Sorunu Gönder
Paylaş:

Tüp bebek tedavisi, doğal yolla gebelik elde edemeyen çiftler için çok önemli bir şans sunmaktadır. Tüp bebek tedavisi ile kısırlık sorunu yaşayan çiftler, doğal yolla gebeliğe engel olan pek çok problemi ekarte edebilmekteler. Zira doğal yolla gebelikte cinsel ilişki, yumurtlama, spermlerin yumurta ile buluşması, embriyo oluşumu ve onun rahim duvarına tutunup tutunamaması gibi tüm aşamalar rutin işleyişte gelişir.

Tüp bebek tedavisindeki başarı oranınızı hesaplama aracımızdan hesaplayabilirsiniz.
https://www.bulenttiras.com/tup-bebek-basari-orani-hesaplama

Oysaki tüp bebek tedavisinde kadının yumurtlama süreci, spermlerin baba adayından alınması, yumurta ve spermin bir araya getirilmesi, döllenme, embriyo oluşumu ve en sağlıklı embriyonun seçilerek rahme transfer edilmesi gibi tüm aşamalar uzmanların kontrolü altında gerçekleşmektedir.

Bu bağlamda kullanılan ilaçlar, uzmanların sperm ve embriyo seçimleri gibi pek çok faktör gebe kalma başarısını, eve canlı bebek götürebilme şansını artırmaktadır. Bu aşamaların her birinin alanında uzman ve deneyimli kişiler tarafından yapıldığı vakalarda başarı çok yüksekken, bu aşamaların herhangi birinde zamanlama ya da planlama hatası yapılması demek tüm süreci riske atmak demektir.

Zira ilaçların kullanım zamanı ve dozu, yumurtaların takibi ve ne zaman toplandığı, embriyoların oluşturulması ve doğru zamanda seçilerek transfer edilmesi gibi pek çok husus başarıya giden yolda önem taşıyor. Bununla birlikte özellikle tüp bebek tedavisinde kullanılan değişik ilaçların sayısı ve hepsinin farklı zamanda kullanılması gerekliliği göz önünde bulundurulduğunda, bazı hastaların bunların kullanımında birtakım hatalar yapmaları da söz konusu olabilir.

Yumurta toplama işleminin gecikmesi

Tüp bebek tedavisinin her bir aşaması kesinlikle birbirini takip eder şekilde planlanmalı ve zamanlamasına çok dikkat edilmelidir. Diğer tüm aşamalarda olduğu gibi yumurta toplama aşamasının da tam zamanında yapılması çok büyük önem taşıyor. Doğal sürecinde ya da ilaçlarla olgunlaştırılan yumurtaların olması gereken zamanda toplanmaması durumunda yumurtaların kalitesi düşer, döllenme özelliği kaybolabilir. Yumurta toplama işleminin hCG enjeksiyonundan 36 saat sonra yapılması gerekiyor. Bu süreden daha önce ya da daha sonra yapılan yumurta toplama işleminden istenen verim alınmama riski çok yüksektir. Bu tür gecikmelerde ovulasyonun olması ve yumurtaların peritoneal kaviteye dökülmüş olması çok muhtemel bir risktir.

Yumurta toplama işleminin gecikmesi durumunda neler yapılabilir?

Yumurta toplama işlemi ve siklus iptal edilebilir!

Yumurta toplama zamanı geldiği halde yapılamazsa sonradan toplanan yumurtalarla gebelik elde etme şansı çok düşüktür. Bu tür bir vakada tedaviye devam etmek demek, hastanın operasyon risklerine ve maliyetine katlanması anlamına gelir. Oysaki bu tedavinin ertelenmesi veya iptal edilmesi en mantıklı seçenektir.

Kadına yumurta geliştirmesi için hCG enjeksiyonu yapıldıktan sonra geç kalındığında sağlıklı yumurtalar toplama ihtimali çok düşüktür. Yumurtalar toplanabilse bile hamileliğin gerçeklemesi için fazla olgunlaşmış olması riski çok yüksektir.

Yumurtlama belirtileri yoksa bile yumurta toplama işlemini gerçekleştirilebilir!

HCG enjeksiyonu yapıldıktan yaklaşık 60 saat sonrasında foliküllerden veya douglastan yumurta toplanabildiği bazı vakalar olmakla birlikte, bu tür bir durum çok seyrek olarak görülmektedir. Bu durumda Oosit bulunsa bile bu oositlerin döllenme yeteneği ve bunlardan hamilelik gelişmesi ihtimali çok düşüktür.

Eğer bu tür bir yol izlenecekse, hasta kesinlikle sonucun belirsiz olduğu ve başarı olasılığının çok düşük olduğu konularında çok iyi şekilde bilgilendirilmeli ve bu olası bir başarısızlık için tamamen hazırlanmış olmalıdır. Bununla birlikte bu tür bir yol izlenmeden önce çok güvenilir bir yöntem olmamakla birlikte tedbirli olmak adına ultrason ile yumurtlama belirtilerinin olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Tüp bebek tedavisinde yumurta toplama işleminin gecikmemesi için hangi önlemler alınabilir?

Tüp bebek tedavisi, pek çok aşamanın olduğu, farklı ilaçların tam da zamanında kullanılması gereken aslında biraz komplike bir işlemdir. Bu sebeple de tüm sürecin titizlikle takip edilmesinde fayda var. Tedavide alınana değişik ilaçların sayısının normal bir tedaviye göre fazla olması ve hepsinin farklı zamanlarda alınması gerekliliği göz önünde bulundurulduğundan bazı hastalar bu süreçte birtakım hatalar yapabilir ve bu da aslında çok normaldir.

Zira hastalar gebelik elde edip edemeyecekleri, çocuk sahibi olup olamayacakları konusunda da stres ve endişe içindedirler.

Tedavi sürecinde alınacak sonucu en fazla etkileyecek olan faktörlerin başında kesinlikle hCG enjeksiyonunun zamanlaması geliyor. HCG enjeksiyonu için doğru zamanın yakalanması amacıyla sahip olunan sadece birkaç saat vardır ve tek bir siklusta doktorun da hastanın da ikinci bir şansı yoktur. Bu sebeple de tüp bebek tedavisi yaptıracak olanlara hCG enjeksiyonunun doğru zamanlanmasının ne kadar büyük önem taşıdığı sürecin en başında hem sözlü hem yazılı olarak çok iyi anlatılmalıdır.

Hatta bu işlemde hatayı ve gecikmeleri en aza indirebilmek için enjeksiyon saatinin hastaya telefon edilerek veya mesaj gönderilerek hatırlatılması daha güvenli bir yaklaşım olacaktır.

Tüp bebek tedavisinde yumurta toplama işleminin gecikmesi durumu özet olarak;

Tüp bebek tedavisinde yumurtalar geliştirildikten sonra bunları olgunlaştırmak için çatlatma iğnesi adı verilen hCG iğnesi uygulanır. Bu iğnenin ne zaman yapılacağı hastaya bildirilmiştir. İğnenin yapılmasının ardından 32 -36 saat geçtikten sonra yumurta toplama işleminin gerçekleştirilmesi gerekir.

Bu bağlamda yumurta toplama işleminin kadının adet gününe göre değil, iğnenin yapıldığı güne göre uygulandığı bilinmelidir. Yumurtanın olgunlaşması için yapılan hCG enjeksiyonunun ardından 39 saat ve daha fazla zaman geçmesi durumunda ise işlemin başarısız olma riski çok yüksektir.

Tüp bebek tedavisinde yumurtanın olgunlaşması ve yumurtlama olması için kadının vücudunda LH artışı gereklidir. Ancak Down-regule sikluslarda LH yerine yumurta toplamadan 32-36 saat öncesinde hCG enjeksiyonu uygulanır. Yani aslında normalde vücudun üretmesi ve salgılaması gereken Luteinleştirici Hormon enjeksiyon ile dışarıdan verilerek yumurtlama sağlanır.

Bu şekilde olduğunda yumurtlama hCG enjeksiyonundan ortalama 36 saat sonra gerçekleşmektedir. Eğer herhangi bir sebeple, doktorun ya da hastanın hatasıyla yumurta toplama işlemi geciktiyse bu durumda gebelik elde edebilmek için hala bazı seçenekler mevcut olmakla birlikte başarılı olma olasılığı düşmüştür.

Yumurta toplama işlemi geciktiğinde en doğru seçenek aslında yumurta toplanabilmesi ve hamileliğin gerçekleşmesi ihtimali çok düşük olduğu için bu işlemin ve siklusun iptal edilmesidir. Ancak çiftin ve doktorun bunu çok istemesi durumunda ise hasta her türlü başarısızlık riski konusunda bilgilendirildikten sonra, çok düşük bir ihtimal olsa da yumurtlamanın henüz olmadığını veya douglas sıvısından yumurta toplanabileceğini umarak yumurta toplama işleminin yapılması yoluna gidilebilir.

Ancak yeniden altını çizmekte fayda var ki, bu tür bir yol izlenecekse hastaya başarı şansının çok düşük olduğu açıkça anlatılmalı ve kesinlikle onun onayı alınmalıdır.

Tüm bu riskleri en aza indirebilmek adına tüp bebek tedavisi sürecinin çok detaylı bir şekilde hem uygulamayı yapan doktor ve ekip hem de çift tarafından takip edilmesi gerekiyor. Tüp bebek tedavisi hem zaman hem maddi imkanlar hem de psikolojik açıdan çifti çok fazla etkileyebilen bir işlemdir. Bu bakımdan kaybedilecek, riske atılabilecek zaman ya da işlem yoktur. Kadının bu süreçte çok stresli olacağı göz önünde bulundurularak unutabilmesi riski düşünülmeli sık sık hatırlatmalar yapılmalıdır.

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
  • Nihal öksüz :

    16 Kasım 2019

    Merhaba

    Benim takvime göre yumurtlama günüme 6 gün var bir yumurtam büyümüş bir yumurtam 14 diğeri 20 dediler diğer 4 tane küçük dediler bunları toplamamız lazım dediler dün 3 yumurta toplamışlar bu gün emeiolpg aradı yumurtalarınız olgunlaşmamış dedi bir tanesi bu gün olgunlaştı o döllendi diğer ikisi için akşama kadar bekliycem olgunlaşmazlarsa dölleme yapmıycam dedi … burda yumurtalarımı erken mi toplamış oluyorlar anlayamadım yumurtalarım olgunlaşmamışsa neden topladılar yarısını

     Cevapla
Benzer Yazılar