Tüp bebek nedir?

Tüp bebek tedavisi, yardımcı üreme tekniklerinden bir tanesidir. Tüp bebek tedavisine, kadının yumurtalıklarından yumurta toplanması ve yumurtaların, sperm ile döllenmesi süreçleri dahil olmaktadır. Döllenmiş olan yumurta, embriyo olarak bilinir. Embriyo oluştuktan sonra saklanmak üzere dondurulabilir ya da kadının rahmine transfer edilebilir.

Tüp bebek tedavisi neden yapılır?

Tüp bebek sırasında yumurtalık içerisindeki olgun yumurta kesesinden alınırlar (A). Yumurta içine enjekte edilen tek bir sperm ile veya yumurtayı bir petri kabında spermle bir araya getirerek döllenir (B). Döllenmiş yumurta (embriyo) daha sonra rahme gönderilir (C).

Tüp bebek tedavisi, kısırlık sorunu yaşayan, ancak bebek sahibi olmak isteyen insanlara yardımcı olur. Tüp bebek tedavisi, pahalı ve invazif bir tedavi olduğu için çiftler genelde tüp bebekten önce diğer doğurganlık tedavilerini denemektedir. Bu tedaviler arasında doğurganlık ilaçları almak ya da suni dölleme gibi tedaviler yer almaktadır. Suni dölleme sırasında doktor, spermi alarak doğrudan kadının rahmine transfer eder.

Kısırlıkla ilgili olarak aşağıdaki sorunların olması durumunda tüp bebek tedavisi önerilebilir:

Fallop tüplerinin tıkalı ya da hasarlı olması: Fallop tüplerinin tıkalı ya da hasarlı olması, yumurtanın döllenmesini ya da embriyo oluştuktan sonra embriyonun rahme ilerlemesini zorlaştırabilmektedir.

Yumurtlama bozuklukları: Yumurtlama düzensizse ya da gerçekleşmiyorsa, döllenme için gerekli olan yumurta sayısı yetersiz olmaktadır.

Endometriozis: Endometriozis, rahim içi dokunun rahim dışında büyümesiyle meydana gelir ve genelde yumurtalıkların, rahmin ve fallop tüplerinin işlevlerini etkiler.

Miyom: Miyomlar, rahim duvarında bulunan iyi huylu tümörlerdir. Miyomlar, döllenmiş yumurtanın tutunmasını engelleyebilmektedir.

Sperm üretiminin ya da işlevinin zayıflaması: Ortalamanın altında olan sperm konsantrasyonu, spermlerin hareketlerinin zayıf olması ya da spermlerin boyutundaki ve şeklindeki anormallikler, spermin yumurtayı döllemesini zorlaştırabilmektedir. Semende anormallik olması halinde eşinizin, bu sorunlarla ya da altta yatan sağlık sorunlarıyla ilgili olarak bir uzmanla görüşmesi gerekir.

Açıklanamayan kısırlık: Açıklanamayan kısırlık, kısırlıkla ilgili sıkça karşılaşılan nedenlerle ilgili olarak değerlendirme yapılmasına rağmen kısırlığa neden olan faktörün tespit edilememesidir.

Genetik bozukluk: Sizin ya da eşinizin, çocuğunuza geçebilecek genetik bir rahatsızlığı bulunuyorsa tüp bebek tedavisi gerekir. Tüp bebek tedavisinde yumurtalar toplandıktan ve döllendikten sonra belli genetik problemler için testten geçirilir. Sonrasında sorun saptanmayan embriyolar, kadının rahmine transfer edilir.

Kanser ya da diğer sağlık sorunlarına yönelik olarak doğurganlığın korunması: Radyoterapi ya da kemoterapi gibi kanser tedavilerine başlayacaksanız bunlar, doğurganlığınıza zarar verebileceği için doğurganlığınızı korumaya yönelik olarak tüp bebek tedavisi iyi bir seçenek olabilir. Bu durumda yumurtalıklarınızdan yumurtalar toplanır ve döllenmemiş bir şekilde ileride kullanılmak üzere dondurulur. Veya yumurtalar döllendikten sonra embriyolar da gelecekte kullanılmak üzere dondurularak saklanabilir.

Ayrıca çocuğa genetik hastalık riski olması durumunda da ebeveynler, tüp bebek yapılmasını isteyebilmektedir. Medikal laboratuvarlar, embriyoları genetik anormallikler için test edebilmektedir. Bu işlem sonrası genetik kusuru bulunmayan embriyolar, kadının rahmine transfer edilebilmektedir.

Tüp bebek tedavisi kimlere uygulanır?

Tüp bebek tedavisi için kişinin, genel olarak sağlıklı olması önemlidir. Bu temel şartın yanı sıra her bireyin durumuna dair farklı gereksinimler olacaktır. Tüp bebek tedavisi, aşağıdaki durumları yaşayan kişiler için etkili bir tedavi yöntemi olmaktadır:

6 aydan fazla süredir gebelik elde edemeyen çiftlerde tüp bebek tedavisi genelde sonuç alınmasını sağlamaktadır. Üreme çağında olan kadınlar her yaşta tüp bebek yöntemi ile gebe kalabilmektedir.

Diğer doğurganlık tedavilerinde başarı elde edememiş kadınlar, tüp bebek tedavisi deneyebilir. Her ne kadar diğer yöntemleri denemiş ve başarısız olmuş olmanız hayal kırıklığı yaratabilse de tüp bebekte, başarısız olan diğer yöntemlere göre başarı şansı daha yüksektir.

Kendi başına ya da diğer doğurganlık tedavileriyle gebelik elde etme şansı bulunan, ancak bu şansı bekleyerek riske atmak istemeyenler de tüp bebek tedavisi yaptırmayı tercih edebilir.

Tüp Bebek Tedavisine Hazırlık

Doktorunuzla birlikte tüp bebek tedavisinin sizin için en uygun olan tedavi yöntemi olduğuna karar verdiyseniz, bu tedavi öncesi hazırlık yapmanız önemlidir.

Tüp bebek tedavisine başlamadan önce gebe kalma şansınızın artması ve gebeliğinizin sağlıklı devam etmesi için bazı testlerin yapılması gerekir. Bu testler arasında şunlar yer almaktadır:

Yumurtalık rezervi testi: Yumurtalarınızın sayısını ve kalitesini belirlemek için folikül uyarıcı hormon (FSH) ve estradiol (östrojen) ile adet döngünüzün ilk birkaç günündeki anti-müllerian seviyeleriniz için test yapılması gerekebilir. Genelde yumurtalıkların ultrasonu ile birlikte değerlendirilen test sonuçları, yumurtalıklarınızın doğurganlık ilaçlarına nasıl yanıt vereceğine dair tahminde bulunulmasını sağlayacaktır.

Semen analizi: Semen analizi, doğurganlık değerlendirme sürecinin bir parçası olarak gerçekleştirilmediyse tüp bebek tedavisi döngüsü başlamadan hemen önce doktorunuz, semen analizi yapılmasını isteyebilir.

Bulaşıcı hastalık testleri: Hem sizin hem de eşinizin, HIV de dahil olmak üzere bulaşıcı hastalıklar yönünden değerlendirilmeniz gerekir.

Embriyo transferi denemesi: Doktorunuz, rahim boşluğunu ve embriyonun rahme başarılı bir şekilde yerleşmesini sağlamada en yüksek başarıyla sahip olacak tekniği görmek amacıyla embriyo olmadan bir transfer denemesi yapabilir.

Rahim muayenesi: Tüp bebek tedavisine başlamadan önce doktorunuz, rahim içi tabakayı kontrol etmek isteyecektir. Bu muayene sırasında sonohisterografi (rahim ağzından rahme doğru sıvı enjekte edilir) ve ultrason (rahim boşluğunu görüntülemek amacıyla) kullanılabilir. Muayenede aynı zamanda histeroskopi (ince, esnek ve ışıklı bir teleskop) vajinaya ve rahim ağzından rahme yerleştirilebilir.

Tüp bebek tedavisine nasıl başlanır?

Tüp bebek tedavisi, tüm dünyada kısırlık tedavisinde kullanılan en etkili yöntemlerden bir tanesidir. Tüp bebek tedavisinde öncelikle çiftlerin durumlarına özel olarak tedavi planı hazırlanır ve sonrasında gerekli muayeneler ve testler gerçekleştirilerek tedaviye başlanır.

