Tüp Bebek Sürecinde Psikolojik Danışmanlık Başarıyı Artırır mı?

Paylaş:

Vücut sistemlerinin tamamında olduğu gibi üreme sisteminin fonksiyonlarında da kişinin psikolojik durumu çok büyük önem arz etmektedir. Psikolojik açıdan sağlıklı ve yaşamından memnun olan kişilerin pek çok rahatsızlığa yakalanma riskinin daha düşük olduğu ve var olan hastalıklarının da daha kolay iyileştiği bilinmektedir. Özellikle de uzun süreli tedavi, sabır ve özveri gerektiren sağlık sorunlarında en önemli faktör hastanın psikolojik durumu olabiliyor. Bu bağlamda üreme sorunları yaşayan, doğal yolla gebelik elde edemeyen çiftler için umut ışığı olan tüp bebek tedavisi sürecinde de çiftin ve özellikle de anne adayının psikolojisinin mümkün olan en sağlıklı şekilde tutulması gerekmektedir. Zira uzmanlar da; tüp bebek tedavi süreci psikolojik açıdan iyi yönetildiğinde, başarı şansının arttığını belirtmekteler, aşırı stresli çiftlerin tüp bebek tedavilerinde negatif sonuç alma riskinin daha yüksek olduğunu düşünmekteler. Bu sebeple de tüp bebek tedavisine karar vermeden, başlamadan öncesinde ve tüm tedavi süresince çiftin psikolojisini olumlu tutmaya odaklanması ve mümkünse profesyonel destek alması önerilmektedir.

Psikolojik durum tüp bebek başarısındaki en önemli etken olabilir!

Uzmanlar, tüp bebek tedavisinde psikolojik desteğin, olumlu bir bakış açısının çok önemli bir rol oynadığını belirtmektedir. Tüp bebek tedavisi hem psikolojik hem de maddi açıdan yıpratıcı ve zorlu bir süreç olabiliyor. İşte bu durumlarla başa çıkabilmek için daha olumlu bir bakış açısı ve daha dingin bir ruh hali gerekiyor. 

İnsanlar; yaşam içindeki çevresel, sosyal ya da ekonomik nedenlerden dolayı dönemsel açıdan psikolojik sorunlar yaşamaktalar. Bu sorunların her biri de kişide küçük ya da büyük bir iz bırakabilmekte, bir dönem de olsa zorluk yaratabilmektedir. Özellikle de kişinin kendi psikolojik gücünü, ailesel desteğini aşacak nitelikteki sorunların zamanında ve profesyonel ellerle tedavi edilmemesi çok daha büyük yıkımlara yol açabilir. Zira büyük sorunlarla tek başına mücadele etmek yersiz, anlamsız ve zorludur. Ancak profesyonel olarak alınan psikolojik bir destek, özellikle hassas süreçler yaşayan kişilerin bu süreci daha az hasarla, hatta sorunsuz atlatmaları açısından çok değerlidir. Bu bağlamda neredeyse tüm çiftlerin hayali olan bir bebek sahibi olmak, tüp bebek tedavisi ile mümkün olmaktadır. Zira tüp bebek tedavisi yüksek kaygı ve stres potansiyeli barındıran bir süreç olduğundan psikolojik destek çok büyük önem arz eder. Çünkü çiftler tüp bebek tedavisinde fiziki, maddi ve ruhsal açıdan etkilenmekte, özellikle alınan manevi hasarlar, tedavinin seyrini de olumsuz etkilemektedir.

Tüp bebek tedavi sürecinde en büyük sorumluluğu kadın almakta, tıbbi müdahalelerin çoğunluğu kadına yapılmaktadır. Bu tedavi sürecinde yaşanan stres ve sıkıntılar, psikolojik sorunlar tedavisinin başarı oranını azaltmaktadır. Vücutta salgılanan hormonlar kişinin duygularını, fiziksel özelliklerini, vücut sistemlerinin çalışmalarını yönetmektedir. Böyle olunca da hormonların sağlıklı ve dengeli salgılanmasına yardımcı olacak olumlu bir ruh haline sahip olmak önemlidir. Kişinin yaşadığı stres üreme sistemini de etkilediğinden gebeliğin gerçekleşmesine engel olabilir. Söz konusu olan bir tüp bebek tedavisi ise stres ve kaygı hem tüp bebeğin oluşumunu hem de gebelik sürecinin sağlıklı bir şekilde devam edip canlı bebek doğma olasılığını azaltabilmektedir. 

Tüp bebek tedavi süreci herkesle paylaşılmamalı!

Toplumumuzda evlenen her çiftin kısa süre içinde bebek sahibi olması gerektiği, bir an önce gebelik oluşmazsa sorun olduğu gibi yanlış fikirler bulunmaktadır. Bunlardan dolayı da bir süre içinde çocuğu olmayan çiftler sorgulanabilir, eleştirilebilir, bu konuda psikolojik bir baskı yaratılabilir. Bu bağlamda doğal yolla gebelik elde edemeyiş sebebiyle tüp bebek tedavisine başvuran çiftler de tedaviyi ve bu süreci herkesle çok fazla paylaşmamaya özen göstermeliler. Uzmanlar, tüp bebek tedavisi süresince anne adayının özellikle eşi tarafından desteklenmesi, bu konuda olumsuz fikir ve görüşleri olan kişilerinse süreçten uzaklaştırılması konusunda hemfikirler. 

Tüp bebek tedavisi konusunda çevreye verilen bilgilerin sınırlı tutulması, dışarıda gelecek olan sayısız ve gereksiz soruyu da önleyecektir. “Tedavi nasıl gidiyor”, “Ne zaman çocuğunuz olacak”, “Tedavi başarılı oldu mu” gibi sorular anne adayında stresi tetikleyebilir, kaygılanmasına sebep olabilir. Ancak anne adayının stresten mümkün olduğunca uzak kalması tedavinin başarısı açısından oldukça önemlidir. Çünkü anne adayı zaten kendi içinde yeterince stres yaşamakta, kaygılar hissetmekte, depresif bir ruh haline yatkın olmaktadır. 

Yukarıda sıralanan bu olumsuz hallerden uzak kalmak adına anne ve baba adayları tedaviye başlamadan çok iyi bilgilendirilmiş olmalıdır. Tedavinin artıları, eksileri ve her denemenin doğurganlıkla sonuçlanamayabileceği kesinlikle çok net bir şekilde anlatılmalıdır. Günümüzde uygulanmakta olan üremeye yardımcı hiçbir tedavi yönteminde % 100 gebelik ya da canlı doğum şansı bulunmamaktadır. Bunu bilerek başlanan tedavi daha olumlu sonuçlar vereceği bilinmektedir.

Sağlıklı ilişki ve iletişim için psikolojik destek önemlidir!

Tüp bebek tedavisine başlayan çiftler için odaklanılan tek amaç elbette ki bir gebelik ve canlı doğumdur. Ancak buna ne kadar fazla odaklanılır ve ne kadar çok “tek hedef” olarak görülürse başarı şansı da o kadar düşecektir. Zira anne adayına kadın olduğunu, çocuk olmasa da değerli olduğunu hissettirecek davranışlar içinde olmak kadının psikolojisi açısından değerlidir. Tek amacın çocuk olduğu çiftler saplantılı bir şekilde ona odaklanmakta ve tedavi sürecinde kaygılar hissedildiği için başarı şansı düşmektedir. Bu süreçte eğer baba adayı eşini yalnız bırakmaz ve ona destek olursa, kadın ise stresle baş etmeyi öğrenip olumlu bakış açısı kazanabilirse tüp bebek tedavisinde başarı şansı artacaktır. Ancak bu karmaşık ve hem maddi hem de manevi açıdan zorlayıcı süreçte bu şekilde olumlu tutum edinebilmek için de bir profesyonelden yardım almak gerekebilir. Bu tür konularda deneyimli olan, özellikle anne adayına değerli olduğunu fark ettirecek bir uzmanın psikolojik danışmanlığında hem süreç daha kolay geçecek hem de tedavinin sonunda gebelik elde edebilme şansı artacaktır.

Tüp bebek tedavisinde başarıyı artıracak öneriler • Sağlıklı beslenmek,
 • Stresten mümkün olduğunca uzak kalmak,
 • Tedavi öncesinde kafalardaki tüm soru işaretlerini uzmanların bilgileriyle gidermek,
 • Tedaviyi gerçekleştirecek uzmanlar dışında hiç kimsenin sözleri ya da fikirlerine itimat etmemek,
 • Herkese her şeyi anlatmak yerine sadece yakınlarla bilgileri paylaşmak,
 • Karşılıklı olarak birbirine destek olmak, özellikle de anne adayını rahatlatacak tavır ve tutum içinde olmak,
 • Evde, iş yerinde ya da sosyal ortamda tek gündemin çocuk olmasına izin vermemek,
 • Bir hasta gibi yaşamadan, tedaviye uyarak normal gündelik yaşama devam etmek,
 • Tedavi süreci ve sonuçlarıyla ilgili çok fazla araştırma yaparak zaten yüksek seyreden anksiyete düzeyini artırmamak, 
 • Negatif yorumlar yapan, psikolojiyi olumsuz etkileyen kişilerle diyaloga girmemeye çalışmak,
 • Tedavi süreci ve sonucuna dair kaygılarla başa çıkılamıyorsa, yakın çevreden de yeterli destek alınamıyorsa kesinlikle bir uzmandan danışmanlık, yardım almak,
 • Uzmanların yönlendirmeleri doğrultusunda her şeyi olabildiğince en doğru şekilde yapmaya çalışmak. 

Tüp bebek tedavisinde başarıyı engelleyen unsurlardan en önemlileri arasında stres, başarısızlık kaygısı ve yılgınlık hissi gelmektedir. Tedavi süresince çiftler kendilerini büyük bir zorluk ve baskı altında hisseder. Bu bağlamda alınacak bir psikolojik danışmanlık ise, her şeyden önce çiftin ve özellikle de anne adayının güvenimizi tazeleyen, onu bilinçlendiren ve stresle, kaygı bozukluklarıyla nasıl başa çıkabileceğini ona öğreten bir hizmettir. Bu sebeple de ihtiyaç hissediliyorsa mutlaka yardım alınmalıdır.

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar