Sorunu Gönder

Anne Karnında Bebeğin Öldüğü Nasıl Anlaşılır?

Bebeğin anne karnında ölmesi durumu ile gebeliğin 5,5 haftası gibi erken bir dönemde karşılaşılabileceği gibi, 9 ay 10 günün sonunda da bu üzücü durum yaşanabilir. Bu nedenle anne adayının karnında büyüyen bebeğinin ölüp ölmediğini anlaması, bebeğinin hareket edip hareket etmemesiyle alakalı bir durumdur.

İlk gebeliğini yaşayan anne adayları bebeğinin hareketlerini yalnızca gebeliğin 19. ila 20. haftası sonuna doğru hissedebilir.

İkinci ve daha sonraki gebeliğini yaşayan anne adayları ise, bebeğin hareketlerini 4. ay itibariyle hissetmeye başlayabilir. Şayet anne adayı bebeğinin hareketlerinin durduğunu fark ederse işte o zaman bu durumdan şüphe duymalıdır. Ancak anne adayları bu konuda dikkatli oldukları kadar soğukkanlı da olmaya özen göstermelidir.

Özellikle ilk gebeliğini yaşayan anne adayları bebeğinin ilk hareketlenmeye başladığı günlerde hareketlerin durduğunu fark ederse bu endişeyi çok sık olarak yaşarlar. Anne adayı bebeğin hareket etmediğini düşünebilir ama aslında bebek hareket etmektedir. Anne adayı bebeğinin hareketlerinin ilk hissettiği zaman ancak %20 ila %30’unu fark edebilir. Bebek, kanına geçen glikoza hareketleriyle tepki vereceği için 24. İla 25. gebelik haftasının ardından anne adayı bebeğin düzenli aralıklarla hareket etmediğini düşündüğü zaman bu nedenle tatlı gıdalar tüketir.

Özellikle 19. gebelik haftasının öncesinde anne adayında kanama veya ağrı şikayeti söz konusu ise muhakkak doktora bildirmelidir. Çünkü söz konusu şikayetler bebeğin rahim içinde ölmüş olduğunun ve gebeliğin düşükle sonuçlanacağının işareti olabilmektedir.

Anne karnında kaybedilen bebekler incelendiğinde çoğunlukla bu duruma sebebiyet veren herhangi bir etken saptanamaz. Etkeni saptanabilen nadir durumlarda ise göbek kordonuna bağlı bebek kayıpları ve kordon kazası olarak adlandırılır.

Terme kadar ulaşan gebeliklerin %25 ila %30’unda değişik seviyelerde kordon-plasenta bozuklukları yer alır. Bu bozuklukların fetusu hangi düzeyde etkileyebileceği ise tam manasıyla aydınlatılamamıştır.

Yapılan araştırmalarda etkeni saptanabilen ölü doğumların %15’inde anne karnında gerçekleşen bebek ölümünden kordon kazalarının sorumlu olduğu gösterilmiştir.

Kordon kazaları anne ve baba adayları için olduğu kadar gebelik sürecini yakından takip eden jinekologlar için de bir kabustur. Bunun en önemli sebebi kordon kazalarının büyük bir bölümünün önceden tahmin edilememesi, riskli bebekleri tespit edecek etkili bir yöntemin bulunmamasıdır. Her yıl dünyada binlerce bebek kordon kazası yüzünden daha dünyaya gözlerini açamadan hayata veda etmekte ya da kalıcı birtakım hasarlar ile hayatına devam etmek zorunda kalmaktadır.

Kordon kazasına bağlı ölümleri inceleyen bir araştırmada fetal kayıpların şaşırtıcı derecede anne adaylarının uykuda olduğu süreçte gerçekleştiği izlenmiştir. Bu araştırmanın neticesinde anne adayı uyku esnasındayken kan basıncında yaşanan bir düşüşün bebeğin kaybına sebep olduğu ileri sürülse de daha sonra yapılan çalışmalarda bu bulguyu destekleyecek düzeyde yeteri kadar bilimsel kanıt elde edilememiştir.

20. gebelik haftasının sonrasında veya gebeliğin 500 gramın üzerinde olduğu takdirde anne karnında bebek ölümü durumu söz konusu olmaktadır. Bebeğin hareketlerinin kesilmesi ile anne karnındaki bebeğin ölümü şüphelenilir. Bu nedenle ultrason muayenesi yapılır ve eğer kalp atışları görülmez ise hekim bu durumun tespiti yapabilir. Ancak bu durumun tespiti, erken gebelik haftalarında ya da gebelikte ikinci üç aylarda basit bir şekilde yapılamaz.

Anne adayının bu olayı fark etmesi bir hayli zordur. Ancak gebelik haftaları ilerlediği takdirde doğum yaklaşmış ise anne adayı bebeğinin hareketlerinin azalması ile bu durumun farkına varabilir.

Anne karnında bebeğin ölümünü, kadının yaşı etkiler mi?

Anne adayının yaş faktörü anne karnında bebeğin ölümünü etkilemektedir. Anne adayının yaşı 15’ten küçük ya da 40’tan büyük ise, bebeğin anne karnında ölmesi daha fazla risktir.

Bebeğin öldüğü nasıl anlaşılmaktadır?

Bu hususta mümkünse iki ayrı hekimden görüş almak faydalı olacaktır. İki ayrı doktor, üç dakikalık aralıkla bebeğin durumunu renkli doppler ultrason ile kontrol etmelidir. Eğer her iki kontrolde de kalp atışı olmadığı durumu saptanırsa bebeğin anne karnında öldüğü kanısına varılmaktadır.

Bebek, anne karnındayken neden canlılığını yitirir?

Yapılan çalışma ve araştırmalara göre, anne karnında bebeğin ölmesi durumlarının sadece bir bölümünün nedeni tespit edilebilmiştir. Tespit edilebilen durumlar:

·         Kromozomal hastalıkların bazı tipleri,

·         Kalıtsal genetik bozukluklar,

·         Tedavi edilmemiş, sifiliz, lupus antikoagülanı

·         Kadında yüksek tansiyon,

·         Kadında preeklampsi, eklampsi (Gebelik ve Hipertansiyon )

·         Kordon sarkması,

·         Kordonda düğüm oluşması,

·         Vasa previa,

·         Plasenta Previa ,

·         Ablasyo Plasenta,

·         Annedeki mevcut olan kalıtsal problemler,

·         Konjenital (doğuştan) ve kromozomal bozukluklar,

·         Ciddi derecede etkilenmiş kan uyuşmazlığı

·         Enfeksiyonlar

Doğum yapılmazsa ortaya çıkabilecek problemler nelerdir?

4 hafta içerisinde doğum gerçekleşmez ise, kadında hafif koagülopati şeklinde tabir edilen kan pıhtılaşma bozukluğu meydana gelebilir. Bu yüzden de suni sancı ile doğum başlatılmalıdır.

Bebeğin anne karnında öldüğünün anlaşıldığı takdirde yapılması gereken testler nelerdir?

·         Kan grubu ve antikorlar,

·         rutin biyokimya,

·         sifiliz, rubella ve diğer konjenital enfeksiyon testleri,

·         ANA, RF gibi immunolojik testler,

·         lupus antikoagülanı,

·         antfosfolipit antikorlar,

·         antikardiolipin antikorlar,

·         trombofili panelini içeren testler,

·         Faktör 5 Leiden mutasyonu,

·         maternal ilaç kullanımı için araştırma

Doğum gerçekleştiği durumda yapılması gereken testler nelerdir?

·         Ölçüleri de mevcut olan bebek muayenesi

·         Göbek kordonu ve damar sayısının incelenmesi,

·         Plasentada infarktüs, plasenta boyutu ve gerek duyulur ise plasentaya patolojik bir araştırma,

·         Bebeğe otopsi yapılması,

·         Bebeğin ön-arka ve yandan vücut röntgen grafisi

·         Kültür incelemeleri

·         Kromozom analizi

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
 • Büşra kuslus :

  29 Haziran 2020

  Hocam meraba 17 hahtalık gebeyım kan ve idrar testı yaptır saglık ocagında bebegın ölümünü kanda veya idrarda fark edilirmi

   Cevapla
 • Büşra :

  29 Haziran 2020

  Hocam meraba 1 hahtalık gebeyım kan ve idrar testı yaptır saglık ocagında bebegın ölümünü kanda veya idrarda fark edilirmi

   Cevapla
 • Kader kayan :

  28 Haziran 2020

  Hoacm 21 hafta 5 günlük hamileyim sag belimde cok sancı var bebegin hareketlerini hisediyorum ama sürekli rahminin ustunde gobegim asagiya dogru indi sanci vurup duruyor hocam korkmam gereken birşey var mi acaba

   Cevapla
 • gizem :

  28 Haziran 2020

  hocam ii günler ben 9 hafta 5 günlük hamileim bu ikinci gebeliğim birincisinde düşük aptıım kanamam ok mide bulatım fazlaadı 2 gündür cok hafif korkuorum bişe olucak die sizce bişe olmuş olabilirmi

   Cevapla
 • Miraç Ömer :

  18 Haziran 2020

  Meraba hocam ben 30 haftalık gebeyim bebeğimin eşi aşağıda bu ölü doğuma neden olur mu ne yapılması lazım

   Cevapla
 • Merve öz :

  07 Haziran 2020

  Hocam merhaba Bn hamile olduğumdan şüphelendim ilk haftasinda belli olur mu

   Cevapla
 • Zübeyde :

  02 Haziran 2020

  Hocam merhaba ben yeni hamileliğim iki hafta önce gitmiştim herşey normaldi doktor iki hafta sonra gel kalp atışına bakalım dedi bugün kesede var bebegide gördü ama kalp atışı yok dedi . Küçük olduğu için olabilirmi daha .

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   05 Haziran 2020

   Vajinal mi usg yaptirdiniz karindan bakildi ise gorulmeyebilir

    Cevapla
 • Fatma aydin :

  01 Haziran 2020

  Hocam gebeyim 7 hafta 3 gunluk bebeğim için doktora gitmiştim durumu gayet iyiydi bebeğimin sonra tekrar gitim başka doktora dedim bana vitamin hapi yasin diye ama gecen doktora gitim dedi bebeğinin kalp atişi yok dedi sonra bana dedi istersen baska doktora daha git dedi ve ben baska doktora daha gitim oda aynisini soyledi sonra ozel hastaneye gitim inanmadim sonra o gitigim doktorda dedi bebeğinin kap atşi yok dedi
  Ama dedi bebeğin yan donmus dedi ve dedi bir hafta sonra gene gel dedi bebeginin kalp atişina bakmicaz bu defa gelişimine bakacaz dedi vebekliyorum o gunun gelmesi için hocam kafam cok karişi yardim edin bana sizce bir mucize ola bilirmi

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   05 Haziran 2020

   Crl yani bas popo mesafesi 7hafta ise kalp atisi gorulmeli vajinal usg ile

    Cevapla
 • Ebru anne :

  26 Mayıs 2020

  Başınız sağolsun benim de bebeğim 35., haftada iken 1 hafta önce ölmüş dendi normal doğum yaptım bebeğim den ayrıldım anne karnında iken test veya doğduktan sonra test yapıldı mı
  Yapıldıktan sonra mı sebebi olmadığını söylediler

  Çünkü benim kalbi durmuş dedikten sonra ve hariç herhangi Bi test muayene ve inceleme yapılmadı nedeni yok dendi

   Cevapla
 • Mine :

  11 Mayıs 2020

  Slm hocam Benim 4 çocuğum var 5. 17. Haftalik Hamileyim. Bundan 3 hafta önce birden göğüs aģrim ve bulantilarim kesildi. Birden bebeyime bir sey oldu diye cokkk hisettim bin da öncede iki defa hamile kalmiş 7- 8. Haftada bebeklerimin kalbi durmuştu doktorum ilaç vermiş düsuk etmistim Rica ediyorum beni aydinlatin. Çünkü Hiç bir sekilde hareketlerini hisetmiyorum. Saygilar

   Cevapla
 • İsimsiz :

  09 Mayıs 2020

  18.haftada plasenta previa olduğunu söyledi doktorum ve Rahim ağzının üstünde olduğunu söyledi. Yukarı çıkma ihmali %1 %2 olarak görüyor ve bununda pek Bi etkisi olmaz erken doğum olabileceğini söyledi. Sizce çok büyük Bi sorun mudur korkuyorum napmalıyım artık sinirlerim bozuldu

   Cevapla
 • Nur Arıkan :

  05 Mayıs 2020

  Merhaba ikiz gebe olduğumu öğrendim cift yumurta ikizi 8 hafta 6 günlük gebeyim ikisininde kalp atışını duyduk biri diğerinden hesaplamalara göre 3 gün küçük olarak gözüküyordu dün kontrolum vardı küçük olan bebeğin kalbi durmuş diğer bebeğin sağlıklı olduğu söylendi şimdi kalbi duran bebeğin bana ve diğer bebeğe kötü bir etkisi olurmu o olusan kese nasıl yok olucak bilgilerinize ihtiyacım var cok teşekkür ederimm

   Cevapla
 • Dilber d :

  03 Mayıs 2020

  Merhaba. İlk gebeliğim. 1 hafta önce test yaptım pozitif çıktı. Sonraki gün doktora gittim. Normalde son adet tarihine göre 7 haftalık olması gerekiyordu. Ancak doktor baktığında 7 haftalık gibi durmuyor ve kalp atışı da duymadım dedi. Kesenin biraz dağınık durduğunu söyledi. Küçük olduğu için mi bebeğin öldüğü için mi bilmiorum dedi ama çok olumlu konuşmadı. 1 hafta sonra tekrar gel bakalım dedi. Sizce geç döllenmeden dolayı olabilir mi. Kesenin dağınık durması öldüğü anlamına mı gelir.? Adet döngümde neredeyse 10 gün oynama oluyordu. Geç adet oluyordum. 2 gün sonra doktora gideceğim. Bu arada belirgin bir ağrım yok. Mide bulantılarım var. Kasıklarımda hafif ağrı var. Ayrıca bebek öldüyse ilaçla düşürülebilir mi yoksa ilk başvurulması gereken şey kürtaj mı?

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   05 Mayıs 2020

   Gec dollenme olabilir bebek olusmadiysa kendiliginden de dusebilir yada ilacla dusebilir yada kuretaj yapilabilir ama su an icin erken

    Cevapla
 • Gözde koçkirli :

  29 Nisan 2020

  Son adet tarihim 24 şubat normalde şuan 9 haftalık hamileyim cuma günü doktora gittim bebeğimin kalp atışı duyulmadığı ıcin kürtaj yapmaları gerektiğini söylediler yaptırmak istemedim daha sonra 2 tane devlet hastanesine gittim birinde 6 haftalık olduğunu kalp atışının olduğunu söylediler diğeri de 6 haftalık olduğunu belirtti tekrar özele gittim bi kaç gün bekleyip alalim dediler ne yapacagimi bilmiyorum yardımcı olur musunuz bugün de muayenem var eğer duyamazlarsa alacaklar

   Cevapla
 • Seda seda :

  28 Nisan 2020

  Mrb hocam 16 haftalık gebeyim 5 gün önce hastaneye gittim bana kesenin etrafında çok fazla kan olduğu söylendi ve bn iki 2 gündür bebegi hissetmiyorum bu bnm 4. Gebeliğim bu durumun ne gibi riskler oluşturuyor ne yapmalıyım

   Cevapla
 • Melis A. :

  26 Nisan 2020

  Merhaba, öncelikle umarım siz ve sevdiklerinizin sağlıkları iyidir.:)
  Sağ overimde 3,7_4,7 cm arasında değişen çikolata kistim var. Son adet tarihim 02.03.2020. doktora 10.03.2020 de kontrol amaçlı gitmiştim, kalın lezyonlu oldugu için gebeliğe engel olduğunu düşündüğü için doktorum, 4 ay sonra laporoskopi ameliyatı için görüşelim demişti. Bu süreçten sonra gebe olduğumu öğrendim (tabi pandemi sebebiyle biraz zorlu bir öğrenme sureciydi maalesef).
  13.04’te dış gebelik olmadığından emin olmak ve belki kalp atışını duyabiliriz diye doktora gitmeye ultrasona girmeye gittik. Gittiğim hastane bir araştırma Hastanesi’nin acil servisi olmayan bir kliniği olduğu için rahattım. Batın ultrasonda dış gebelik olmadığını öğrendim. Kalp atışına telaşeden bakamadik 🙁 ve bunun disinda hiç bir test talep etmedi doktorum.
  Aile hekimliğinde 09.04.2020 de kendi kendime beta HCG yaptırabilirim sadece. 4366 çıktı.
  25.05-07.06.2020 arası ikili test yaptirmami istedi doktorum.
  Çikolata kistim gebelikte bir risk oluşturur mu? Nelere dikkat etmeliyim?
  Mayıs sonuna kadar kalp atışlarını duyamayacak olmak, yaşadığını bile bilemiyor olmak çok stresli bir durum bu zamanlarda.
  Şuanda ara ara sarı yeşil renkte gelen akıntım dışında bir sikayetimde yok. İlk gebeliğim. sizce Mayıs sonuna kadar beklemeli miyim? Daha önce yaptırmam gereken test ya da asi (tetanos) vs var mı? Yönlendirebilirsiniz çok sevinirim. (7 hafta+6 günlük hamileyim)
  Saygı ve Sevgilerimle

   Cevapla
 • Selda celik :

  24 Nisan 2020

  Mrb hocam ben hamileyim yeni 5 haftalik ben.istemiyorum ama baya ilaclar aldim kac gunden.beride midemde tuhaf bir yanma var ama kanamam falan yok sadece mide yanma var sizce bebekle alakali bisey olabilir mi bu

   Cevapla
 • Ayshan Amirova :

  20 Nisan 2020

  Merhaba 7 haftalık bebeğim karnımda öldü olay şöyle gerçekleşti önce bir gün. Kanama acil hastaneye gittim ve serum ve kan testi yapıldı her şey normal dendi eve gittim sonra ikinci gün yine kanamam oldu doktora gittim doktor ultrason da baktı bebeğin kalp atışını duymadığını söyledi ve kendiliğinden düşük olur dedi olmadı ve bir kez daha gittik iğne ve ilaç hap verdiler bir haftada düşecek dediler senemi nedir dediğimde kan testi normal dediler genetik olabilir dediler sizce sebep ne olabilir ve ne yapmalıyım teşekkürler.

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   24 Nisan 2020

   Oncelikle ALlah rahmet eylesin bazen inanin hic bir neden bulunamiyor otopsi ile anlasilirdi bebek kordonu erken ayrilmis olabilir yada tansiyon neden olabilir ama nedensizde olabilir gecmis olsun

    Cevapla
 • Seda Aydoğan :

  20 Nisan 2020

  Daha yeni hamileyim karın ağrısı çok fazla bir duruyor sonra bi daha başlıyor ikinci hamileliğim ne yapmalıyım doktora da bu ara çıkıp gidemiyoruz yardımcı olursanız sevinirim

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   21 Nisan 2020

   Hayirli olsun kanama varsa muhakkak gidiniz idrar yaparken yanma kesik kesik idrar yapma sikayeti var ise gidiniz

    Cevapla
   • Selma BOZGEYİK :

    01 Mayıs 2020

    Neden Hocam ben aynı şikayetten gittim idrar küründen hiçbirşey çıkmadı bir toz ilaç verdiler ama 11 haftalıktı gittim bebeğin kalbi atmıyordu kaybettim.

     Cevapla
 • Nihal Kaya :

  17 Nisan 2020

  Merhaba hocam 24 haftalık hamileyim. Dün gece 3 yaşındaki kızım birden karnımın üstünde zıpladı. Zıpladıktan sonra karnım ağrıdı. Bugün bebeğimin hiç hareket ettiğini hissetmedim. Korkuyorum ölmüş olabilir mi?

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   20 Nisan 2020

   Kontrole gitmeniz gerekir cok gecmis olsun

    Cevapla
  • Aşkım :

   30 Nisan 2020

   Gittiniz mi doktora ne oldu
   Çok geçmiş olsun

    Cevapla
   • Sevgi :

    08 Mayıs 2020

    Merhaba hocam ben şuan gebiliğim 14. hafatasındayım ama pek vazla hissetmiyorum yani oynaması olsun yada tekmeleri olsun .Bide bu benim 3.gebeliğim bu aralar hastaneyede gidemiyorum yardımcı olursanız sevinirim.

     Cevapla
 • Ceren :

  10 Nisan 2020

  Doktora gıtmedım ama adetim 1 hafta gecıktı ıkı gun oldu kanamam var buyuk bı ihtimal hamileydım doktora da gidemiyorum kanamam bı oluyor bı kesiliyor 3 yasında kızım var kimseye de emanet edemiyorum siz ce kordonu olusmus mudur sıkıntı yasar mıyım sabah da bı anda mide bulantım karın agrısı oldu lutfen yardımcı olur musunuz

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   16 Nisan 2020

   Kanama olmasi dusuk tehdidi anlamina gelir ki daha gebeliginizi kesin kanitlamamiz gerekir dis gebeligi de dislamamiz gerekir agriniz varsa dr basvurunuz

    Cevapla
 • Evrim sayilgan :

  10 Nisan 2020

  Hocam.bebegim 2 aylık ve bugün bulantım.kesildi halsizde değilim.sizce bisey olmuş olabilir mi ve doktorlar bize hafta hafa randevu veriyor o.esnada bebek ölürse küçük haftadayken nasıl anlarız

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   10 Nisan 2020

   Bunu anlamaniz zor bulanti kesilince de. Bebek olecek diye bir bilgi yok Kanamaniz olabilir

    Cevapla
 • Sibel aydın :

  08 Nisan 2020

  Merhabalar efendım 16 haftalık hamileyim ve bundan 2 hafta once sinde bebegın kıpırdadıgını hissettim ama ondan sonra duymadım ve bu benim ilk gwbelıgım degil 3.gebelıgım korkuyorum ara ara sancılarım oluyo napmam gerekıyo

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   16 Nisan 2020

   16 . Da hissetmeye yeni baslanir ki genellikle 18 de hissedilir sancilariniz var ise muayene olmanizda fayda var idrar tetkiki rahim agzi uzunlugu vs

    Cevapla
 • Sema keser :

  07 Nisan 2020

  Hocam bende 12 .haftalık tim 4 ayıma girecektim karnımda ağrılar oldu bi hafta önce ben özel hastaneye gittim doktor bana dedi kalbi durmuş devlet hastanesine gittim ilaç verdiler çocuk düştü kesesi kaldı içimde kurtas oldum dedi kan uyuşması olmuş ama iki çocuğum var niye böyle bi sorun oldu sizden tek bi ricam olacak eyer böyle bi duruşmada olacak olan anneler çocuğu gurmeyin piskolojim bozuldu hiç bişey yemiyorum içmiyorum suclu isediyorum kendimi çok kötü bişey

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   03 Mayıs 2020

   Genetik anomalilere bagli olabilir sorunun kalan kismini anlamadim

    Cevapla
 • kader bingöl :

  26 Mart 2020

  hocam ben iki kez kürtaj oldum kalbi durdu ikisinde biri ilk gebeliğimdi 7 haftalık birinide şimdi oldum 3 gün oluyor 10 haftalıktı 3üncü bebeğimdi buda. bir oğlum var onuda kaybediyorduk ilaçlarla müdahale ettiler yaşadı.doktorlar bebeğin incelenmeye göndermek istermisin dediler bende tabiki mutlaka göderelim dedim. bana getirilen kağıtta fetusların laburator da bir hafta kaldığı ailerin isteği üzere incelemeye göderilir yazıyor du fakat beni yönlendirdikleri genetik doktoru vürüs nedeniyle bakmadı kendimi riske atamam dedi git olaylar durulsun ondan sonra gel dedi bir şokta orda yaşadım.şimdi ben 5 ay sonra gittiğimde neyi inceleyecekler bende ve eşimde hiçbir sıkıntı yok bütün tahlilleri biz daha önce yaptırdık hepsi temiz çıktı. bana yardımcı olursan çok sevinirim en azından ne yapmam gerektiğini çünkü 3 cü bir cocuk kaybını kaldıram şuan bile çok kötü durumdayım..teşekkürler

   Cevapla
 • Neslihan :

  08 Mart 2020

  Hocam 12 subatt 39+5 günlük sancılanip hastaneye gittim ve bana bebegimin olduğunu soylediler.normal doğum yaptım Neden öldüğüne dair hiç bir şey yok . 2. Gebeligim di ilki gayet sağlıklı ve sorunsuz oldu
  Bundan sonra ki süreç nasıl olacak ne yapmam gerek . Simdiden tesekkurler

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   09 Mart 2020

   Cok gecmis olsun bir cok nedeni olabilir yuksek tansiyon diabet esinin erken ayrilmasi gebelik kolestazi vs bazen hic bir neden de bulunamayabilir.

    Cevapla
  • Azize vural :

   08 Mayıs 2020

   Allah rahmet eylesin 22 Mart 40 hafta 3 günlüktük haraketlerini hissetmedim ve gittim gece kalbi durmuş hiç bir problem yok hiç bir sebep yok otopsi yaptırmadım kıyamadım şaka gibi rüya gibi herşeyimiz hazırdı ve sağlıklıydık hala inanamıyorum ne kordon ne kaka hiç bisey yok kalakaldım hala hamile zannediyorum kendimi Ve bana gençsin yine olur dediler şaka mı delilik çok ince bi çizgi yıprandım

    Cevapla
   • Ebru anne :

    26 Mayıs 2020

    Başınız sağolsun benim de bebeğim 35., haftada iken 1 hafta önce ölmüş dendi normal doğum yaptım bebeğim den ayrıldım anne karnında iken test veya doğduktan sonra test yapıldı mı
    Yapıldıktan sonra mı sebebi olmadığını söylediler

    Çünkü benim kalbi durmuş dedikten sonra ve hariç herhangi Bi test muayene ve inceleme yapılmadı nedeni yok dendi

     Cevapla
 • İbrahim kanlı :

  26 Şubat 2020

  6 haftalık çocuğumuz ölmüş kalbi durmuş ne yapmam gerekir ve kürtaj olmadan yapmadan ne yapabiliriz sorun olurmu

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   27 Şubat 2020

   Öncelikle çok geçmiş olsun kuretaj yapmadan da bazi ilaclar ile kendiliginizden düşük yapabilirsiniz fakat dr kontrolunde olmali rahim duvari kalinligina bakilmali parca kalirsa kuretaj gerekebilir.

    Cevapla
 • Gayane :

  23 Ocak 2020

  Hocam 11 haftalik hamileyim dun doktora gittim 8 haftaliyken bebek olmus dedi ve kurtaj olmam gerektigini ve 1 hafta sonrasina randevu verdi yani haftaya 1 ay olacak olu bebek karnimda bana bir zarari olurmu acaba zehirlermi beni.

   Cevapla
 • Hülya gürbüz :

  12 Ocak 2020

  Hocam mrb 10 haftalık hamileydim iki hafta aeada bir çok az kahverengi akıntım olmuştu yerleşme kanamasıdır diye önemseyip dr a gitmedim daha sonra rutin kontrolde dr kese var bebek yok ddi başka bi dr a gittim o da bebek var kalp atışı yok dedi bi kaç gün bekleyelim bebek küçük olabilir belki kalp atışları oluşur bekleyecektm ertesi gün kanamam oldu kadın doğum acil e gittim bebeğin kalp atışı yok kürtaja alalım dedi dün kürtaj oldum ama bu bebeği çok istiyodum bidaha ne zaman hamile kalabilirim daha önce bi normal doğum yaptm çocuğumda bi sıkıntı yok bundan başka düşük kürtaj yok ve kan uyuşmazlığımız da yok

   Cevapla
 • Neslihan sönmez :

  10 Ocak 2020

  4 haftalık hamileyim ama belimde ve kasıklarımda çok şiddetli bi ağrım var göğüslerim deki hassasiyet bianda gitti kanamam yok acaba icimdemi oldu

   Cevapla
 • Rahime yalım :

  10 Ocak 2020

  Hocam 7 haftalık hamileydim bir hafta önce bebeğin kalbi durmuş diye iki doktor kontrol etti alınması gerekiyor dendi ve alındı hiçbir sebep yok denildi bir haftadır kanama durmuyor şimdi artık pırti halinde gelmeye başladı yaşım 42 bir oğlum var 16 yaşında bu ikinci eşimden ilk bebeğimiz olacak ti Kısmet olmadı sizden ricam bundan sonra ki süreçte ne yapmam gerekiyor lütfen yol gösterici olabilir misiniz şimdiden teşekkürler hocam

   Cevapla
 • Seda alpman :

  08 Ocak 2020

  36 haftalıkken bebeğimin kalbi durdu ve hiç bir problem yoktu otopsidede bir sonuç çıkmadı doktorda şaşırdım kaldım dedi kordon dolanması suyunda hiç bir problem yokmuş benimde hiç bir problemim yoktu nasıl testler yaptırmam gerek birdaha ki hamileliğim olursa nasıl geçer bilmiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim

   Cevapla
 • Nurdan Yamankaçar :

  14 Aralık 2019

  Merhabalar bundan iki ay önce 36 haftalık bebeğimi anne karnında kaybettim.Otopside bir şey çıkmadı ve sebebini bilmiyoruz şimdi tekrardan bebek istiyorum ama korkuyorum Hangi testleri yaptırmam gerekiyoryardımcı olabilirmisiniz

   Cevapla
 • Merve :

  10 Aralık 2019

  Bende bundan 7 ay önce bebegimim 10 haftalık ti.kalp atışları yoktu bir.kanamayla. hastaneye gittim öyle bir doktora denk.geldimki ölü bebeğe suanlik bir sıkıntı yok dedi sonra özele gittim bana dedgi bebeğin kalbi belirli süre atmış ondan.sonra durmuş dedi ve kürtaj oldum gerçekten bazende aklıma geliyor şuan öyle.bisey olsaydı 2 3 hafta snr bebeğim kucağımda olacaktı 😥

   Cevapla
 • Seyhan Gül :

  14 Kasım 2019

  Genetik testler yapın demişlerdir eşinizde sizde gidip tıp fakültesinde genetik bölümünden randevu alıp bazı testler yaptıracaksınız zaten size soru sorcaklar aileyle ilgili falan düşük yaptım bende 2 aylıktı genetik test yapıldı çocuğa da yapildı ama bişey çıkmadı olumsuz olur yani böyle şeyler Rabbim nasıl uygun görürse şimdi 4 aylık hamileyim bir sorun yok şükür insan korkmuyor değil ama ne gelirse razıyız

   Cevapla
 • Gülçin Kapsol Dilik :

  04 Kasım 2019

  Merhaba bende 8 haftalık tek yumurta ikiz bebeklerimi kaybettim. Karnında ölmüşler. 3 gün arayla ölmüşler. Tahlillerde bebeklerin ölüm nedenleri ile ilgili bi hastalık ws olmadıklarını sölediler birde tahlil ve testler olun dediler. Ben o testleri nerde yaptırcam bid3 isimleri nedir ?

   Cevapla
 • Tugce yld :

  23 Ekim 2019

  Arkadaşlar ben 32+5 haftalıkken bebeğim öldü karnımda ve kaç tane doktora gittiysem hiç birisi bişey demedi kalp atışlatı durdu dediler en son ki gittiğim doktorum da kordon dolanması dedi benden size bir tavsiye lütfen doktorunuzu iyi seçin ve bebeğiniz için en sağlıklı olan şey neyse onu yapın allah kimseye böyle acılar yaşatmasın.