Tüp Bebek Tedavisi Aşamaları

Tüp bebek tedavisinde yer alan aşamaları, aşağıda detaylı bir şekilde okuyabilirsiniz:

Yumurtalıkların Uyarılması

Kadınlar, her adet döngüsünde doğal olarak bir adet yumurta üretir. Ancak tüp bebek tedavisinde birden fazla yumurta gerekmektedir. Birden fazla yumurta kullanılması, uygun

Yumurta Toplama tekniği Vajinal yoldan ultrason aspirasyonu temel olarak yumurta alımı için kullanılır. Bu prosedür sırasında ultrason cihazı yumurta kesesini tanımlamak için vajinaya sokulur ve iğne vajinadan yumurta kesesine doğru hareket ettirilir. Yumurtalar yumurta kesesinden iğne ile alınırlar ve iğne de bir çekici cihaza bağlıdır.

embriyoların gelişmesi ihtimalini arttırmaktadır. Vücudunuzun ürettiği yumurtaların artması için doğurganlık ilaçları kullanmanız gerekecektir. İlaç kullandığınız süre boyunca doktorunuz düzenli kan testleri ve ultrason ile yumurta üretimini takip edecek ve yumurtaların toplanacağı zamana karar verecektir.

Yumurtaların Toplanması

Yumurtaların toplanması, anestezi altında gerçekleştirilen cerrahi bir işlemdir. Doktorunuz, ultrason probu sayesinde yumurta toplanırken kullanılacak iğneyi vajinadan, yumurtalığa ve oradan da yumurta bulunduran foliküle yönlendirecektir. İğne, yumurtayı çekecek ve foliküllerdeki sıvıyı dışarı çıkaracaktır.

Döllenme

Döllenme için erkekten semen örneği alınması gerekir. Sonrasında spermler ile yumurtalar, laboratuvar ortamında bir araya getirilir. Bu süreç sonucu embriyo elde edilemezse, doktorunuz mikroenjeksiyon kullanmaya karar verebilir.

Embriyoların Takibi

Döllenmiş olan yumurtaların takibi sağlanarak bölünüp geliştiklerinden emin olunacaktır. Aynı zamanda embriyolar bu süreç içerisinde genetik sorunlar açısından test edilecektir.

Embriyo Transferi

Embriyolar yeterli büyüklüğe ulaştığında transfer edilebilirler. Bu ise genelde döllenmeden beş gün sonra gerçekleşir. Embriyo transferi sırasında kateter adı verilen ince bir tüp vajinaya yerleştirilecek, rahim ağzını geçecek ve rahme ulaşacaktır. Sonrasında ise embriyo, rahme transfer edilecektir.

Gebelik, embriyo rahim duvarına tutunduğu zaman meydana gelir. Bu, genelde 6 ila 10 gün arası sürer. Sonrasında kan testi ile gebe kalınıp kalınmadığını anlaşılacaktır.

Tüp Bebek Tedavisinde Başarıyı Arttıran Faktörler

Tüp bebek tedavisinde başarı şansını arttırmak için çiftlerin temelde sağlıklı bir hayat sürmeleri gerekir. Erkeğin ve kadının hayatları ne kadar sağlıklıysa hücreleri de o kadar sağlıklı olur. Hücre denildiği zaman sadece vücut hücreleri değil,  üreme hücreleri de akla gelmelidir. Sağlıklı bir hayat denildiği zaman özellikle zararlı maddelerden uzak durulması gerekir. Sigara, alkol, uyuşturucu maddeler ve toksik maddelerden kurtulmak gerekir. Mümkün olduğu kadar düzenli bir şekilde egzersiz yapılmalı, günde en az 7500 adım atılmalı ve kilo kontrolü olmalıdır. 

Sağlıklı bir hayat tarzında beslenmeye de çok dikkat edilmesi gerekir. Örneğin, plastik maddelerin içerisinde bekleyen sular yerine cam şişe kullanılmalıdır. Çünkü plastik içerisinde bekleyen sularda bir süre sonra bisfenol A adı verilen bir madde birikir ve bu maddenin, üremeyi ve tüp bebek sonuçlarını olumsuz etkilediği bilinmektedir. Bunun yanı sıra yediğimiz şeylerde genetiği değiştirilmiş olanlarından ve tarım ilaçlarından korunmak gerekir. Özellikle konservelerin içerisinde bulunan gıda koruyucularına dikkat etmek gerekir. Taze meyve sebze tüketmeye dikkat edilmesi gerekir.

 

Tüp Bebek Tedavisinde Beslenme

Tüp bebek tedavisi görürken sağlıklı ve dengeli öğünler tüketmelisiniz. İyi bir beslenme düzenine sahip olmak için belli şeyleri kısıtlamanız yetmeyecektir. Bu kısıtlamalarla birlikte sağlıklı seçimler yapmanız ve besin açısından zengin gıdalar tüketmeniz gerekir.

Tüp bebek tedavisi sırasında sağlıklı bir şekilde beslenmek için şu gıdaları tüketebilirsiniz.

Meyve ve sebze: Vitamin, mineral, lif ve fitokimyasallar gibi takviyelerin yanı sıra daha çok sebze ve meyve tüketimi ile aç kalmanıza neden olan yüksek kalorili yiyeceklerin yerine sağlıklı alternatifler tercih etmiş olacaksınız.

Sağlıklı proteinler: Yağsız et, tavuk, deniz ürünler, yumurta, fasulye, kuruyemiş, tohumlar ve yağı azaltılmış süt ürünleri gibi gıdalar, vücudunuz için gerekli olan vitamin ve mineralleri sağlayacaktır. Proteinler, karbonhidratlardan daha doyurucu olduğu için daha uzun saatler tok kalmanızı sağlar.

Ev yapımı yemekler: Çok fazla yağ kullanarak hazırlanmış yemekleri yemeyi en aza indirerek yağ alımınızı kısıtlamanız gerekir. İşlenmiş gıdalarda bulunan sağlıksız trans yağların, artan kısırlık oranlarıyla ilişkili olduğunu gösteren araştırmalar bulunmaktadır.

Tam tahıllar: Tam tahıllı ekmekler, lif açısından zengin kahvaltılık gevrekler, kahverengi pirinç ve işlenmemiş diğer tahılları tercih etmeniz sağlıklı olacaktır.

Düzenli öğünler: Gün boyunca öğün atlamak, genelde geceleri yemeye neden olur. Bu ise özellikle kilo kontrolü sağlamaya çalışan kişiler açısından sağlıksız bir alışkanlıktır. Bu nedenle öğün atlamama konusunda dikkatli olun.

Tüp bebek tedavisi sırasında yukarıda yer alan öneriler, vücudunuzun gebeliğe hazırlanmasında rol oynayacaktır. Ancak bu sağlıklı tercihlerin yanı sıra sağlıksız yiyeceklerinde farkında olmalısınız. Bu nedenle abur cubur tüketiminizi kısıtlamanız gerekir.

Her ne kadar hazır yiyecekler çekici olsa ve bulunması kolay olsa da bunlardan uzak durmalı ve bunların yerine sağlıklı alternatifler hazırlamalısınız.

Tüp bebek tedavisi kilo aldırır mı?

Her kadın, doğurganlık ilaçlarına aynı şekilde tepki vermediği için hangi doğurganlık ilacının özellikle sizi etkileyeceğini belirlemek imkansızdır. Ancak daha önce hormonlu bir doğum kontrol yöntemi kullandıysanız, kullandığınız süre boyunca birkaç kilo aldığınızı fark etmiş olabilirsiniz. O nedenle doğurganlık ilaçları kullanırken kilo alabilirsiniz ya da bu ilaçlar, şişkinliğe neden olabilir. Her ne kadar bu etkilerin görülmesi normal olsa da ani bir kilo artışı yaşadıysanız ya da daha önce olmadığı halde, ilaç kullandıktan sonra gebe kalmış gibi karnınız büyüdüyse bu durumu doktorunuza haber vermeniz gerekir.

Tüp bebek tedavisi ne kadar sürer?

Tüp bebek tedavisi sırasında yumurtalar toplanır ve döllenmesi için laboratuvar ortamında sperm ile bir araya getirilir. Bir tüp bebek döngüsü genelde 3 – 4 hafta sürmektedir. Ancak bu adımlar, farklı aşamalar ve süreçler şeklinde gerçekleşebileceği için daha uzun sürebilir.

Tüp bebek tedavisinin ilk on gününde genelde anne adayının gerekli ilaçları alması sağlanır ve süreç izlenir. Foliküller, olgunlaştığı zaman yumurta toplama işlemine geçilir ve bu işlem genelde 45 dakika kadar sürer. Yumurtalar toplandıktan sonra sperm ile bir araya getirildiğinde döllenme meydana geldiyse 3-5 gün sonra embriyo transferi gerçekleştirilir.

Embriyo transferinden sonra yaklaşık on gün sonra ise kan testi yapılarak gebeliğin gerçekleşip gerçekleşmediğine bakılır.

İlk tüp bebek tedavisi neden tutmaz?

Genel olarak söylemek gerekirse tüp bebek tedavisinin başarısız olma nedenleri arasında ilk tedaviyle sonraki tedaviler arasında fark yoktur. Kaçıncı tedaviniz olursa olsun, tedavinin başarılı olma olasılığı temelde embriyoya bağlıdır. Embriyo sağlıklı değilse (genetik olarak sağlıklı değil ve kromozomlarda sorun varsa) yüzde 70 ila yüzde 80 oranında başarısızlık ihtimali vardır. Aslında embriyonun tutunmaması, çiftin lehine olan bir durumdur. Çünkü sağlıksız bir embriyonun tutunması durumunda ya düşük görülecek ya da sağlıksız bir bebek sahibi olunacaktır.

 

Tüp Bebek Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

Tüp bebek tedavisine başladığınızda yumurtlama döneminizden sonraki bir zamanda doktorunuz, GnRH antagonisti ya da GnRH agonisti kullanmanızı isteyebilir. Genelde enjeksiyon yöntemiyle kullanılan bu ilaçlar, nazal sprey ya da implant formunda da bulunabilmektedir.

Bu ilaçlar, tedavi döngünüz başladığı zaman doktorunuzun, yumurtlama döneminiz üzerinde kontrol sahibi olmasını sağlar. Adet döngüleriniz, doğal yollarla gerçekleşmiyorsa doktorunuz, farklı bir yaklaşım sergileyebilir. Bu durumda progesteron kullanmanızı isteyebilir. Progesteron, adet döngünüzün düzenlenmesine yardımcı olacaktır.

Bu durumda doktorunuz, progesteron hapı kullandıktan yaklaşık 6 gün sonra GnRH agonisti ya da antagonisti kullanmanızı isteyecektir. Ancak tekrar hatırlatmakta fayda var; kullanacağınız ilaçlar, durumunuza bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Bu nedenle daima doktorunuzun söylediklerini yaptığınızdan emin olun.

Bu aşamadan sonra doğurganlık ilaçları ile yumurtlama uyarılması sağlanacaktır. Tedavi protokolünüze bağlı olarak 7-10 gün arası her gün, günde 1-4 kez iğne yapmanız gerekecektir. Bu iğnelerle birlikte GnRH agonisti ve antagonistlerini nasıl kullanacağınızı, doktorunuzdan ya da gittiğiniz merkezde yardımcı olacak sağlık çalışanlarından öğreneceksiniz.

Tüp bebek tedavisinde son olarak insan koryonik gonadotropin (hCG) ile yumurtaların büyümesi tetiklenir. Burada, zamanlama çok önemlidir. İğne çok erken yapılırsa yumurtalar, yeteri kadar olgunlaşmayacaktır. İğnenin çok geç yapılması durumunda ise yumurtalar çok fazla olgunlaşabilir ve düzgün bir şekilde döllenmeyebilir.

Çatlatma iğnesi adı da verilen hCG hormonu içeren bu iğne, genelde döngü içerisinde bir kez yapılır. Bu iğneyi yapmanız gereken zamana dair doktorunuz kesin bir saat verecektir.

Bu nedenle iğneyi, doktorunuzun söylediği zamanda yaptığınızdan emin olmalısınız.

Embriyo transferi sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Tüp bebek tedavisinde embriyo transferi gerçekleştirildikten sonra hastanede 20-30 dakika dinlendikten sonra evinizde istirahate devam edebilirsiniz. Ancak bu, yatak istirahati şeklinde olmamalıdır. Embriyo transferi sonrası kendi ihtiyaçlarınızı kendiniz karşılayabilir ve iki gün sonra normal hayatınıza dönebilirsiniz. Ancak transfer sonrası rahatsızlığa neden olabilecek yoğun aktivitelerden kaçınmalısınız.

Kimi insanlar, embriyo sonrası işlerinden izin alsa da bunu yapmanız şart değildir. Ancak izin almanız ya da evden çalışmanız mümkünse bunu yapabilirsiniz. Yapamamanız halinde ise tüp bebek tedavisinden elde edilecek sonuçlar etkilenmeyecektir.

Beslenme açısından ise protein ve lif açısından zengin, sebze ve meyve ağırlıklı bir beslenme tavsiye edilmektedir. Sıvı tüketiminin ise iki litrenin üzerinde olması önemlidir.

Tüp bebek tedavisi sonrası nelere dikkat edilmeli?

Tüp bebek tedavisinde embriyo transferi gerçekleştirildikten sonra günlük aktivitelerinize devam edebilirsiniz. Ancak tedavi sonrası yumurtalıklarınız hala büyük olabileceği için rahatsızlığa neden olabilecek yoğun aktivitelerden kaçınmalısınız. Özellikle transfer sonrası ilk birkaç gün dinlenebiilr ve kendinizi şımartacak şeyler yapabilirsiniz.

Kimi insanlar, embriyo sonrası işlerinden izin alsa da bunu yapmanız şart değildir. Ancak izin almanız ya da evden çalışmanız mümkünse bunu yapabilirsiniz. Yapamamanız halinde ise tüp bebek tedavisinden elde edilecek sonuçlar etkilenmeyecektir.

Tedavi sonrası kendinizle ilgilenin ve ev işi gibi yapmak istemediğiniz şeyler varsa bunları yapmayın. İki haftalık bekleme süreci boyunca aklınızda bazı düşünceler ve endişeler olabilir. Bu süreçte kendinize, insanların günlük aktivitelerinde değişiklikler yapmadan da gebe kaldıklarını hatırlatın.

Tüp Bebek Tedavisi Riskleri

Her medikal prosedürde olabileceği gibi tüp bebek ile ilgili olarak da bazı riskler bulunmaktadır. Tüp bebek tedavisi ile ilişkili olarak görülebilecek riskler şunlar olmaktadır:

Çoğul gebelik: Tüp bebek tedavisinde rahminize birden fazla embriyo transfer edilmesi halinde çoğul gebelik yaşayabilirsiniz. Çoğul gebelik olması durumunda erken doğum ve düşük doğum kilosu görülme riski daha fazla olmaktadır.

Ovaryan hiperstimülasyon sendromu: Tüp bebek tedavisinde kullanılan hCG gibi doğurganlık ilaçları, yumurtalıkların şişmesine ve ağrımasına neden olabilmektedir. Ovaryan hiperstimülasyon sendromu adı verilen bu durumda görülen belirtiler arasında karında hafif bir ağrı, şişkinlik, mide bulantısı, kusma ve ishal gibi belirtiler yer almaktadır.

Düşük: Tüp bebek tedavisinde taze embriyolar ile gebe kalındığında, doğal yollardan gebe kalmaya göre düşük riski yüzde 15 ila yüzde 25 arasında daha fazla olabilmektedir. Bu oranlar, annenin yaşının ilerlemesiyle artmaktadır.

Yumurta toplanması sırasında yaşanan komplikasyonlar: Yumurta toplanması sırasında bağırsakta, mesanede ya da kan damarlarında kanama, enfeksiyon ya da hasar meydana gelebilir. Ayrıca anestezi kullanılıyorsa bu işlemin de taşıdığı bazı riskler bulunmaktadır.

Dış gebelik: Tüp bebek tedavisi gören kadınların yaklaşık yüzde 2’si ila yüzde 5’inde dış gebelik görülmektedir. Dış gebelikte embriyo, rahmin dışında bir yerde tutunur. Bu durumda embriyo hayatta kalamaz ve gebelik devam edemez.

Doğum kusurları: Annenin yaşı, nasıl gebe kalındığından bağımsız bir şekilde doğum kusurlarının görülmesi konusunda en önemli risk faktörü olmaktadır.

Kanser: Bazı araştırmalar, yumurta gelişimini teşvik etmek için kullanılan bazı ilaçlarla yumurtalık kanserini ilişkilendirmiş olsa da tüp bebek tedavisi sonrası kanser riskinin önemli ölçüde arttığını gösteren araştırmalar bulunmamaktadır.

Stres: Tüp bebek tedavisi ekonomik, fiziksel ve duygusal olarak yıpratıcı olabilmektedir. Kısırlık tedavilerinin yarattığı iniş çıkışların üstesinden gelmek için bir uzmandan yardım alabilirsiniz

Tüp Bebek Tedavisinde Başarı Oranı

Global yaşa bağlı tüp bebek başarı oranları

Kaynak: www.sartcorsonline.com

Tüp bebek tedavisindeki başarı oranınızı hesaplama aracımızdan hesaplayabilirsiniz.

Tüp bebek başarı oranı hesaplama

Tüp bebek tedavisi sonrası başarı oranı, kadının yaşı ile birlikte kısırlığın nedenine bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Yaşı daha genç olan kadınlarda genelde gebelik şansı daha yüksek olmaktadır.

Tüp bebek tedavisinde seçilecek yöntem, oluşan embriyoların kalitesi, tedavi de elde edilen gebelik şansı çiftler arasında değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle çiftlere özel belirlenen tedavi planı, tüp bebek tedavisindeki başarınızda önemli bir role sahiptir.

Doktorunuz tüp bebek tedavisinin nasıl işe yaradığını, potansiyel risklerini ve bu tedavi yönteminin sizin için doğru olup olmadığını anlamanıza yardımcı olabilir.

Tüp bebek tedavisinden sonra sağlıklı bir bebek doğurma şansınız bazı faktörlere bağlıdır:

Annenin yaşı: Yaşınız ne kadar gençse, tüp bebek tedavisinde kendi yumurtalarınızı kullanarak sağlıklı bir bebek doğurma ihtimaliniz o kadar yüksek olmaktadır.
Embriyo durumu: Daha fazla gelişmiş olan embriyoların transfer edilmesi, daha az gelişmiş (2 ya da 3 günlük) embriyoların transferi ile karşılaştırıldığında daha yüksek gebelik oranları ile ilişkilendiriliyor. Ancak gelişim süreçlerinden tüm embriyolar sağ çıkamayabileceği için doktorunuzla durumunuzu ayrıca görüşmeniz gerekir.

Üreme geçmişi: Daha önce doğum yapmış kadınların, daha önce doğum yapmamış kadınlara göre tüp bebek tedavisinde başarı şansı daha yüksek oluyor. Başarı oranları, daha önce birden fazla kez tüp bebek tedavisi görmüş, ancak gebe kalamamış kadınlarda ise daha düşük oluyor.

Kısırlık sebebi: Yumurta sayınızın normal olması, tüp bebek tedavisi ile gebe kalabilme şansınızı arttırmaktadır. Şiddetli endometriozisi olan kadınların ise açıklanamayan kısırlığa sahip olan kadınlara göre gebe kalma şansları daha düşük olmaktadır.

Yaşam tarzı faktörleri: Sigara içen kadınlarda genelde tüp bebek tedavisi sırasında toplanan yumurtaların sayısı daha az oluyor ve düşük oranları daha fazla oluyor. Sigara, kadının tüp bebek başarısı şansını yüzde 50’ye kadar düşürebiliyor. Obezite de gebe kalma ve bebek sahibi olma şansınızı azaltabilir. Alkol kullanımı, keyif verici maddeler, aşırı kafein tüketimi ve bazı ilaçlar da zararlı olabilmektedir.

111 YORUMLAR

 1. Hocam merhaba. Ben 26 yaşındayım. Testislerimde ağrı nedeni ile üroloğa gitmiştim. Testislerde epididim kisti bulundu. Spermiygram tesdi istendi. Perhizlere uydum fkat sonuçlar iyi çıkmadı ve birkaç kez tekrarladım testleri. Hareketli sperm yok dedi doktor ve sperm sayında düşük dedi. Nişanlıyım ve hayalim çocuk sahibi olmak. Tedavisi varmıdır bu durumun? Yada tüp bebek ile çözülebilirmi?ayrıca lütfen mail ile dönüş yapmanızı istiyorum. Saygılarımla

 2. Hocam ben bundan iki ay önce 6 aylık dogum yaptım ve bebeğimi kaybetim sezaryen dogum oldu rahim ağzı yetmezli tehşihsi kondu yeniden cocuk istiyorum ama tedavi görmem gerekir mi yada aynı seyi tekrar yaşarmıyım önceki hamileliğimde 4 yıl tedavi gördüm 2. Aşılama sonucunda hamile kalmıştım ama cok sancılı bi hamilelik gecirdim

 3. Merhaba,

  Serviks, anne rahminin en alt kısmı olup, vajinaya açılan bölümdür. Normal hamilelik esnasında hamileliğin sonuna kadar kapalı kalır. Bazı gebelerde ise rahim ağzı, sürekli gelişen ve büyüyen bebeği taşıyabilecek güce sahip değildir. Serviksin gebelik esnasında doğum sancıları oluşmadan, vaktinden çok önce açılmaya başlamasıyla rahim ağzında bir yetmezlik ve bunun sonucunda da doğum gerçekleşebilir. Her 100 anne adayının 12’si rahim ağzı yetmezliği sorunuyla karşı karşıya kalmaktadır. Servikal yetmezliğe neden olan bazı durumlar vardır ancak çoğu zaman altta yatan bir neden bulunamaz (uterin anomaliler, rahim ağzı ameliyatları, çoğul gebelikler, polihidramnios, sık yapılan histeroskopi ve servikal dilatasyon cerrahileri, daha önce müdahaleli ve zor doğum yapmış olmak, doğumda serviksin yırtılmasına bağlı oluşan servikal yaralanmalar, sık aralıklarla yapılan doğumlar, kürtaj ameliyatları, myomlar).

  Servikal yetmezlik tanısı, jinekolojik muayene yoluyla rahim ağzının, ultrasonografik inceleme ile serviksin şekil ve uzunluğunun birlikte değerlendirilmesi ve hastanın daha önceki gebelik kayıp öyküleri ve geçirdiği operasyonların incelenmesi ile konulabilir. Bu amaçla hegar bujileri kullanılmaktadır. Servikal yetmezlik şüphesi olan anne adaylarına belirli aralıklarla vajinal ultrason yapılarak servikal uzunluğun ölçülmesi ve bebeğin amniyon kesesinin serviks kanalı içinde hunileşme oluşturup oluşturmadığının saptanması gerekmektedir. Servikal uzunluk 14-28 gebelik haftaları arasında nispeten sabit seyrederken 28-32 hafta arasında giderek kısalır. 25mm (10 persentil) altındaki servikal uzunluk erken doğum riski ile ilişkilidir. Serviks boyu kısaldıkça erken doğum riski de artmaktadır. Her zaman için esas olan bu açılma başlamadan önce önlemlerin alınmasıdır. Yatak istirahati ve tokolitik ilaç tedavilerinden yanıt alınamayan ve açılmanın başladığı olgularda serklaj yapılarak rahim ağzına çepeçevre bir dikiş konulur. Bu işlem doğru zamanda uygulandığında genellikle başarılı olur ve düşük veya erken doğum olmasını büyük oranda önlemektedir. Bununla birlikte serklaj yapılamayan bazı vakalarda pesser uygulamaları da yapılabilmektedir. Daha önceden servikal yetmezliğe bağlı olarak gebelik kaybı olan kadınlara ise gebelikte 12-14. haftalarda profilaktik (koruyucu) amaçla serklaj yapılmaktadır.

  Saygılarımla,

  Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 4. HOCAM MRB BEN D VİTAMİNİ ALDIM GEBE KALMAYI KOLAYLAŞTIRIYOMUŞ BİRDE ARI SÜTÜ KULLANIYORUM SAF OLARAK SİZCE DOĞRUMU YAPIYORUM DANIŞMAK İSTEDİM

 5. Merhaba 10 mayıs da tüp bebek transferi yapıldı fakat 2 gündür kirli bir sekildi koyu renkte kanamalarım oluyor ve aşırı derecede bel ve karin ağrısı da var bebeklerim üçüz

 6. Merhaba,

  Gebeliğin 20. haftasında önce yaklaşık olarak %25-30 gebede az ya da çok vajinal kanama olabilmektedir. Parlak kırmızı renkte olan kanama taze –yeni kanamayı; koyu kahverengi kanama ise daha erken dönemde olup kesilen eski kanamayı düşündürür. Kanamanın miktarı fazla ve parlak kırmızı renkte ise düşükle sonlanma ihtimali daha fazladır. Bu kanamaların nedeni tam olarak bilinmemektedir. Bazen düşük tehdidi, fetüsteki kromozomal bozukluklar, çoğul gebelikler, rahmin doğuştan gelen anormallikleri, kanama pıhtılaşma bozuklukları, endokrin bozukluklar, plasental gelişim bozuklukları da bu kanamalara neden olabilmektedir. Kanama şikayeti gebelikte her zaman için önemlidir ve ihmal edilmemelidir. Düşük tehdidine yönelik olarak yatak istirahati, cinsel ilişki yasağı ve progesteron içeren ilaçlar önerilmektedir. Bu süreçte bol su tüketmenizi, kafeinli içeceklerden kaçınmanızı ve yine rahim kasılmalarını tetikleyebilecek bitki çaylarından uzak durmanızı öneririz. Yakın zamanda kontrole gitmediyseniz size önerim gebeliğinizi takip eden kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızdır.

 7. Merhaba hocam 10 senelik evliyim 9. Yaşında bir kızım var 2 senedir yeniden bebeğinizin olsun istiyoruz fakat olmadı 4 ay önce gittiğim bir doktor prolaktin değerinin yüksek olduğunu (25.4)referansı az aştığı için ilaçla bir kaç içinde düzeleceğini söyledi parlodel yarım tablet ilaç kullanıyorum bunun yani sıra dört aydır çatlatma iğnesi hap vs bir kaç ilaç kullandım ensonda üç adet tüp bebek iğnesi vurundum çatlama asamam geç oluyordu diye sertleşme de kullandım bir kaç gün adetime on gün var ben bir kaç belirti hissediyorum ama uygulanan bu tedavilerin ne kadar doğru olduğunu ogrenemek istiyorum çünkü sürekli hormon ilacı aldığımdan hem Psikolojik hemde fiziken etkileniyorum sizce bu tedavilere devam etmelimiyim bu tedaviyle bu ay hamile kalacaksın diyor doktor sizce ne olur cevap yazar misiniz

 8. Merhaba,
  2 yıldır ikinci bir çocuk isteminizin olduğundan bahsetmişsiniz. Yumurtalık rezervinizi, rahim ve tüplerinizin durumunu, eşinizin semen analizi sonucunu bilmeden bu konuda size bir danışmanlık verilmesi doğru olmaz. Çocuk isteminize yönelik olarak da yumurtlama tedavisi almışsınız. Bahsetmiş olduğunuz yardımcı üreme tedavisinin gebelik verme oranı düşüktür. Size önerim 7-10 günlük bir adet gecikmesi olması halinde gebelik testi yapmanızdır. Yardımcı üreme tedavilerinde başarı tedavi gördüğünüz merkezin ve o merkezin çalışmış olduğu laboratuvarın kalitesi ile doğrudan ilişkilidir. Bu nedenle merkez seçimlerinde önceliğiniz gebelik oranları yüksek merkezleri seçmek şeklinde olmalıdır.

 9. Doktor bey merhaba yaklaşık 3 yıllık evliyiz 5 ay gibi bir süredir korunmayı bıraktık hala hamile kalamıyorum.yumurtlama gününe takiben ilişkiye giriyoruz. iki ayrı doktora gittim hiçbir sıkıntının olmadığını söylediler.Acaba biz mi acele ediyoruz ?yardımlarınız için teşekkürler.

 10. Merhaba,

  Yaşınızı, yumurtalık rezervinizi, rahim ve tüplerinizin durumunu, eşinizin semen analizi sonucunu bilmeden bu konuda size bir danışmanlık verilmesi doğru olmaz. Ancak bilmelisiniz ki her şeyin normal olduğu bir çiftte düzenli cinsel birliktelik ile gebelik elde etme şansı %3.2- 9.4 arasında değişiklik göstermektedir. Bu nedenle size önerim alanında deneyimli infertilite ile ilgilenen bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızdır. Yardımcı üreme tedavilerinde başarı tedavi gördüğünüz merkezin ve o merkezin çalışmış olduğu laboratuvarın kalitesi ile doğrudan ilişkilidir. Bu nedenle merkez seçimlerinde önceliğiniz gebelik oranları yüksek merkezleri seçmek şeklinde olmalıdır.

 11. 40 yaşıma girdim.hamile kalmak için doktora gittiğimde erken menopoza girdiğimi öğrendim. Oğlum 10 yaşında ve ona kardeş istiyoruz.

  Doktor yumurtalarımın küçüldüğünü söyledi. Benim hamile kalma şansım var mı acaba?

 12. Benim normal yoldan gebe kaldım ama bebek gelişmediği için düşükle sonuçlanmıştı. Artık normal yoldan hamile kalamıyorum. Tüp bebek yaptırsam böyle bir sorunla karşılaşma riskim var mı ?

 13. Hocam Eşimin sperm sayısı çok az ve hareketliliği düşük ve benim yumurtalıklarım az sayıda yumurta üretiyor. Doktor bu yüzden normal yolla hamile kalamayacağımı söyledi. Bizde tüp bebek yaptırmayı düşünüyoruz. Tüp bebek tedavisiyle hamile kalabilir miyim

 14. Bizde 5 yıl önce Bülent Hocaya tüp bebek yaptırdık. Öyle korkulacak bir tedavi değil. Kimse kulaktan duyma bilgilerle kendilerini annelik babalık duygusundan mahrum bırakmasın.

 15. Merhaba hocam ben 40 yaşındayım üç kes düşük ile sonuçlanan gebeliğim oldu. Mitoslarım vardı ameliyat oldum. İğleştikten sonra tüp bebek düşünüyoruz. Olumlu sonuç alırmıyız. Anne olmak istiyorum. Tşk

 16. selamlar

  ben 40 yasindayim bundan 1.5 yil once tup bebek yaptirdim fakat basarisiz oldu. yaptirdiktan 3 gun sona yollculuk yapmam gerekirdi ve yollculugum 10 saat surdu ucakla.
  sizce yollculuk sakincalimiydi? daha sonra kac kez doktora gittim . farkli doktorlara ve benim vucut islevlerimin yasima gore cok iyi oldugu ve hic bir problem bulunmadigini soyledi doktorlar ayrica yapilan butun testlerde de butun degerlerim iyi cikti. gecen ay yaptim en son istenen testleri. esimin semen testinde %5 normal ve 60 milyon sperm sayisi cikti. sizce biz normal yollardan cocuk sahibi olabilirmiyiz? yoksa tup bebek mi yapmamiz gerekir? tesekkurler

 17. Hocam merhaba. 10. Yil lik evliyim. Fsh 8.7 Lh 5.4 prolactin 26 , e2 degerim 55 . Amh degerim de 1.78 sizce asilamami tup bebekmi uygundur. Esimin sperm test sonuclari iyi. 2 yil once bir gebelik yasadim fakat 5 Aylik dogumla sonuclandi

 18. HOCAM MERHABA;

  BEN KAHRAMANMARAŞ TA YAŞIYORUM. 2007 YILINDA EVLENDİM 10 YILDAN BERİ ÇOCUK SAHİBİ OLAMADIM.

  ANKARA GÜVEN HASTANESİNE TEDAVİ İÇİN BAŞVURDUM. BENDE VARİKOSAL TEŞHİSİ KONULDU. TÜP BEBEK YAPILMADAN ÖNCE VARİKOSAL AMALİYATI OLMAM GEREKTİĞİ SÖYLENDİ VE 2011 YILINDA AMALİYAT OLDUM. BİR YIL BEKLEDİK VE OLMAYINCA YİNE ANKARA GÜVEN HASTANESİN DE TÜP BEBEK TEDEVİSİNE BAŞLANDI. 4 KEZ DENEMESİNE RAĞMEN SONUÇ BAŞARISIZLIK. DOKTORUMUZ BİZE OLUMSUZ HİÇ BİR ŞEYİN GÖRÜNMEDİĞİNİ LAKİN SONUCUN HER DEFASINDA BAŞARISIZ OLDUĞUNU ELİNDEN GELENİ YAPTIĞINI GEREKİRSE BAŞKA BİR YERDE DENEME YAPABİLECEĞİMİZİ SÖYLEDİ VE BİZ ORADA TEDAVİYE SON VERDİK. GEREK MADDİ SIKINTILAR GEREK PSİKOLOJİK SORUNLAR YÜZÜNDEN 2012 YILINDAN BERİ HERHANGİ BİR TEDAVİYE YÖNELMEDİM.

  ŞUAN BENİM YAŞIM 37, EŞİMİN YAŞI 35 OLDU.

  BU SAATTEN SONRA BİZİM BEBEK SAHİBİ OLMAMIZ MÜMKÜN MÜ ?

  YAKLAŞIK NE KADAR MASRAFIMIZ OLUR ?

  ORADA KAÇ HAFTA ? KAÇ AY ? KALMAMIZ GEREKİR?

  YENİDEN UMUTLANIP HAYAL PEŞİNDE KOŞMAK TA İSTEMİYORUM. BİZİ YÖNLENDİRİR SENİZ SEVİNİRİM.

  İLGİNİZE ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM.

 19. Inşallah bizim evimizede birgün güneş doğacak isde ogün benim doğum günüm olucak Ben de dünyanın en mutlu annesi olucam bütün hayatımı ona adicam

 20. Hic birsekil.hastaniz olmamama ragmen sizi uzun zamandir takip.ediyorum ve o minnak kuzulari ve basarinizi gordukce hocam cok sevibiyorum elinize yureginize saglik .rabbim.ilminizi artirsin cevremde cok kisiyede tavsiyede bulunuyorum rabbim.en yakinimdaki hasret cekenlerde nasipmeylesin inslalah.

 21. hocam meraba ben 19 yaşındayım bana pirimer over yetmezlik tanısı konuldu ve ben adet olamıyorum tarlusalla adet olabiliyorum climera pech kullanıyorum cocugumun olmayacagını söylediler hemen evlenmem gerektigini söylediler bende tüp bebekle cocuk sahibi olabilirmiyim???

 22. Merhaba,

  Ben 30 yaşındayım. 4,5 yıllık bir evliliğimiz var. Yaklışık 2,5 yıldır çocuk sahibi olmak istiyoruz ancak başarılı olamadık. 1 yıl geçtikten sonra dr. a başvurduk. Çatlatma ve aşılama yöntemleri denendi, sonuç elde edilmedi. Başka bir dr.dan fikir almak için gittik ve endokrine yönlendirilince haşimato hastalığımın olduğunu öğrendik, tedaviye başladık. 2 ayda tsh değerim normale döndü. Son yapılan değerlendirmede AMH 0,86 çıktı. Bir öncekinde AMH 1,18 idi. Rahim filmi normal, tüplerde ve rahimde bir sıkıntı yok. Eşimin sperm analizinde sorun olmadığı söylendi. Sizce tüp bebek denemelimiyiz? Fikir verirseniz sevinirim hocam.

 23. merhaba ben 28 yasindayim 4 yildan beri cocuk istiyoruz ama bir sekilde olmadi bende sorun yokk ama esimde sorun var morfoloji abnormal 99 normal 1 sizce tup bebek yapsak cocumuz olabilirmi

 24. Mrb hocam ben Mart 2017 gebelik yaşadım fakat haziran düşük ile sonuçlandı …korunmadigimiz halde gebe kalamiyorum bu arada hsg problem yok eşimin sperm testi sonucu iyi dendi fakat amh 0.368 çıktı doğal yollarla çatlatma iğnesi ve aşılama ile gebe kalamiyorum tüp bebek önerildi tüp bebek araştırması yapıyoruz bu durumda hamile kalma şansım varmıdır tşkler

 25. Merhaba sizi körfez marmara hastahanesinden dr. İsmail Yılmaz bey önerdi ben radyoterapi kaynakli menapoza girdim ama oncesinde 3 adet embriyo dondurulmustu 2 adeti transfer edildi ama tutmadi transfer oncesi estrofem evicap folio ve imom ilaclari sonrasinda ise bunlara ek olarak kan sulandirici igne progestan climara bant ve crione jel kullanildi son embriyo transfer edilmeden once daha fazla bilgi almak istiyorum bu tedaviler sizce yeterlimidir yoksa ek tedavi yontemleri varmidir

 26. Merhaba doktor bey Ben 25 yasindayim 7 yildir evliyim Hic hamile kalmadim Evlendikden 6 ay sonra tedavi basladim amma sonuc yok Öncelikle polistik tehşisi konuldu Yumurtalama olmuyordu iki yildldan fazla olur amellyat oldum Yumuetaliklarim soyuldu Şimdide yumurtalama oluyor catlamiyor ilk zamanlar hormonel sorunum yoktu Amelyyatdan sonra Proloktin hormonum cok yuksek cikmaya basladi sonra dengelesdiridik amma yinede catlamiyor Bide doktor bey benim tuplerim dogasindan kurlusunda anormallik var bazi doktorlar bununla hamile kalamazsin diyor bazilari kalirsin amaeliyyat eden doktorda kalirsin demisdi bu olasiliklarla hamile kalmam münkunmu esimde hic bir sorun yok Şimdiden tesekur ederim

 27. hocam ben 41 yaşındayım 10.12.2018 de 2 adet 9 hücreli embriyo transferi yapıldı. 10.gun bhcg 18.25 12 gün bhcg 23.90 cıktı.Bu durum normalmidir.ne yapmaliyim

 28. Merhaba hocam ben 30 yaşındayım esim 32 1 yıldır korunmuyoruz daha öncesinde istege bağlı 1 kurtajim var fakat 1 yıldır bebek sahibi olamadik amh degerim 4.85 hormon değerlerim gayet iyi fsh 6.26 lh 5.22 eşimin sperm sonucu totalde 115 milyon sperm %35 ileri hareket %60 hareketsiz bu sonuclar sizce normalmi ikimizde sigara kullanıyoruz bunun etkisi olabilirmi ve klomen tedavisine basladik geçen ay olmadi siz ne önerirsiniz biraz daha beklemelimiyiz. Hsg cektirmem gerekirmi daha önce gebelik yasadigim halde.Polikistik olabilecegimi söyleyen dr oldu fakat diger doktorum yok dedi birde troidimde nodül var fakat troid hormonlarım normal.

 29. Merhaba hocam ben 28 yaşındayım 8 senelık evlıyım.Suana kadar çeşitli testler yapıldı hepsi temız çıktı ama 3 tane başarısız tüp bebegim oldu.En son bu ay yaptrdım 6 tane yumurtam vardı doktorum 1 tanesini yükledi ve birinci kalite oldugunu soyledi.Dörduncü gun yukleme oldu ama tutmadı.SERUM TEDAVİSİ oldugunu duydum bılgı verebılır mısınız? Bana uygun mu ? Siz yapıyor musunuz ? Şimdiden çok teşekkür ederim iyi günler

 30. Bu yumurltalar ve spermler sentetik maddemlerin icindemi olgunlasiyor daha sonra yerlestiriliyor cok merak ediyorum..labaratur ortami derken nasil bir yol izleniyor

 31. Hocam merhaba, bende 2 adet cıkolata kıstı vardı, biri 10 cm biri 5 cm. 10 cm olan küstüm patladı ve acil ameliyat oldum 5 cm lik kist 3 cm e kadar düştü, 5 aydır gecıcı menopozdayım tüp bebek düşünüyorum ve 1 aydır balık yagı folık asit arı polen karısımları kullanıyorum Amf 0.8 sizce tüp bebekte başarı durumu nedır

 32. Merhaba Hocam,

  Gecen yil mayis ayinda bir dis gebelik gecirdim. Daha dogrusu kese görülmedigi ve hemen üzerine düsük oldugu icin „dis gebelik“ oldugunu söyledi doktorlar. 6 aydir tekrar deniyoruz. amh degerim 0.45. tekrar hamile kalabilir miyim? Tüp bebek tedavisine baslamali miyim? Tesekkür ederim simdiden cevabiniz icin.

 33. Merhaba,AMH değeriniz oldukça düşük,bu nedenle en kısa zamanda yardımcı üreme tedavilerine yönelmenizi ve hsg filmi çektirtmenizi öneriyorum.

 34. Tüp bebek tedavilerinde kullanılan ilaçlar uzun süredir kullanılmakta olup mevcut dozlarda kansere neden olduğuna dair bir veri bulunmamaktadır. Sadece risk grubundaki hastalarda ilaç kullanım protokolleri dikkatle seçilmeli ve hastalar bu açıdan yakın takip altında olmalıdır. Doğum kontrol hapları her zaman yazılan ilaçlar değildir, hastanın muayene bulgularına göre hekim tarafından kullanılıp kullanılmayacağına karar verilir.

 35. Hocam ben tüp bebek için tedaviye başladım. Çarşamba günü 10 adet yumurta toplandı 5 adet kaliteli yumurtadan 1 adet yumurta döllenmiş. Benim sorum kalan 4 adet yumurtanın gün içinde döllenmesi olur mu. Kalan 4 yumurta imha mi edilir yardimci olursanız sevinirim

 36. Yumurtaların içine sperm yerleştirildikten sonra döllenmenin gerçekleşmesi için beklenir.döllenmeyen yumurtalara daha başka bir işlem yapılamaz ve tekrar yumurta şeklinde dondurulamaz.

 37. Merhaba hocam;
  Ankara Hacettepe Üniversitesinde 3 kez Tüp Bebek tedavisi gördüm. bende 5. ile 18 kromozomlar arası translokasyon var. Bu yüzden NGS yöntemi ile 5. güne çıkan embriyolar incelemek için genetiğe gönderiyoruz.
  1. tüp bebek tedavimde 7 tane yumurta toplandı, olgun olan 5 yumurta döllendi3. güne kadar 5 embriya yaşadı fakat 5. güne sadece 1 embriyo kaldı ve genetikten olumsuz sonuç geldi.
  2. tüp bebek tedavimde ise 16 tane yumurta toplandı, olgun olan 14 yumurta döllendi. 3. güne kadar 10 embriyo yaşadı, 5. güne ise sadece 1 embriyo kaldı ve genetikten yine olumsuz sonuç geldi
  3. tüp bebek tedavimde ise 5 tane yumurta toplandı, olgun olan 5 yumurta döllendi blastgen &embryogen solüsyonunu da aldık ve kullandık 3. güne kadar 5 embriyoda yaşadı fakat 5. güne ise sadece 1 embriyo kaldı ve genetikten yine olumsuz sonuç geldi.
  Hocam 3. güne kadar embriyo sayısı iyi fakat 5. güne hep 1 tane embriyo kalıyor. Sizce sorun ne olabilir???
  Yada genetikteğe gönderdiğimiz 1 embriyonun sağlıklı çıkma ihtimali nedir???
  bana önerebileceğiniz herhangi birşey var mı???
  sorularımı cevaplarsanız cok mutlu olurum şimdiden teşekkür ediyorum.

 38. Hocam merhaba.11 yıllık evliyim.4 tane gebelik kaybı yaşadım.1 tane normal yoldan hamile kalarak sağlıklı doğum yaptım.gebelik kayıplarımdan sonra 13. ve 14. kromozomlarımda translokasyon olduğunu öğrendim.Tüp bebek tedavisi önerdiler. İlk denememi 3 yıl önce yaptım.14 yumurta toplandı.4 tanesine CGH işlemi yapıldı.1 tanesi sağlam geldi transfer yapıldı fakat tutmadı.İkinci denememi iki ay önce yaptım.13 tane yumurta çıktı fakat döllenmede sıkıntı olduğunu 5 tanesinin döllendiği söylendi.2 tanesi CGH işlemine gitti fakat hiç biri normal çıkmadı.Öğrenmek istediğim benim denediğim yöntemler dışında önereceğiniz başka bir yöntem varmı? Normal yoldan hamile kalmayı denesem engelli bir bebek dünyaya gelme ihtimali nedir? Şimdiden çok teşekkür ediyorum.

 39. Translokasyonda sağlıklı embriyo bulma oranı%25.dir.sizin için genetik taramalı tüp bebek tedavisi daha uygun bir yaklaşım olur.standart tüp bebek ve doğal yollardan gebelikte düşük yapma riskiniz artar. Sağlıklı embriyo bulunduktan sonra neden tutunamadığı konusunda araştırma yapılıp tutunmaya yardımcı tedaviler uygulanabilir

 40. hocam merhaba ben 40 yaşındayım. 7 yıllık evliyim. eşimin sperm hızı yavaştı ve hiç hamile kalamadım. 5 gündür tüp bebek tedavisi ile iğne yapmaya başladık ama yumurtalarda gelişme olmadığı söyleniyor. bugün ultrasonla bakıldı istenilen boyuta gelmediği söylendi. 2 gün sonrasına tekrar bakılacak ve tedavi durdurulacakmış. bu kadar kısa sürede anlaşılması mümkün mü? bu konuda bilgileriniz istiyorum benim için çok önemli dönüşünüzü bekliyorum şimdiden çok teşekkür ederim. iyi çalışmalar.

 41. Folikül dediğimiz yumurta keselerinin ilaç tedavisi ile ortalama 10-12 günde günlük olarak belirli değerlerde artacak şekilde büyümesi gerekir.Eğer bu süreçte istenen büyüme oranları elde edilemez ise tedaviye yanıtsızlık nedeniyle tedavi iptal edilir.

 42. 35 yaşındayım dört yıllık evliyim.eşimde sprey şekil bozukluğu krugere göre 0 çıktı aşılama bizim için zaman kaybı mıdır? tüp bebek tedavisi başarıya ulaşabilir? mi bunun dışında hormon tahlillerim ve rahim filminde herhangi bir sıkıntı çıkmadı

 43. Günümüz teknolojileri ile sperm elde edebiliyoruz. Ameliyat koşullarında testisden örnekler alıp sperm arıyoruz veya plazma tedavisi gibi farkli tedavi önerilerimiz oluyor. Bu nedenle eşinizin detaylı üroloji muayenesi ile sizinle birlikte çift olarak değerlendirmeliyiz. Saygılarımla…

 44. Merhaba hocam Azerbaycandan yaziyorum.31 yaşındayım eşim 36 yaşında…polkistik over hastasiyim gen kizken adet olamama sorunu ile doktora basvurdum ve kendiliginden normal adet olamiyordum ilaclarla oluyordum (yarina ,diana-35, dyufaston)…evliliyim 7 ci yilina girmisim …defalarca stimulyasyon etdim folikul yetisdi catladi gebelik olmadi…2 yil once laparaskopik over diriling ameliiayi oldum yine gebelik olmadi ve adetim duzene girmedi…Baküde 2 defa aşılama ve 1 tüp bebek yaptık sonuç negatif…AMH değerim 10.1 çıkdı. Polip, myom yok her iki tüpüm açık , eşimdede normal ciddi bir sorun yok…Ben ne yapmalıyim ne önerirsiniz,? Biz tüp bebek için gelsek direkt mi başlamalıyız ya önceden ön görüşmeyemi gelmeliyiz?, yol uzak oldugu icin ve masrafli oldugu icin 1 defa gelmek istiyoruz ….ben ne yapmaliyim tüp bebekle şansim ne kadar?

 45. Merhaba hocam Tansu hocam bana tse ameliyat yapalım dedi bende sperm morfoloji si sıfır tse ile morfoloji si düzgün sperm bulma şansımız var mı tüp bebek tedavisi ne ne kadar şans olur

 46. Merhaba hocam ben polikistik over hastasıyım gecen ay klomen tedavisi gördüm doktorum ilk kullanım olduğu için 5 gün günde 1 tane ile başladı. 10 gün sonra kontrole gel dedi. Kontrol günü yumurtamın çok küçük olduğunu söyledi. Yumurtalarımın büyümesi için ne yapmalıyım ilaç önerir misiniz?

 47. Aşilamadan sonra nelere dikkat etmeliyim.istirahat gereklimi calişabilirmiyim. Tutunmasi için ayrıca yapabileceğim birşey varmı. Yeme icmede neler yasak

 48. Merhaba hocam.Tüp bebek transferi 3 ay öncesi toxoplazma testi yaptırmıştım.Toxoplazma igm 1.68 ve pozitif çıktı. Toxoplazma ıgg ise negatif.tedavi öncesi değerleri doktora gösterdim ama umursamadi. Tetten tam 3 ay sonra transferim gerçekleşti ve sonucum pozitif çıktı yani gebeyim. Tekrar toxoplazma testi yaptırınca Toxoplazma igm 1.65 ve pozitif çıktı. Toxoplazma ıgg ise yine negatif.Bebekte sorun olur mu?

 49. 5 şubatta transfer işlemi yapıldı. 11 Şubatta yapılan ilk Beta HCG değerim 266, iki gün sonra 470 ve bugün 811. Her ölçümde iki katı artmamış. Bu durumda sağlıksız bir gebelik diye mi düşünülür.Kese oluşuncaya kadar kaç gün beklemeliyim. Lütfen kısa süre de cevaplar mısınız? Teşekkür ederim.

 50. Merhaba, ben 42 yaşındayım ve sonradan edinilmiş hipo hipo hastasıyım. 3’ü transferli toplamda 6 tüp bebek tedavisi geçirdim. Maalesef başarı elde edilmedi. Bu 6 tedavide toplamda 38 yumurta toplandı, transferle hep 3.gün embriyosu idi. Ana problem hem rezerv hem kalite.

  Menogon yada menopour kullandım 450.Artık ne yapmalıyım bilmiyorum, doktorlar yumurta çıktığı sürece devam diyorlar ama sizin farklı bir öneriniz olur mu hocam ?

  Şimdiden teşekkür ederim.

 51. Mrb eşim varikosel ameliyat oldu bir buçuk sene tedavi gördü bu zamana kadar tek hücre çıkıyordu enjektör le çekildi sperm yikama yapıldı ama çıkmadı bendede rahim T şeklinde dar denildi ameliyat oldum ve tüp bebek için tedavi gördüm ve adetimde yumurtam bir tane gözüktü folik denildi yardımcı olurmusunuz

 52. Anlattiklariniza istinaden azalmis yumurtalik rezerviniz var gibi gorunuyor esinizde siz de de son donemde yeni gelismelerden faydalanabilirsiniz fakat muayene etmeden yorum yapmak bu asamada uygun olmaz

 53. Hocam tüplerim tıkalı olduğu için tüp bebek tedavisiyle hamile kaldım. 5. Gün embriyosu transfer edildi tek yumurta ikizim oldu lakin 18+4 haftamda suyum geldiği için bebeklerim ölü doğdu. Değerlerim normaldi herhangi sorunum yok tüp tıkanıklığı dışında. Şuan ne yapmalıyım ameliyat mı denemeliyim tekrar tüp bebek mi yaptırmalıyım?

 54. Merhaba bir yıldır bebek sahibi olmaya çalışıyorum ancak kısmet olmadı henüz doktora gittim ultrason çektiler bir sorun olmadığını söylediler ancak başka bir şey vAr mıdır bilmiyorum yoksa ultrason kesin sonuç kabul edilebilir mi?

 55. Hocam merabalar bende pco var 30 yaşındayım ama kan degerlerim lh lar progesteron vs herşey normal yumurtlamamda normal kilomda eşimdede bi sıkıntı yok fakat 1 kez aşılama 1 kez tüp bebek denedim olmadı ve ohss geçirdim 1 hafta hastanede yattım ölüyodum nerdeyse tekrar denemekten çok korkuyorum ne önerirsiniz? ve regli bitince sağ alt karında bir şişlik oluyor gitmedigim prof kalmadı her ay regli bitiyor bikaç gün sonra oluşuyor şişlik ağrıya dönüyo beynimden ateş cıkıyo gibi oluyo sonra idrar kıpkırmızı oluyo o neyse heralde patlıyo ve geçiyo her ay 3 gün sürüyor bu ne olabilir fikriniz varmı her bölüme gittim apandist degil böbrek degil kaç kes ulatrasonlra girdim taş kum degil irretable spazm olabilir diyolar başkada bişi bulamadılar normalde yememde içmemde sıkıntıda yokki bagırsakta sorunum olsun bunun yumurtlamayla bir alakası olabilirmi acaba?

 56. 10 gün önce inönü üniversitesi tıp fakültesinde ikinci defa tüp bebek tedavisi denedik başarısız oldu. Eşimin yumurtaları büyümediği için toplanamadı. Erken menopoz riski var tekrar sizin tedavinize başvurmak istiyoruz.

 57. Merhaba ben 15 senenin sonunda 3. Tüp bebek denemesinde ikiz gebe kaldım ama biri hić gelişmedi birinin 6 haftalıkken kalbi durdu 4 nisanda küetaj oldum dondurulmuş embriyolarım var birkez daha denemek için ne kadar beklemeliyim

 58. Merhabalar,
  Ben 42 yaşındayım,2016 ağustos ayında promenopoz dönemine girdim,son 3 yıldır hiç adet görmüyorum.
  2017 mart ayında Bahçeci Altunizade de tedavi gördüm amh hormonu 0.01 di ve
  yumurta kalitesiz geldi dediler, 2. tedaviye maddi olarak gücümüz
  yetmedi.Çok üzüldüm hala prozac kullanıyorum.En son doktora gittiğimde (ağustos 2019) 2 yumurtanız var biri çok küçülmüş,dedi doktor.Hangi tüp merkezini arasam,gelin tedaviye başlayalım diyorlar.
  Sizce anne olma şansım var mı?
  Teşekkür ederim

 59. Hocam merhaba, yaşım 39 dondurulmuş embriyo ile transferim yapıldı bugün 2.günüm , daha önce 3 kez taze transfer yapılmıştı tutmadı, bu tedavimde rahim hazırlığında 5 gün femera günde 2 kez , daha sonra ovitrelle ve ovitrelleden yani çatlatmadan 2 gün sonra duphaston 3*1 kullandım 4 gün sonra da transferim oldu transfer günü tahlilimde e2 274 progesteron 36 çıktı , 2 embriyo transfer edildi, merak ettiğim taze transferlerde progesteron 1,5 altında isteniyordu bu progesteron değerinle yani 36 ile transfer tutar mı???östrojen desteği için de estrofem kullanmıyorum öncekilerde kullanmıştım doktorum gerek yok dedi ama östrojen desteği tutunmada etkili değil mi,???? cevap verirseniz sevinirim

 60. Merhabalar Bülent Hocam , 31 yaşındayım , 3 senelik evliyim,3 ay letu , 2 ay gonal-f kullandım tutmadı bebek.hsg filmim çekildi temiz çıktı 2 tüpümde açık , adetim düzenli , kistim yok , eşimin spermide düzgün bir problem yok, sebepsiz infertile teşhisi konuldu.aşılama yaptırmadık direk tüp bebek yapmaya karar verdik.doktorum menopur 225 ml ilaca başladım 4 gün kullandım ,4 gün kontrole gittiğimde 10 adet yumurtan var ama arkada 8 adet kıpırdamayan 2 adette normal yumurtan var dedi.ne demek bu nasıl bir yol izlemeliyim ne yapmam gerekiyor.yardımcı olurmusunuz teşekkür ederim şimdiden.sizede geleceğim işlerimi topladıkdan sonra.kolay gelsin iyi günler.

 61. Hocam merhabalar. Embriyo transferinden 1 ay öncesi histerskopi ile çizik atma işlemi uygulandı. Bir takım durumlardan dolayı transfer çizik atma işleminden 3 ay sonrasına kaldı. Bu durumda çizik atma işlemi 3 ay sonrası için de aynı etkide ve başarı olasılığında olacak mıdır? Veya tekrar bu işlem gerekecek midir. Vereceğiniz bilgiyi sabirsizlikla bekliyorum iyi çalışmalar şimdiden teşekkürler..

 62. Hocam ben tup bebek tedavisi gordum 12.gun beta hcg degerim 20.70 cikti tekrar 15.gun yaptirdim 15.20 ye dusmus sizde tekrar yukselirmi neden dusmus yardimci olursaniz sevinirim

 63. Merhaba Bülent bey,

  Ben 38 yaşımdayım, 19 Mart da 6 tane kaliteli yumurtadan oluşturulan 2 taze embriyo transferi yapıldı. Kalan embriyolarımı da dondurdular.

  Dün kan testi yapıldı ve değer 3,5 çıktı malesef negatif.

  Rahimde herhangi bir problemim yok tüplerde de sorun yok acaba neden tutmamış olabilir? Doktorum embriyolarımın gayet iyi kalitede olduğumu söylemişti ve gayet umutluyduk.

  Tekrar denemek için dondurulmuş emriyoları ne zaman enjekte ettirebilirim? Ne kadar beklemem lazım? Bir de aldığım progestrone ve kan sulandırıcı iğneleri bıraktım. Ne zaman tekrar regly olurum? Teşekkürler

 64. Gecmis olsun oncelikle bircok faktor rol oynuyor sizi ve embryolari degerlendirmeden yorum yapmak dogru olmaz 10 gun icinde adet olursunuz tekrar gecmis olsun

 65. Merhaba hocam tüp bebek tedavisi uygulandı yalnız 12.günün sonunda kan testinde negatif aldım 0.552 oranla değişme durumu olabilirmi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here