Paylaş:

tup bebek yontemi

Tüp Bebek Tedavisinde Hepatit B ve C

Hepatit B ve Hepatit C virüsleri karaciğer dokusu üzerinde enfeksiyona yol açan rahatsızlıklardır. Hiçbir belirti göstermeden gizilice uyuyabilen bu virüsler, son derece dikkat edilmesi ve tedavi edilmesi gereken durumlar yaratabilir. Tamamen iyileşebileceği gibi kronik olarak vücutta uyumaya da devam edebilir. Tabii ki diğer durumlarda olduğu gibi tüp bebek tedavisinde Hepatit B ve C oldukça risklidir. Yakın takip edilmelidir.

Hamile kalmak için tüp bebek tedavisine başvuran kadınlarda, tedaviye başlanmadan önce yapılacak tahliller arasında kesinlike Hepatit B ve C virüs taraması olmalıdır. Eğer sorun gebelik sırasında belirlenirse, bebek de etkilenebilir ve kalıtımsal olarak bebeğe de geçebilir. Anne adayının Hepatit virüslerine karşı göstergeleri doğrultusunda bebeğe geçiş riski değerlendirilir. Bu göstergeler enfeksiyonunun önemini belirler. Özellikle karaciğer fonksiyon ve enzim testleri bu aşamada büyük önem taşır.

Hepatit C virüsü gebelik aşamasında son derece nadir görülse de yine de risk almamak adına tüm gebelerin bu virüs açısından taranması önemlidir. Bu tarama gebeliğin hem başında hem de doğum öncesinde yinelenmelidir. Bu tarama ile anne adayının gebeliğe sağlıklı olarak başlaması, gerekirse tedavinin gebelik öncesi yapılması ya da tedavide kullanılacak ilaçların bebeğe olabilecek yan etkileri yönünden dikkatli olunması açılarından önemlidir.

Tüp bebek tedavisi sonunda doğumda ve erken yeni doğan döneminde Hepatit ve Hepatit C virüsleri anneden bebeğe en sık geçebilen dönemlerdir. Geçiş riski ise viral yük, yani vücut sıvılarında virüsün bulunma oranı, gebeliğin evresine göre değişmektedir. Yenidoğan sürecinde anneden bebeğe geçiş olursa, Hepatitin kronikleşmesi oranı yüksektir.

Hepatit B virüsü taşıyıcısı olan bir kadın, tüp bebek tedavisi ile çocuk sahibi olabilir. Kronik hepatit hastalarının gebe kalmalarında başka tıbbi bir sorun yoksa, karaciğer yetmezliği bulguları yoksa, tüp bebek yoluyla çocuk sahibi olabilirler. Taşıyıcı olan ya da kronik Hepatit B virüsü varsa mikro enjeksiyon yöntemi de tercih edilebilir.

Hepatit virüsleri, amniyosentez için çok uygun bulunmaz. Düşük riskte olmakla birlikte anneden bebeğe geçişe yol açma olasılığı bulunmaktadır.

Gelişen sağlık teknolojileri ve uygulamaları ile birlikte başta Hepatit virüsleri olmak üzere, tüp bebek tedavisi yapıldığında bu tip durumlar için güvenlik yöntemleri son derece gelişmiştir. Bu tür durumların özel olarak entegre edilmiş bölümlerde, yüksek güvenlik standartlarında mikroenjeksiyon tedavisi uygulanarak yapılmaktadır.

• Erkekte sperm hazırlığı aşamasında özel bir yöntemle spermlerin virüslerden arındırılmasına çalışılır.
• Yumurtaların dış kabuklarından temizlenmesi işlemi sırasında özellikle bol yıkama işlemi yapılarak benzer bir arındırma işlemi yumurtalar için de yapılır.
• Embriyoların dondurulması aşamasında yeni geliştirilen teknolojiler sayesinde Hepatit virüslerinin bulaşma riski tamamen ortadan kalkabilmektedir. Yüksek güvenlikli özel üretilen ve hazırlanan tanklarda embriyoların birbirleriyle teması mümkün değildir, çünkü bölümler kesinlikle ayrıdır.

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar