Antibiyotik Gebeliği Engeller mi?

adet söktürücü ilaçlar

Hamile kalmak istiyorsanız, hamile kalma ihtimalinizi arttırabilecek her şey hakkında bilgi sahibi olmak istiyor olabilirsiniz. Yaşınız, kilonuz ve alkol ile sigara tüketip tüketmediğiniz gibi çeşitli faktörlerin, doğurganlığınızı etkilediğinin farkında olmanız gerekir.

Yukarıda yer alan faktörlerin yanı sıra kullandığınız ilaçlar da hamile kalma ihtimaliniz üzerinde etkide bulunabilir. Hamile kalmaya çalıştığınız süre içerisinde kullandığınız antibiyotikler, bu ilaçları kullanma nedeninize bağlı olarak doğurganlığınızı olumlu ya da olumsuz açıdan etkileyebilir.

Bu nedenle hamile kalmaya çalışıyorsanız, antibiyotik ya da diğer ilaçları doktorunuza danışmadan kullanmamalısınız.

Antibiyotiğin Faydaları

Antibiyotiğin doğurganlık açısından sağladığı bazı faydalar bulunmaktadır. Öncelikle bakteriyel enfeksiyonlar, hem erkeklerde hem de kadınlarda doğurganlık sorunlarına yol açabilmektedir. Klamidya ve bel soğukluğu gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklar kadınlarda rahme, yumurtalık ve fallop tüplerine ve erkeklerde ise spermin ilerlediği tüplere zarar verebilmektedir.

Kısırlığa yol açabilen bu fonksiyonlar her zaman belirtiye neden olmamaktadır. Hatta cinsel yolla bulaşan hastalığınız olduğundan haberiniz olmayabilir. Ancak tedavi görmediğinizde enfeksiyon rahme, yumurtalıklara ya da fallop tüplerine sıçrayabilmekte ve pelvik inflamatuar hastalığa neden olabilmektedir.

Pelvik inflamatuar hastalık, fallop tüplerinde hasar bırakabilmektedir. Bu hasar nedeniyle tüpler tıkanabilir ve fallop tüplerinden geçmesi gereken döllenmiş yumurta bunu başaramayabilir.

Bakteriyel enfeksiyon tedavisinde doktorunuz antibiyotik reçete edecektir. Bu enfeksiyonların tedavi edilmesi durumunda hamile kalma şansınız artabilir.

Antibiyotiğin Zararları

Bazı antibiyotikler, uzun süre kullanım durumunda erkekte kısırlık sorununa yol açabilmektedir. Antibiyotikler spermin hem miktarını hem de kalitesini etkileyebilmektedir. Bu durumda hem üretilen sperm daha az sayıda olabilir hem de bu spermler daha yavaş hareket edebilir.

Antibiyotiklerin doğurganlık üzerindeki etkileri kullanımı bıraktıktan sonra geçebilmekle birlikte aklınızda sorular varsa bunları doktorunuza sormaktan çekinmeyin.

Gebelikte Antibiyotik Kullanılır mı?

Antibiyotiklerin gebelik öncesi etkileri olduğu gibi gebelik sırasında da bazı etkileri bulunmaktadır. Bu nedenle gebelikte öncesinde olduğu gibi gebelik sırasında da antibiyotik kullanımı konusunda dikkatli olmanız gerekir.

Gebelik sırasında anne karnındaki bebeğe, plasenta aracılığıyla oksijen, kan ve besinler ulaşır. Plasenta, bebek için bir filtre görevi görse de bazı ilaçlar plasentadan geçebilmekte ve bebeğin gelişimini etkileyebilmektedir. Bu nedenle hamilelerin ilaç kullanımı konusunda dikkatli olmaları gerekir.

Gebelikte bakteriyel enfeksiyona yakalanabilir ve bu nedenle ilaca ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu durumda doktorunuz antibiyotik reçete edebilir. Gebelik sırasında bazı antibiyotiklerin kullanımı güvenli olmaktadır. Ancak bazıları ise bebekte gelişim sorunlarına ya da diğer sağlık sorunlarına yol açabileceği için hamileyken kullanılmamalıdır.

Gebelikte Antibiyotik Kullanımının Riskleri

Antibiyotikler, vücudunuzun bakteriyel enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olmasında önemli bir rol oynamaktadır. Ancak bazı antibiyotikler bebek açısından zararlı olabileceği için gebelik sırasında yalnızca bu dönemde kullanımı güvenli olan antibiyotikleri kullanmanız gerekir.

Antibiyotik kullanımının bazı yan etkileri olabilir. Bu yan etkiler annenin aşağıdaki belirtileri yaşamasına yol açabilir:

Antibiyotiklere karşı alerji görülmesi de mümkündür. Alerjik reaksiyon belirtileri arasında şunlar bulunmaktadır:

 • Hırıltı
 • Öksürük
 • Ciltte kaşıntı ya da döküntü
 • Boğazda sıkışma
 • Şişkinlik
 • Hasta hissetme
 • Bilinç kaybı
 • Nefes almada zorluk

Antibiyotik kullanımı nedeniyle alerjik reaksiyon gibi yan etkiler yaşarsanız, doktorunuzla konuşmalısınız. Boğazda sıkışma, şişkinlik ve nefes almada zorluk gibi belirtiler, anafilaksiye işaret etmektedir. Anafilaksi, ciddi bir alerjik reaksiyondur ve bir an önce tıbbi müdahale görmenizi gerektirmektedir.

Bazı durumlarda antibiyotik direnci de görülebilmektedir. Çok fazla antibiyotik kullanımı ya da antibiyotiği gerektiği şekilde kullanmamak gibi şeyler, antibiyotik direncine neden olabilmektedir. Bu durumda antibiyotikler istendiği şekilde işe yaramaz ve enfeksiyonu tedavi etmek zorlaşır.

Antibiyotik direncinden kaçınmak için soğuk algınlığı gibi virüs kaynaklı hastalıklarda doktorunuz antibiyotik kullanmanızı istemeyecektir. Antibiyotikleri yalnızca bakteri kaynaklı enfeksiyonların tedavisinde kullanmak gerekir.

Gebelikte Antibiyotik Kullanılması Gereken Durumlar

Hamileyken bağışıklık sisteminiz normalden farklıdır. Bu nedenle enfeksiyonlar yüzünden kolayca hasta olabilirsiniz. Gebelikte yaşanan enfeksiyonlar ciddi olabilir ve bebeğin yaşamını tehlikeye atabilecek hastalıklara neden olabilir. Enfeksiyon tedavi edilmediği zaman erken doğum, ölü doğum, yenidoğan ölümü ve bebeğin organlarında sorunlar gibi komplikasyonlara yol açabilir.

Doktorunuz, enfeksiyonunuz olması durumunda antibiyotik reçete edebilir. Antibiyotikleri doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanmanız çok önemlidir.

Gebelikte aşağıdaki durumlarda antibiyotik kullanılması gerekebilir:

 • Grup B Streptokok
 • İdrar yolu enfeksiyonu (İYE)
 • Apandisit
 • Safra kesesi enfeksiyonu
 • Plasenta ve amniyotik sıvı enfeksiyonu
 • Böbrek enfeksiyonu
 • Frengi
 • Bakteriyel vajinoz
 • Listeria

Gebelikte Antibiyotik Nasıl Kullanılır?

Gebelikte güvenli bir şekilde antibiyotik kullanmak için doktorunuzun talimatlarına uymanız önemlidir. Bununla birlikte antibiyotikler diğer ilaçlarla etkileşime girebildiği için antibiyotik kullanmanızı gerektiren durumlarda kullandığınız ilaçlar varsa bunları doktorunuza söylemeniz gerekir.

Antibiyotik kullanmaya başladıktan kısa bir süre sonra kendinizi iyi hissetmeye başlayabilirsiniz. Ancak kendinizi iyi hissetseniz de antibiyotikleri bitene kadar kullanmalısınız. Aksi halde bakterilerin ilaca karşı direnç kazanmasına neden olabilirsiniz.

Virüs kaynaklı ya da ufak çaplı hastalıklarda doktorunuz antibiyotik reçete etmeyebilir. Bu durumda reçetesiz kullanabileceğiniz ilaçları sorabilir ve hastalık durumunda aşağıdaki yollara başvurabilirsiniz:

 • Ilık duş
 • Sinüsler için buhar banyosu
 • Salin nazal spreyler
 • Ilık su-tuz ile gargara

Bunları yaptığınız halde rahatlamadıysanız ya da yeni belirtilerle karşılaştıysanız, doktorunuza danışmalı ve yapabileceklerinizle ilgili bilgi edinmelisiniz.

Sonuç Olarak

Antibiyotik kullanımının doğurganlığı erkeklerde olumsuz olarak etkileyebileceği bazı durumlar olmakla birlikte doktorunuzun gerekli görmesi halinde antibiyotik kullanmanız gerekebilir.

Bazı enfeksiyonlar kadınlarda kısırlığa yol açabildiği için bu durumlarda antibiyotik kullanmak, gebelik ihtimalini arttırabilmektedir. Antibiyotikler ile hamile kalmayı etkileyen enfeksiyonun ortadan kaldırılması sağlanabilir. Bu sayede bakteriyel enfeksiyon nedeniyle zayıflamış olan üreme sisteminiz desteklenebilir ve hamile kalma şansınız artabilir.