Paylaş:

tup-bebek-erkek-beslenme

Tüp bebek tedavisinde, tedavinin başrol oyuncuları erkek spremleri ve kadın yumurtalarıdır. Her ikisinin de işlevlerini tam olarak yerine getirmelerine bağlı olarak da döllenme olur. Erkeğin spermlerinin sayısı çok ve aktivitesi fazla olmalıdır. Döllenmeyi sağlayacak olan spermler, gelişimlerini yaklaşık 3 aylık bir sürede tamamlayacağı için, tüp bebek tedavisinden önceki 3 ay içinde erkeklerde beslenmenin önemi oldukça fazladır. Tüp bebek öncesi erkeklerin spermlerini bu 3 aylık süreçte beslenerek nasıl geliştireceklerini belirtelim.

Erkeklerde kısırlığa neden olabilecek testis enfeksiyonları, sperm üreten bezlerin enfeksiyonu, kalıtsal kısırlık sorunları gibi problemleri düşündüğümüzde bunların beslenme ile bir ilgisi olmadığını, daha çok tedaviyle, ilaçlarla çözüm olacağı ve kalıtımsal oldukları bilinmektedir. Bu tür sorunları yaşayan erkeklerin öncelikle muayene ve tedavi olmak üzere doktora başvurmaları gerekir.

Tüp bebek tedavisinde kullanılacak baba adayının spermlerinin hareketliliğinden, yapısından veya sayısından kaynaklanan sorunları beslenme düzenini ayarlayarak çözmek bir çözüm yolu olabilir ancak tek çözüm yolu değildir. Tüp bebek tedavisine başlayacak olan erkeklerin dikkat etmesi gereken beslenme kuralları önerileri vardır.

Yağlı yiyecekler, sigara, alkol, kafein gibi zararlı öngörülen her unsur erkeklerde üreme hormonlarını etkiler. Bu da şu demek; bunların düzenli tüketimi erkeklerde sperm üretimini azaltır. Hatta sprem hareketliliği ve sayısı konusunda da olumsuz etki yapar. Bitkisel tedavi olarak limon, mandalina, portakal, greyfurt gibi turunçgillerin erkeklerde sperm üretimini arttırdığını söylemek fayda sağlayabilir. Ayrıca doğal olarak yapılmış pekmez, zeytinyağı tüketimi de önemlidir. Soğan, sarımsak, yeşil soğan, havuç, yeşil elma, fındık, fıstık, ceviz yenilmesi halinde sperm yapıları ve hareketliliği genel anlamda düzene girecek ve tüp bebek tedavisinde başarı oranı da artacaktır.

erkek-beslenne

Genel olarak bir toparlama yapalım. İşlem görmüş, konserve, paketli olarak satılan ürünler maalesef sağlık açısından zaten son derece zararlı olmaktadır. Sağlık konusunda insanlarda ilk etkilenen sistemler sindirim ve üreme sistemleridir. Bu nedenle erkelerin doğal olmayan yapay yiyeceklerle, hazır gıdalarla beslenmekten ziyade, daha doğal daha organik gıdalar tüketmeye özen göstermesi önemlidir. Bunu sadece çocuk sahibi olmak için değil hayatınız boyunca sağlıklı yaşam için dikkate alın.

Sebze ve meyve ağırlıklı beslenin. Sebze ve meyveleri pişirmeden çiğ tüketmeye özen gösterin. Pişen sebzelerde maalesef mineral, vitamin ve en değerli olan enzimler kaybolmaktadır. Vücuda bu önemli değerlerin girmemesi ile de sistemlerde ciddi sorunlar ortaya çıkmaktadır. Tüm bunlara ek olarak ekmek yerine fındık, fıstık, ceviz, badem tüketmek sizin için faydalı olacaktır.

Yapılan araştırmalarda patates, elma brokoli en titiz yıkama yöntemleri ile bile maruz kaldıkları pestisitlerin çoğundan temizlenemezler. Özellikle pestisitleri çok tutmayan karnabahar, brokoli, brüksel lahanası, muz, ananas, avokado, taze soğan, üzüm, karpuz gibi besinler tercih edilmeli ancak sadece mevsimlerinde tüketilmelidir.

Kefir, yoğurt, turşu, nar ekşisi ve boza gibi probiyotiklerden zengin olan gıdaları tercih etmelisiniz.

Güneş ışınlarından faydalanın. D vitamini seviyelerinizi kontrol ettirin. Günde ortalama en az 2-2,5 litre su için.

Paylaş:
Yorumlar
 • ayşe :

  26 Nisan 2017

  Slm hocam benım nisanın 5 inde adetim oldu 15 ile 16sında ceviz büyük lüğünde ara kanamam oldu hamilelik olabilirmi cevaplarsanız sevinirim teşekkür ederim

   Cevapla
 • Fadime :

  26 Nisan 2017

  Slm hocam size sorum olacak geçen ayın 5inde adtim oldu 15 ile 16sında ceviz büyük lüğünde ara kanamam oldu hamilelik olabilirmi cevaplarsanız sevinirim teşekkür ederim

   Cevapla
 • Tuğba kmk :

  01 Mayıs 2017

  Merhaba hocam ben tuğba 21 yaşındayım 4 sefer ölü doğum yaptım suanda tedavi asamasındayım doktorum rahmimde yapışıklık olduğunu bu yüzden ameliyat olmam gerektiğini söyledi son önerisi tüp bebek. Tüp bebek yaş sınıri sgk da 23 diyor fakat tam özelde yaptırmak istiyoruz yine yaş sınırı var mı bilgi verirseniz sevinirim

   Cevapla
 • cihan kaplan :

  09 Eylül 2017

  Benim yumurtalarda varmis birisi kucuk birisi nolmamis amerat oldumda ilacta kurlandim bisey yok dah spen varda can yokmus ben arkol yok sigara yok nasil olacak hocam

   Cevapla
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar