Bebeğin doğum pozisyonunu alması

Bebeğin Anne Karnındaki En İyi Pozisyonu Nasıldır?

Bebeğinizin olması için en iyi pozisyon, yüzü arkaya dönük (anterior pozisyon) ve (sefalik pozisyon) baş aşağıdır.

anterior pozisyon
anterior pozisyon

Bebeğinizin poposu aşağı konumda ise, buna makat pozisyonu denir. Eğer bebeğiniz baş aşağı ise, ancak yüzü dışa dönük ise, buna posterior pozisyon denir.

oksiput posterior

İdeali baş aşağı anterior pozisyondur, bebeğiniz pelvisinizin eğrisine rahatça oturur. Doğum sırasında bebeğiniz sırtını kırar ve çenesini göğsüne sokar. Bebeğiniz bu pozisyondaysa doğumunuz daha kolay ilerler çünkü:

 • Bebeğinizin başının üst kısmı, serviksinize (rahminizin boynuna) yuvarlatılmış hatta basınç uygular. Kasılmalar sırasında, bu baskı serviksin genişlemesine ve vücudunuzun doğum için ihtiyaç duyduğunuz hormonları üretmesine yardımcı olacaktır.
 • İtme aşaması sırasında, bebeğiniz pelvisinizden bir açıyla hareket eder, böylece başının en küçük alanı önce gelir.
 • Bebeğiniz pelvisinizin dibine ulaştığında, başını hafifçe çevirir, böylece başının en geniş kısmı pelvisinizin en geniş kısmındadır. Kafasının arkası daha sonra kasık kemiğinin altına kayabilir. O doğduğu gibi, yüzü vajinanız ile sırt pasajı arasındaki bölgeyi geçer.

Aşağıdakilerin sizin ve bebeğiniz için birçok faydası vardır. Bebeğiniz anterior pozisyonda ise, aşağıdaki durumlar daha olasıdır:

 • Yapay doğum sancısına veya sezaryene gerek kalmadan doğum yapabilirsiniz.
 • Daha hızlı ve daha basit bir doğum tecrübesi yaşayabilirsiniz.
 • Daha az ağrı ve daha çabuk rahatlama yaşarsınız.

Sırt Sırta (oksiput-posterior) Pozisyon Nedir?

Sırt sırta pozisyonunda, bebeğiniz baş aşağı durur, ancak başının ve sırtının arkası omurganıza yaslıdır. Doğum başladığında, 10 bebekten en az 1’i bu sırt sırta ya da oksiput posterior pozisyondadır.

Sırt sırta duran bebekler vajinal yolla doğarlar. Fakat bu pozisyon, özellikle de bebeğinizin çenesinin içeriye sokulmak yerine, yukarı itilmesi durumunda, işinizi daha zorlaştırabilir. Bebeğiniz doğumun başlangıcında oksiput-posterior pozisyondaysa:

 • Bebeğiniz kafatasını omurganıza doğru bastırdığı için sırt ağrınız olabilir.
 • Doğumunuz uzun ve yavaş olabilir (kasılmaların başlaması ve durması ile).

Doğum sırasında çoğu oksiput pozisyonunda duran bebekler anterior pozisyona geçer. Bebeğiniz pelvisinizin dibine ulaştığında, en iyi pozisyona geçmek için neredeyse 180 derece dönmesi gerekecek.

Bu biraz zaman alabilir, ya da bebeğiniz dönmemeye karar verebilir, yani böyle olursa yüzünüze bakacak şekilde doğacaktır. Ona yardımcı olmak için bir epizyotomi ve muhtemelen forseps veya vantuz ile yardımcı bir doğum gerekebilir. Eğer bu işe yaramazsa veya plasenta praevia gibi başka sorunlarınız varsa, sezaryen doğum sizin ve bebeğiniz için daha güvenli olabilir.

Neden Bazı Bebekler Farklı Duruyor?

Bebeğiniz, sahip olduğunuz pelvis tipi ve şekli nedeniyle oksiput pozisyonda olabilir. Bazı kadınlar, dar ve oval (antropoid pelvis) veya geniş ve kalp şeklinde bir pelvise (android pelvis) sahiptir.

Pelvisiniz yuvarlak değil de oval veya kalp şeklinde ise, bebeğinizin pelvisinizin en geniş kısmında oksiput posterior şekilde oturması daha olasıdır. Bunun nedeni, bu pozisyonda başını daha rahat dinleyebilmesidir.

Nasıl hareket edip oturduğunuz da bir rol oynayabilir. Televizyon izlerken rahat bir koltukta dinlendiğinizde veya saatlerce bilgisayar başında çalışırken, pelvisiniz geriye doğru eğilir. Bu durumun, bebeğinizin başının ve omurgasının (en ağır kısmı) arkaya doğru dönmesini desteklediği düşünülmektedir. Bu pozisyonda, omurganıza sırtını dayayacaktır.

Çok fazla doğru egzersiz yaparsanız, bebeğinizin, pelvisiniz her zaman öne doğru eğildiği için, anterior pozisyonda pelvisinize inme olasılığı daha yüksektir.

Bebeğin Doğum Pozisyonu Alması

bebeğin doğum pozisyonu
doğum pozisyonu , doğum ve sonrasında rahim

Doğum eylemi başladığında bebeğiniz oksiput pozisyondaysa, bebeğinizin dönmesine yardımcı olmak için doğum hareketleri kullanabilirsiniz. Bebeğinizi döneceğine dair çok fazla kanıt olmamasına rağmen, ağrınızı hafifletmeye yardımcı olabilir.

Posterior bebekler genellikle doğum pozisyonunu değiştirir ve çoğu kendilerini itme aşamasıyla ön pozisyona sokar. Ebeniz, bebeğinizin ilk önce karnınızı nasıl hissettirdiğini söyleyebilecek. Doğum başlamadan önce birkaç gün boyunca hafif ağrılar hissedebilirsiniz. Bu bebeğinizin anterior pozisyona dönmeye çalıştığının bir işareti olabilir.

Doğum ile başa çıkmak için bazı ipuçları:

 • Geceleri bol bol dinlenin.
 • Gücünüzü korumak için düzenli olarak yemek yiyin.
 • Rahat ve pozitif kalmaya çalışın.

Bebek Gebelikte Ne Zaman Pozisyon Alıyor?

Hamileliğiniz boyunca ilerleme devam ederken, bebeğinizin pozisyonu dikkate alınması gereken çok önemli bir faktör haline gelir. 30 haftalık hamileyseniz, bebeğiniz sefalik (baş aşağı) pozisyonda olmalıdır. Ne yazık ki, bu beklenen annelerin en az % 25’i için geçerli değildir.

Yine de, bir bebeğin başını 34. haftada döndürmesi normaldir. Bebeğinizin 36 haftalık süreçten sonra kafasını çevirmemesi endişe yaratmalıdır. Bu aşamada bile, kendiliğinden dönüşün gerçekleşmesi mümkündür. Bazı durumlarda, bebek doğum başlangıcında bile döner.

Bebekler Neden Gebelikte Baş Aşağı Döner?

Bebeğinizin kafasının konumunun bebeğinizin büyüklüğüne ve rahminizin büyüklüğüne göre belirlendiğini anlamak önemlidir. Hamileliğin erken döneminde bebeğinizin rahimde bol miktarda odası vardır ve bu nedenle her pozisyonda olabilirler. Hamileliğiniz ilerledikçe, alan azalır ve çocuğunuz rahat bir pozisyon bulmaya çalışır. Bebeğin alt kısmı uterusun üst tarafını işgal ederken, bebeğin baş tarafı doğum kanalına doğru döner.

Rahminiz önceki gebeliklerden dolayı gerilirse ve bebeğiniz oldukça küçükse, bu doğuma hazır pozisyonu benimsemelerini zorlaştırabilir. Rahminizde herhangi bir anormallik varsa veya uterusunuza uzanan fibroidler varsa, bebeğiniz yine baş aşağı pozisyonda olmayabilir. İkiz gebelikte, bebeklerden biri veya her ikisi de baş aşağı pozisyonu kabul edemeyebilir.