Bebeğin Hareketini Ne Zaman Hissetmeye Başlayacaksınız?

Bebeğinizin ilk hareketlerini hissedebilirsiniz ve bu gebeliğin özellikle heyecan verici ve duygusal bir anı olabilir. Bebeğin karnınızda hareket ettiğini hissetmek çok şaşırtıcı değil mi?

Bebeğin Hareketini Ne Zaman Hissetmeye Başlayacaksınız?

Muhtemelen bebeğiniz 7. veya 8. haftada hareket etmeye başlamış olsa da, 16 ila 22 hafta arasında bir zamana kadar belirgin bir hareket hissetmeyebilirsiniz. Zaten bir ultrasonografi yaptırdıysanız, hareket yapısına tanık olmuş olabilirsiniz.

Deneyimli anneler bebeklerinin hareketlerini, ilk kez anne olacak kadınlardan daha erken hissedebilirler. Bilinen ilk ince kıpırdanışları fark ederler.

Bebeğinizin tekmelemelerini gaz hareketleri gibi diğer sağlık sorunlarından ayırmak, daha önce hamilelik yaşadıysanız daha kolaydır. Oturduğunuzda veya sessizce uzandığınızda bu erken hareketleri hissetmek daha da olasıdır.

İnce kadınlar bebeklerinin hareketlerini daha erken ve daha sık hissetmeye meyillidir. Bebeğinizin hareket edişini hissettiğinizde, eşinizin bebeğin tekmeleyebileceğini hissetmesi muhtemelen birkaç hafta daha sürecektir.

Bebek İçeride Ne Yapıyor?

Ultrason taramaları, bebeklerin ne zaman ve ne yapabileceği konusunda inanılmaz bir fikir vermiştir. Bebeğiniz aslında hissetmeseniz de uzun süre önce hareket etmeye başlayacaktır ve büyüdükçe ve geliştikçe hareketleri değişecektir. Şanslıysanız, tarama sırasında bebeğiniz uyanık olabilir ve her kıvrılmayı ve hareketini görürsünüz.

  • Yedinci haftadan sekizinci haftaya kadar, örneğin yana doğru bükülürler ve ufak ani hareketler yapmak suretiyle, bebeğiniz hareket etmeye başlar.
  • Yaklaşık dokuzuncu haftada, hıçkırık tutabilir ve küçücük yeni kollarını ve bacaklarını hareket ettirebilir. Ayrıca emmeye ve yutmaya başlıyor.
  • 10 haftada başını ve elini kaldırıp yüzüne dokunabilir ve çenesini açıp, gerebilir.
  • 12 hafta sonra, bu gerginliğe bir esneme eklenebilir. Belki de büyümeye dair her şey yorucu bir iştir.
  • 14 hafta sonra gözlerini oynatabilir.
  • 15. haftada kullanmayı tercih ettiği elinin başparmağını emebilir. Tarama sırasında bunu fark ederseniz, sağ elini mi yoksa sol elini mi kullanacağına dair bir ipucu verebilir.

Yavaş yavaş, bebeğinizin hareketleri onları hissetmeniz için yeterince güçlü olacaktır. İlk başlarda nazik olurlar ve bir kabarcık veya dalgalanma gibi hissedilebilirler. Bazen gaz veya hava gibi hissedebilirsiniz.

Kısa süre sonra ise, küçük bacaklarını hareket ettirir, iter, dönebilir, bükülür ve hatta tekme atmaya başlar.

Bebeğiniz sürekli hareket halinde olmayacaktır. Sadece dinlenmek ve uykuya dalmak istediği zamanlar olacak. Bebeğinizde taramalarınız sırasında fazla bir etkinlik görmüyorsanız endişelenmeyin.

Hamileliğinizin sonuna doğru, bebeğiniz daha uzun süre dinlenir. Bu dinlenmeler 50 ila 75 dakika kadar da sürebilir, 20 dakika da sürebilir. Bununla birlikte size bu süreler bundan çok daha uzun gelebilir, çünkü her hareketi fark edemezsiniz.

Her Gün Kaç Tane Tekme Hissetmelisiniz?

Hiçbir şekilde belirlenmiş sayıda tekme atması gerekmez ve bebeğinizin hareketlerinin yazılı bir kaydını veya çizelgesini tutmanıza gerek yoktur. Bebeğinizin davranışını değerlendirirken, genellikle bebeğinizin hareketlerinin farkında olmanız grafik tutmanızdan daha önemlidir.

Uyanık olduğu saatler boyunca bebeğinizin hareket biçimini ayarlamaya çalışın. Hamilelik ilerledikçe, bu ritmi öğrenmek daha da kolaylaşır. Her bebeğin farklı bir uyanma ve uyku modeli vardır ve bebeğiniz için neyin normal olduğunu bilmek faydalıdır.

Bebeğinizin hareket biçiminde bir değişiklik fark ederseniz veya herhangi bir aşamada endişeleniyorsanız, kontrol edebilmeleri için hemen doktorunuzla iletişime geçin.

Bebeğiniz Bir Gün Boyunca Hiç Tekmelemediyse Endişelenmeli Misiniz?

Bu tekmeleri hissetmeye odaklanmış değilseniz hareketlerini kaçırmış olabilirsiniz. Bebeğinizin hareketlerine odaklamanıza ve saymaya yardımcı olmak için, sol yanınıza ve belinizin altına destek koyarak uzanınız. En az 10 ayrı hareket hissedeceğiniz birkaç saat boyunca bu pozisyonda kalın.

Oturmaktan ziyade yatarken bebeğinizin hareketlerinin farkında olma ihtimaliniz yüksektir ve muhtemelen ayakta olduğunuzda daha az farkında olacaksınız. Biraz güvence istiyorsanız, bebeğinizi hareket etmeye teşvik etmenin bazı hızlı yolları aşağıdadır:

  • Ayağınızı yukarı kaldırın, bir şeyler atıştırın ve sakinleşin. Hareket ederken bebeğiniz uykuya dalabilir, böyleyken bir şeyler yemeye başlamanız durumunda uyanabilirsiniz.
  • Gerçekten soğuk bir su için. Bebeğiniz sıcaklıktaki değişikliği hissedebilir ve ondan uzaklaşmaya çalışabilir. Şekerli soğuk içecek, hareketi teşvik etmek için bir etki yaratabilir.
  • Biraz gürültü yapın. Yüksek sesle müzik çalın ya da cevap verip vermediğini görmek için bir kapıyı tıklatın.

Bebeğiniz hareket etmeye başlarsa, muhtemelen her şey yolunda gidiyor. Bundan sonra hareketlerine bir göz atın ve endişeleriniz varsa daha sonradan yardım isteyin.

Bebeğinizin Hareketlerine Dair Doktora Gitmeyi Düşünmeli Misiniz?

Aşağıdaki belirtilerden herhangi birini fark ederseniz derhal doktorunuzla iletişime geçin. Onlarla hemen iletişime geçmek önemlidir ve ertesi güne kadar beklemek zorunda değilsiniz:

  • İki saat boyunca yan şekilde yatarken 10 veya daha fazla ayrı hareket hissetmiyorsunuz.
  • Bebeğiniz gürültüye veya başka bir uyarana tepki vermeye başlamıyor.
  • Bebeğinizin hareketlerinde büyük bir azalma ya da birkaç gün içinde kademeli bir düşüş var.

Bebeğiniz daha az hareket ediyorsa, plasentadan yeterli besleyici madde veya oksijen almadığının bir göstergesi olabilir. Bebeğinizin risk altında olduğunu düşündüğünüz diğer ipuçları olabilir; örneğin, o gün için olması gerektiğinden küçük boyutlardaysa veya daha önce herhangi bir sorun yaşadıysanız.