Paylaş:

tupbebektedavisindekisorunlar11

1 ) Anne adayında yumurta olmaması

Bu probleme, daha çok anne adayının yaşının büyük olması durumunda karşılaşılmaktadır. Yumurta olmamasının nedeni, yumurta kapasitesinin az olması sebebinden dolayı foliküller istenilen olgunluğa gelmiş olsalar dahi, yumurtaların toplanma aşamasında yumurta elde edilemeyişidir. Bu problem ile karşılaşılması halinde, tüp bebek tedavisi sona erdirilir.

2 ) Döllenmenin olmaması

Olma ihtimali bulunan bir başka sorunlardan biri de döllenmenin olmamasıdır. Sağlıklı oldukları kabul edilen yumurtanın ve spermin kullanıldığı halde embriyoyu sağlayamamış olmasıdır. Erkeğin menisinden elde edilmiş olan spermlerin yumurtaları dölleme şansı yaklaşık % 75 civarında olmaktadır. TESE yöntemi ile beraber sağlanmakta olan spermler ise, yumurtayı % 55 civarında dölleyebilir. Bunun gerçekleşmemesi halinde, embriyo transfer işlemi sona erdirilir.

3 ) Siklusun iptal edilmesi

Ovaryan hiperstimülasyon sendromu, tüp bebek tedavisinin başarısı açısından en önemli olan risklerden biridir. Bu sendrom daha çok, polikistik over sendromu bulunan kadınlarda gözlemlenmektedir. Uzmanların anne adayının yumurtalarını uyarması amacı ile (hormon) ilaç kullandıkları müddetçe, sürekli olarak kadının kontrol ve denetim altında tutulmasının ve kontrollere belirtilen periyodik aralıklarda gitmesinin nedeni budur.

Anne adayının kanında östrojen hormonu değerlerinin normalden daha yüksek çıkması veya yumurtalıkların istenilen değerden daha fazla yükselmesi, oldukça nadir bir şekilde de olsa, o tedavi siklusunun iptal edilmesini gerektirebilmektedir.

tup-bebek-olası-sorunalr

4 ) Transfer esnasında karşılaşılan problemler

Bu problem, çeşitli hastaların rahim yapısında ortaya çıkan bozukluklar ile alakalı olarak, embriyo transfer işleminin gerçekleştirilememesinden kaynaklanmaktadır. Böyle bir problemin olması halinde, hamilelik oranı ciddi anlamda düşer.

5 ) Menide hiç spermin olmaması

TESE yöntemi kullanıldığı zaman, her erkekte sperme rastlanamayabilir. Spermin elde edilememesi halinde de, tüp bebek tedavisi devam ettirilemez.

6 ) Hamilelik testinin olumsuz çıkması

Tüp bebek tedavisinin uygulanması esnasında bazı durumlarda ise, hamilelik testi aşamasına geçildiğinde testten bir gün önce kanama ortaya çıkabilmektedir. Bu durumdan dolayı da, anne adayları panik yapmaya başlar. Bu kanama adet kanaması olabileceği gibi, hamilelik ile alakalı bir kanamada olabilir. Bu sebepten dolayı da, hamilelik testinin yaptırılması gerekmektedir.

7 ) Ovaryan hiperstimülasyon sendromu

Bazı durumlarda, aşırı uyarılma sendromu gibi bir problemler ile karşılaşmak mümkündür. Yumurtalıkların, kullanılmakta olan ilaçlar sayesinde uyarılması ve daha çok miktarda yumurta elde etme aşamasında, yumurtalıkların aşırı bir şekilde uyarılması ve kontrolün kaybedilmesi durumudur.

8 ) Yumurtaların aşırı uyarılması

Bu problem, tüp bebek tedavisinin uygulanması esnasında çok sık karşılaşılan bir durumdur. Bu sorun daha çok polikistik over hastalarında meydana gelmektedir. Yumurtaların ciddi anlamda uyarılması neticesinde, kullanılan ilaçların azaltılması sağlanır. Aynı zamanda, kullanılan ilaçların bir müddet kullanılması dururuladabilir. Yumurtalarda aşırı uyarılma olma durumunda pıhtılaşma problemleri, anne adayında nefes alma zorluğu, karın bölgesinde ağrı ve şişkinlik, yumurtalıklarda aşırı büyüme, idrara az çıkma, göğüs boşluğunda ve karında sıvı toplanması gözlemlenmektedir.

9 ) İmplantasyon başarısızlığı

Tüp bebek tedavisinde karşılaşılma olasılığı olan bir başka problem ise, implantasyon başarısızlığı olarak ifade edilmektedir. İmplantasyon, döllenmiş olan yumurtanın anne adayının rahmine tutunmasını tabir eder. Transfer gerçekleşmesi ile beraber, anne adayının rahmine enjekte edilen embriyonun, endometrium olarak ifade edilen iç dokuya tutunamaması durumunda implantasyon başarısızlığı ortaya çıkmaktadır.

tup bebekte olasi sorunlar 3

10 ) Tüp bebek tedavisinde doktor ile iletişim

Tüp bebek tedavisi, çiftlerin her birine ait üreme hücrelerini, vücut dışı ortamlarda döllenme işlemini gerçekleştirme durumudur. Erkekten ve kadından alınan üreme hücreleri 2 gün boyunca bekletilerek, döllenmiş olan yumurtalar kadın rahmine yerleştirilir. Tüp bebek, klasik yöntemler sayesinde, uzun süre boyunca hamile olamayan kadınlara uygulanmaktadır. Tüp bebek ile başarı uygulamaları bugün için, %70 ile %80 civarına çıkmıştır. Ancak tüp bebek tedavisinin uygulamasına başlandığı zaman, doktor ile hiçbir şekilde iletişimi koparmamak gerekmektedir.

Kadınlar çocuk sahibi olabilmek amacı ile ciddi anlamda çaba sarf etmektedir. Tüp bebek uygulaması, yaklaşık 1 ay civarında süren bir tedavi uygulamasıdır. Bu tedaviyi gerçekleştirecek olan doktorun da, çok dikkatli bir şekilde bu yöntemi uygulaması gerekmektedir. Bu tedavi uygulaması esnasında, doktorun vermiş olduğu bilgilere bakılarak gerekli işlemler yapılır. Doktorun vermiş olduğu bütün talimatları yerine getirmek, tüp bebek tedavisini %70 ile %80 civarında olumlu duruma çevirmektedir.

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar