Sorunu Gönder

Anomali taraması hakkında bilinmesi gerekenler

Ultrasonografi ile yapısal anormallikleri dışlamak için bebeğinizin anatomisinin inceleneceği detaylı bir taramadır. Anomali taraması, normalde 20. haftada yapılmasına rağmen 18. ila 24. hafta arasında yapılabilir. Anomali taramasının hamileliğin erken döneminde yapılmamasının sebebi, bebeğinizin iç organlarının tam olarak oluşmamasıdır ve 24 haftadan sonra tam anatomik muayene de mümkün değildir, çünkü bebeğiniz sık sık pozisyon değiştirecektir ya da görüşü engelleyecek kadar büyümüş olacaktır.

Anomali taraması neden yapılır?

Taramanın amacı, bebeğinizin kalp atışlarını kontrol ettikten sonra, bebeğinizin anatomisini normalite açısından kontrol etmektir. Anomali taramaları önemlidir, çünkü bebeğinizin tüm anatomisini ayrıntılı olarak incelemek için en iyi fırsattır.

Anomali taramanız sırasında, çeşitli anatomik detaylara bakılır. Tüm doktorlar, tarama sırasında neye baktıklarını ve ne gördüklerini açıklayacaktır. Eğer taramanızda bir anormallik tespit edilirse veya şüphelenilirse, doktor daha ileri testler isteyecektir. Daha sonra tekrar taranırsınız ve bir tanı konulduktan sonra hamileliğin yönetimi değişebilir. 

Anomali taraması hakkında bilmeniz gerekenler

Anomali taramaları, normal olarak, bu tekniği kullanarak net bir görüntü elde edebildiğimiz en son teknoloji olan yüksek çözünürlüklü ultrason makinesi kullanılarak karın (trans-abdominal olarak) yoluyla gerçekleştirilir. Ancak görüntü net değilse, dahili olarak (trans-vajinal olarak) yapılacak bir tarama hazırlığı için mesanenizi boşaltmanız istenecektir. Bu acı verici değildir ve bazen net görüntü elde etmek için en iyi yoldur, özellikle de fetüsün başı maternal pelvise düşükse, daha sık tercih edilir.

 • Hazırlık: Belirli bir preparat gerekli değildir, ancak bazen belirli yer işaretlerinin tanımlanmasına izin verebileceğinden mesanenizi doldurmanız istenebilir.
 • Randevu uzunluğu: Yaklaşık 20 dakikadır, tarama süresi 20 ila 30 dakika kadar uzayabilir. 

Anomali taramasının içeriği nedir?

 • Fotoğraflar: 4 x Termal görüntüler verilir. 
 • DVD: Tüm tarama çekilebilir. 
 • CD-ROM: Tüm hareketsiz görüntüler JPEG formatında bir CD-ROM’da saklanır. Bu daha sonraki bir tarihte kullanılmak üzere depolanır ve eğer isterseniz e-posta ile size gönderilir. 
 • Hamilelik raporu: Uygun ölçümler dahil olmak üzere tüm tarama bulgularını doğrulayan ayrıntılı bir rapor hazırlanır. 

Bebeğinizin cinsiyetini öğrenmek sizin isteğinize bağlıdır. Mümkünse, bebeğinizin cinsiyetini öğrenmek istiyorsanız, randevunuzun sonunda size sorulacaktır. Lütfen anomali taramasının ana amacının bu olmadığını unutmayın. 

Tarama testleri, bir sağlık problemi riskini araştırmak için kullanılır. Bu anne ve baba adayının, daha erken ve potansiyel olarak daha etkili tedavi alabilecekleri ya da bebeklerinin sağlıkları hakkında daha bilinçli kararlar verebilecekleri anlamına gelir. Ultrason taraması spina bifida gibi fiziksel anormallikleri tespit edebilir.

Diğer tarama testleri

Kan testleri, orak hücreli anemi ve talasemi gibi daha yüksek kalıtsal hastalıklara sahip olup olmadığınızı ve HIV, hepatit B veya sifiliz gibi enfeksiyonlarınız olup olmadığını gösterebilir. Taramalar ile kombine edilen kan testleri, Down sendromu, Edward sendromu veya Patau sendromu gibi kromozomal anormalliklerin bulunmasına yardımcı olabilir.

Tarama testleri hangi zamanlarda yapılabilir?

Hamilelik sırasında farklı zamanlarda farklı tarama testleri sunulmaktadır. Orak hücreli anemi ve talasemi için tarama testi, gebeliğin 10. haftasından önce mümkün olduğunca erken sunulmalıdır. HIV, hepatit B ve sifiliz için kan testinin, gebelikte mümkün olduğunca erken gerçekleştirilmesi tavsiye edilir. Bu sayede sağlığınızı korumak ve bebeğinizin enfekte olma şansını azaltmak için uzman bakımı ve tedavisi alabilirsiniz. İlk tarama randevusuna kadar bu kan testleri geciktirilmemelidir.

Down sendromu, Edward sendromu ve Patau sendromu aranırken yapılan tarama randevusu, 11 ila 14 hafta arasında gerçekleştirilir. Hamilelik taraması içerisinde anormal durumların taranması için yapılan anomali taraması, 18 ila 21 haftalık hamilelik döneminde gerçekleştirilir. 

Anomali taraması hangi sorunları arar?

Gebelikte anomali taraması bebekte bazı fiziksel anormallikler arar. Tarama sadece bu sorunları arar ve yanlış olabilecek her şeyi bulamaz. Bebeğin kemikleri, kalbi, beyni, omuriliği, yüzü, böbrekleri ve karnı ayrıntılı olarak gözükür. Anomali taramasında aşağıdaki sorunlar bulunabilir:

 • Anensefali
 • Açık spina bifida
 • Yarık dudak
 • Diyafram hernisi
 • Gastroşizis
 • Eksomfalos
 • Ciddi kardiyak anormallikler
 • Bilateral renal agenezi
 • Ölümcül iskelet displazisi
 • Edwards sendromu veya Trizomi 18
 • Patau sendromu veya Trizomi 13

Çoğu durumda tarama, bebeğin normal olarak gelişmekte olduğunu gösterecektir, ancak bazen bir problem tespit edilir veya bundan şüphelenilir. 

Bir sorun varsa, tarama bunu kesin olarak bulacak mı?

Bazı problemler diğerlerinden daha net görülebilir. Örneğin, bazı bebeklerde omuriliği etkileyen açık spina bifida adı verilen bir problem vardır. Bu genellikle taramada net olarak görülebilir ve bu problemi olan 10 bebeğin yaklaşık 9’unda tespit edilir.

Kalp kusurları gibi diğer bazı problemlerin görülmesi daha zordur. Tarama, kalp kusurları olan bebeklerin yaklaşık yarısını (10’undan 5’ini) bulacaktır. Taramada görülebilen sorunlardan bazıları (yarık dudak gibi), doğduktan sonra bebeğin tedaviye veya ameliyata ihtiyaç duyabileceği anlamına gelir. Az sayıda vakada, bazı çok ciddi problemler bulunur. Örneğin, bebeğin beyni, böbrekleri, iç organları veya kemikleri uygun şekilde gelişmemiş olabilir. Tedavinin mümkün olmadığı bazı çok ciddi ve nadir durumlarda, bebek doğduktan kısa bir süre sonra ya da hamilelik sırasında ölebilir.

Anomali taramasında ne olur?

Çoğu tarama, özel eğitimli bir personel tarafından gerçekleştirilir. Tarama loş ışıklı bir odada yapılır. Bir koltuğa uzanmanız, eteğinizi veya pantolonunuzu kalçalarınızdan aşağı veya giysinizi göğsünüze kaldırmanız istenir, böylece karnınız ortaya çıkar.

Taramanın net olması ve bebeğin en iyi görüntülerini elde etmek için hafif baskı uygulamak gerekebilir. Bu rahatsız edici olabilir. Hamilelik taraması için randevu genellikle yaklaşık 30 dakika sürmektedir

.

Bazen, bebek garip bir pozisyondaysa, çok fazla hareket ederse ya da ortalama kilonun üzerindeyseniz veya vücut dokusunun yoğun olması durumunda iyi bir görüntü elde etmek zordur. Bu endişelenecek bir şey olduğu anlamına gelmez. Randevu için geldiğinizde mesanenizin tam dolu olması gerekebilir. Emin değilseniz, doktorunuzla iletişime geçebilir veya sorular sorabilirsiniz.

Taramada olası bir sorun varsa ne olur?

Çoğu tarama bebeğin normal olarak geliştiğini ve hiçbir problemin bulunmadığını gösteriyor. Herhangi bir sorun tespit edilirse, başka bir personelden tarama hakkında ikinci bir görüş bildirmesi istenebilir. Taramalar tüm sorunları bulamayabilir ve her zaman bir bebeğin, taramaların göremediği bir sağlık problemi ile doğma ihtimali vardır.

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar