Sorunu Gönder

Tüp Bebekte Embriyo Transferi İçin Doğru Güne Nasıl Karar Verilir?

Paylaş:

Tüp bebek tedavisi, kısırlık tanısı konan çiftlerin bebek sahibi olabilmeleri için gerçekleştirilen çok başarılı bir üremeye yardımcı tedavi yöntemidir. Tüp bebek tedavisinde; kadın ve erkeğin üreme hücreleri laboratuvar ortamında bir araya getirilir, döllenme gerçekleşir ve elde edilen embriyolardan gebeliğe en uygun olanı doğru zamanda kadının rahmine yerleştirilir. Bu sayede doğal yolla gebelik elde edilmeye çalışılan süreçte yaşanan pek çok olumsuzluk ortaya çıkmadan önlenmiş olur ve en kaliteli embriyonun seçilme olasılığı olduğu için de gebelik elde edebilme şansı da artar.

Tüp bebek tedavisindeki başarı oranınızı hesaplama aracımızdan hesaplayabilirsiniz.
https://www.bulenttiras.com/tup-bebek-basari-orani-hesaplama

embriyo transferi

Tüp bebek tedavisinin başarılı olmasında en önemli hususların başında; kaliteli embriyo elde edebilme ve o embriyoyu mümkün olan en doğru zamanda, en doğru şekilde rahme transfer edebilme geliyor. Şöyle ki; kadına verilen yumurtlama ilaçları ile yumurtalar mümkün olan en kaliteli hale getirilir, erkekten alınan meni içindeki spermler çeşitli işlemlerden geçirilerek en doğru sperm seçilir.

Gebelik gerçekleştirme olasılığı en yüksek olan yumurta ve spermden elde edilen embriyoların da gelişimi yakından takip edilerek en doğru seçim yapılır. Bu koşullarda da gebeliğin gerçekleşmesi, sağlıklı bir şekilde ilerleyip sağlıklı bir bebek dünyaya gelmesi şansı çok yüksek olur.

Embriyo transferi aşaması çok önemli!

Tüp bebek tedavisi; danışmanlık, yumurta geliştirme, yumurta toplama, döllenme ve embriyo transferi olmak üzere 5 aşamadan oluşmaktadır. Bu aşamalardan en önemli olanı embriyo transferidir. Yaklaşık 5 dakikalık bir işlem olan embriyo transferi, kısa sürede oldukça titizlik ve uzmanlık isteyen bir işlemdir. Embriyo transferi aşamasında yapılabilecek, ortaya çıkabilecek en küçük bir hata, tedavinin başarısız olmasına sebep olabilir.

Tüp bebek tedavisinde embriyo seçiminde neler önemlidir?

Tüp bebek tedavisinde genellikle 3. gün embriyoları transfer edilirken, bazı vakalarda 2. gün ya da 5. gün embriyoları (blastokist) transfer edilebilir. Transfer edilecek en doğru embriyoyu seçmede; anne adayının yaşı, elde edilen embriyo kalitesi, uygulama sayısı ve dondurulacak embriyo varlığı gibi hususlar önem taşımaktadır. Tüp bebek tedavisinde elde edilen gelişmeler sayesinde embriyoların inkübatörler içindeki gelişim aşamaları kameralar aracılığı ile kayda alınabiliyor, en uygun embriyonun seçimi ve transferi mümkün olabiliyor.

Tüp bebek tedavisinde kaç embriyo transfer edilir?

Aslında kadının rahmine ne kadar fazla sayıda embriyo transfer edilirse, gebelik elde edebilme şansı o kadar yüksek olur. Ancak birden fazla embriyo transfer edilmesi durumunda çoğul gebelik riski ve dolayısıyla da çoğul gebeliklerin barındırdığı tüm risklerin ortaya çıkması da tehlike arz etmektedir. Tüp bebek tedavisinin ülkemizde uygulanırlığı açısından bakıldığında ise sürecin en doğru ve sağlıklı yürütülebilmesi için transfer edilen embriyo sayısı yasalarla sınırlandırılmıştır. Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı tüp bebek merkezleri yönetmeliğine göre de; 35 yaş altındaki kadınlara ilk iki tüp bebek denemesi için bir embriyo transferi, üçüncü uygulama içinse iki embriyo transferi, 35 yaşın üstündeki her uygulamada en çok iki embriyo transferi uygun görülmüştür.

Embriyo transferi nasıl yapılır?

Tüp bebek tedavisinin en önemli aşaması olan embriyo transferinde anne adayı, jinekolojik muayene pozisyonunda yatar. Vajinaya spekulum takılır ve rahim ağzı özel solüsyonlarla temizlenerek enfeksiyon riski azaltılır. Sonrasında embriyologlar tarafından özenle incelenmiş ve değerlendirilmiş embriyolardan, en kalitelisi seçilerek katater yardımıyla anne adayının rahmine transfer edilir.

