Sorunu Gönder

Doğumdan Sonra Adet Düzeni Nasıl Olur ?

Hamileliği sevmek için birçok neden var. Bu nedenlerden biri de; adet döneminin en az dokuz ay boyunca sizden uzak olması. Ancak, doğum yaptıktan sonra, adet döneminizle ilgili ne olacağını merak ediyor olabilirsiniz. Adet döngünüz genellikle emzirip emzirmediğinize bağlı olarak değişir. Ve bebeğinizden sonraki yaşamınız gibi, hamilelikten sonraki adet dönemlerinizi de biraz farklı bulabilirsiniz.


Adet kanaması ne zaman geri döner?

Emziriyorsanız, adet dönemi genellikle doğumdan yaklaşık altı ila sekiz hafta sonra geri dönecektir. Ancak döneceği süre için zamanlama kişiden kişiye göre değişebilir. Bebeğini sadece kendi sütüyle besleyen anneler için regl döneminin ne zaman döneceği belirsizdir.

Eğer adet döneminiz, doğumdan sonra hızlı bir şekilde tekrardan başladıysa ve vajinal doğum yaptıysanız, doktorunuz ilk adet kanaması sırasında tampon kullanmamanızı tavsiye edebilir.

Bunun nedeni vücudunuzun hala iyileşmemesidir ve tamponlar potansiyel olarak travmaya neden olabilir. Doğumdan sonraki 6. Haftada doktor kontrolünde tampon kullanmaya devam edip edemeyeceğinizi doktorunuza sorun.


Neden emzirmeyen kadınlar daha çabuk adet görür?

Tipik olarak, emziren kadınlar, vücuttaki hormonlar yüzünden hızlı bir şekilde adet görmeye başlayamazlar. Anne sütü üretmek için gerekli hormon olan prolaktin, üreme hormonlarını baskılayabilir. Sonuç olarak, dölleme için yumurta yumurtlanmaz veya bırakılmaz. Bu süreç gerçekleşmeden, büyük ihtimalle menstruasyon döngüsü de olmaz.


Adet dönemi anne sütünü etkiler mi?

Adet kanamanız geri döndüğünde süt tedarikinizde veya bebeğinizin anne sütüne olan tepkilerinde bazı değişiklikler fark edebilirsiniz. Vücudunuzda oluşan ve adet görmenizi sağlayan hormonal değişiklikler, anne sütünü de etkileyebilir. Örneğin, süt tedarikinizde bir azalma veya bebeğinizin ne sıklıkla meme emmek istediğiyle ilgili bir değişiklik fark edebilirsiniz. Hormon değişiklikler ayrıca, anne sütünün bileşimini ve bebeğinizin aldığı tadı etkileyebilir. Ancak, bu değişiklikler genellikle çok küçüktür ve bebeğinizi emzirme yeteneğini etkilememelidir.


Doğum kontrolü nasıl gerçekleşecek?

Bazı kadınlar doğal bir doğum kontrol yöntemi olarak emzirmeyi kullanır. Üreme Sağlığı Uzmanları Derneği’ne göre, sadece 100 kadından 1’i, bebeğini yalnızca anne sütü ile beslediği halde, o yıl hamile kalacaktır. Emzirmek doğurganlığınızı azaltsa da, tekrar hamile kalmayacağınıza dair kesin bir garanti değildir. Buradaki anahtar şey, emzirme: Anne sütü dışında, bebeğe su dahil, özel sıvı veya katı madde verilmez. Takviye ya da vitaminler verilebilir. Bu duruma uymayan emzirme, başka bir hamilelikten korumayabilir.

Emziriyorsanız ve adet döneminiz geri dönüyorsa, artık hamile kalmaya karşı korunmak zorundasınızdır. Doğurganlığın ne zaman geri döneceğiniz tahmin etmek zordur. Adet dönemi başlamadan önce yumurtlayacaksınız, bu yüzden adet döneminizden önce tekrar hamile kalmanız mümkün olabilir. Emzirenler için güvenli ve etkili doğum kontrol yöntemleri mevcuttur. Spiraller (RİA), kondomlar ve diyaframlar gibi seçenekler emzirme dönemi için her zaman güvenlidir.

Emzirme döneminde güvenli kabul edilen bazı hormonal doğum kontrol seçenekleri de vardır. Doktorunuz, belirli doğum kontrol türlerine ilişkin en son durumu size iletebilir. Genel olarak, doğumdan ve iyileştikten sonra östrojen ve progestin içeren düşük dozlu doğum kontrol hapları güvenli kabul edilir. Emzirme döneminde sadece Progestin içeren hapları kullanmak güvenlidir.


Adet dönemleri doğumdan sonra farklılaşabilir mi?

Adet döneminiz yeniden başladığında, doğumdan sonraki ilk dönem, hamilelikten önceki dönemleriniz gibi olmayacaktır. Vücudunuz bir kez daha menstruasyona ayarlanır. Aşağıdaki farklılıklardan bazılarını yaşayabilirsiniz:


 • Normalden daha güçlü veya daha hafif olabilecek kramplar
 • Küçük kan pıhtıları
 • Daha ağır akış
 • Durup başlıyor gibi görünen akış
 • Ağrıda artış
 • Düzensiz kanama uzunlukları

Hamileliğinizden sonraki ilk adet dönemi, alıştığınızdan daha ağır geçebilir. Ayrıca, dökülebilmesi gereken rahim astarının miktarının artmasına bağlı olarak daha yoğun kramplar kanamaya eşlik edebilir. Adet döngüsü devam ettiğinde, bu değişiklikler büyük olasılıkla azalacaktır. Nadir durumlarda, tiroid problemleri veya adenomyozis gibi komplikasyonlar hamilelikten sonra ağır kanamaya neden olabilir. Adenomyozis uterus duvarının kalınlaşmasıdır.

Hamilelik öncesi endometriyozisi olan kadınlar, doğumdan sonra daha hafif adet dönemleri geçirebilirler. Hafif adet dönemlerine iki nadir durum, Asherman sendromu ve Sheehan sendromu neden olabilir. Asherman sendromu rahimde yara dokusuna yol açar. Sheehan sendromu, hipofiz bezinize verilen zarardan kaynaklanır, bu da ciddi kan kaybının bir sonucu olabilir.


Hamilelik sonrasında hafif derecede ağrılı adet dönemi neden olur?

Hafif derecede ağrılı doğum sonrası adet dönemlerine çeşitli faktörlerin bir kombinasyonu neden olabilir. Aşağıdaki durumlar nedenleri arasında sayılabilir:


 • Rahim kramplarının yoğunluğu artmıştır
 • Emzirme hormonları devrededir
 • Rahim boşluğu hamilelikten sonra daha büyük hale gelir, bu da menstürasyon sırasında daha fazla uterus astarı dökülecek demektir

Doğumdan sonraki ilk adet döneminden ne beklemelisiniz?

Bebeğinizi vajinal yoldan ya da sezaryen ile doğurduğunuzda; doğumdan sonra biraz kanama ve vajinal akıntı bekleyebilirsiniz. Vücudunuz, hamileyken uterusunuzu tutan kanı ve dokuları dökmeye devam ediyor.

İlk birkaç haftada, kan daha ağır olabilir ve pıhtılar ortaya çıkabilir. Haftalar geçtikçe, bu kan, loşi yada löşi olarak bilinen vajinal akıntıya yol açar. Loşi kremsi beyaz ya da kırmızısı renkte görülebilen vücut sıvısıdır. Bu akıntı, yaklaşık altı hafta boyunca devam edebilir; bu, emzirmediğiniz sürece adet döneminizin başlayabileceği zaman dilimidir. Eğer akıntı loşi görünümündeyse, durduysa ve sonra kanama geri döndüyse, bu muhtemelen adetinizin başladığı anlamına gelir. Yaşadığınız kanamanın hamilelikle mi ilgili yoksa adet döneminiz mi olduğundan emin değilseniz, anlayabileceğiniz birkaç yol vardır:


 • Loşi, doğumdan sonraki ilk haftadan sonra genellikle parlak kırmızı değildir. Genellikle hafiftir ve görünüm olarak sulu veya beyaz olabilir. Doğumdan altı veya daha fazla hafta sonra oluşan parlak kırmızı kanamanın, sizin adet döneminiz olma olasılığı daha yüksektir.
 • Gebelikle ilişkili kanama, artan efor veya aktivite ile artabilir. Eğer akıntınız eforla artarsa ​​ve dinlendiğinizde azalırsa, loşi olma olasılığı daha yüksektir.
 • Loşi ayrı bir kokuya sahip olma eğilimindedir. Loşi, hamileliğin artık dokusuyla karıştığı için “tatlı” bir kokuya sahip olabilir. Herhangi bir kötü kokuda doktorunuza bildirin.

Ayrıca doğumdan sonra adet döngünüzün düzenlenmesi biraz zaman alabilir. İlk döneminizi geçirdiğinizi, bir adet döngüsünü atladığınızı ve daha önce beklenenden daha kısa bir adet süresine sahip olduğunuzu görebilirsiniz.

İlk doğum yılınız boyunca, periyotlarınızın uzunluğunun, döngüler arasındaki zamanın ve kanama yoğunluğunun dalgalanması normal olabilir. Emziriyorsanız bu özellikle geçerlidir.

Cleveland Kliniği’ne göre, doğum sonrası kadınların çoğu, 2-7 gün süren kanamaya ve 21 ila 35 günlük bir “normal” adet döngüsüne sahip olacaktır. Adet döngüleri hamilelikten önce yaşadığınızdan farklı olabilir.


Hangi doğum sonrası belirtilere dikkat etmelisiniz?

Aşağıdaki belirtilerden herhangi biriyle karşılaşırsanız, doktorunuzla görüşmeniz önemlidir:


 • Her saat başına kadar birden fazla ped doldurma
 • Ani ve şiddetli ağrı ile eşlik eden kanama
 • Ani ateş
 • Yedi günden fazla süren, sürekli kanama
 • Bir misketten daha büyük olan kan pıhtıları
 • Kötü kokulu akıntı
 • Şiddetli baş ağrısı
 • Nefes darlığı
 • İdrar yaparken ağrı

Bu belirtilerle ya da sizi şüphelendiren başka bir şeyle karşılaşırsanız doktorunuza gidin. Bu semptomların bazıları bir enfeksiyonu işaret edebilir.

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
 • Gamze arslan :

  25 Temmuz 2020

  Merhaba bülent bey 4 ay önce sezeryanla dogum yaptim ve cocugumada kendimede kendim bakmak zorunda kaldim ve 4 ay oldu simdi egilip kalkamiyorum surekli adet sancisi gibi sancim var belimin agrisindan yatamiyorum ve adette olmuyorum napabilrim sancim var ama adet olmuyorum

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   11 Ağustos 2020

   Emziriyorsaniz olmayabilirsiniz muayene olunuz

    Cevapla
 • Özge bilgin :

  08 Temmuz 2020

  Merhaba Bülent Bey. Oncelikle bizleri detaylı bir şekilde yazılarınız ile bilgilendirdiğiniz için minnettarım. Yazılarınız ve sorulara verdiğiniz yanıtların birçoğunda doğum sonrası adet düzensizliğinin ortalama 18 aylık bir sureci bulabileceğini belirtmişsiniz. Ağustos 2018 de normal doğum gerçekleştirdim. Geçen 23 aylık bu dönemde çocuğumu emzirmeye devam ettim ancak adet göremedim.Bunun üzerine Mart 2019 da kadın hastalıkları uzmanına muayene oldum ve hormon ile kan değerlerim normal çıktı Nisan 2019 da adet gördüm ancak o tarihten bu yana bir daha hiç adet olmadım.Bu durumla ilgili neler yapabileceğim hususunda bilgi verebilirseniz müteşekkir olurum.

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   20 Temmuz 2020

   Hala emziriyorsaniz duzensizlikler devam edebilir

    Cevapla
 • Şeymanur Şahin :

  21 Haziran 2020

  Hocam Merhabalar, 7 ay önce sezeryan ile doğum yaptım, kızım düzenli emiyor fakat ben 10 günde bir adet oluyorum hala toparlanma süreci diyebilir miyiz ya da bir muayene gerekir mi bu durum normal mi acaba?

   Cevapla
 • ESRA ÖZTÜRK :

  19 Mayıs 2020

  4 aylikadar bebeğim var sezeryanla doğum yaptım bebegim hem emiyo hemde mama iciyo lohusalık doneminden sonra 2kere adet gördüm bu durum normalde mi acaba

   Cevapla
 • Hanife :

  19 Mayıs 2020

  Merhabalar gecen ay 15 adet olmuştum bu ay gecikti belimle kasıgımda agrılar var ama akıntımda var normalmi iki üç aydır düzenli oluyordum 13 aylık kızım emziriyorum

   Cevapla
 • Nesrin :

  12 Mayıs 2020

  Merhaba doğum yapalı 8ay oldu adet olamadım, bebeğim ek gıda ile birliktey emiyor.Korunma haplarına adetin ilk üç günü başlanacağı için şuan başlayamadım.Adet olmadanda hapa baslayabilirmiyim? Teşekkürler

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   13 Mayıs 2020

   Emziren annelerin kullanacagi haplar kisitli emziriyorsaniz 18 aya kadar adet olmayabilirsiniz spiral kondom gibi yontemleri de kullanabilirsiniz

    Cevapla
 • Mervee :

  12 Mayıs 2020

  Merhaba Hocam ben bes ay once dogum yaptım ve 18 gunde bır adet goruyorum ve bıraz fazla oluyorum bu ılk uc gun ıcınde boyle oluyor dıger gunler azalıyor toplamda bes yada altı gun suruyor sızce normal mi

   Cevapla
  • Mervee :

   12 Mayıs 2020

   Ilk baslangıctan ıtıbaren 18 gun temız kaldıgım sure degıl yanı

    Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   13 Mayıs 2020

   18 gunde bir adet patolojik muayene olmanizda fayda var

    Cevapla
 • Elif Özyürek :

  07 Mayıs 2020

  Hocam Merhaba,9 aylık bebeğim var ve emzirmeye devam ediyorum. 8 aylıkken ilk adetimi gördüm. Herşey normaldi. Bu ay bir gecikme oldu. Normal midir ?

   Cevapla
 • Çigdem :

  04 Mayıs 2020

  meraba ben ocak ayinda normal dogum yaptim yaklasik 2 ay nohusaligim surdu bittikten 15 gun sonra adet oldum ve bu 10 gun suruyor 15 gunde bir adet oluyorum normalmi

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   05 Mayıs 2020

   Normal degil muayene olmanizda fayda var

    Cevapla
 • Kader susem Ekerdiker :

  03 Mayıs 2020

  Merhaba, benim 4 buçuk aylık bebeğim var. Normal Doğumdan sonra 25 martta adet gördüm . Suan 3 mayis ve tüm belirtileri yaşamama rağmen hala adet olmadim normal mi bu ?

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   05 Mayıs 2020

   Normal emziriyorsaniz olabilir

    Cevapla
 • Gülcan yıldırım :

  26 Nisan 2020

  6 aylık bebeğim var beş ay düzenli oldum ama bu ay olmadım kan testi yaptı negatif çıktı 17 gün oldu dün pembe bi akintim oldu oda uzun sürmedi adet sökücumu kulanma gerekiyormu

   Cevapla
 • Gülcan yıldırım :

  26 Nisan 2020

  6 aylık bir bebeğim doğumdan sonra ilk beş ay düzenli oldum ama bu ay olmadım 17 gün dün sadece pembe bi akintim oldu ama iki defa kan testi yaptım negatif çıktın şimdi ne yapmalıyım

   Cevapla
 • Esra :

  25 Nisan 2020

  İyi günler ben 27 aralık 2019 da normal doğum yaptım 40 im çıktıktan sonra bir kere adet oldum ama tam adet gibi kanama değil di bir gün sürdü kesildi. Kızım da 6 ay adet görmedim ama oğlum da bir kere oldum daha olmadım neden acaba hamile olma ihtimalim var mi

   Cevapla
 • Hatice :

  24 Nisan 2020

  Merhaba hocam benim 5 aylık bebeğim var emziriyorum ilk 7 nisanda adet oldum. Bir hafta sürdü arada 2 haftaya yakın geçti 24 nisanda yine adet oldum bu normal midir yoksa özür kanı mıdır? Teşekkürler

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   24 Nisan 2020

   emziriyorsaniz ve dogumdan sonraki ilk adetleriniz ise duzensiz olabilir asiri kanama olursa tabiki muayene gidiniz

    Cevapla
 • Raziye :

  24 Nisan 2020

  Iyi gunler ben 10 ay once dogum yaptim ilk 4 ay adet gormedim 5. Ayimda adet görmeye basladım ama hep 1 hafta veya 10 gün gecikmeli görüyorum normal midir ?

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   24 Nisan 2020

   Emziriyorsaniz gecikmeler olabilir

    Cevapla
 • Ftmaa :

  21 Nisan 2020

  Iyi gunler ben 53 gun once dogum yaptm 40 tan hemen sonra adet gordum ve bu durum halen devam ediyor 13 gundur acile gorudm bur sikinti yok dediler daha kanamamin böyle surcgni soylediler sizce normalmi bu kadar kanama

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   29 Nisan 2020

   Uzamis kanama sureniz ama muayene olmussunuz devam ediyorsa usg kontrokune gidiniz

    Cevapla
 • Maksude Taşar :

  20 Nisan 2020

  Benim 10 aylık bebeğim var emziriyorum,karın ağrım ve bel ağrım çok doğumdan sonra daha adet olmadım neden?

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   27 Nisan 2020

   18 aya kadar olmayabilirsiniz bel agriniz emzirme pozisyonu ile alakali olabilir karin agriniz ise belki de yakinda adet olacaksinizdir ama cok fazla ise dr a basvurmanizda fayda var

    Cevapla
 • Duygu Can :

  14 Nisan 2020

  Merhabalar,
  Ben 20 Aralık’ta Doğum yaptım. Kırkım çıktından sonra Şubat ayı gibi kısa bir regl oldum. Bebeğimin birinci ayında mama vermek durumunda kaldım düzensiz ara ara ama şu an bebeğim 3 aylık sadece emziriyorum. Yeniden ama daha yoğun bir şekilde regl oldum. Emzirirken salgılanan prolaktin hormonu yumurtlama döngüsünü bastırıyor ise regl olmam bebeğimi düzenli veya yeteri kadar emziremediğimi mi gösterir? Bebek bu dönemde az emiyor ama ??
  Şimdiden cevabınız içim teşekkür ederim.

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   15 Nisan 2020

   Adet olmaniz yetersiz emzirdiginiz anlamina gelmez kisiden kisiye degisir

    Cevapla
 • Nuray :

  11 Nisan 2020

  Benim 17 aylik bebeğim var dogumdan 5 ay sonra 6 ay adet gordum ve odur budur hayla adet görmüyorum son adet gördüğüm aydan iki ay sonra doktara gittim süt hormonların yapıyor dedi tahlil yaptı utrasonla baktı süt hormonlarin normal dedi . Ama vücudumda yanma sinirlilik vb huy değişiklikleri oldu emziriyorum normal mi.

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   16 Nisan 2020

   18 ayliga kadar adet normale gelmeyebilir emziriyorsaniz

    Cevapla
 • Emine aktekin :

  09 Nisan 2020

  İyi akşamlar hocam ben 5 ay önce doğum yaptım ara ara lekelenmelerim oluyordu ama bu iki aydır 15 günde bir adet oluyorum bu normal mı

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   11 Nisan 2020

   Devam ederse muayene olmanizda fayda var

    Cevapla
 • Nesrin ipek :

  08 Nisan 2020

  Ben dogumdan 40gun sonra bi kere adet oldum daha olmadım bu üç aydır olmuyom bu normali mi

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   08 Nisan 2020

   1 yila kadar normal tabii emziriyorsaniz

    Cevapla
 • Fatma sağır :

  07 Nisan 2020

  Merhabalar
  Kasım ayında normal doğum ile çocuğum dünyaya geldi.
  Şubat ve Mart ayında düzenli bir şekilde adet oldum. En son adet tarihim 4 Mart. Ama bu ay olmadım.. hamile olabilir miyim ? Normal ve doğal yollardan korunuyoruz ve bebeğimi emziriyorum

   Cevapla
 • İlayda Karakoca :

  04 Nisan 2020

  Merhaba. 4 ay önce doğum yaptım emziyorum, her ay adet oluyorum adetim bittikten sonra 2 gün içinde tekrar kanamam oluyor neden acaba ?

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   06 Nisan 2020

   Toplam 7 gunden fazla suruyorsa toplam kanama gunu muayene olmaniz faydali olur

    Cevapla
 • Ayse takaş :

  04 Nisan 2020

  merhaba ben 1 yil once doğum yaptım. 9 ay adet görmedim. 15 ocak ve 21 subatta gördüm ama mart ayında olmadim belirtiler var ama hala bekliyorum olmayı. bebegimi emziriyorum bu sekilde duzensiz olmasi normal mi esim korunuyor

   Cevapla
 • Ayşe takaş :

  03 Nisan 2020

  Merhaba 1yıl önce sezeryan ile doğum yaptım.9 ay adet görmedim . 15 ocakta oldum ve 21 şubatta oldum ama henüz marttaki adatimi olmadım haşa bekliyorum adet olacakmışım gibi ama olmadım. Bebeğimi emziriyorum eşim korunuyor bu şekilde gecikmesi normal mi

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   06 Nisan 2020

   Emzirme doneminde adet dongusunun yerine gelmesi zaman alabilir fakat geri cekme korunma metodu degildir prezervatif de dogru zamanda takilmali aksi takdirde gebelik onlenemez

    Cevapla
 • Gönül akin :

  01 Nisan 2020

  Meraba iyi gunler ben gecen sene 9 mayis 2019da sezeryan dogum yaptım sonraki ay adet gordm ve normlde 10 yada 9da goruyordm smdi ise gecen 2 ay 23 weya 24de gordm bu ay daha gormedm acaba neden

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   02 Nisan 2020

   Emziriyorsaniz ilk 1 yil adet olmayabilirsiniz

    Cevapla
 • Özge uslu :

  31 Mart 2020

  Merhaba 2 kasım2019 da normal doğum yaptım 40 50 gün kadar kanamam devam etti kanamam durduktan sonra ilk adet sayabileceğim 5 gün kanamam oldu bir kaç gün sonra eşimle geri çekme yöntemi ile birlikteğimiz oldu 6-8 şubatta kanama oldu sonra kesildi 10 12 şubatta tekrar kanamam oldu bu süreçte halen adet olmadım emzirme kaynaklı olabilir mi hamile kalma ihtimalim var mıdır test yapmaya korkuyorum..

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   31 Mart 2020

   Emzirme doneminde adet duzeni bozulabilir fakat geri cekme korunma metodu degildir dikkatli olunuz

    Cevapla
 • Özge :

  30 Mart 2020

  Merhaba 2 kasım2019 da normal doğum yaptım 40 50 gün kadar kanamam devam etti kanamam durduktan sonra ilk adet sayabileceğim 5 gün kanamam oldu bir kaç gün sonra eşimle geri çekme yöntemi ile birlikteğimiz oldu 6-8 şubatta kanama oldu sonra kesildi 10 12 şubatta tekrar kanamam oldu bu süreçte halen adet olmadım emzirme kaynaklı olabilir mi hamile kalma ihtimalim var mıdır test yapmaya korkuyorum…

   Cevapla
 • Ebru Çelikel :

  29 Mart 2020

  Dogum yaptıktan sonra 6 ay oldu adet gormedim bugun kanamam oldu normalmı sence

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   30 Mart 2020

   Normaldir gecmis olsun

    Cevapla
 • Osman Kaymak :

  29 Mart 2020

  İyi günler hocam hanım 6.doğumdan sonra ilk adet 7.ayda gürdü ikinci adet yaklaşık 40 gündür gürmedi bu normalmı emziriyor ve tiroit hastası hiç bir ilaç kulanmıyor ne yapmalıyız teşekür ederim

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   30 Mart 2020

   Tiroid hormonlarina baktirmali emzirme, gericekme gebelikten koruyucu degildir onlemlerinizi aliniz

    Cevapla
 • Ceren Vardar :

  27 Mart 2020

  Merhabalar. 13 ay önce doğum yaptım. 6. Ayda tekrar adet görmeye başladım. Geçen aya kadar da ortalama 30 günde bir düzenli adet görüyordum. Bu ay 40 gün oldu halen bir bulgu yok. Gebelik olduğunu düşünmeme karşın evde test yaptım negatifti. Salgın dolayısı ile doktora gitmekten de çekiniyorum. Endişelenmeli miyim?

   Cevapla
 • Özge :

  27 Mart 2020

  Merhaba 2 kasım2019 da normal doğum yaptım 40 50 gün kadar kanamam devam etti kanamam durduktan sonra ilk adet sayabileceğim 5 gün kanamam oldu bir kaç gün sonra eşimle geri çekme yöntemi ile birlikteğimiz oldu 6-8 şubatta kanama oldu sonra kesildi 10 12 şubatta tekrar kanamam oldu bu süreçte halen adet olmadım emzirme kaynaklı olabilir mi hamile kalma ihtimalim var mıdır test yapmaya korkuyorum

   Cevapla
 • Sümeyye :

  24 Mart 2020

  Merhaba ben 18 ekim 2019 Sezaryan Doğum yaptım 40 gün sonunda adet görmeye başladım adetim 7 gün sürüyor ve üzerinden 1 hafta geçiyor yine kanamam oluyor ama adetin son günleri gibi aşırı değil ama oluyor acaba neden bu şekilde kanamalarım oluyor

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   26 Mart 2020

   Muayene olmanizda fayda var rahim ici duvari kontrolu yaptiriniz

    Cevapla
 • merve dara :

  22 Mart 2020

  Merhaba,13 aylik bebegim var.emziriyorum.lohusaliktan sonra hic regl olmadim.normal mi?en fazla kac ay adet olmadan gecirmem normal sayilir?mesela 2 sene adet gormezsem ne zaman doktora gitmeliyim?

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   23 Mart 2020

   1 yil olmazsaniz bir hormon testi muayene yaptirmaniz faydali

    Cevapla
 • Melek bayraktar :

  20 Mart 2020

  Merhaba ben doğum yapali yedi buçuk ay oldu 6 aylıkken adet oldum Şubat 10 şuan Mart 20 adet olmadım emzirdigim için düzensizlik olurmu doktor gittim muane oldum sıkıntı yok dedi ama ben yine çok tedirginim diğer iki çocukta 40 çıktı adet oldum 3 çocuk çok farklı adet olamıyor

   Cevapla
 • sibel topal :

  17 Mart 2020

  çok teşekkür ederim cevabınız için. size son birşey daha sormak istiyorum.Ben idrarimi yaparken sağ ve sol yanlarım bide belim ağrıyor. Tuvaletimi yaptıktan bir sure sonra ağrı kendilinden geçiyor. Ve idrarim çok koyu sarı bu neden olabilir. Ve bu adet olamam engel olabilirmi.

   Cevapla
 • sibel topal :

  16 Mart 2020

  Merhaba.Ben bundan 2ay 25 gün önce doğum yaptım.Yani 20 aralık 2019 da.Dogumdan sonra kanamam 20 gun kadar normal oldu ondan sonra lekelenme seklinde 40 e kadar devam etti. 7 şubat 2020 de doğumdan sonra ilk adetimi oldum 4 gun kadar surdu ve bir pedi doldurmayacak kadar oldu. adetimden 2 gun sonra 12 subat eşimle birlikte olduk ve esim icime cok az boşaldı hemen kalktım tuvalete falan gttim. Normalde 6 marta adet olmam lazım olmadım üstünden 10 gun faln geçti karnım belim ağrıyo adet olacakmışım gibi ama olmadim hamile olabilirmiyim.Bebegimi emziriyorum hic bırakmadım. yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   16 Mart 2020

   Emzirme koruyucu degildir takvim yontemide degildir diger bebeginiz daha cok kucuk spiral igne kondom gibi methodlari kullanamaniz iyi olur. Dogumdan sonraki ilk adetler duzensiz olabilir fakat kesin sonuc lab da cikar

    Cevapla
   • sibel topal :

    17 Mart 2020

    çok teşekkür ederim cevabınız için. size son birşey daha sormak istiyorum.Ben idrarimi yaparken sağ ve sol yanlarım bide belim ağrıyor. Tuvaletimi yaptıktan bir sure sonra ağrı kendilinden geçiyor. Ve idrarim çok koyu sarı bu neden olabilir. Ve bu adet olamam engel olabilirmi.

     Cevapla
  • Yıldız :

   02 Nisan 2020

   Hamilelik durumu yaşadınız mı peki

    Cevapla
 • Tugce korkmaz :

  09 Mart 2020

  Merhaba dogum yaptim oglum 3 aylik kahverengi lekelenmem oldu 4 gun surdu bunu adet olarak saymalimiyim

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   09 Mart 2020

   Adet olarak sayilabilir

    Cevapla
 • Şeyma :

  06 Mart 2020

  Merhabalar 8 aylık bir oğlum var doğumdan 6 ay sonra regl olmaya başladım 15 gun sürdü 2.ayda da ayni sekil oldu ve 3.ayda 17gun oldum bu. Normal mi ara ara da şiddetli 2 dk lık ağrı gelip gidiyor neden boyle oluyor acaba normal mi ilk reglim de 4 gun şiddetli ağrım olmuştu halen de emziriyorum cevap verirseniz sevinirim

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   06 Mart 2020

   Emzirme doneminde duzensizlikler olabilir fakat kdh hekiminde muayene hormon vs baktirmanizda fayda var

    Cevapla
 • Ayşe TAKAN :

  04 Mart 2020

  Merhaba hocam;
  Benim 8. ayda olan bir kızım var ve emziriyorum. Hamile kalmadan önce 25 günde bir adet oluyordum. Doğum yaptıktan sonra adetim biraz dusensizdi. 18 günde bazen 20, 21 günde oluyordum ancak bu sefer olmadım en son 6 ile 7 Şubat arasında bitmisti. Adet ağrım 27 Şubat’ta başladı hafif bir leke de geldi çok az bir lekeydi. Geçen ayda öyle oldu gündüz lekelenme oldu gece adet olmuştum aynısı olacak sandım ama kaç gündür olmuyorum. Üstelik esimlede doğal yolla korunuyorduk hamile olabilir miyim? Şimdiden teşekkür ederim cevabınızı sabırsızlıkla bekliyorum.

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   05 Mart 2020

   Dogal yolla korunma diye method yoktur emzirme korumaz geri cekme korumaz bhcg baktiriniz ve muayene olmanizda fayda var

    Cevapla
 • İrem ozen :

  02 Mart 2020

  Merhabalar hocam 3,5 ay önce sezaryen doğum yaptım. 45 gün doğum sonrası kanamam oldu. 1. adetimi 21 ocakta oldum 15 gün sürdü, 2.adetimi 11 şubatta oldum 11 gün sürdü ve 3.adetim 1 mart yani dün oldum bu durum normal mi ? Doğumdan 40 gün sonra muayene için gittim rahim henüz tam toparlanmamıştı o yüzden alttan muayene olmadım, tiroid hastasiyim bu arada. Simdiden cok teşekkür ederim cevapladığınız için

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   03 Mart 2020

   Hayirli olsun emziriyorsaniz bu kadar sik adet olmaniz normal degil alttan muayene olmanizda sezaryen yapan dr unuza iyi olur

    Cevapla
 • Kübra akdağ özer :

  04 Şubat 2020

  Hocam doğum yapalı 1 yıl oldu ilk 6 ay adet olmadım daha sonra adet olmaya başladım fakat hiç bir düzen yok başlarda 40_45 gün arayla okuyordum son 3 dur haftada bir adet oluyorum 6 gün kadar sürüyor normalmidir hala emziriyorum

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   06 Şubat 2020

   Emzirme doneminde adet duzensizligi olabilir fakat haftada 1 adet olmanız normal değil muayene olmanız gereklidir. Gecmiş olsun iyi aksamlar

    Cevapla
 • Şeyma :

  31 Ocak 2020

  Mrb hocam. 4 Eylül de doğum yaptım 40 gün leke şeklinde geldi ve bitti 15 gün sonrada adet oldum ve ayda iki kez 10 gün süren ve saat başı ped degistirdigim kanamam oluyor. Doktora gittim ama birsey çıkmadı doğumdan sonra ne kadar devam eder bu durum. Doğum esnasında rahim gevsemesi yaşadım ve aşırı kanamam olmuş bunun da etkisi olabilir mi ayrıca hala emziriyorum bebegimi

   Cevapla
 • Reyo Genc :

  16 Ocak 2020

  Hocam 19 aylik oglum var gecen aya kadar normal emziriyodum aksam yatmaya v öglen arada istediginde ve daha yeni biraktim öglen yatmaya bi verirsem veriyorum bazen 1 gün vermedim oldu normal adet gördüm gecen aya kadar bu ay 9 da leklenme oldum sonra kesildi bu ayin 14 de adet olmam gerekirdi 3 gün oldu bu normalmi gecen ay cok nadir iliskiye girdim esimle

   Cevapla
 • Merve budak :

  07 Ocak 2020

  Hocam ben doğumdan 9 ay sonra hasta oldum 2defaoldunm 2 aydır olmuyorum teste yaptimhmileolma olasılığın var mı

   Cevapla
 • Zeynep Narlı :

  22 Aralık 2019

  Ben 3 ay önce doğum yaptım doğumdan sonraki ilk adetimi Kasım ayında gördüm bu ay olmadım normal mi

   Cevapla
 • leyla keder :

  13 Aralık 2019

  hocam ilk doğum dan sonra 3 aylık ken çocuk bir kez regl oldum daha sonra ki ayda gecikme oldu adet düzensizliği normalmi

   Cevapla
 • Meral Yılmaz :

  12 Aralık 2019

  Merhaba hocam ben 27 agustos 2018 de sezaryan la doğum yaptım bir yıl sonra adet gördüm yaklaşık 4 aydır adet görmedim hala emziriyorum bu durum normal mi?bebeğime sizinle kavuştum hocam tüp bebek yöntemiyle bilgi verirseniz çok sevinirim

   Cevapla
 • Eda GÖÇER :

  06 Aralık 2019

  Hocam merhaba 9 aylık bir kızım var 7.ayımda adet gördüm o zaman 8 gün sürdü ikinci kez adetim şuan tam 22 gün oldu hala devam ediyor pıhtı düşüyor ve yoğun geliyor sizce normalmi ve bir kadin doğumcuya gitmelimiyim kızım emzirmiyorum simdiden teşekkür ederim

   Cevapla
 • Kübra tuncel :

  11 Kasım 2019

  30 Agustosda doğum yaptım normal Doğum adet olmadım bugün olduö çok yoğun bir şekilde geliyor endişeleniyorum

   Cevapla
 • Songül :

  08 Kasım 2019

  2ay önce doğum yaptım bi hafta önce adet oldum ama kanamam azdı bi hafta sonra tekrar adet oldum ama bu seferki kanamam pedten taşıyo kan pıthıları küçük şekilde geliyo

   Cevapla
 • Ozge Korkmaz :

  06 Kasım 2019

  Herkes ayni sorulari sormus eger hep testlerde negatif cikiyorsa dememkki emzirirken boyle gec kalmasi yada hic hastalamamak normal diye düşünüyorum dogrumudur

   Cevapla
 • Mine kalkamamış :

  05 Kasım 2019

  Sezeryanla dogumdan iki ay sonra adet olmadan ria taktirdim çok fazla kanamam oldu müdahale sonucu durdurulabildi sonra adet olmadim hocam bebeğim 7 aylıkkende regli oldum şuan 8 aylik olduk bu ay henüz adet görmedim emziriyom ve halen ria takili normal bi durum mu yoksa gebelik olabilir mi ??teşekkür ederim şimdiden hocam

   Cevapla
 • Mine kalkamamış :

  05 Kasım 2019

  Sezeryanla dogumdan iki ay sonra adet olmadan ria taktirdim çok fazla kanamam oldu müdahale sonucu durdurulabildi sonra adet olmadim hocam bebeğim 7 aylıkkende regli oldum şuan 8 aylik olduk bu ay henüz adet görmedim emziriyom ve halen ria takili normal bi durum mu yoksa gebelik olabilir mi teşekkür ederim şimdiden

   Cevapla
 • Erva kartal :

  04 Kasım 2019

  Doğumdan sonra hiç regl olmadım bebeğim 17 aylık ve hala emziriyorum normal bi durum mu acaba?

   Cevapla
 • Emine Aslan :

  01 Kasım 2019

  Merhaba hocam doğumdan 7 ay sonra rgel oldum ve yaklaşık 34-35 gündür olmadım akıntım var ne yapmalıyım.lutfen Cevap verin.

   Cevapla
 • Meryem Bulut :

  01 Kasım 2019

  Hocam benim bebeğim 5.buçuk aylık geçen ayın 25 indeydi hastalandım bu ay olmadım ama kasık ağrılarım var ne zaman olurum acaba?

   Cevapla
 • Fatma yuksel :

  21 Ekim 2019

  Dogumdan 8 ay sonra adet gördüm bi ay gecti daha olmadim test yaptim negatif cikti sizce hamilemiyim lutfen yardim edin

   Cevapla
 • Dilber Aktaş :

  19 Ekim 2019

  Merhabalar 19 nisanda normal doğum yaptım kızım 4 aylıkken ağustosta adet oldum ama 2 ay oldu bir daha olmadım emziriyorum bebeğimi doktora gitmeli miyim

   Cevapla
 • Sibel Arman :

  11 Ekim 2019

  Merhaba hocam. 30 Haziran da Doğum sezaryen doğum yaptım. Doğumdan çıktığım gibi kanamam başladı ve tam 40 gün olmak şartıyla ara ara devam etti. Sonrasında adet olmaya başladım ve Eylül ayında 2 hafta da bir adet oluyorum bu durumdan çok rahatsız oluyorum. Ne zaman normale döner?

   Cevapla
 • Bedia sağlam :

  14 Eylül 2019

  Bende doğumdan sonra 1 kez adet oldum oda 4-5 gün sürdü bugün de olmam gerekiyor ama daha olmadım yardım edin lütfen bebeğimi sadece anne sütüyle besliyorum…

   Cevapla
 • Hüsne Kökoğlu :

  06 Eylül 2019

  Merhaba 14 aylık bebeğim var geçen ay adet gördüm bu ay görmedim ve bayağı geçti günü normal mi?

   Cevapla
 • Yağmur Dinç :

  04 Eylül 2019

  Merhaba hocam oğlum 1 yaşında doğumdan sonra 40 gün adet gördüm sonra 10 ay görmedim.oglum 10 buçuk aylıkken 8 gün süren bir adetim oldu.bundan 15 gün sonra 2 gün silik kan geldi daha da gelmedi.Su an adetim 1 hafta gecikmiş görünüyor test yaptım negatif yine de hamile olmaktan şüpheleniyorum.

   Cevapla
 • Semra :

  31 Ağustos 2019

  Merhaba 6 Nisan da sezaryen doğum yaptım ilk adetimi 19 haziranda gördüm daha sonraki 29 temmuzda ve bi sonraki 13 ağustos ortalama sekiz gün sonra bitti yalnız 24 ağustosta tekrar adet oldum ve bunların tümünde çok fazla kanamam oldu yani ortalama bir ay içinde üç defa adet gördüm ve bugün sekizinci gün olmasına rağmen hala devam ediyor ne yapmalıyım

   Cevapla
 • Canan Uzun :

  28 Temmuz 2019

  Merhaba benim 20 aylık bebeğim var doğumdan sonra hiç adet olmadım, emzirmeye devam ediyorum, hamilelik durumum yok 3 kez doktora gittim 18 aya kadar normal denildi. 18 ayımda yine gittim 2 yıla kadar normal denildi tahlil yaptirdim bi sorun yok denildi Dupbaston verildi kullandim ama hala regl olmadım ne yapmalıyım?

   Cevapla
 • Funda :

  28 Temmuz 2019

  Mrb \r\n27 NİSAN VAJİNAL DOĞUM YAPTIM. TAM 3. AYINDA HAFİF KANAMAM OLDU REGL BASLANGICI Mİ BU KONUDA BİLGİLENDİRİRSeNİZ SEVİNİRİM \r\n\r\nBU ARADA EMZİRİYORUM VE EMZİRMEYE PROBLEM YOK NORMALDE EMZİRMEYE N KADINLARDA DAHA ERKEN EMZİRWN LERDE İSE 1 YILA YAKIN REGL GÖRÜLMEz DENİLİYOR NE KADAR DOĞRU ? \r\nCVP İÇİN ŞİMDİDEN TŞK EDERIM

   Cevapla
 • Aleyna Eroğlu :

  26 Temmuz 2019

  Merhaba 5 ay önce normal doğum yaptım Bi ara geldi lekeli Bi şekilde daha da gelmedi hamile de değilim neden adet olamıyorum

   Cevapla
  • Buşra yıldıź :

   19 Şubat 2020

   Bende aynı durumdayım düzeldiniz mi acaba

    Cevapla
 • Neslihan :

  19 Temmuz 2019

  Merhaba benim bebegim 5 aylık doğumdan sonra bi kere 15 haziranda adet oldum hamile olabilir miyim çok endişeliyim cvp verir deniz çok sevinirım

   Cevapla
 • Merve İrgören :

  17 Temmuz 2019

  Mrb hocam 3 aylık bebegım var ve ben gecen ay yanı hazıranın 14 adet oldum ve suan hala adet olmadı endişeleniyorum hamıle olabılırmıyı.?

   Cevapla
 • Burcuelm :

  15 Temmuz 2019

  6aylık bebeğim var 40.gun sonra regl oldum sonra 3 ay devam etti. Ama 2 aydır olmuyorum nedendir acaba. Emzırıyorum ek besine yeni basladık. Test yaptım 2 kez negatifti

   Cevapla
  • Gülcan yıldırım :

   26 Nisan 2020

   Adet oldummu sonra bende aynı durumdayimda acaba yardımcı olabilirmisiniz

    Cevapla
 • Gül :

  13 Temmuz 2019

  Merhaba 5 aylık bebeğim var doğumdan sonra bir defa regl oldum sonrasında hiç olmadım böyle olması normal mi

   Cevapla
 • fatma dalkiran :

  03 Temmuz 2019

  dogumdan 2 ay.snra.adet oldum.smdi bebegim 8 aylik bir.hafda.adetim gecikti hamile.olabilir miyim yoksa.normal mi bole.durumlar

   Cevapla
 • Pınar Kcr :

  02 Temmuz 2019

  Merhabalar 22 Nisanda Sezeryan İle Dogum Yaptım 29 Haziranda Adet Oldum Pıhtı Düşüyor Ama Yogun Bir Kanama Mevcut Buda Beni Endiselendiriyor Ilk Gun Sadece Azdı Ama 3 Gundur Yoğun Kanama Olması Normalmidir ?

   Cevapla
 • Esra güzel :

  29 Haziran 2019

  Mrb ben 8 nisanda doğum ettim ve hala regl olmadım ne yapmalıyım normal mi

   Cevapla
 • Sogöl çetin :

  24 Haziran 2019

  Slm 40mdan 3sonra adet gördöm sadece 1gön sördö oda leke gibi bir buçuk aydır adet görmöyorum ve son iki göndör sırtımla bacalarım çok ağrıyor

   Cevapla
 • Yasemin :

  23 Haziran 2019

  Hocam merhaba\r\n30 nisanda vajinal dogum yaptim 6 haziranda ilk adetim oldu 23 haziranda tekrar kanamam oldu bebegimi emziriyorum bi aksilikmi var ne yapmaliyim cevap verirseniz vok mutlu olurum tesekur ederim

   Cevapla
 • Kevser özkan :

  18 Nisan 2019

  Mrb benim 6 aylık bebeğim var ve dogumdan sonra bir kere regl oldum bu da beni endiselendiriyor hamile olabilir miyim acaba

   Cevapla
 • Kevser özkan :

  18 Nisan 2019

  Mrb benim 6 aylık bebeğim var ve dogumdan sonra bir kere regl oldum bu da beni endiselendiriyor hamile olabilir miyim acaba

   Cevapla
 • feride :

  25 Ağustos 2016

  Doğumdan sonra bir kez adet gördüm ve doktora gittim ilaç verdi ama çocuğumu emziremem diye ilaç kullanmadım.

   Cevapla
Benzer Yazılar