Paylaş:

yapay rahim

Tüp bebek tedavisinin geçmişten bugüne sürekli olarak bir gelişim gösterdiği ve insanların da bu yeni gelişmelerden faydalanarak daha yüksek bir başarı oranıyla gebelik elde edebildikleri bir gerçek. Zira doğal yollardan gebelik elde edemeyen çiftler, tüp bebek tedavilerine başladıklarında, tedavide hangi yöntemlerin izleneceğine doktorları ile birlikte karar veriyorlar ve neticesinde mümkün olan en yüksek şansla tedaviye başlanıyor. Tüp bebek tedavisinde yapay rahim de bunlardan bir tanesi ancak aslında bilimadamları ve uzmanlar bu isimlendirme yerine co-culture adı verilen ismi kullanmayı tercih ediyorlar.


Standart Tüp Bebek Tedavisi Nasıldır?

Tüp bebek tedavisinde günümüzde genellikle mikroenjeksiyon yöntemi uygulanıyor ve anne adayından toplanan yumurtalar ile baba adayından alınan spermler, enjeksiyon yöntemiyle birleştiriliyor, böylece döllenme sağlanıyor. Döllenme ile oluşan embriyolar, annenin rahmine yerleştiriliyor ve orada tutunarak gebeliğe dönüşmeleri bekleniyor.

Bu tedavide başarı oranları, hem annenin rahim yapısı, hormon düzeyi gibi faktörlerle, hem de embriyonun genetik olarak başarısıyla oldukça yüksek ilintili. Başarısız ve anomalilere sahip olan embriyolar, rahimde tutunma sıkıntısı yaşayabiliyor ve bu yüzden çiftlerin morali de bozularak hem manevi hem de maddi olarak sıkıntıya giriyorlar.

Bu sorunun üstesinden gelmek için uygulanan nadir ancak yeni yöntemlerden birisi ise yapay rahim ya da gerçek adıyla co-culture.


Tüp Bebek Tedavisinde Yapay Rahim

Yapay rahim uygulaması, aslında adında olduğu gibi yapay olarak oluşturulmuş rahim şeklinde bir yapı içermiyor. Bu uygulamada, embriyolar annenin rahmi yerine kültür ortamında yetiştiriliyorlar ve böylece ilk gelişim evrelerini daha başarılı bir şekilde atlatabiliyorlar.

Bu kültür ortamının oluşturulması ise anne adayının rahminden biyopsi ile alınan hücrelerin laboratuvar ortamında çoğaltılmaları ile sağlanıyor. Anne adayından alınan hücreler şu şekilde listeleniyorlar.


  • Rahim kanallarından alınan fallop tüpleri
  • Rahim içinden alınan endometrial hücreler
  • Yumurtalıklardan alınan foliküller

Bu hücrelerin çoğaltılmalarıyla birlikte embriyonun üzerine tutunabileceği rahim benzeri bir ortam ortaya çıkıyor ve hücrelerin sağlıklarını korumaları, besleyici olmaları için gereken maddeler de kültür ortamına sunuluyor. Embriyonun doğru büyümeyi sürdürmesi için de gerekli büyüme faktörleri yine kültürün içerisinde bulunuyorlar.


Co-Culture Uygulaması Kimler İçin Gerekli?

Bu uygulamanın gelişigüzel yapılmadığını ve doktorun görüşleri neticesinde gerçekleştirildiğini de belirtmek gerek. Zira oldukça kompleks ve pahalı olan, ayrıca herkes tarafından yapılamayan bu uygulama, sadece gerekli görüldüğünde uygulanıyor. Yapay rahim tedavisine ihtiyaç duyan hastaları listeleyelim.


  • Yumurtalık uyarma sonucunda başarısız olunan kadınlar
  • Yüksek FSH hormonuna sahip olan kadınlar
  • 40 yaş ve üzerindeki kadınlar
  • Arka arkaya başarısız tüp bebek tedavisi geçirmiş olanlar

Başarı Oranları Nelerdir?

Yapay rahim uygulamasında başarı oranları embriyonun gelişmesi anlamında %60’ın üzerindeyken, gelişen embriyonun yeniden anne rahmine aktarılması ve gebeliğin devam etmesi anlamında ise %50 civarlarında bulunuyor. Fakat bu tedavinin çok yaygın olarak uygulanmaması ve genellikle oldukça sınırlı sayıda kişiye uygun olması sebebiyle başarı oranları hususundaki tartışmalar da henüz devam ediyor.

Fakat standart tüp bebek tedavilerindeki başarı ihtimallerini tutturamayan ve yeni yöntemler denemek isteyenler için doktorların da görüşüne uygun olarak gerçekleştirilebilecek tedavilerden birisi olması, önümüzdeki senelerde co-culture tedavisinin varlığını sürdüreceğini gösteriyor.


Her Yerde Uygulanabiliyor mu?

Tüp bebek tedavisinde yapay rahim uygulaması maalesef şu anda tüm tüp bebek merkezlerinde uygulanamıyor. Zira bu işlem için hem uygun ekipmanların olması gerekiyor, hem de uzmanların bu konuda deneyimli ve bilgileri olmaları gerekiyor. Aksi taktirde uygun kültür ortamının oluşturulması, embriyoların yetiştirilmesi, anne rahmine aktarılmaları gibi hususlarda başarısız uygulamalar karşımıza çıkabiliyor.

Dondurulmuş embriyoların da bu uygulamada kullanılabilmesi sebebiyle, vitrifikasyon yöntemiyle embriyoların saklandığı merkezlerde de yapay rahim ekipmanları bulunabiliyor.

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar