Paylaş:

Hamileliğin 38, 39, 40, hatta 41 ve 42’inci haftasında olabilirsiniz. Duygulusunuz, heyecanlısınız ve bebeğinizle tanışmaya hazırsınız. Dürüst olmak gerekirse, muhtemelen aynı zamanda yoruldunuz, rahat hissetmiyorsunuz ve tuvalete gidip durmaktan bıktınız. Artık tek yapmanız gereken doğumu beklemek.

Rahim kasılmaları başlayana kadar takılmak ve sakinleşmek kolay görünse de, gerçekten doğum yapacağınızı anlamak söylemekten daha zor. Kasılma nedir? Kramp nedir? Son akşam yemeğine bir tepki mi? Doğumun gerçek olup olmadığına dair bilmeniz gerekenler var.

Yanlış Doğum Belirtisi Nedir?

Yanlış doğum belirtileri doğum tarihi yaklaştıkça daha sık yaşanan şeylerdir. Braxton kasılmalarını hamilelik boyunca bir iki defa hissetmeniz mümkün ancak yanlış doğum kasılmaları bundan biraz daha hızlı ve sıkı şeyler. Bu ısınma kasılmaları genelde gece susuz kaldığınız zaman veya yorucu bir egzersiz yaptığınızda ortaya çıkarlar.

Yanıltıcıdır ve pek çok kadın için gerçekten güçlü ve ağrılı kasılmalardır. Fakat bunlar gerçek doğum kasılmaları değiller. Kasılmalar rahim ağzını biraz açabilir veya yumuşatabilirler ancak hemen doğuma sebep olmazlar.

Neden Yanlış Alarmdan Kaçınmalı?

Yanlış kasılmalara sahip olmak ve bunları yaşadıktan sonra doğumun yaklaştığını düşünmek tamamen normal bir şey. Hastaneye gelen pek çok kadın yanlış alarm olduğunu öğreniyor ve eve geri gönderiliyor. Yine de bu durum bir miktar gereksiz kaygı, endişe ve panik yaratabilir. Bebeğinizle tanışmayı beklerken, her küçük kasılma zamanı geldi mi sorusunu akla getirir.

Bir problem olmasa da, beraberinde problemleri getirebilir. Uykunun bozulması, aktivitelerin iptal edilmeleri, hastaneye gereksiz yere gidip durma gibi şeyler yanlış doğum belirtilerinin sonucudur. Kim hastanede küçük bir odada oturarak vakit geçirmek ve azalan kasılmalarla birlikte sadece 1 cm açılma olduğunu duymak ister? Hiç kimse.

Doğum yerinize geldikten sonra doğumun durması da mümkün (özellikle floresan ışıklar altında doğum yaparken). Bu nedenle doğum sancıları hafif ve orta düzeyde değil de tam gücüyle vururken hastaneye gitmek daha mantıklı.

Yanlış doğum belirtileri yorucu ve sinirlendirici olabilirler, özellikle de bir kaç gün boyunca yaşarsanız. Yanlış doğum belirtilerini ve gerçek doğum belirtilerini bilmek doğum konusunda doğru kararlar vermenize yardımcı olabilir.

Bu bilgiler zaman, enerji kazanmanızı sağlar ve gereksiz tıbbi müdahalelerden kaçınmanıza yardımcı olurlar.

Yanlış Doğum Belirtileri ve Gerçek Doğum

Peki bebeğin yolda olduğunu ve doğumun gerçekten başladığını nasıl anlayabilirsiniz? Yalan söylemeye gerek yok, bu durum kafa karıştırıcı olabiliyor. Çünkü yanlış doğum belirtileri de bir o kadar ikna ediciler. Fakat gerçekten doğumun gelip gelmediğini anlamak ve ısınma kasılmalarının olup olmadığından emin olmak için bir kaç temel işaret var.

Yanlış doğum sancıları hem zaman hem de yoğunluk olarak düzensiz olurlar. Her iki dakikada bir, sonra her on iki dakikada bir, sonra yedi dakikada bir gibi farklı zamanlarda gelirler. Bunlar olurken uyumanız bile mümkün olabilir. Ayrıca bu sancılar genelde rahmin ön kısmında hissedilirler.

Eğer tuvalete gittiğinizde, su içince, pozisyon değişince veya yatınca sancılar duruyorsa, muhtemelen gerçek sancı değildir. Keza duş almak ve banyo yapmak konusunda da aynı.

Buradaki temel fark, doğum sancılarının düzenli aralıklarla gelmeleri ve zaman geçtikçe aralıkların azalması. Genel olarak doğum sancıları 15-30 saniyede bir gelirler ve doğum yaklaştıkça süreleri uzar. Ayrıca yoğunlukları da artar ve hareket ila pozisyon değiştirmek işe yaramaz. Bedenin hem önünde hem de arka tarafında hissedilirler.

Bu tip kasılmalar genelde onlara tam dikkat vermenizi gerektirirler ve konsantre nefes gibi uygulamalara gerek olur. Doğum sancıları aynı zamanda vajinal akıntı ve lekelenmeyi de beraberinde getirebilirler ve bu da rahim ağzının açıldığı anlamına gelir.

Kasılmaları Ölçmek

Doğumun gerçekten geldiğini evdeyken anlamanın en iyi yollarından birisi, kasılmaların zamanını ölçmektir. Size yardımcı olabilecek ve kasılmaları anlamanıza yardımcı olacak pek çok uygulama mevcut ancak bir kağıt kalem bile işe yarar. Alternatif olarak otomatik sancı takip cihazlarıyla da kasılmaların zamanını tespit edebilirsiniz.

Stresi önlemek ve hastaneye gereksiz yere gitmemek için zihin rahatlığı ve güven önemli. İş hamileliğe ve sancılara geldiği zaman sizin için neyin iyi olduğunu bilmek bir şeyler değiştiğinde daha iyi karar vermenize yardımcı olacaktır.

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar