Annenin Kahve Tüketimi Bebeğin Uyku Düzenini Etkiler mi?

kahve

Emziren annelerin çay ve kahve gibi kafeinli içecekleri içmesi sağlıklı mı?

Emzirme dönemindeki annelerin kafeinli içeceklerden uzak durması gerekmektedir. Kahve, çay, yeşil çay, kola ya da diğer kafeinli ürünlerin aşırı tüketilmesi anne sütünün verimini azaltacaktır. Anne sütünü etkileyen kafein gibi faktörler, kana karışmaktadır.

Kana karışan kafein, bebeğin gelişimini olumsuz etkilemektedir.  Bu bebeklerin kemikleri daha hassas olmakta ve kırılma riski daha fazladır.

Bu sebeple de kafeinli içecekler emzirme döneminde, gebelikte olduğu gibi tüketilmemeye devam etmelidir. Emzirme döneminin ilk 6 ayı anne adayı beslenme düzenine dikkat etmesi gereken bir dönemdir. Bebeğin emzirildiği ilk 6 ay, bebek anne sütü dışında hiçbir besin ve hatta su tüketmemelidir.

Çok fazla çay ve kahve gibi içecekleri tüketmek ( günde 2 – 3 fincandan daha fazla ) hem anne hem de bebeği sinirli ve gergin yapar. Hem anne hem de bebekte uyku problemlerine yol açar.

Kahve ya da çay gibi kafeinli içeceklerin aşırı tüketilmesi durumunda bebeğin davranışlarına dikkat edilmelidir. Kafeinin süte geçmesi neticesinde bebeklerde asabiyet, gerginlik, uyku sorunları gibi problemler ortaya çıkabilir.

Bununla beraber kafeinli içecekler ve besinler, enerji içecekleri, asitli içecekler uzak durulması gereken besinler içindedir.

uyuyan bebek

Kafeinli içecekler anne sütünün kesilmesine sebep olur mu?

Annelerin en yaygın sorduğu sorulardan biri, kafeinin süt gelmesini kesip kesmediğidir. Anne adayları gebelik döneminde kahve içmeyi kesebilir. Yeniden kahve içmek için ise bebeğin dünyaya gelmesini bekleyebilir. Bu sebeple de emzirme döneminde kahve içebilir. Bu dönemde anne adayları kafeinsiz kahveler, ya da sütle birlikte hazırlanan kahvelerde en fazla bir fincan olmak üzere içilebilir. Bu kahve, bebek emzirildikten hemen sonra içilmelidir. Bebek acıkana kadar kafeinin etkisi azalacaktır. Bunun dışında kahve içmeden anne, sütünü sağabilir.

Günlük bir fincan fazla kahve içilmesi önerilmemektedir. Bir fincan kahve anne adayı için herhangi bir sorun teşkil etmeyecektir.  Kahve ile emzirme arasındaki olumsuz ilişkinin nedeni, kahvenin içindeki “kafein” adı verilen maddedir.

Bundan dolayı da anne adaylarının beslenme düzenine dikkat etmesi oldukça önemlidir. Kafeinin aşırı tüketilmesi,  bebeğin vücudunda kafein birikimine yol açabilir. Çikolata, meşrubat bazı ağrı kesici ya da vitaminlerin içerisinde de kafein olabilir. Bu gibi dönemlerde bebeğin aşırı uyarılması ile beraber huzursuzluk, uykusuzluk, gaz gibi sorunlar meydana gelebilir.

Ancak anne adayları kendilerini kısıtlamamalı, günde bir fincan kahvenin bebek için olumsuz etki yaratmayacağını bilmelidir.

4 Comments

  • Raziyeayşeçakmak

    21 Mayıs 2020 - 22:59

    Ben 6 kahve içtim emziriyorum

Comments are closed.