Embriyo transferi ne zaman yapılır?

Tüp bebek tedavisi yapılmasına karar verilen anne adayına yumurta geliştirme iğneleri yapılır, yumurtalar istenen büyüklüğe eriştiğinde toplanır ve erkekten alınan sperm hücreleri ile döllenme gerçekleştirilir. Bu şekilde elde edilen embriyolar da bir süre, 2 ya da 5 gün gelişimlerine uygun sıvı içinde bekletilerek gelişmeleri izlenir. Bu süreçte embriyoların kalitesi ve hücre yapısı incelenir. İstenen büyüklüğe ulaştığı gözlenen embriyolar 2. ya da 5. günde anne adayının rahmine transfer edilir. Bu aşamada transfer gününe embriyo hücrelerinin gelişim ve canlılık duruma bakılarak karar verilir.

Tüp bebek tedavisinde embriyo transferinin hangi gün yapılacağına nasıl karar verilir?

Tüp bebek tedavisinde embriyo transferi için doğru gün kadının yaşı, elde edilen embriyoların gelişim süreci, ne kadar süre canlı kalabilecekleri gibi pek çok faktör değerlendirilerek belirlenmektedir. Embriyo transferinde doğru günü belirlemek için embriyo gelişimleri takip edilirken, 5. Güne kadar ulaşan embriyoların (blastokist) gebelik gerçekleştirme şansının daha yüksek olduğu bilinmektedir. Ancak bu her vaka için geçerli değildir. Embriyo transferi rahim kalınlığına, hormonların seviyesine ve kadının hazır olma durumuna, elde edilen embriyoların durumuna göre en uygun zamanda yapılır.

Tüp bebek tedavisinde laboratuvar ortamında döllenme yoluyla embriyo elde edilir ve bu laboratuvar koşulları her ne kadar embriyo gelişimi için mümkün olan en doğru koşullarda olsa da yabancı bir ortamdır. Günümüzde embriyolar en iyi laboratuvar koşullarında en fazla 6 gün yaşayabilmektedir. Laboratuvar ortamına uyum sağlayan, dayanabilen, o ortamda iyi gelişen embriyo gebelik için “iyi embriyo” olarak kabul edilir. Bu bakımdan bir çiftten sadece 1 – 2 tane embriyo elde edilebildiyse bunları mutlaka ikinci gün transfer etmek gerekiyor. Ancak 6 – 8 tane embriyo varsa, o zaman bu embriyoları bir gün daha bekletip daha kaliteli olanı bulmak yoluna gidilebilir. Burada temel amaç, bu embriyolar içinden en iyi olanı seçmektir. Zira laboratuvar koşullarına en uzun dayanan embriyo, en kaliteli olarak kabul ediliyor.

Tüp bebek tedavisinde embriyo transferi hususunda hastanın sadece bir tane mi, yoksa 2 tane embriyo mu transfer edilmesini istediği de önemlidir. Şöyle ki; sadece tek bir embriyo transferi isteyen çiftlerde, bütün embriyoları bekletip, 5. – 6. güne kadar dayanabilen, ötekilerden daha baskın, daha iyi gelişen, daha kaliteli olan bir embriyo varsa onu transfer etmek tercih edilir. Bu tür bir durumda hem iyi seçilmiş, kaliteli ve gebelik için en uygun embriyo sahibi olmak hem de tek embriyo yerleştirildiği halde gebelik şansını artırmak mümkün olabiliyor.

Embriyo seçiminde 2. ve 3. günler çok önemlidir. Zira temelde ikiz, üçüz değil, tekiz gebelik hedeflenmektedir. Embriyo gelişim sürecinde 3. gün geldiğinde bütün embriyolar hala izlenebiliyorsa ve hepsi de çok iyi durumda ise bu durumda rastgele bir embriyo seçmek yerine yine 5. günü beklemek daha doğru oluyor. 3. güne iyi bir şekilde gelebilenlerin elbette ki hepsi 5. güne kadar gelemez, ancak 5. güne gelebilen embriyo da gebelik şansını çok daha fazla artırır.

Blastokist transferi ile ilgili bilinen şudur ki; embriyoların 3. gün sonrasında 2 gün daha bekletilerek anne rahminde tutunma şansı daha yüksek embriyolar elde edilebilir, sadece iyi olan embriyolar 5. güne kadar gelişebilir ve 5. gün embriyolarının genetik kusur/ kromozomal anormallik taşıma riski 3. gün embriyolarından çok daha düşüktür. Ancak blastokist transferi her hastaya uygulanamayabilir. Bu bağlamda; ileri yaş veya ciddi sperm problemi olan hastalara, az sayıda embriyo gelişen çiftlere blastokist transferi yapılması uygun olmaz.

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar