Doğum Sonrası Korse

Gebelik, doğum ve doğum sonrasını kapsayan süreçle ilgili en çok tartışılan konulardan biri: doğum sonrası korseler. Doğumdan sonra daha kısa sürede sıkılaşmak ve şekillenmek için pek çok kadının kullandığı bu korseler, sağladığı bu tip avantajları ile yine pek çok kadından övgü alıyor. Doğum yapan bir kadında göbekte sarkıklık meydana gelebiliyor ve göbek bölgesinde yağlanmalar görülebiliyor. 

Peki, bunun bir çözümü var mı? 

Doğum sonrası korse, yerli ve yabancı ünlüler arasında oldukça popüler bir ürün ve pek çok açıdan avantaj sağladığı da aşikar. Bir bebek dünyaya getiren her annenin doğumdan sonra bu korselerden denemesinin faydalı olabileceğine inanıyorum.

Doğum Sonrası Korse Nedir?

Doğumdan sonra kadının gövdesini sıkıca sararak sarkma ve yağlanmaları minimuma indirmek, eski vücut şeklini geri getirmek için tasarlanan doğum sonrası korseler; annenin duruşunu geliştirmek ve doğum sonrası daha hızlı iyileşmeyi sağlamak için de faydalı olabilir. 

Moda tarihinde 19. Yüzyılın başlarına kadar uzanan korse kullanımı ile ilişkilendirilen doğum sonrası korseler, aslında bu korselerden oldukça farklıdır. Daha fit görünme prensibine dayalı olan sıradan bir korse, giyen kişi için oldukça rahatsızlık verici ve hareket kısıtlayıcı olabilir. Modern dönemde popüler olan doğum sonrası korseler ise, doğum sonrası vücudun toparlanma süresini hızlandırmak için tasarlanmıştır. Ayrıca, pek çok kişi tarafından güvenli ve rahat olarak kabul edilmektedir. Doğum sonrası korse takmanın pek çok potansiyel faydası var:

 • Daha hızlı toparlama, 
 • Karın desteği
 • Kalça ve karın bölgesini düzleştirme, 
 • Yağ hücrelerinin genişlemesini önleme,
 • Omurgayı düzeltme,
 • Rahimdeki şişliği azaltma ve fazla ödemin atılmasına yardımcı olma. 

Dünya üzerinde pek çok kültürde faydalı olduğu kabul edilen doğum sonrası korseler, hem normal hem de sezaryen doğum sonrasında kullanılabilir. Doğru şekilde kullanıldığında, bel ve karın bölgesinin sıkılaşmasına, vücut duruşunun düzelmesine, rahimdeki şişliğin giderilmesine yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda, doğumdan sonra ortaya çıkabilen bel ağrılarında da bir azalma sağladığı belirtilmektedir. Ek olarak, vücuttaki ödemin daha kısa sürede atılmasına yardımcı olduğu da bilinmektedir. 

Doğum sonrasında daha hızlı bir toparlanma süreci geçirmek, daha hızlı iyileşmek için siz de doğum sonrası korselerden yararlanmayı düşünebilirsiniz. Ayrıca, hamilelik öncesi dönemde giydiğiniz kıyafetleri yeniden giymeniz ve sağlıklı bir bedene kavuşma yolunda daha hızlı hareket etmeniz açısından da faydalı olacaktır. Doğum sonrası korselerin sizin için uygun olup olmadığı konusunda endişeliyseniz, konuyla ilgili olarak doktorunuzun önerisine başvurabilirsiniz. 

Doğum Sonrası Korse Bedeni Seçmek

Bir doğum sonrası korsesi kullanmaya karar verdiyseniz, sırada beden seçme aşaması var. Bazı kadınlar, çok sıkı korse alma eğiliminde olsalar da; bu sıkılığın ölçüsünü iyi ayarlamakta yarar var. Nefes almanızı ve içinde hareket etmenizi zorlaştıracak çok sıkı bir korse sizin için doğru bir seçim olmayacaktır. Hangi bedeni alacağınız konusunda çekinceleriniz varsa, üzerinize giydiğiniz zaman biraz gevşeyen, hafif sıkı bir korseyi tercih edebilirsiniz. 

Doğum sonrası korse ürünün paketinde, korseyi kalçalarınızdan yukarı çekerek kullanmanız önerisi yer alsa da; belinizin üzerine yerleştirerek kancaları tutturmanız daha kolay olabilir. Korseyi kullanmaya başladıktan sonraki ilk günlerde giyerken yardım almayı deneyebilirsiniz. Bazen iki kişi olmak, korseyi giyerken daha rahat etmenizi sağlayabilir. 

Neden Bir Doğum Sonrası Korse Giymelisiniz?

Abdominal bölgeyi hedef alan doğum sonrası korselerin amacı; vücudu sıkılaştırarak daha hızlı bir iyileşme ve toparlama süreci sağlamaktır. Gebelikte, bebeğin gelişimi ile birlikte vücudunuz ve özellikle karın bölgeniz önemli ölçüde büyümeye başlar. Bebek, karın kaslarının sınırlarına ulaşır. Hamileliğin son dönemlerinde, mideniz artık kalbinize kadar uzanır. 

Bir bebek dünyaya getiren her annenin de bildiği gibi, doğum yaptıktan sonra hamilelik öncesi vücut ölçülerine geri dönmek biraz zaman ve çaba gerektirir. Bebek dünyaya geldikten sonra, rahim boşalır ve yeniden normale dönmesi ortalama 6 haftalık bir süreç gerektirir. Rahmin dışında, diğer organların da gebelikten önceki konumuna dönmeleri için biraz zamana ihtiyaçları vardır. Doğumdan sonraki süreçte kullanabileceğiniz doğum sonrası korseler, bu sürecin kısalmasına yardımcı olabilir. 

Doğum Sonrası Korse Karın Kaslarınıza Eski Yerini Hatırlatır

Doğum sonrası korse kullanmak, doğum sonrası süreçte vücudun toparlanma süresini hızlandırma konusunda oldukça başarılıdır. Bu işi tek başına başarma konusunda karın kaslarınız henüz yetersiz olduğundan, alt karın ve sırt bölgesine sağlanacak bir destek, bu konuda harikalar yaratabilir. Karın ve diğer organların eski konumuna dönmelerine yardımcı olan doğum sonrası korseler, karın kaslarınıza eskiden nasıl davrandıklarını da hatırlatabilir. Bu korseler, aslında sezaryen doğumlardan sonra bir zorunluluk olarak düşünebilir. Sezaryen sonrası yatakta dönme sırasında ve hatta gülerken ya da ağlarken hissedilen acıların azalmasına yardımcı olacaktır.

Hangi Doğum Sonrası Korse Sizin İçin Uygundur?

Doğum sonrası korse kullanmak isteyenler için piyasada çok çeşitli seçenekler mevcut. Destek ve konforu bir arada sunan ürünlerin bu konuda en iyi ürünler olduğunu belirtmek isterim. Kullanımı oldukça kolay olan doğum sonrası korselerin sıkıştırma panelleri, vücudu ve sırtın orta kısımlarının desteklenmesine yardımcı olur. 

Bir doğum sonrası korseyi, uyandıktan hemen sonra takabilir ve hatta gece boyunca da kullanabilirsiniz. Kadınların önemli bir bölümü, bu korselerden alınan faydayı en üst seviyeye çıkarmak için gün boyunca kullanmayı tercih ediyor. Bu tip korseleri kullanmak maliyetli gibi görünse de; doğum sonrasında iyileşme ve toparlama sürecini kısaltmak, daha hızlı başarılı sonuçlar elde etmek ve vücudunuzun eski sağlığına daha hızlı kavuşmasını sağlayacağınız düşünüldüğünde, vereceğiniz paraya değdiğini göreceksiniz. 

24 Comments

 • Ebru Bora

  18 Mayıs 2019 - 21:49

  Hangi marka doğumsonrası korsesi alayım bu konuda yardımcı olursanız sevinirim 🙂

 • Sevil aktaş

  21 Temmuz 2019 - 19:35

  Merhaba ,\r\n9 Ağustos 2019 da sezeryan olacağım korse almak istiyorum kilo 75 boy 1/67 hangi beden ve marka almalıyım sezeryandan sonra zararı var mı dikilen yerin açılması gibi lütfen cevap bekliyorum

 • Senem yılmaz

  31 Ağustos 2019 - 23:46

  Merhaba,\r\n\r\nDoğum yapalı 5 oldu. Acaba doğum sonrası inceltici korseyi şimdi kullanmamın bir faydası olur mu?

 • Ayşe Gül

  13 Haziran 2020 - 14:58

  35 gün önce normal Doğum yaptım. Ayrıca Bel fıtığı var. Karnımın sağlıklı cabir şekilde toplanmasına yardımcı olması için hangi korseyi öneriyorsunuz.

 • Kader AYDIN

  25 Temmuz 2020 - 22:05

  Mrb hocam 10aylik bebeğim var.korse taksam göbeğim için işe yarar mı? Başka ne yapabilirim? Yardimci olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler.

Comments are closed.