Paylaş:

Tüp bebek tedavisinde çiftlerin çocuk sahibi olabilmelerini sağlamak amacıyla çiftlerin öykülerine ve muayene bulgularına göre çifte özgü bir tedavi planı oluşturulur.

Tüp bebek tedavisi esnasında büyütülen yumurta keselerinden toplanan yumurtalardan, olgun olan yumurtaların içine laboratuvar ortamında sperm yerleştirilerek bebeğin en küçük hali olan embriyonun oluşması sağlanır. Oluşan bu embriyolar gelişim evrelerine ve kalitelerine göre yumurta toplama işlemi sonrasında taze embriyo transferi veya dondurulmuş embriyo transferi şeklinde vajinal yolla bir katater yardımıyla ultrason eşliğinde rahime yerleştirilir.

Tüp bebek tedavisi için resmi nikah şart mı?

Tüp bebek tedavisi en etkili yardımcı üreme tekniklerinden birisidir. Tüp bebek tedavisi Türkiye de sadece resmi nikahı olan çiftlere uygulanabilir. Çiftin kendi yumurtası ve kendi sperminin kullanılması zorunludur.

Tüp bebek tedavisinin aşamaları nelerdir?

Tüp bebek tedavisinde seçilecek yöntem, oluşan embriyoların kalitesi, tedavi de elde edilen gebelik şansı çiftler arasında değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle bireyselleştirilmiş çifte özel tedavi planlaması tüp bebek tedavisindeki başarınızda anahtar bir role sahiptir.

Doktorunuz tüp bebek tedavisinin nasıl çalıştığını, potansiyel riskleri ve bu tedavi yönteminin sizin için doğru olup olmadığını anlamanıza yardımcı olabilir.

Neden Yapılır, Kimler Yaptırmalı?

Tüp bebek tedavisi, doğal yollardan gebelik elde edemeyen, yumurtlama-çatlatma tedavileri veya aşılama tedavisinde olumlu sonuçlar alamamış, ileri kadın yaşı ve azalmış yumurtalık depoları olan, sperm sayı hareket ve görüntüsünde bozukluk olan, tüplerinde tıkanıklık olan, yumurtlama bozukluğu olan, tekrarlayan gebelik kaybı olan, genetik problemli bebeğin olduğu gebelik öyküsü olan, kromozomal bozuklukları olan çiftler için uygun bir tedavi yaklaşımıdır.

Bazen tüp bebek tedavisi 40 yaşının üzerindeki kadınlar için birincil kısırlık tedavisi olarak öneriliyor. Ayrıca belli sağlık problemlerine sahipseniz de uygulanabilir. Örneğin sizde veya eşinizde aşağıdakiler varsa tüp bebek tedavisi bir seçenek olabilir:

 • Tüp hasarı veya tıkanması: Fallop tüplerinin tıkanması veya hasarlı olması yumurtanın döllenmesini veya embriyonun rahme hareket etmesini zorlaştırır.
 • Geçmişte tüpleri bağlatma: Daha önceden korunma yöntemi olarak tüplerini bağlatmayı tercih eden çiftlerin, tekrar çocuk istemi olması halinde tüp bebek tedavilerine yönelmeleri önerilmektedir. Tüpleri açmaya yönelik olarak yapılan cerrahiler günümüz teknolojisinde başarılı sonuçlar verememektedir.
 • Yumurtlama bozuklukları: İnfertil çiftlerde oldukça sık rastlanan bu sorun tüp bebek tedavisinde uygulanan ilaçlar sayesinde aşılabilmektedir.
 • Endometriyozist: Endometriozis (çikolata kisti) rahim iç zarını kaplayan endometrial dokunun rahim dışındaki alanlarda olmasına bağlı gelişen bir durumdur. Yumurtalıklar, tüpler, rahim duvarı ve karın içindeki pek çok yapı endometriozisten etkilenir.
 • Fibroidler (miyomlar): Fibroidler rahim duvarlarındaki iyi huylu tümörlerdir ve 30-40’lı yaşlarındaki kadınlarda yaygındır. Embriyonun rahime tutunmasını etkileyebildiği ve düşüklere neden olabildiği için miyomların sayısının ve yerleşim yerlerinin infertil hastalarda çok iyi değerlendirilmesi gerekir.
 • Sperm üretimi ve işlevlerinde bozukluk: Normalin altında sperm konsantrasyonu, spermlerin zayıf hareketlilik göstermeleri, sperm boyutu ve şeklindeki anormallikler spermlerin yumurtayı döllemelerini daha zor hale getirirler. Eşinizin semen analizinde bir sorun saptanması halinde ürolojik değerlendirme sonrasında gebelik elde edebilmeniz adına size en uygun olan yardımcı üreme tedavisi seçeneği hakkında danışmanlık verilecektir.
 • Açıklanamayan kısırlık: Yaygın sebepler araştırılmasına karşın kısırlığın bir sebebinin bulunamamasıdır.
 • Genetik bozukluk: Sizde, eşinizde, akrabalarınızda, ya da daha önceden sahip olduğunuz çocuklarınızda genetik bir bozukluk saptanması halinde ya da tekrarlayan gebelik kayıpları, tekrarlayan başarısız tüp bebek tedavileri öyküsü olması halinde genetik taramalı tüp bebek tedavisi uygun bir tedavi yaklaşımı olmaktadır.
 • Kanser ve diğer sağlık problemleri için doğurganlığı korumak: Eğer radyasyon terapisi veya kemoterapi gibi kanser tedavilerine başlayacaksanız, bunlar doğurganlığınıza zarar verebilirler ve doğurganlık için tüp bebek tedavisi bir seçenek olabilir. Yumurtalarınız tedavi öncesinde toplanabilir ve daha sonra kullanmak üzere saklanabilirler. Bu yumurtalar döllendikten sonra da gelecekte kullanmak üzere dondurulabilirler.

Riskler

Tüp bebek tedavisinin riskleri şöyle:

 • Çoğul gebelik: Tüp bebek tedavisi eğer rahme birden fazla embriyo aktarıldıysa çoklu doğum riskini arttırır. Çok sayıda fetüse sahip olan gebeliklerde erken doğum ve düşük doğum ağırlığı riski tekli fetüse göre daha fazladır.
 • Erken doğum ve düşük doğum ağırlığı: Araştırmalar tüp bebek tedavisinin bebeğin erken doğması ve düşük doğum ağırlığına sahip olması riskini arttırdığını gösteriyorlar.
 • Yumurtalık aşırı uyarılması sendromu: Tüp bebek tedavisinde iğneyle yapılan doğurganlık ilaçları ile yumurtlama tetiklenir ancak bunlar yumurtalıkları aşırı uyarabilirler ve bunun sonucunda şişerler ve ağrı yaparlar. (kaynak)

Belirtiler genelde bir hafta sürerler ve hafif karın ağrısı, şişkinlik, bulantı, kusma ve kabızlık gibi belirtiler verirler. Eğer hamile kalırsanız belirtiler bir kaç hafta devam edebilirler. Nadiren de olsa bu sendromun daha ağır bir halini geliştirme riskiniz var ve bu hızlı kilo alımı ile nefes darlığına sebep olabilir.