   Cevapla
 • Seher snd :

  22 Ekim 2019

  Nasıl hissettiniz bunu? 7 haftalık hamileyim yaşım 40 riskli gebelik dedi doktor ama şimdilik iyi devam ediyor sonrasını bende bilmiyorum.

   Cevapla
 • gurbet demir :

  19 Ekim 2019

  Ben 7 haftalık hamileyım ve henüz bebeğimin kalp atışları yok dedi doktor sizce bir umut var mı daha erken mi acaba?

   Cevapla
  • Seda :

   07 Mayıs 2020

   Daha erken ben 9 haftalık hamileyim daha dün duydum kalp atışlarını ama duymasanızda gösterebilirdi doktor ultrason ekranini büyütüp.Benim doktorum 2 hafta önceki kontrolünde öyle yaptı duyamayız ama bak şu küçük zıplayan şey kalbi dedi😍insallah sizde duyarsınız bebeğinizin kalp atislarini

    Cevapla
 • Yağmur demir :

  19 Ekim 2019

  Ben 7 haftalık hamileyım ve henüz bebeğimin kalp atışları yok dedi doktor sizce bir umut var mı daha erken mi acaba?

   Cevapla
 • Şeyma bilen :

  18 Ekim 2019

  Merhaba ben 2 gün önce bebegi min kalp atısını dinlemeye gittiğimde doktor boş gebelik oldugunu söyledi 9 haftalık dedi ben pek güvenemedim baska bir doktora gittim o da bebek var ölü dedi 8 haftalık dedi. İki ayrı doktor birbirinden farklı seyler söyleyince aynı gün son olarak devlet hastanesine gittim orda da doktor bana 7 haftalık bebek var kalp atısı duyulmayabilir haftaya tekrar gel dedi inanın İcim icimi yiyor 2 gündür uyku uyumuyorum kesenin boyutu 2.33 cm bebek 0. 43 cm çıktı bu boyutlara göre kaç haftalık ve bir anormallik var mı sizce bilgi verirseniz cok sevinirim

   Cevapla
 • Muge bayrak :

  07 Ekim 2019

  Perde varken 1. Gebeligim normal kızım 10 yasinda kan uyusmazligimizda vardi.2. Ve 3. Hamilelikte ise bebekler 6 ve 7 haftada karnımda öldüler kordon bağının düştüğünü hissetmiştim.Sagliksiz bebek yaşamaz dendi banada

   Cevapla
 • Huriye akan :

  19 Eylül 2019

  Merhaba.. biraz sancim var gelip gidiyor ama sancı 6. Haftadayım vee inanılmaz derecece halsizim kanamam yok sabahları ve geceleri mide bulantım var sancim gidip geliyor bunun nedeni ne olabilr acaba ilk gebeliğim

   Cevapla
 • Büşra çoban :

  16 Eylül 2019

  Bende 8 haftalikken kalbi durmuştu tahlillerin yaptırdım öyle hamile kaldım ve kan pıhtılaşmasi çıktı muhakkak tahlillerini yaptırmadan kalma aynı şeyi yaşama çok zor geçmiş olsun

   Cevapla
 • Senem karakuş :

  03 Eylül 2019

  Geçmiş olsun Bende 6haftalık bi düşük yaptım ve ilk adetim sonra hemen geri hamile kaldım çok şükür iyiyiz şuan 3.5 aylık 🙂 ve uzmanların önerdiği 8hafta ve daha ufaksa ilk 3ayda hamile kalmaktır beklerseniz işinizi zorlaştırırsınız..

   Cevapla
 • ay :

  10 Ağustos 2019

  Geçmiş olsun

   Cevapla
 • seher trn :

  13 Temmuz 2019

  bebegimin kalbi 8 haftalik hamileyken ne bir kanama nede baska sebep yokken kalp atisini duymaya gittigimizde atmadigini ve 2 gun once durdugunu soyledi doktorumuz senden kaynakli degil ne yedigin yemek nede agir kaldirmandan sagliksiz bi gebelikmis sonlanmis dedi ilk gebeligim oldugu icin arastirma geregi duymadi kurtaj oldum 2 ay sora tekrar dusunun bebek dedi ama bn biraz arastirdim kan pihtilasmasi rahimde perde bunlar sebep olabiliyom bn tekrar gebe kalmaya korkuyorum siz ne önerirsizniz

   Cevapla
Benzer Yazılar