tehdidine yönelik olarak yatak istirahati, cinsel ilişki yasağı ve progesteron içeren ilaçlar önerilmektedir. Bu süreçte bol su tüketmenizi, kafeinli içeceklerden kaçınmanızı ve yine rahim kasılmalarını tetikleyebilecek bitki çaylarından uzak durmanızı öneririz. Yakın zamanda kontrole gitmediyseniz size önerim gebeliğinizi takip eden kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızdır.

    Cevapla
 • Saliha :

  15 Haziran 2016

  HOCAM MRB BEN D VİTAMİNİ ALDIM GEBE KALMAYI KOLAYLAŞTIRIYOMUŞ BİRDE ARI SÜTÜ KULLANIYORUM SAF OLARAK SİZCE DOĞRUMU YAPIYORUM DANIŞMAK İSTEDİM

   Cevapla
  • Bülent Tıraş :

   15 Haziran 2016

   Merhaba,

   Yaşınızı, yumurtalık rezervinizi, rahim ve tüplerinizin durumunu, eşinizin sperm analizi sonucunu paylaşmamışsınız. Bu nedenle gebelik şansınız ile ilgili bir yorum yapılması doğru olmaz. Bahsetmiş olduğunuz şeyleri kullanmanızda bir sakınca bulunmamaktadır. Ancak D vitamini takviyesi almadan önce vücudunuzdaki vitamin düzeyine baktırmanızı ve eksiklik var ise takviye almanızı öneririm. Yapılan çalışmalarda gebelik için en uygun D vitamini düzeyinin 30 ng şeklinde olduğu bulunmuştur. D vitamini güneş ışığına maruz kalan vücudumuz tarafından 30 dakika içinde sentezlenebilmektedir. Günde 15 dakika el kol ve yüzümüzün güneşe maruz kalması yeterlidir ve bunun hafta 4-6 kez yapılması da önemlidir. Yağlı balıklar, süt ve süt ürünleri, karaciğer, tahıl ve portakal suyu gibi besinlerle D vitamini ihtiyacı karşılanabilmektedir.

   Arı sütü ve polen kullanan kadınlarda yumurtlama dönemi sorunlarının azaldığına ve yine erkeklerde sperm sayısının arttığına dair yayınlar bulunmakla birlikte bu alanda daha fazla kontrollü çalışma yapılmasına ihtiyaç duyulmaktadır.

   Size önerim alanında deneyimli infertilite ile ilgilenen bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurarak muayene olmanız ve muayene bulgularınız neticesinde çocuk isteminize yönelik olarak size en uygun seçenekler hakkında bilgi almanızdır.

   Saygılarımla,

   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

    Cevapla
 • Aslı :

  03 Mayıs 2016

  Hocam ben bundan iki ay önce 6 aylık dogum yaptım ve bebeğimi kaybetim sezaryen dogum oldu rahim ağzı yetmezli tehşihsi kondu yeniden cocuk istiyorum ama tedavi görmem gerekir mi yada aynı seyi tekrar yaşarmıyım önceki hamileliğimde 4 yıl tedavi gördüm 2. Aşılama sonucunda hamile kalmıştım ama cok sancılı bi hamilelik gecirdim

   Cevapla
  • Bülent Tıraş :

   03 Mayıs 2016

   Merhaba,

   Serviks, anne rahminin en alt kısmı olup, vajinaya açılan bölümdür. Normal hamilelik esnasında hamileliğin sonuna kadar kapalı kalır. Bazı gebelerde ise rahim ağzı, sürekli gelişen ve büyüyen bebeği taşıyabilecek güce sahip değildir. Serviksin gebelik esnasında doğum sancıları oluşmadan, vaktinden çok önce açılmaya başlamasıyla rahim ağzında bir yetmezlik ve bunun sonucunda da doğum gerçekleşebilir. Her 100 anne adayının 12’si rahim ağzı yetmezliği sorunuyla karşı karşıya kalmaktadır. Servikal yetmezliğe neden olan bazı durumlar vardır ancak çoğu zaman altta yatan bir neden bulunamaz (uterin anomaliler, rahim ağzı ameliyatları, çoğul gebelikler, polihidramnios, sık yapılan histeroskopi ve servikal dilatasyon cerrahileri, daha önce müdahaleli ve zor doğum yapmış olmak, doğumda serviksin yırtılmasına bağlı oluşan servikal yaralanmalar, sık aralıklarla yapılan doğumlar, kürtaj ameliyatları, myomlar).

   Servikal yetmezlik tanısı, jinekolojik muayene yoluyla rahim ağzının, ultrasonografik inceleme ile serviksin şekil ve uzunluğunun birlikte değerlendirilmesi ve hastanın daha önceki gebelik kayıp öyküleri ve geçirdiği operasyonların incelenmesi ile konulabilir. Bu amaçla hegar bujileri kullanılmaktadır. Servikal yetmezlik şüphesi olan anne adaylarına belirli aralıklarla vajinal ultrason yapılarak servikal uzunluğun ölçülmesi ve bebeğin amniyon kesesinin serviks kanalı içinde hunileşme oluşturup oluşturmadığının saptanması gerekmektedir. Servikal uzunluk 14-28 gebelik haftaları arasında nispeten sabit seyrederken 28-32 hafta arasında giderek kısalır. 25mm (10 persentil) altındaki servikal uzunluk erken doğum riski ile ilişkilidir. Serviks boyu kısaldıkça erken doğum riski de artmaktadır. Her zaman için esas olan bu açılma başlamadan önce önlemlerin alınmasıdır. Yatak istirahati ve tokolitik ilaç tedavilerinden yanıt alınamayan ve açılmanın başladığı olgularda serklaj yapılarak rahim ağzına çepeçevre bir dikiş konulur. Bu işlem doğru zamanda uygulandığında genellikle başarılı olur ve düşük veya erken doğum olmasını büyük oranda önlemektedir. Bununla birlikte serklaj yapılamayan bazı vakalarda pesser uygulamaları da yapılabilmektedir. Daha önceden servikal yetmezliğe bağlı olarak gebelik kaybı olan kadınlara ise gebelikte 12-14. haftalarda profilaktik (koruyucu) amaçla serklaj yapılmaktadır.

   Saygılarımla,

   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

    Cevapla
 • Murat :

  03 Mayıs 2016

  Hocam merhaba. Ben 26 yaşındayım. Testislerimde ağrı nedeni ile üroloğa gitmiştim. Testislerde epididim kisti bulundu. Spermiygram tesdi istendi. Perhizlere uydum fkat sonuçlar iyi çıkmadı ve birkaç kez tekrarladım testleri. Hareketli sperm yok dedi doktor ve sperm sayında düşük dedi. Nişanlıyım ve hayalim çocuk sahibi olmak. Tedavisi varmıdır bu durumun? Yada tüp bebek ile çözülebilirmi?ayrıca lütfen mail ile dönüş yapmanızı istiyorum. Saygılarımla

   Cevapla
  • Bülent Tıraş :

   03 Mayıs 2016

   Merhaba,

   Epididim kistinin(spermatosel) nedeni tam olarak bilinmemektedir. Kansere neden olmaz. Testis torbasının bir tarafında bir şişlik şeklinde hissedilebilir. Fizik muayene ve ultrasonografi ile tanısı konulabilen bir durumdur. Epididim kisti için tedavi genelde gerekli değildir. Ancak ağrı şikayetine neden oluyor ise, kistin boyutlarında artış varsa ve yerleşim yeri boyutuna bağlı olarak penise kan gidişinde azalmaya neden oluyor ise cerrahi yolla kist çıkarılabilir. Mikrocerrahi uygulanarak çevre dokulara, damar ve sinirlere zarar vermeden ameliyat ile kist çıkarılabilir. Skleroterapi işlemi ise genellikle üreme dönemlerini atlatan erkekler için önerilir. Genel olarak üreme fonksiyonunda bir kayba neden olmaz ve kısırlığa yol açmazlar. Ancak bazı bireylerde bu kitle o taraftaki kanallarda sperm geçişine engel olarak sperm sayısını düşürebilir.

   Yapılan semen analizi testlerinizde hareketli sperm olmadığından ve sayı olarak bir azlık olduğundan bahsetmişsiniz. Bu testleri tüp bebek merkezlerinde verip vermediğinizi paylaşmamışsınız.. Morfoloji, DNA hasar oranı ve sperm canlılık testi(Eozin Testi, HOS testi )yapılıp yapılmadığını paylaşmamışsınız. İyi merkezlerdeki sonuçlarınızı görmeden bu konuda bir danışmanlık verilmesi doğru olmamakla birlikte eğer semen analizi sonucunuz bu şekilde ise doğal yoldan çocuk sahibi olmakta zorlukla karşılaşmanız kaçınılmazdır. Günümüz şartlarında çocuk sahibi olmanız konusunda tüp bebek tedavisi size yardımcı olabilecek bir yöntemdir. Tüp bebek tedavisi öncesinde alanında deneyimli androloji ile ilgilenen bir üroloji doktoruna başvurarak bazı medikal tedaviler olmanız ve tüp bebek tedavisi esnasında da hem ejekülatınızdan hem de mikro-TESE yapılarak testislerden sperm toplanması gerekebilir.

   Saygılarımla,\nProf. Dr. M. Bülent Tıraş.

    Cevapla
Benzer Yazılar