 • Düşük: Tüp bebek tedavisinde taze embriyolar ile hamile kalan kadınların düşük yapma riski doğal gebelik elde edenlere oldukça benzer durumda (%15-25 aralığında) ancak bu risk anne yaşı arttıkça artıyor.
 • Yumurta toplama sürecinin komplikasyonları: Yumurta toplamakta kullanılan havalı iğneler bağırsaklarda, mesanede ve kan damarlarında kanamaya, enfeksiyona ve hasara sebep olabilirler. Eğer kullanılırsa genel anestezi ve yatıştırıcıların da riskleri vardır.
 • Doğumsal anomalileri: Annenin yaşı (bebek nasıl rahme düşmüş olursa olsun) doğumsal anomalilerin gelişiminde birincil risk faktörüdür. Tüp bebek tedavisiyle elde edilen bebeklerin doğum kusurlarının riskinde artış olup olmadığının görülmesi için daha fazla araştırma gerekli.
 • Kanser: Bazı erken dönem çalışmalarda yumurtalık uyarımı için gerekli olan ilaçlar ve belli yumurtalık kanseri türleri arasında bağlantı olabileceği belirtilse de, son zamanlardaki çalışmalar bu bulguları desteklemiyorlar. Tüp bebek tedavisinden sonra meme, rahim, rahim ağzı ve yumurtalık kanseri risklerinde ciddi bir risk artışı görülmüyor.
 • Stres: Tüp bebek tedavisi finansal, fiziksel ve duygusal olarak yorucu olabilir. Danışman, aile ve arkadaş desteği bu süreçte size yardımcı olabilir.

Nasıl Hazırlanmalı?

Tüp bebek tedavisine nasıl hazırlanmalı?

Tüp bebek tedavisi için bir klinik seçerken, kliniklerin başarı oranlarının pek çok faktöre göre değişim gösterebildiğini unutmayın. Buna hastaların yaşları, tıbbi problemleri de dahil ve kliniklerin tedavi ettikleri hasta sayısı ile tedaviye yaklaşımları da farklı olabilir. Sürecin her adımına dair maliyetler için de bilgi alın.

Kendi yumurta ve spermleriniz ile tüp bebek tedavisine başlamadan önce, muhtemelen siz ve eşinizin çeşitli testlerden geçmeleri talep edilecektir. Bunlar arasında şu testler yer alır:

 • Yumurtalık rezervi testi: Yumurtalarınızın adedi ve kısmen kalitesini tespit etmek için doktor adet döngünüzün ilk bir kaç gününde FSH ve anti-müllerian hormonları için kan testi isteyebilir. Test sonuçları genelde yumurtalık ultrasonu ile birlikte kullanılırlar ve böylece yumurtalıkların doğurganlık ilaçlarına nasıl tepki verecekleri öngörülmeye çalışılır.
 • Semen analizi: Doğurganlık değerlendirme sürecinde yapılmadıysa, doktor tüp bebek tedavisine başlamadan kısa süre önce semen analizi de önerebilir.
 • Bulaşıcı hastalık testleri: Hem siz hem de eşiniz HIV dahil olmak üzere bulaşıcı hastalıklara dair testler olursunuz.
 • Deneme embriyo transferi: Doktor rahim boşluğunun derinliğini görmek ve başarı ihtimali en yüksek tekniği tespit edebilmek için embriyo yerleştirecekmiş gibi bir deneme uygulaması yapabilir.
 • Rahim değerlendirmesi: Doktor tüp bebek tedavisinden önce rahim ve tüp incelemesi inceleyecektir. Bunda rahim tüp filmi  ve ultrason uygulamaları kullanılabilirler. Ayrıca ameliyathane koşullarında vajinadan rahme bir ışıklı kamera ile girilerek rahim içi incelenebilir.

Tüp bebek tedavisine başlamadan önce aşağıdakiler gibi önemli konuları bir düşünün:

 • Kaç tane embriyo transfer edilecek: Transfer edilecek embriyoların adedi genelde yaşa ve toplanan yumurtaların adedine bağlıdır. İmplantasyon oranları ileri yaş kadınlarda daha düşük olduğundan genelde daha fazla embriyo transfer edilir.
 • Çoğu doktor çoklu gebelik riskini azaltmak için belli yöntemleri takip eder. Bazı ülkelerde embriyo transferinde adet konusunda yasal sınırlamalar olabilir. Transfer sürecinden önce siz ve doktorunuz transfer edilecek embriyo adetleri konusunda konuşmalısınız.
 • Ekstra embriyolar ne yapılacak: Ekstra embriyolar dondurulabilir ve bir kaç yıl boyunca gelecekte kullanım için depolanabilirler. Fakat tüm embriyolar dondurma ve canlandırma sürecini atlatamasalar da büyük kısmı atlatır.
 • Dondurma işlemi gelecek tüp bebek tedavisi daha ucuz ve daha az müdahale dolu hale getirebilir.
 • Çoğul gebelik ile nasıl başa çıkmalı: Eğer rahminize birden fazla embriyo gönderildiyse, tedavi sonucunda çoğul gebelik ortaya çıkabilir ve bu da siz ve bebekleriniz için sağlık riskleri doğurur.

Ne Beklemeli?

Tüp bebek tedavisinde bir kaç adım vardır. Bunlar arasında yumurtalık uyarımı, yumurta toplama, sperm toplama, döllenme ve embriyo transferi bulunuyor. Tüp bebek tedavisinin bir döngüsü iki üç hafta sürebilir ve birden fazla tedavisi gerekebilir.

Yumurtlamanın Uyarımı

Eğer tüp bebek tedavisinde kendi yumurtalarınızı kullanıyorsanız, tedavinin başında sentetik hormonlar ile yumurtalıklarınızın normalde her ay geliştirdiği tek bir yumurta yerine çok sayıda yumurta üretmeleri için uyarım sağlanır. Çok sayıda yumurta gerekli çünkü bazı yumurtalar döllenmezler veya döllenmeden sonra normal gelişim göstermezler.

Farklı ilaçlara ihtiyacınız olabilir:

 • Yumurtalık uyarımı için ilaçlar: Yumurtalıkların uyarımı için FSH, LH veya ikisinin karışımından oluşan bir ilaç alacaksınız. Bu ilaçlar birden fazla yumurtanın gelişimini uyarırlar.
 • Yumurta olgunlaşması için ilaçlar: Foliküller yumurta toplama için hazır olduklarında, HCG hormonu alırsınız ve böylece yumurtaların olgunlaşması sağlanır.
 • Prematüre yumurtlamanın önlenmesi için ilaçlar: Bu ilaçlar bedeninizin gelişen yumurtaları çok erken bırakmasını önler.
 • Rahmi hazırlamak için ilaçlar: Yumurta toplama gününde veya embriyo transferi olacağı zaman, doktor rahim dokusunun yumurtayı tutmak için daha hazır olmasını sağlamak üzere progesteron takviyeleri almanızı isteyebilir.
Yumurta Toplama
ICSI
Blastokist

Doktor hangi ilaçların ne zaman kullanılacağını belirlemek için sizinle birlikte çalışacaktır.

Genel olarak yumurtaların toplanmaya hazır olmaları için bir iki haftalık yumurtalık uyarımı gerekir. Yumurtaların ne zaman toplanmaya hazır olduklarının tespiti için doktor şunları yapacaktır:

 • Vajinal ultrason: Yumurtalıkların görüntülenmeleri ile folikül gelişimi gözlenir.
 • Kan testleri: Yumurtalık uyarıcı ilaçlara verdiğiniz tepkinin ölçümü için kullanılır. Östrojen düzeyi genelde folikül gelişiminde artar ve progesteron ise yumurtlamaya kadar düşük kalır.

Bazen tüp bebek tedavisi yumurta toplamadan önce aşağıdaki sebeplerden dolayı iptal edilebilir:

 • Yetersiz folikül gelişim adetleri
 • Prematüre yumurtlama
 • Çok fazla folikül gelişimi, bu durum yumurtalıkların aşırı uyarılmaları riskini doğurur
 • Diğer tıbbi problemler

Eğer tedaviniz iptal edildiyse, doktor ilaçları veya dozlarını değiştirerek gelecek tüp bebek tedavisinde daha iyi tepkiler vermenizi sağlayabilir.

Yumurta Toplama

Yumurta toplama doktorun ofisinde veya klinikte yapılabilir ve genelde son iğneden 34-36 saat sonra ve yumurtlama gerçekleşmeden yapılır.

 • Yumurta toplama sırasında yatıştırıcı alırsınız ve ağrı kesiciler verilir.
 • Transvajinal ultrason toplama yöntemi genelde tercih edilen yöntem olur. Ultrason cihazı eşliğinde foliküller görülürler. Sonrasında ince bir iğne vajinadan foliküllere ultrason ile yönlendirilir ve yumurtalar toplanır.
 • Eğer yumurtalıklarınız transvajinal ultrasonla erişilebilir değillerse, karın ultrasonu da iğneyi yönlendirmek için kullanılabilir.
 • Yumurtalar foliküllerden bir emiş cihazına bağlı iğne yardımıyla çıkarılırlar. 20 dakikada çok sayıda yumurta toplanabilir.
 • Yumurta toplama sürecinden sonra kramplar ve doluluk, basınç hissi yaşayabilirsiniz.
 • Olgunlaşmış yumurtalar besleyici bir sıvı içerisine konurlar. Sağlıklı olduğu görülen ve olgunlaşmış olan yumurtalar embriyo oluşturmak üzere spermler ile karıştırılırlar. Ancak tüm yumurtalar başarıyla döllenmeyebilir.

Sperm Toplama

Eğer partnerinizin spermlerini kullanacaksanız, partneriniz yumurta toplama gününün sabahında mastürbasyon ile bir semen numunesi verecektir. Eşinizin yumurtalıklarından sperm alınması bazı özel durumlarda gerekli olabilirler. TESE ile spermler semenden laboratuvarda ayrıştırılırlar.

Tüp bebek tedavisi şeması
Tüp bebek tedavisi şeması
Görsel Kaynak: https://en.wikipedia.org/wiki/In_vitro_fertilisation

Döllenme

Döllenme iki yaygın yöntem ile elde edilebilir:

 • Geleneksel döllenme: Sağlıklı sperm  olgun yumurta içerisine enjekte edilerek laboratuvar koşullarında takip edilir.
 • Intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu (ICSI): Bu yöntemde sağlıklı sperm doğrudan olgun yumurtaya enjekte edilir. Bu yöntem genelde semen kalitesi veya adedi kötüyse, veya birden fazla tüp bebek tedavisi başarısız olduysa uygulanır.

Belli durumlarda doktor embriyo transferinden önce başka prosedürleri de önerebilir:

 • Embriyo tıraşlaması: Döllenmeden beş altı gün sonra, embriyo içerisinde bulunduğu koruyucu dokuyu yırtar ve böylece rahim dokusuna tutunur. Eğer yaşınız ileriyse veya daha önce birden fazla tüp bebek tedavisi başarısız olduysa, doktor embryo tıraşlanması önerebilir. Bu teknikte lazer ile ya da mekanik olarak dış katman tıraşlanarak hücrelerin tutunmak üzere daha kolay dışarı çıkışı sağlanır Geçmişte dondurulmuş olan embriyolar için de kullanışlı bir yöntem olabilir.
 • Preimplantasyon genetik testi: Preimplantasyon genetik tarama ve tanı testleri: Embriyolar, belirli bir aşamaya geldikten sonra (genellikle beşinci gün) içerisindeki çok sayıda hücreden birkaç örnek alarak genetik inceleme yapılma prensibine dayanır. Etkilenmiş genlere sahip olmayan veya kromozomları normal olan embriyo rahme transfer edilir. Ebeveynlerin genetik rahatsızlıkları aktarma ihtimallerini azaltsa da riski tamamen ortadan kaldırmaz.

Embriyo Transferi

Embriyo transferi klinikte veya doktorun ofisinde yapılır ve yumurta topladıktan sonra genelde iki beş gün içerisinde gerçekleştirilir.

Genellikle uyanık halde, anestezi uygulanmadan gerçekleştirilir. Bazı özel durumlarda hafif bir yatıştırıcı verilebilir. Bu süreç genelde ağrısızdır ancak biraz kramp olabilir.

Embryo transferi olarak tanımlanan bu süreçte ultrasonografi eşliğinde, sırt üstü yatar pozisyonda önce bir muayene aleti uygulandıktan sonra birkaç dakika süren bir işlemle embriyolar rahim içerisine yerleştirilir. 

Embriyo Transferinin Ardından

Embriyo transferinin ardından normal günlük aktivitelere devam edebilirsiniz. Ancak yumurtalıklar hala büyük olabilirler. Bu nedenle rahatsızlık verebilecek yoğun aktivitelerden kaçının.  Uzun süre yatak istirahatinin gebelik sonuçlarını arttırdığına dair belirgin bilgi mevcut değildir.

Yaygın yan etkiler şöyle:

 • İşlemin ardından şeffaf veya hafif kanlı akıntı. (Bu genelde embriyo transferinden önce rahim ağzındaki temizlikten kaynaklanır.)
 • Yüksek östrojen düzeylerinden dolayı memelerde gerginlik.
 • Hafif şişkinlik.
 • Hafif kramplar.
 • Kabızlık.

Eğer embriyo transferinin ardından ağrılarınız devam ederse, doktorunuza ulaşın. Doktor enfeksiyon, rahim dönmesi ve ağır yumurtalık aşırı uyarımı gibi komplikasyonlar için değerlendirme yapacaktır.

Sonuçlar

Yumurta toplamanın ardından 11 gün veya iki hafta sonra doktor kan testi ile hamile olup olmadığınızı tespit edecektir.

 • Eğer hamileyseniz: Doktor sizi ilk değerlendirme için bir kadın doğum uzmanına yönlendirecektir.
 • Hamile değilseniz: Progesteron almayı bırakacaksınız ve muhtemelen bir hafta içinde adet olacaksınız. Eğer adet olmazsanız veya sıradışı kanamalarınız varsa doktorunuza ulaşın. Eğer bir deneme daha yapmak isterseniz doktor tüp bebekte başarıyı arttırmak üzere bazı adımlar atmanızı isteyebilir.

Tüp bebek tedavisinde başarı oranı nedir?

Global yaşa bağlı tüp bebek başarı oranları
Global yaşa bağlı tüp bebek başarı oranları

Tedavide başarı şansını en çok etkileyen faktörün anne adayının yaşı olduğunu söylemek mümkündür. Bu bağlamda anne adayının yaşına göre başarı oranlarına bakmak gerekirse;

 • 30 yaşın altındaki kadınlarda % 60,
 • 35 yaş civarındaki kadınlarda % 40,
 • 40’lı yaşlardaki kadınlarda ise % 15 şansla başarılı olunabilmektedir.

Yukarıda sıralanan başarı oranları tüp bebek tedavisini yalnızca bir kez deneyenler için geçerlidir. Tüp bebek uygulamasını 3 – 4 defa yaptıranlarda başarı oranı yaş, yumurta sayısı gibi birtakım faktörlere bağlı olarak değişmekle birlikte daha da artış gösterebilmektedir. 

Tüp bebek tedavisinden sonra sağlıklı bir bebek doğurma şansınız bazı faktörlere bağlıdır:

Tüp bebek tedavisinde sağlıklı bir bebek doğurma şansı nedir?
 • Anne yaşı: Ne kadar genç olursanız, hamile kalma ve sağlıklı bir bebek doğurma ihtimaliniz o kadar artar.
 • Embriyo durumu: Daha gelişmiş olan embriyoların transferi daha fazla hamilelik oranı ile ilişkilendiriliyor. Ancak tüm embriyolar gelişim sürecini atlatamıyorlar. Bu durum için doktorunuzla görüşün.
 • Üreme geçmişi: Geçmişte doğum yapmış olan kadınların tüp bebek tedavisinde başarı elde etme ihtimali hiç doğum yapmamış kadınlara göre daha fazla. Başarı oranları geçmişte tüp bebek tedavisi geçirmiş ancak hamile kalamamış kadınlarda ise daha düşük.
 • Kısırlık sebebi: Normal yumurta adetlerine sahip olmanız tüp bebek tedavisinde hamile kalma oranlarını arttırır. Ağır endometriyoza sahip kadınlarda ise başarı oranı açıklanamayan kısırlığa sahip kadınlara göre daha düşüktür.
 • Yaşam tarzı faktörleri: Sigara içen kadınlarda tüp bebek tedavisinde genelde daha az yumurta toplanır ve düşük oranları daha fazladır. Sigara içmek tüp bebek tedavisinde başarı oranlarını %50’ye kadar düşürebilir. Obezite de hamile kalma ve bebek sahibi olma şansınızı azaltır. Alkol, uyuşturucu, aşırı kafein ve belli ilaçların alımı da zararlı olabilir.

Hangi faktörlerin sizi ve gebelik şansınızı etkilediği konusunda doktorunuzla iletişime geçmenizde fayda olacaktır.

Kaynaklar

1- Textbook of Assisted Reproductive Techniques: Two Volume Set 5th Edition David K. Gardner, Ariel Weissman, Colin M. Howles, Zeev Shoham 

2- Speroff’s Clinical Gynecologic Endocrinology and Infertility Hugh Taylor 9th Edition

Paylaş:
Yorumlar
 • Nazlı. S :

  25 Ocak 2020

  Hocam ben tüp bebek için tedaviye başladım. Çarşamba günü 10 adet yumurta toplandı 5 adet kaliteli yumurtadan 1 adet yumurta döllenmiş. Benim sorum kalan 4 adet yumurtanın gün içinde döllenmesi olur mu. Kalan 4 yumurta imha mi edilir yardimci olursanız sevinirim

   Cevapla
  • Bülent Tıraş :

   25 Ocak 2020

   Yumurtaların içine sperm yerleştirildikten sonra döllenmenin gerçekleşmesi için beklenir.döllenmeyen yumurtalara daha başka bir işlem yapılamaz ve tekrar yumurta şeklinde dondurulamaz.

    Cevapla
 • Z. Ş :

  23 Ocak 2020

  Tüp bebek tedavisi kanser yapar mı. Ve tedaviden sonra doğum kontrol hapı kullanılır mı

   Cevapla
  • Bülent Tıraş :

   23 Ocak 2020

   Tüp bebek tedavilerinde kullanılan ilaçlar uzun süredir kullanılmakta olup mevcut dozlarda kansere neden olduğuna dair bir veri bulunmamaktadır. Sadece risk grubundaki hastalarda ilaç kullanım protokolleri dikkatle seçilmeli ve hastalar bu açıdan yakın takip altında olmalıdır. Doğum kontrol hapları her zaman yazılan ilaçlar değildir, hastanın muayene bulgularına göre hekim tarafından kullanılıp kullanılmayacağına karar verilir.

    Cevapla
 • H.s :

  22 Ocak 2020

  Merhaba Hocam,

  Gecen yil mayis ayinda bir dis gebelik gecirdim. Daha dogrusu kese görülmedigi ve hemen üzerine düsük oldugu icin „dis gebelik“ oldugunu söyledi doktorlar. 6 aydir tekrar deniyoruz. amh degerim 0.45. tekrar hamile kalabilir miyim? Tüp bebek tedavisine baslamali miyim? Tesekkür ederim simdiden cevabiniz icin.

   Cevapla
  • Bülent Tıraş :

   22 Ocak 2020

   Merhaba,AMH değeriniz oldukça düşük,bu nedenle en kısa zamanda yardımcı üreme tedavilerine yönelmenizi ve hsg filmi çektirtmenizi öneriyorum.

    Cevapla
 • ali :

  02 Aralık 2019

  Merhaba ben 43 yaşındayım ikinci tüp bebek denememde yumurta boş çıktı bu hep böyle mi olacak yoksa çaresi var mı

   Cevapla
 • nalan :

  17 Eylül 2019

  Hocam biz de prp ile tüp bebek yaptırmayı düşünüyoruz size gelmek istiyoruz fiyat ne kadar?

   Cevapla
 • Yasmin yılmaz :

  11 Eylül 2019

  Hocam merhaba, bende 2 adet cıkolata kıstı vardı, biri 10 cm biri 5 cm. 10 cm olan küstüm patladı ve acil ameliyat oldum 5 cm lik kist 3 cm e kadar düştü, 5 aydır gecıcı menopozdayım tüp bebek düşünüyorum ve 1 aydır balık yagı folık asit arı polen karısımları kullanıyorum Amf 0.8 sizce tüp bebekte başarı durumu nedır

   Cevapla
 • kasım :

  09 Eylül 2019

  Merhaba be 44 yaşındayım azospermi teşhisi kondu tüp bebek yaptırmak istiyoruz bana döner misiniz?

   Cevapla
 • Hülya :

  05 Eylül 2019

  Hocam tüp bebek yaptırmak istiyorum yurtdışından yazıyorum bilgi verebilir misiniz?

   Cevapla
 • Saadet gul :

  16 Mart 2019

  Bu yumurltalar ve spermler sentetik maddemlerin icindemi olgunlasiyor daha sonra yerlestiriliyor cok merak ediyorum..labaratur ortami derken nasil bir yol izleniyor

   Cevapla
 • Derya aymergen :

  11 Şubat 2019

  Merhaba hocam ben 28 yaşındayım 8 senelık evlıyım.Suana kadar çeşitli testler yapıldı hepsi temız çıktı ama 3 tane başarısız tüp bebegim oldu.En son bu ay yaptrdım 6 tane yumurtam vardı doktorum 1 tanesini yükledi ve birinci kalite oldugunu soyledi.Dörduncü gun yukleme oldu ama tutmadı.SERUM TEDAVİSİ oldugunu duydum bılgı verebılır mısınız? Bana uygun mu ? Siz yapıyor musunuz ? Şimdiden çok teşekkür ederim iyi günler

   Cevapla
  • Bülent Tıraş :

   09 Eylül 2019

   Merhabalar,

   0533 580 14 81 Neslihan hanımdan bilgi alabilirsiniz

    Cevapla
 • Öykü aydın :

  01 Şubat 2019

  Merhaba hocam ben 30 yaşındayım esim 32 1 yıldır korunmuyoruz daha öncesinde istege bağlı 1 kurtajim var fakat 1 yıldır bebek sahibi olamadik amh degerim 4.85 hormon değerlerim gayet iyi fsh 6.26 lh 5.22 eşimin sperm sonucu totalde 115 milyon sperm %35 ileri hareket %60 hareketsiz bu sonuclar sizce normalmi ikimizde sigara kullanıyoruz bunun etkisi olabilirmi ve klomen tedavisine basladik geçen ay olmadi siz ne önerirsiniz biraz daha beklemelimiyiz. Hsg cektirmem gerekirmi daha önce gebelik yasadigim halde.Polikistik olabilecegimi söyleyen dr oldu fakat diger doktorum yok dedi birde troidimde nodül var fakat troid hormonlarım normal.

   Cevapla
  • Bülent Tıraş :

   09 Eylül 2019

   Merhabalar,

   0533 580 14 81 Neslihan hanımdan bilgi alabilirsiniz

    Cevapla
 • özlem tükeltürk :

  22 Aralık 2018

  hocam ben 41 yaşındayım 10.12.2018 de 2 adet 9 hücreli embriyo transferi yapıldı. 10.gun bhcg 18.25 12 gün bhcg 23.90 cıktı.Bu durum normalmidir.ne yapmaliyim

   Cevapla
 • taylan :

  23 Kasım 2018

  mrh hocam.ben simdiki esimlen daha evlenmeden once 3 sefer cocuk aldirdim((( simdi evlendik cocuk sahibi olabilirmiyim?

   Cevapla
 • kazımova Şelale :

  30 Haziran 2018

  Merhaba doktor bey Ben 25 yasindayim 7 yildir evliyim Hic hamile kalmadim Evlendikden 6 ay sonra tedavi basladim amma sonuc yok Öncelikle polistik tehşisi konuldu Yumurtalama olmuyordu iki yildldan fazla olur amellyat oldum Yumuetaliklarim soyuldu Şimdide yumurtalama oluyor catlamiyor ilk zamanlar hormonel sorunum yoktu Amelyyatdan sonra Proloktin hormonum cok yuksek cikmaya basladi sonra dengelesdiridik amma yinede catlamiyor Bide doktor bey benim tuplerim dogasindan kurlusunda anormallik var bazi doktorlar bununla hamile kalamazsin diyor bazilari kalirsin amaeliyyat eden doktorda kalirsin demisdi bu olasiliklarla hamile kalmam münkunmu esimde hic bir sorun yok Şimdiden tesekur ederim

   Cevapla
  • Bülent Tıraş :

   09 Eylül 2019

   Merhabalar, 0533 580 14 81 Neslihan hanımdan bilgi alabilirsiniz

    Cevapla
 • Fatma Cebeci :

  03 Haziran 2018

  Merhaba sizi körfez marmara hastahanesinden dr. İsmail Yılmaz bey önerdi ben radyoterapi kaynakli menapoza girdim ama oncesinde 3 adet embriyo dondurulmustu 2 adeti transfer edildi ama tutmadi transfer oncesi estrofem evicap folio ve imom ilaclari sonrasinda ise bunlara ek olarak kan sulandirici igne progestan climara bant ve crione jel kullanildi son embriyo transfer edilmeden once daha fazla bilgi almak istiyorum bu tedaviler sizce yeterlimidir yoksa ek tedavi yontemleri varmidir

   Cevapla
 • Orkide günay :

  24 Şubat 2018

  Hocam unutum yazmayı 42 yaşındayım

   Cevapla
 • Orkide günay :

  24 Şubat 2018

  Mrb hocam ben Mart 2017 gebelik yaşadım fakat haziran düşük ile sonuçlandı …korunmadigimiz halde gebe kalamiyorum bu arada hsg problem yok eşimin sperm testi sonucu iyi dendi fakat amh 0.368 çıktı doğal yollarla çatlatma iğnesi ve aşılama ile gebe kalamiyorum tüp bebek önerildi tüp bebek araştırması yapıyoruz bu durumda hamile kalma şansım varmıdır tşkler

   Cevapla
 • fatme mustafa :

  13 Şubat 2018

  merhaba ben 28 yasindayim 4 yildan beri cocuk istiyoruz ama bir sekilde olmadi bende sorun yokk ama esimde sorun var morfoloji abnormal 99 normal 1 sizce tup bebek yapsak cocumuz olabilirmi

   Cevapla
 • ELİSA :

  03 Ocak 2018

  Merhaba,

  Ben 30 yaşındayım. 4,5 yıllık bir evliliğimiz var. Yaklışık 2,5 yıldır çocuk sahibi olmak istiyoruz ancak başarılı olamadık. 1 yıl geçtikten sonra dr. a başvurduk. Çatlatma ve aşılama yöntemleri denendi, sonuç elde edilmedi. Başka bir dr.dan fikir almak için gittik ve endokrine yönlendirilince haşimato hastalığımın olduğunu öğrendik, tedaviye başladık. 2 ayda tsh değerim normale döndü. Son yapılan değerlendirmede AMH 0,86 çıktı. Bir öncekinde AMH 1,18 idi. Rahim filmi normal, tüplerde ve rahimde bir sıkıntı yok. Eşimin sperm analizinde sorun olmadığı söylendi. Sizce tüp bebek denemelimiyiz? Fikir verirseniz sevinirim hocam.

   Cevapla
 • nazan :

  25 Aralık 2017

  hocam meraba ben 19 yaşındayım bana pirimer over yetmezlik tanısı konuldu ve ben adet olamıyorum tarlusalla adet olabiliyorum climera pech kullanıyorum cocugumun olmayacagını söylediler hemen evlenmem gerektigini söylediler bende tüp bebekle cocuk sahibi olabilirmiyim???

   Cevapla
 • ali :

  13 Eylül 2017

  Hocam manisadan yazıyorum hiç canlı spermim yok tüp bebek yapabilir miyim?

   Cevapla
 • Selma :

  31 Ağustos 2017

  Merhaba hocam biz de 3 kere tüp bebek denedik ama olmadı size gelmek istiyoruz bayramdan sonra. İnşallah sayenizde biz de çocuğumuza kavuşuruz.

   Cevapla
 • mine :

  31 Ağustos 2017

  Hocam methinizi çok duydum biz de çocuk sahibi olmak istiyoruz bize de yardımcı olur musunuz Konyadan yazıyorum

   Cevapla
 • neriman :

  30 Ağustos 2017

  12 yıl evlilik ve 6 başarısız tüp bebek denemesi.. Maddi hazırlık sonrası 7.ve son tedavimide hocamızda deneyeceğim inşallah…

   Cevapla
 • Nermin :

  30 Ağustos 2017

  Hic birsekil.hastaniz olmamama ragmen sizi uzun zamandir takip.ediyorum ve o minnak kuzulari ve basarinizi gordukce hocam cok sevibiyorum elinize yureginize saglik .rabbim.ilminizi artirsin cevremde cok kisiyede tavsiyede bulunuyorum rabbim.en yakinimdaki hasret cekenlerde nasipmeylesin inslalah.

   Cevapla
 • rabia :

  30 Ağustos 2017

  Inşallah bizim evimizede birgün güneş doğacak isde ogün benim doğum günüm olucak Ben de dünyanın en mutlu annesi olucam bütün hayatımı ona adicam

   Cevapla
 • UMUT :

  03 Mayıs 2017

  HOCAM MERHABA;

  BEN KAHRAMANMARAŞ TA YAŞIYORUM. 2007 YILINDA EVLENDİM 10 YILDAN BERİ ÇOCUK SAHİBİ OLAMADIM.

  ANKARA GÜVEN HASTANESİNE TEDAVİ İÇİN BAŞVURDUM. BENDE VARİKOSAL TEŞHİSİ KONULDU. TÜP BEBEK YAPILMADAN ÖNCE VARİKOSAL AMALİYATI OLMAM GEREKTİĞİ SÖYLENDİ VE 2011 YILINDA AMALİYAT OLDUM. BİR YIL BEKLEDİK VE OLMAYINCA YİNE ANKARA GÜVEN HASTANESİN DE TÜP BEBEK TEDEVİSİNE BAŞLANDI. 4 KEZ DENEMESİNE RAĞMEN SONUÇ BAŞARISIZLIK. DOKTORUMUZ BİZE OLUMSUZ HİÇ BİR ŞEYİN GÖRÜNMEDİĞİNİ LAKİN SONUCUN HER DEFASINDA BAŞARISIZ OLDUĞUNU ELİNDEN GELENİ YAPTIĞINI GEREKİRSE BAŞKA BİR YERDE DENEME YAPABİLECEĞİMİZİ SÖYLEDİ VE BİZ ORADA TEDAVİYE SON VERDİK. GEREK MADDİ SIKINTILAR GEREK PSİKOLOJİK SORUNLAR YÜZÜNDEN 2012 YILINDAN BERİ HERHANGİ BİR TEDAVİYE YÖNELMEDİM.

  ŞUAN BENİM YAŞIM 37, EŞİMİN YAŞI 35 OLDU.

  BU SAATTEN SONRA BİZİM BEBEK SAHİBİ OLMAMIZ MÜMKÜN MÜ ?

  YAKLAŞIK NE KADAR MASRAFIMIZ OLUR ?

  ORADA KAÇ HAFTA ? KAÇ AY ? KALMAMIZ GEREKİR?

  YENİDEN UMUTLANIP HAYAL PEŞİNDE KOŞMAK TA İSTEMİYORUM. BİZİ YÖNLENDİRİR SENİZ SEVİNİRİM.

  İLGİNİZE ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM.

   Cevapla
 • Esin yildiz :

  03 Nisan 2017

  Hocam merhaba. 10. Yil lik evliyim. Fsh 8.7 Lh 5.4 prolactin 26 , e2 degerim 55 . Amh degerim de 1.78 sizce asilamami tup bebekmi uygundur. Esimin sperm test sonuclari iyi. 2 yil once bir gebelik yasadim fakat 5 Aylik dogumla sonuclandi

   Cevapla
 • ayshe jamie :

  25 Ağustos 2016

  selamlar

  ben 40 yasindayim bundan 1.5 yil once tup bebek yaptirdim fakat basarisiz oldu. yaptirdiktan 3 gun sona yollculuk yapmam gerekirdi ve yollculugum 10 saat surdu ucakla.
  sizce yollculuk sakincalimiydi? daha sonra kac kez doktora gittim . farkli doktorlara ve benim vucut islevlerimin yasima gore cok iyi oldugu ve hic bir problem bulunmadigini soyledi doktorlar ayrica yapilan butun testlerde de butun degerlerim iyi cikti. gecen ay yaptim en son istenen testleri. esimin semen testinde %5 normal ve 60 milyon sperm sayisi cikti. sizce biz normal yollardan cocuk sahibi olabilirmiyiz? yoksa tup bebek mi yapmamiz gerekir? tesekkurler

   Cevapla
 • Naciye canpolat :

  23 Ağustos 2016

  Merhaba hocam ben 40 yaşındayım üç kes düşük ile sonuçlanan gebeliğim oldu. Mitoslarım vardı ameliyat oldum. İğleştikten sonra tüp bebek düşünüyoruz. Olumlu sonuç alırmıyız. Anne olmak istiyorum. Tşk

   Cevapla
  • Bülent Tıraş :

   24 Ağustos 2016

   Merhaba,

   Tüp bebek ücretleri konusunda detaylı bilgi için Koordinatörüm Neslihan Hanıma ulaşabilirsiniz. 05335801481

    Cevapla
 • Damla :

  17 Ağustos 2016

  Bizde 5 yıl önce Bülent Hocaya tüp bebek yaptırdık. Öyle korkulacak bir tedavi değil. Kimse kulaktan duyma bilgilerle kendilerini annelik babalık duygusundan mahrum bırakmasın.

   Cevapla
 • Saide :

  17 Ağustos 2016

  merhaba hocam. Tüp bebek yaptırdım. Beta HCG değerim pozitif görünüyor ama kahverengi akıntım var bi sorun mu var acaba ?

   Cevapla
  • M.Bülent TIRAŞ :

   17 Ağustos 2016

   Merhaba,

   Detaylı bilgi almak için 0533 580 1481 numaralı telefondan asistanım Neslihan Hanım’a ulaşabilirsiniz.

    Cevapla
 • Gülistan :

  17 Ağustos 2016

  Hocam Eşimin sperm sayısı çok az ve hareketliliği düşük ve benim yumurtalıklarım az sayıda yumurta üretiyor. Doktor bu yüzden normal yolla hamile kalamayacağımı söyledi. Bizde tüp bebek yaptırmayı düşünüyoruz. Tüp bebek tedavisiyle hamile kalabilir miyim

   Cevapla
  • M.Bülent TIRAŞ :

   17 Ağustos 2016

   Merhaba,

   Detaylı bilgi almak için 0533 580 1481 numaralı telefondan asistanım Neslihan Hanım’a ulaşabilirsiniz.

    Cevapla
 • Özlem :

  17 Ağustos 2016

  Benim normal yoldan gebe kaldım ama bebek gelişmediği için düşükle sonuçlanmıştı. Artık normal yoldan hamile kalamıyorum. Tüp bebek yaptırsam böyle bir sorunla karşılaşma riskim var mı ?

   Cevapla
  • M.Bülent TIRAŞ :

   17 Ağustos 2016

   Merhaba,

   Detaylı bilgi almak için 0533 580 1481 numaralı telefondan asistanım Neslihan Hanım’a ulaşabilirsiniz.

    Cevapla
 • fatma :

  17 Ağustos 2016

  40 yaşıma girdim.hamile kalmak için doktora gittiğimde erken menopoza girdiğimi öğrendim. Oğlum 10 yaşında ve ona kardeş istiyoruz.

  Doktor yumurtalarımın küçüldüğünü söyledi. Benim hamile kalma şansım var mı acaba?

   Cevapla
  • M.Bülent TIRAŞ :

   17 Ağustos 2016

   Merhaba,
   Detaylı bilgi almak için 0533 580 1481 numaralı telefondan asistanım Neslihan Hanım’a ulaşabilirsiniz.

    Cevapla
 • Müjgan :

  19 Haziran 2016

  Doktor bey merhaba yaklaşık 3 yıllık evliyiz 5 ay gibi bir süredir korunmayı bıraktık hala hamile kalamıyorum.yumurtlama gününe takiben ilişkiye giriyoruz. iki ayrı doktora gittim hiçbir sıkıntının olmadığını söylediler.Acaba biz mi acele ediyoruz ?yardımlarınız için teşekkürler.

   Cevapla
  • Bülent Tıraş :

   19 Haziran 2016

   Merhaba,

   Yaşınızı, yumurtalık rezervinizi, rahim ve tüplerinizin durumunu, eşinizin semen analizi sonucunu bilmeden bu konuda size bir danışmanlık verilmesi doğru olmaz. Ancak bilmelisiniz ki her şeyin normal olduğu bir çiftte düzenli cinsel birliktelik ile gebelik elde etme şansı %3.2- 9.4 arasında değişiklik göstermektedir. Bu nedenle size önerim alanında deneyimli infertilite ile ilgilenen bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızdır. Yardımcı üreme tedavilerinde başarı tedavi gördüğünüz merkezin ve o merkezin çalışmış olduğu laboratuvarın kalitesi ile doğrudan ilişkilidir. Bu nedenle merkez seçimlerinde önceliğiniz gebelik oranları yüksek merkezleri seçmek şeklinde olmalıdır.

    Cevapla
 • Derya :

  19 Haziran 2016

  Merhaba hocam 10 senelik evliyim 9. Yaşında bir kızım var 2 senedir yeniden bebeğinizin olsun istiyoruz fakat olmadı 4 ay önce gittiğim bir doktor prolaktin değerinin yüksek olduğunu (25.4)referansı az aştığı için ilaçla bir kaç içinde düzeleceğini söyledi parlodel yarım tablet ilaç kullanıyorum bunun yani sıra dört aydır çatlatma iğnesi hap vs bir kaç ilaç kullandım ensonda üç adet tüp bebek iğnesi vurundum çatlama asamam geç oluyordu diye sertleşme de kullandım bir kaç gün adetime on gün var ben bir kaç belirti hissediyorum ama uygulanan bu tedavilerin ne kadar doğru olduğunu ogrenemek istiyorum çünkü sürekli hormon ilacı aldığımdan hem Psikolojik hemde fiziken etkileniyorum sizce bu tedavilere devam etmelimiyim bu tedaviyle bu ay hamile kalacaksın diyor doktor sizce ne olur cevap yazar misiniz

   Cevapla
  • Bülent Tıraş :

   19 Haziran 2016

   Merhaba,
   2 yıldır ikinci bir çocuk isteminizin olduğundan bahsetmişsiniz. Yumurtalık rezervinizi, rahim ve tüplerinizin durumunu, eşinizin semen analizi sonucunu bilmeden bu konuda size bir danışmanlık verilmesi doğru olmaz. Çocuk isteminize yönelik olarak da yumurtlama tedavisi almışsınız. Bahsetmiş olduğunuz yardımcı üreme tedavisinin gebelik verme oranı düşüktür. Size önerim 7-10 günlük bir adet gecikmesi olması halinde gebelik testi yapmanızdır. Yardımcı üreme tedavilerinde başarı tedavi gördüğünüz merkezin ve o merkezin çalışmış olduğu laboratuvarın kalitesi ile doğrudan ilişkilidir. Bu nedenle merkez seçimlerinde önceliğiniz gebelik oranları yüksek merkezleri seçmek şeklinde olmalıdır.

    Cevapla
 • Kadriye :

  19 Haziran 2016

  Merhaba 10 mayıs da tüp bebek transferi yapıldı fakat 2 gündür kirli bir sekildi koyu renkte kanamalarım oluyor ve aşırı derecede bel ve karin ağrısı da var bebeklerim üçüz

   Cevapla
  • Bülent Tıraş :

   19 Haziran 2016

   Merhaba,

   Gebeliğin 20. haftasında önce yaklaşık olarak %25-30 gebede az ya da çok vajinal kanama olabilmektedir. Parlak kırmızı renkte olan kanama taze –yeni kanamayı; koyu kahverengi kanama ise daha erken dönemde olup kesilen eski kanamayı düşündürür. Kanamanın miktarı fazla ve parlak kırmızı renkte ise düşükle sonlanma ihtimali daha fazladır. Bu kanamaların nedeni tam olarak bilinmemektedir. Bazen düşük tehdidi, fetüsteki kromozomal bozukluklar, çoğul gebelikler, rahmin doğuştan gelen anormallikleri, kanama pıhtılaşma bozuklukları, endokrin bozukluklar, plasental gelişim bozuklukları da bu kanamalara neden olabilmektedir. Kanama şikayeti gebelikte her zaman için önemlidir ve ihmal edilmemelidir. Düşük tehdidine yönelik olarak yatak istirahati, cinsel ilişki yasağı ve progesteron içeren ilaçlar önerilmektedir. Bu süreçte bol su tüketmenizi, kafeinli içeceklerden kaçınmanızı ve yine rahim kasılmalarını tetikleyebilecek bitki çaylarından uzak durmanızı öneririz. Yakın zamanda kontrole gitmediyseniz size önerim gebeliğinizi takip eden kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızdır.

    Cevapla
 • Saliha :

  15 Haziran 2016

  HOCAM MRB BEN D VİTAMİNİ ALDIM GEBE KALMAYI KOLAYLAŞTIRIYOMUŞ BİRDE ARI SÜTÜ KULLANIYORUM SAF OLARAK SİZCE DOĞRUMU YAPIYORUM DANIŞMAK İSTEDİM

   Cevapla
  • Bülent Tıraş :

   15 Haziran 2016

   Merhaba,

   Yaşınızı, yumurtalık rezervinizi, rahim ve tüplerinizin durumunu, eşinizin sperm analizi sonucunu paylaşmamışsınız. Bu nedenle gebelik şansınız ile ilgili bir yorum yapılması doğru olmaz. Bahsetmiş olduğunuz şeyleri kullanmanızda bir sakınca bulunmamaktadır. Ancak D vitamini takviyesi almadan önce vücudunuzdaki vitamin düzeyine baktırmanızı ve eksiklik var ise takviye almanızı öneririm. Yapılan çalışmalarda gebelik için en uygun D vitamini düzeyinin 30 ng şeklinde olduğu bulunmuştur. D vitamini güneş ışığına maruz kalan vücudumuz tarafından 30 dakika içinde sentezlenebilmektedir. Günde 15 dakika el kol ve yüzümüzün güneşe maruz kalması yeterlidir ve bunun hafta 4-6 kez yapılması da önemlidir. Yağlı balıklar, süt ve süt ürünleri, karaciğer, tahıl ve portakal suyu gibi besinlerle D vitamini ihtiyacı karşılanabilmektedir.

   Arı sütü ve polen kullanan kadınlarda yumurtlama dönemi sorunlarının azaldığına ve yine erkeklerde sperm sayısının arttığına dair yayınlar bulunmakla birlikte bu alanda daha fazla kontrollü çalışma yapılmasına ihtiyaç duyulmaktadır.

   Size önerim alanında deneyimli infertilite ile ilgilenen bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurarak muayene olmanız ve muayene bulgularınız neticesinde çocuk isteminize yönelik olarak size en uygun seçenekler hakkında bilgi almanızdır.

   Saygılarımla,

   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

    Cevapla
 • Aslı :

  03 Mayıs 2016

  Hocam ben bundan iki ay önce 6 aylık dogum yaptım ve bebeğimi kaybetim sezaryen dogum oldu rahim ağzı yetmezli tehşihsi kondu yeniden cocuk istiyorum ama tedavi görmem gerekir mi yada aynı seyi tekrar yaşarmıyım önceki hamileliğimde 4 yıl tedavi gördüm 2. Aşılama sonucunda hamile kalmıştım ama cok sancılı bi hamilelik gecirdim

   Cevapla
  • Bülent Tıraş :

   03 Mayıs 2016

   Merhaba,

   Serviks, anne rahminin en alt kısmı olup, vajinaya açılan bölümdür. Normal hamilelik esnasında hamileliğin sonuna kadar kapalı kalır. Bazı gebelerde ise rahim ağzı, sürekli gelişen ve büyüyen bebeği taşıyabilecek güce sahip değildir. Serviksin gebelik esnasında doğum sancıları oluşmadan, vaktinden çok önce açılmaya başlamasıyla rahim ağzında bir yetmezlik ve bunun sonucunda da doğum gerçekleşebilir. Her 100 anne adayının 12’si rahim ağzı yetmezliği sorunuyla karşı karşıya kalmaktadır. Servikal yetmezliğe neden olan bazı durumlar vardır ancak çoğu zaman altta yatan bir neden bulunamaz (uterin anomaliler, rahim ağzı ameliyatları, çoğul gebelikler, polihidramnios, sık yapılan histeroskopi ve servikal dilatasyon cerrahileri, daha önce müdahaleli ve zor doğum yapmış olmak, doğumda serviksin yırtılmasına bağlı oluşan servikal yaralanmalar, sık aralıklarla yapılan doğumlar, kürtaj ameliyatları, myomlar).

   Servikal yetmezlik tanısı, jinekolojik muayene yoluyla rahim ağzının, ultrasonografik inceleme ile serviksin şekil ve uzunluğunun birlikte değerlendirilmesi ve hastanın daha önceki gebelik kayıp öyküleri ve geçirdiği operasyonların incelenmesi ile konulabilir. Bu amaçla hegar bujileri kullanılmaktadır. Servikal yetmezlik şüphesi olan anne adaylarına belirli aralıklarla vajinal ultrason yapılarak servikal uzunluğun ölçülmesi ve bebeğin amniyon kesesinin serviks kanalı içinde hunileşme oluşturup oluşturmadığının saptanması gerekmektedir. Servikal uzunluk 14-28 gebelik haftaları arasında nispeten sabit seyrederken 28-32 hafta arasında giderek kısalır. 25mm (10 persentil) altındaki servikal uzunluk erken doğum riski ile ilişkilidir. Serviks boyu kısaldıkça erken doğum riski de artmaktadır. Her zaman için esas olan bu açılma başlamadan önce önlemlerin alınmasıdır. Yatak istirahati ve tokolitik ilaç tedavilerinden yanıt alınamayan ve açılmanın başladığı olgularda serklaj yapılarak rahim ağzına çepeçevre bir dikiş konulur. Bu işlem doğru zamanda uygulandığında genellikle başarılı olur ve düşük veya erken doğum olmasını büyük oranda önlemektedir. Bununla birlikte serklaj yapılamayan bazı vakalarda pesser uygulamaları da yapılabilmektedir. Daha önceden servikal yetmezliğe bağlı olarak gebelik kaybı olan kadınlara ise gebelikte 12-14. haftalarda profilaktik (koruyucu) amaçla serklaj yapılmaktadır.

   Saygılarımla,

   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

    Cevapla
 • Murat :

  03 Mayıs 2016

  Hocam merhaba. Ben 26 yaşındayım. Testislerimde ağrı nedeni ile üroloğa gitmiştim. Testislerde epididim kisti bulundu. Spermiygram tesdi istendi. Perhizlere uydum fkat sonuçlar iyi çıkmadı ve birkaç kez tekrarladım testleri. Hareketli sperm yok dedi doktor ve sperm sayında düşük dedi. Nişanlıyım ve hayalim çocuk sahibi olmak. Tedavisi varmıdır bu durumun? Yada tüp bebek ile çözülebilirmi?ayrıca lütfen mail ile dönüş yapmanızı istiyorum. Saygılarımla

   Cevapla
  • Bülent Tıraş :

   03 Mayıs 2016

   Merhaba,

   Epididim kistinin(spermatosel) nedeni tam olarak bilinmemektedir. Kansere neden olmaz. Testis torbasının bir tarafında bir şişlik şeklinde hissedilebilir. Fizik muayene ve ultrasonografi ile tanısı konulabilen bir durumdur. Epididim kisti için tedavi genelde gerekli değildir. Ancak ağrı şikayetine neden oluyor ise, kistin boyutlarında artış varsa ve yerleşim yeri boyutuna bağlı olarak penise kan gidişinde azalmaya neden oluyor ise cerrahi yolla kist çıkarılabilir. Mikrocerrahi uygulanarak çevre dokulara, damar ve sinirlere zarar vermeden ameliyat ile kist çıkarılabilir. Skleroterapi işlemi ise genellikle üreme dönemlerini atlatan erkekler için önerilir. Genel olarak üreme fonksiyonunda bir kayba neden olmaz ve kısırlığa yol açmazlar. Ancak bazı bireylerde bu kitle o taraftaki kanallarda sperm geçişine engel olarak sperm sayısını düşürebilir.

   Yapılan semen analizi testlerinizde hareketli sperm olmadığından ve sayı olarak bir azlık olduğundan bahsetmişsiniz. Bu testleri tüp bebek merkezlerinde verip vermediğinizi paylaşmamışsınız.. Morfoloji, DNA hasar oranı ve sperm canlılık testi(Eozin Testi, HOS testi )yapılıp yapılmadığını paylaşmamışsınız. İyi merkezlerdeki sonuçlarınızı görmeden bu konuda bir danışmanlık verilmesi doğru olmamakla birlikte eğer semen analizi sonucunuz bu şekilde ise doğal yoldan çocuk sahibi olmakta zorlukla karşılaşmanız kaçınılmazdır. Günümüz şartlarında çocuk sahibi olmanız konusunda tüp bebek tedavisi size yardımcı olabilecek bir yöntemdir. Tüp bebek tedavisi öncesinde alanında deneyimli androloji ile ilgilenen bir üroloji doktoruna başvurarak bazı medikal tedaviler olmanız ve tüp bebek tedavisi esnasında da hem ejekülatınızdan hem de mikro-TESE yapılarak testislerden sperm toplanması gerekebilir.

   Saygılarımla,\nProf. Dr. M. Bülent Tıraş.

    Cevapla
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar